ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

90 Bin Taşeron, Geçici, Belediye Şirket İşçileri ve TYP İçin Bakandan Kadro Müjdesi

90 Bin Taşeron, Geçici, Belediye Şirket İşçileri ve TYP İçin Bakandan Kadro Müjdesi
19.02.2023

Türkiye genelinde 90 bin işçinin kadroya alınmasına dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışmalar yürütülmeye devam ediyor. 90 bin işçinin kadroya alınmasına yönelik çalışmaların olduğunun duyurulmasının ardından birçok kişi detayları araştırmaya başladı.

Taşeron işçiler, geçici ve belediye şirket işçilerini kapsayacak çalışmalarda sona gelindiği ifade ediliyor. İşçilere kadro çalışmasının Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük deprem felaketi sonrasında ara verilmesinin ardından önümüzdeki haftalarda çalışmalara devam edileceği ifade ediliyor. İşçilere kadro konusu, EYT ve TYP kadroları için süreç merak ediliyor.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ!

11 ilde etkili olan ve Türkiye’den herkesin acısını derinden hissettiği deprem felaketi sonrasında birçok çalışmada ertelenmek durumunda kaldı. Meclis çalışmalarının ertelenmesi ile başta EYT olmak üzere birçok konu askıda kaldı.

Geçici işçilere kadro düzenlemesine yönelik konuların da gündeme geleceği toplantıların ertelenmesinin ardından işçilere kadro konusunda çözümün ne zaman geleceği araştırılmaya devam ediyor. 700 binden fazla kamu işçisinin ücretlerine 2023 ve 2025 döneminde yapılacak zam oranlarının da gündeme gelmesi bekleniyordu. Taşerona kadro konusunda ise şu an için net bir açıklama bulunmuyor.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO NE ZAMAN VERİLECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamada taşeron işçilerin kadrolu işçi haline getirilmesi için çalışmaların yapıldığı aktarılmıştı. Bu kapsamda geçen yıllarda büyük bir reforma imza atarak 1 milyon işçiye kadro verildiğini ifade etmişti.

Taşeron olarak çeşitli kurumlarda görev yapan 90 bin işçinin kadroya geçiş sürecine ilişkin detaylar ise merak konusu oldu. Çalışmalar henüz tamamlanmadı. Bakanlık tarafından yapılacak çalışma sonrasında hangi kurumlarda işçi olarak atanacakları konusu ise netlik kazanacak. Devlet hastanelerinde ve belediyelerde çalışanlara ise kadro verilip verilmeyeceği konusu da bu konu yapılacak düzenleme sonrasında netlik kazanacak.

SÖZLEŞMELİLERE KADRO ŞARTLARI NELER?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ayrıca sözleşmelilere kadro hakkında açıklama yapılmıştı. Bu kapsamda 4C’den 4B’ye geçenler, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, vekil ebe, hemşire, aile sağlığı merkezi çalışanları gibi geniş kapsamda bu düzenlemeler uygulanacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.