emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

DASK Hasarlı Tüm Evin Masrafını Karşılıyor mu?

DASK Hasarlı Tüm Evin Masrafını Karşılıyor mu?
14.02.2023

Türkiye’nin yaşadığı acı deprem felaketi sonrasında bir yandan bölgede yaralar sarılmaya devam ederken diğer yandan deprem konusunda farkındalık da ister istemez arttı. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde çok sayıda can kaybı ve ağır hasarlara neden olan deprem sonrasında acı gerçekle bir kere daha karşılaşıldı.

Yaşanan can kayıplarına ek olarak meydana gelen ağır hasarlara karşı da ne tür önlemler alınabileceğine ilişkin detaylar merak ediliyor. 1999 depreminden kısa süre sonra uygulamaya geçen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ise önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Depremlere karşı alınabilecek önlemlerde sadece biri olan sigorta seçenekleri olası bir yıkılma halinde hasarın karşılanmasında büyük öneme sahip.

DASK Tüm Masrafı Karşılar mı?

Türkiye’de 2000’li yılların başından itibaren uygulanan DASK’ın amacı, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında vatandaşların yaşadığı binada deprem nedeniyle ortaya çıkan maddi hasarların karşılanmasını hedeflemektedir. Bir çeşit teminat türü olan Zorunlu Deprem Sigortası, depremde yaşanan maddi hasaların karşılanmasına önemli bir unsurdur.

2000 dask

Deprem nedeniyle konutta ortaya çıkan yangın, patlama, yer kayması gibi unsurlar nedeniyle oluşan zararlar DASK kapsamında yer almaktadır. Burada önemli bir detay ise konuttaki eşyalarda meydana gelen zararlar, kişilerin uğrayacağı bedeni zararlar ve sağlık ile ilgili konular ise DASK kapsamında yer almamaktadır.

dask liste1

DASK konutun yeniden inşa bedelini ödemektedir. Bunun için her yıl tespit edilen birim metrekare maliyeti ve konutun metrekaresine göre belirlenen ve poliçece yazan tutar ödenmektedir.

DASK Ne Kadar Hasar Ödemesi Yapar?

2022 yılında yapılan değişiklikle beraber DASK teminat tutarları da artırılmıştı. bu kapsamda DASK’ın bir konut için ödeyeceği en yüksek tazminat tutarı 640 bin TL olarak belirlendi. Örnek bir hesaplamaya göre 100 metrekare bir konutun depremde yıkılması halinde DASK tarafından 301 bin TL ödenmektedir. Konutun 150 metrekare olması halinde bu oran 452 bin TL ve 200 metrekare ise 604 bin lira olarak DASK tarafından ödeme yapılmaktadır.

Yorumlar

  1. Dursun tayfun dedi ki:

    Sayın Alper ilki bey’in sözleri pek inandırıcı değil. diyor ki ” depremin ikinci günü ödemeye başladı.” bina yıkılıp gitmiş bu beyefendi sigortalayanı nasıl bulmuş, sigortalayan kişi nerede, kime müracaat etmiş o kentlerde çalışan tek bir banka yok, hangi banka veya hangi şehirde ödenmeye başlamış umarım ben yanılıyorumdur.

    Not İlk kez yorum yapıyorum daha önce yaptığım iddia ediliyor,
    yorumum kabul edilmiyor.