ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2024 Ocak Emekli Zam Oranları Konuşulmaya Başlandı, Ne Kadar Olacak?

2024 Ocak Emekli Zam Oranları Konuşulmaya Başlandı, Ne Kadar Olacak?
11.09.2023

2024 emekli zammı, zam oranları ve en düşük emekli maaşı milyonlarca emeklinin merakla beklediği konular. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vatandaşın merakını gidermek için ücretlere dair bir açıklama yaptı.

Bir yandan emekli maaşına ara zam yapılıp yapılmayacağı da merak edilirken gözler bakanın yapacağı açıklamalara çevrildi. 2024 emekli maaşı ne kadar olacak? Ocak ayında yapılacak zamla en düşük emekli maaşı kaç TL’ye çıkacak? Bu gibi tüm soruların güncel cevaplarına haberimizin devamından ulaşabilir, kafanızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz.

2024 Emekli Maaşları

Emekli maaşları belirlenirken her yıl o yılın enflasyon rakamları etkili oluyor. 2023 yılının Temmuz ayında yapılan zamlarda da emekli maaşlarına enflasyon rakamları doğrultusunda zam yapılmıştı. Ekonomistler tarafından yapılan öngörülere göre 2024 yılında da şu anda en düşük 7500 TL olarak ödenen emekli maaşına enflasyon doğrultusunda zam yapılması bekleniyor.

Güncel emekli maaşları tablosu : https://www.ssk.biz.tr/emekli-maaslari/

Buna ek olarak ara zam yapılması durumunda bu ara zammın %20 oranında olacağı da ekonomistlerin öngörüleri arasında. Ancak ara zamdan ziyade birçok ekonomistin gözü 2024 yılında yapılacak olan zamlarda.

Ocak Emekli Maaşı

Asgari ücretle benzer olarak emekli maaşına da Ocak ayında zam yapılacak. Enflasyon rakamlar emekli maaşlarının belirlenmesinde etkili olacak. Ekonomistlerin sunduğu öngörülere bakılarak 2024 yılı Ocak ayında emekli maaşına 2000-4000 TL aralığında zam yapılması bekleniyor. Net oranlar Aralık ayının bitmesiyle beraber belli olacak.

Emekliye Ara Zam Yapılacak Mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten henüz bir açıklama gelmese de emekliye ara zam yapılıp yapılmayacağı da pek çok emeklinin gündeminde. Ara zamların en az %20 oranında yapılacağı ekonomistler tarafından öngörülse de henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ekonomist Muhammet Bayram Ekim ayında bir zam beklendiğini ancak nihai zammın ocak ayında yapılacağının unutulmaması gerektiğini belirtti. Bu nedenle gündemi takip etmek hem 2024 Ocak ayı zamlarını öğrenmek hem de ara zam durumunu öğrenmek açısından faydalı olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.