Haberler

Deprem Uzmanı Açıkladı! Son Depremler Marmara Depremini Tetikledi mi

marmara depremi tetiklendimi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde acı bir şekilde hissedilen depremler sonrasında Marmara depreminin tetiklenip tetiklenmediği sorusu da bir kere daha gündeme geldi. Sabah ve öğle saatlerinde önceki gün meydana gelen 7 şiddetinin üzerindeki depremden milyonlarca kişi etkilendi.

Binlerde kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin enkaz altında kaldığı depremde arama kurtarma faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. Yaşanan bu acı tablo sonrasında ise Marmara depremi konusunda da yeni tartışmalar başladı. Uzmanlar şimdiden olası bir depreme karşı önlem alınması gerektiğini ifade ediyor.

SON DEPREM MARMARA DEPREMİNİ TETİKLEDİ Mİ?

Yaşanan son deprem felaketi sonrasında Marmara depreminin tetiklenip tetiklenmediği sorusu bir kere daha gündeme geldi. Söz konusu iddialara ilişkin Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

marmara depremi1

Marmara depreminin tetiklendiğine yönelik iddiaların bilimsel bir kaynağı olmadığını ifade eden Özener, Doğu Anadolu Fay Hattı’nda meydana gelen bir depremin Kuzey Anadolu Fayı’nı tetiklemesinin teorik olarak mümkün olmadığı ifade edildi. Bu tür ortamlarda bilimsel olmayan iddiaların çok sık ortaya çıktığına da dikkat çekiliyor.

MARMARA DEPREMİ HAKKINDA İDDİALARA YANIT GELDİ!

Kahramanmaraş ve bölgedeki birçok ilde meydana gelen büyük deprem sonrasında bilimsel bir kaynağı olmayan iddiaların yayıldığını ifade eden Prof. Dr. Haluk Özener, resmi bir geçerliliği olmayan iddialara itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de deprem konusunda yetkili kurumların belli olduğunu aktaran Özener, AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin internet adresi üzerinden gerekli bilgi paylaşımlarının yapıldığını aktardı. Kahramanmaraş depreminin Marmara depremini tetikleyeceği gibi iddiaların dikkate alınmaması gerektiği ifade ediliyor.

marmara depremi2
deprem uzmanı açıkladı! son depremler marmara depremini tetikledi mi 8

MARMARA DEPREMİNİN ZAMANI BİLİNMİYOR!

Deprem uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerde depremlerin zamanının kesin olarak bilinemeyeceği ifade ediliyor. Marmara Bölgesi’nde olası büyük bir depremin ne zaman olacağını kestirmenin mümkün olmadığı aktarıldı. Kısa bir süre içinde olabileceği ya da 30 – 40 yıllık bir sürede de meydana gelebileceği ifade edildi. Bu nedenle olası bir depreme karşı şimdiden önlem alınması gerektiği aktarılıyor. 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir