Haberler

Depremzedeler İçin 4 Bin TL Kısa Çalışma Ödeneği 1 Mart’tan İtibaren Başlıyor

Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketinde çok sayıda ilde büyük can kayıpları ve hasarlar meydana geldi. On binlerce insanımızın can verdiği ve çok sayıda binanın yerle bir olduğu depremden sonra depremzedelere yardımlar yapılmaya da devam ediyor.

Deprem bölgesi olan 11 ilde kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek verilmesine dair çalışmalar da yapıldı. Bu kapsamda depremden etkilenen birçok vatandaşın nakit desteklerden yararlanması sağlanacak. Kısa çalışma ödeneği kapsamında şu an için 4 bin TL’yi bulan ödemeler yapılıyor. Depremde eşini, anne ve babasını veya çocuğunu kaybedenlere de ölüm aylığı başvurusunda bulunmaları halinde ölüm aylığı almaları sağlanacak.

DEPREMZEDELERE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VERİLECEK!

Türkiye’nin yüzlemek zorunda kaldığı acı deprem felaketi sonrasında afetzedelere destekler verilmeye ve yardım yapılmaya devam ediyor. 4 bin TL’yi bulan kısa çalışma ödeneğinin bölgedeki depremzedeler için verileceği aktarılıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen iki büyük deprem sonrasında çok büyük bir felaket yaşandı. Yaşanan bu felakete yönelik yaraların sarılması için çalışmalar ise devam ediyor. Depremden etkilenen illerde kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği uygulanacak. Önümüzdeki günlerde ise kısa çalışma ödeneği ile ilgili detayların belli olması bekleniyor.

3 AY SÜREYLE VERİLEBİLİYOR!

Depremden etkilenen bölgelerdeki depremzedeler için bölgede olağanüstü hal ilan edilmesinin ardından bölgeye yardımlar daha hızlı ulaştırılmaya başladı. Olağanüstü hal veya mücbir sebep ilan edildiği için işini yapamayacak firmalar ve çalışanlar için kısa çalışma ödeneği uygulanması hedefleniyor.

Kısa çalışma ödeneği mevcut durumda 3 ay süreyle yapılabiliyor. Ancak bu durum Cumhurbaşkanı Kararı ile yeniden düzenlenebilmektedir. Cumhurbaşkanı Kararının yakın zaman duyurulması bekleniyor.

1 MART’TA AYLIK BAĞLANACAK!

Depremde ayrıca yakınlarını kaybedenler için başvuru yapmaları halinde ölüm aylığı da bağlanacak. BU kapsamda eşini, anne babasını veya çocuğunu kaybedenler ölüm aylığı alabiliyor. 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere söz konusu şartları sağlayan depremzedelere ölüm aylığı da bağlanacak. Bu kapsamda depremzedeler için fakrı birçok yardımda verilmeye devam ediyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir