ÇSGB

Bakan Selçuk’tan Asgari Ücret Hakkında Önemli Açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ay sonunda yeni yılda geçerli olacak asgari ücret tutarına beraber karar vereceklerini söyleyen Bakan Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda çözüm odaklı bir yaklaşım sergilediklerine dikkat çekti. Asgari ücretin uzlaşı yoluyla açıklanmasını ümit ettiğini söyleyen Selçuk, 2021 yılında iş sektörlerine verilecek olan teşvikler ile birlikte işsizlik oranının düşürüleceğini öngördüklerini de sözlerine ilave etti.

Resmi Twitter hesabı üzerinden milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren asgari ücret ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, süreç hakkında bilgi verdi. 2021 yılındaki asgari ücreti belirlemek için bir araya gelen komisyonun 2. toplantısının TİSK ev sahipliğinde 15 Aralık tarihinde gerçekleştirileceğini ifade etti. Bakan Selçuk açıklamasında ayrıca, “3. toplantı ise Türk-İş ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Sürecin çalışanlarımız, işverenlerimiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Asgari Ücret Tespitinde İlk Toplantı Geride Kaldı

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları devam ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında internet üzerinden çevrim içi olarak düzenlenen toplantının başkanlığını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı. Sürecin vatandaşlar ve çalışma hayatının tüm tarafları açısından hayırlı olmasını dileyen Selçuk, asgari ücretin çalışma hayatında ve sosyal haklarının korunmasında çok önemli olduğuna değindi.

Asgari ücret tespit komisyonunun tüm sosyal tarafların görüşlerini ve taleplerini göz önünde bulundurarak ücreti belirlemeyi amaçladığını söyleyen Selçuk, açılış konuşmasında “Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk’un ardından toplantıda işçi ve işveren heyetlerini temsil eden başkanlar da söz aldı.

“Aile Faktörü Mutlaka Dikkate Alınmalı”

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücret tespitiyle birlikte tüm çalışanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapılması gerektiğini belirtti. Sendikasız iş yerlerinde ücretsiz izne çıkanların asgari ücretin yarısını bile alamadıklarına dikkat çeken Irgat, sadece işverenlerin iradesiyle ücretsiz izinde günlük 38 lira nakdi ücret desteğinin yetersiz olduğunu belirtti. Milyonlarca insanın borçlanarak yaşamını sürdürdüğünü ifade eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri, insanların mutsuz, endişeli, huzursuz ve umutsuz olduklarını söyledi.

Asgari ücretin belirlenmesinde mutlaka ailenin geçinme düzeyinin göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Irgat, konuya dikkat çekerken Bakan Selçuk’a şu soruyu yöneltti: “Sayın Bakanım, siz aynı zamanda aileden sorumlu bakansınız. Bu gelir düzeyiyle bir ailenin geçinmesi mümkün müdür? Asgari ücret tespit edilirken aile faktörü mutlaka dikkate alınmalıdır.” Bunun yanı sıra Nazmi Irgat, yılın son aylarındaki gelir vergisindeki artış nedeniyle asgari ücret gelirinin azaldığına dikkat çekerek adil bir vergi düzenlemesi istedi.

İşverenler Asgari Ücret Desteği İstiyor

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, asgari ücretin belirlenirken ülkenin mevcut ekonomik durumu ve işletmelere olan maliyetinin göz önünde bulundurulmasını talep etti. Son 5 yıldır uygulanan asgari ücret desteğinin bu yıl da devam etmesini isteyen Koç ” Yüzde 2 olan İşsizlik Sigortası işveren payının 2021 yılı için alınmamasını, SGK işveren desteğinin yüzde 5’ten yüzde 6’ya yükseltilmesini istedi. İşveren temsilcisi, ayrıca destek oranının toplu iş sözleşmeli iş yerlerinde yüzde 7 olarak belirlenmesi taleplerini iletti.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir