emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Borsada İşlem Yapan Herkesi İlgilendiriyor! Çarşamba Günü Açılacak mı? Borsa Uzmanları Uyarıyor!

Borsada İşlem Yapan Herkesi İlgilendiriyor! Çarşamba Günü Açılacak mı? Borsa Uzmanları Uyarıyor!
13.02.2023

Türkiye’de yaşanan büyük deprem felaketi sonrasında Borsa İstanbul çok büyük kayıplar yaşadı. Gelen tepkiler ve iki günlük kayıpların yüzde 10’u geçmesiyle devre kesiciler uygulandı. 3 Kez uygulanan devre kesiciler ile özellikle küçük yatırımcıların zarar etmelerinin önlenmesi hedefleniyor.

Borsada işlemlerin durdurulmasının ardından uzmanlar tarafından Çarşamba günü borsanın açılmasının doğru olmadığına yönelik açıklamalar peş peşe geldi. Öte yandan Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilde ağır hasara ve çok büyük can kayıplarına neden olan deprem nedeniyle de birçok kesim borsada işlemlerin durdurulması gerektiğini ifade etti.

BORSA NE ZAMAN AÇILACAK?

Borsa İstanbul’da iki günlük kayıpların yüzde 10’u aşmasının ardından 3 kez devre kesicilere başvurulmuştu. Uzmanlar ise Çarşamba günü borsanın açılmasını doğru bulmadıklarını ifade ediyor. Kapalılık süresini 5 gün daha uzatılması gerektiği ifade edildi.

borsa acilacakmi1
borsada i̇şlem yapan herkesi i̇lgilendiriyor! çarşamba günü açılacak mı? borsa uzmanları uyarıyor! 1

1999 depremi sonrasında 9 gün boyunca kapalı kalan borsadaki işlemlerin durdurulmasına yönelik çağrılar ise Kahramanmaraş merkezli depremin daha ilk saatlerinde yoğun bir şekilde gündeme getirilmişti. Bunun üzerine borsada kayıp yaşanmasıyla da beraber 8 Şubat’ta durdurulan borsanın 15 Şubat Çarşamba günü açılacağı ifade edildi.

BORSANIN AÇILMASI KARARI YANLIŞ BULUNUYOR!

Borsa işlemleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Fortuna Capital CEO’su Dr. Altuğ Özaslan, TGRT Haber’de yer alan değerlendirmesine göre, Çarşamba günü borsanın açılmasını doğru bulmadığını ifade etti. Halka açık şirketlerin depremin onları nasıl etkilediğini ve beklentilerin ne olduğunu açıklaması gerektiğinin altı çizildi.

borsa acilacakmi2

BORSA 5 GÜN DAHA KAPALI KALABİLİR!

Uzmanların borsa hakkında değerlendirmeleri kapsamında Çarşamba günü açılması beklenen borsanın bir süre daha kapalı kalması gerektiği aktarılıyor. Borsa Uzmanları Derneği tarafından yapılan açıklamada Borsa İstanbul bünyesinde bulunan piyasaların kapalılık süresilerinin en az 5 işgünü daha uzatılması gerektiği belirtildi.

BİST’te halka açık olan şirketlerde hisse geri alım programlarının teşvik edilip yasal süreçlerin yumuşatılması ve geri alım yapan kurumların belir bir süre beklemeden varlık satışı işlemlerinin de yapılıp vergisel kolaylık sağlanması gerektiği ifade ediliyor. Uzmanların borsanın işlemler için hazır olmadığı ifade ediliyor.  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.