ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Deprem Nedeniyle Yapılan Bağış ve Yardımlar Vergiden Düşecek mi?

Deprem Nedeniyle Yapılan Bağış ve Yardımlar Vergiden Düşecek mi?
18.02.2023

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli meydana gelen depremler sonrasında 11 il afet bölgesi olarak ilan edildi. Bölgede çok sayıda can kaybı yaşanması ve çok sayıda binanın yıkılmasının ardından yurt içinden ve yurt dışından depremde yaraların sarılmasın için sayısız destek gönderildi.

Deprem sonrasında düzenlenen yardın kampanyalarına ise hem bireysel hem kurumsal katılımlar oldukça fazla. Birçok şirketin milyarlarca lira yardım yapmalarının ardından deprem için yapılan bu bağış ve yardımların vergi mevzuatı karşısındaki durumu da merak edilmeye başladı. Şirketlerin vergiden düşmek için bağış yaptığı iddiaları ise tartışma yaratmıştı.

NAKDİ BAĞIŞ VE YARDIMLARIN DURUMU NEDİR

Mevcut uygulamalara göre Gelir Vergisi Kanunu ilgili maddesinde ve Kurumlar Vergisi Kanunu ilgili maddelerinde, Cumhurbaşkanınca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni veya nakdi bağışların tamamı ilgili yıl vergi matrahının tespitinde indirim olarak dikkate alınmaktadır.

Depremden etkilenen kişiler için AFAD Başkanlığı tarafından ilan edilen hesaplara yapılan nakdi bağış ve yardımların tamamı gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince indirim konusu yapılabiliyor. Benzer şekilde Türk Kızılay’ınca ilan edilen hesaplara yapılan yardım ve bağışlarda bu kapsamda yer alıyor. Dekontlar bağılların indirilmesi için yeterli oluyor.

AYNİ BAĞIŞ VE YARDIMLARIN DURUMU NEDİR

Deprem sonrasında ayni yardımlarda ise benzer bir yöntem uygulanmaktadır. İndirim konusu yapılmasının yanı sıra söz konusu kapsamda yapılan bağış ve yardımlarda KDV hesaplanmayacak ve bağışa konu mallara ilişkin yüklenilen KDV’ler de işletmeler tarafından indirim konusu yapılabilecek.

Bağış ver yardımlarda bu kapsamda uygulanan yöntem ise matrah indirimi olarak görülüyor. Burada önemli nokta ise AFAD ya da Türk Kızılay ilgili hesapları için yardım ve bağışların yapılmış olmasıdır. Ayni bağışlar, AFAD Başkanlığının kendisine yapılabileceği gibi AFAD’ın yönlendirildiği kamu kurum ve kuruluşlarına da yapılabilecektir. Söz konusu yasal düzenlemeler ise Kurumlar Vergisi Kanunu ve Gelir Vergisi Kanunu kapsamında ilgili maddelerde düzenlenmiştir. Bu kapsamda matrah indiriminden deprem için bağış yapan unsurlar yararlanabilmektedir.

Kanun;

Gelir Vergisi Kanunu 89 ‘ncu Maddesi
Kurumlar Vergisi Kanununun 10 uncu Maddesi
3483 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.