Memur Haberleri

4/C Çalışanların Ek Ödemelerinde Son Durum

4/C çalışanları, Devlet Memurları Kanunu’ nun 4. maddesinde belirtildiği şekli ile sözleşmeli olarak çalışan ve Emekli Sandığı’na bağlı personelleri kapsamaktadır. 4\C çalışanların, aylardır beklediği ek ödeme haberi sonunda geldi. 4/C ek ödeme son durum nedir, diye merak edenler lütfen yazımızın devamını okusunlar.

Memur-Sen’in hakları ellerinden alınan 4/C çalışanları için Kamu Denetçiliği Kurumu’na yapmış olduğu başvuru sonunda karara bağlandı. Verilen karar doğrultusunda 4/C çalışanları tarafından gergin ve heyecanlı bekleyiş sona erdi, bu gergin bekleyiş yerini mutluluğa bıraktı. Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 4/C çalışanların ek ödeme kaynaklı mağduriyet yaşadıklarını dile getirerek ek ödemedeki son durumu açıkladı. Açıklamaya göre; hem yargı kaynaklı hem de toplu sözleşme kaynaklı mağduriyet yaşayan 4/C’lilerin ek ödemelerinin yargı tarafından karara bağlandığı müjdesini verdi. Buna göre 4/C çalışanlar, hem yargının verdiği karar neticesinde hak kazandıkları ek ödemeyi hem de toplu sözleşme kapsamında bulunan ek ödemeyi alabilecekleri dile getirildi.

Ne Kadar Ödeme Alınacak?

4/C Ek Ödeme Ne Kadar Olacak, diye merak edenler için hemen açıklayalım. 4/C çalışanlarına bin sekiz yüz gösterge rakamının, memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ek ödeme verileceği bilgisi verildi. Toplu sözleşme öncesinde ellerinden alınan bu ödeme hakkın, toplu sözleşmeye istinaden yaklaşık 150 TL iken 750 TL olarak artacağı belirtiliyor.

4\C ek ödeme ne zaman verilecek, diye büyük bekleyiş sonunda sona erdi. 4/C çalışanlarının ek ödemelerinin sonuca ulaşması ile birlikte çalışan 4/C’lilerin ek ödeme tutarları 600 TL artarak 750 TL’ye yükselmiştir. Toplu sözleşme ile birlikte yeniden 4/C çalışanlarına verilen bu ek ödeme hakkı, 4/C’liler tarafından büyük bir sevince neden olmuştur. Verilen karar ile birlikte Maliye Bakanlığı ve diğer bazı kurumlarca ek ödeme hakkından yargının kararına istinaden mağdur olanların mağduriyeti de giderilmiş oldu.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu