Ekonomi

Temmuz Ayında Ara Zam Geliyor! Asgari Ücret 11.500 TL Olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl yeniden ücret belirlenebileceği ve zam yapılabileceği hakkında yaptığı açıklamalar sonrası gözler asgari ücrete çevrildi. Yılbaşında 8.506 TL net olarak açıklanan asgari ücrette haziran ayında yeniden komisyonun toplanması ve artış yapılması bekleniyor. Sabah Gazetesinde yer alan habere göre emekli ve memur zammı tutarlarına dair ipuçları gelmeye devam ediyor. Temmuz ayının yaklaşmasıyla birlikte çalışanlar ve emekliler için maaş artışlarıyla ilgili hesaplar da yapılmaya başlanıyor. Kamu çalışanları toplu sözleşme beklerken daha önce de olduğu gibi enflasyon zam oranlarında belirleyici olacak.

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın geliri her yıl Ocak ve Temmuz aylarında değişiyor. Emekliler, işçiler, kamu çalışanları, özel sektör çalışanları ve EYT düzenlemesinden emekli olanlar için yılın ikinci artışı Temmuz ayında yapılacak. Maaş artışında belirleyici olan daha önce de olduğu gibi enflasyon rakamları olacak. Enflasyon oranlarıyla ilgili gelen tahminler ve refah payı beklentileri, yapılacak zam oranlarına dair ipucu veriyor. Emekli ve kamu çalışanları için yapılacak artışlar ile asgari ücretin yeniden belirlenmesi özel sektör çalışanlarının da zam beklemesine neden oluyor. Haberin devamından sektörlerdeki asgari ücret artışına dair bilgi edinebilirsiniz.

Kamu İşçileri

Yaklaşık 700 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri için son zamanlara gelindi. 1 Mayıs günü açıklanması beklenen yeni zam oranları için kamu tarafının tekliflerini artırması ile aradaki makasta kapanma görülüyor. İşçiler taban maaş için 15 bin lira istekte bulunurken kamudan gelen teklif 12 bin liraya yükseltildi. Yine işçiler ilk 6 ay için yüzde 45 oranında zam beklediklerini açıklarken kamudan yüzde 40 zam teklifi geldi. Görüşmelerin bu hafta netleşmesinin ardından 1 Mayıs’ta açıklanması bekleniyor.

Asgari Ücretliler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl yeniden asgari ücrete zam yapılabileceği yönündeki açıklamaları sonrası gözler tekrar asgari ücrete çevrildi. Ocak ayında 8.506 TL net olarak açıklanan asgari ücret için haziran ayında yeniden komisyonun toplanması bekleniyor.

Asgari ücret artışında belirleyici olan ise daha önceden olduğu gibi enflasyon rakamları olacak. Üç aylık enflasyon yüzde 12’yi geçtiği biliniyor. Mayıs ayının üçünde açıklanacak olan Nisan ayı enflasyonuyla birlikte 4 aylık rakam da netleşecek. Asgari ücret tespit komisyonunun Haziran ayında toplanması ve yeni asgari ücreti belirlemesi bunun sonucunda Temmuz ayında maaşlara zam gelmesi bekleniyor.

Temmuz zammı ile birlikte asgari ücret 11.500 TL civarı olacağı bekleniyor.

Güncel asgari ücret tablosu : https://www.ssk.biz.tr/asgari-ucret-tablosu/

Özel Sektör Çalışanları

Çalışanlarını enflasyona karşı korumak isteyen pek çok şirket geçtiğimiz yıl yapılan asgari ücret artışının ardından çalışanlara bir ek zam yapmıştı. Bu yıl da asgari ücretin yeniden belirlenmesi sonrasında özel sektörde de maaşların genel seviyesinin yükselmesi bekleniyor. Öncelikle asgari ücret seviyesinde maaş alanlar için artış yapılırken daha sonra asgari ücretin üstünde ücret ile çalışanların aylıklarının da yukarı çekilmesi planlanıyor. Bu arada asgari ücretten vergi alınmaması ve asgari ücret üzerinde maaşı olanlarında bu muafiyetten yararlanması şirketler açısından önemli bir destek oluyor.

SSK ve BAĞKUR Emeklileri

Emekliler de tıpkı diğer meslek gruplarında olduğu gibi enflasyon oranına göre maaş artışından yararlanıyor. Ocak ve Temmuz aylarında belirlenen 6 aylık enflasyon SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artış oranını etkiliyor. Ancak hükümet bir süredir bu artışa ek olarak refah payını da ekliyor. Ocak ayında 6 aylık enflasyon yüzde 15 olarak açıklanmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan buna 15 puan daha ilave etmişti.

Bu yıl enflasyon verilerine bakıldığında ise Ocak-Mart enflasyonunun yüzde 12.52 çıktığı görülüyor. Merkez Bankası’nın açıkladığı Piyasa Katılımcıları AnkeEkonomistlerle yapılan ankette Nisan ayı için yüzde 2.65, Mayıs için yüzde 2.46, Haziran için de yüzde 2.61 enflasyon tahmini yapıldı. Bu tahmine göre ilk 6 aylık enflasyon yüzde 21.43 olarak gerçekleşecek. Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz artışı refah payı hariç yüzde 21.43 olacak.

Memurlar ve Memur Emeklileri

Kamuda görev yapan memurlar ile emekli sandığı emeklilerinin maaş artışları toplu sözleşme ve enflasyon farkıyla belirlenir. Temmuz’da yüzde 6 toplu sözleşme artışı ve ilk 6 ayda yüzde 8’lik oran aşıldığından dolayı enflasyon farkı alacak memurların ve memur emeklilerinin artışı ise yukarıda belirtilen yüzde 21.43’lük 6 aylık enflasyon tahmini doğrultusunda yüzde 19.18 olarak çıkacak. Buna refah payı eklenmesi söz konusu olabilecek. Refah payının yüzde 30’a tamamlama veya 15 puan ile yüzde 35’e çıkartma şeklinde olabileceği tahmin ediliyor.

EYT’li Emekliler

Temmuz ayında yapılacak olan artıştan şu anda emeklilik işlemleri devam eden ya da sonuçlanmış olan EYT’liler de yararlanacak. Mart ayı sonrası Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında başvuru yapan EYT’lilerin maaşlarına Temmuz ayında yapılacak enflasyon artışı ve refah payı zammı direkt olarak yansıyacak. Temmuz ayından sonra başvuranların ise maaşları hesaplanırken bu enflasyon artışları dikkate alınarak hesaplama yapılacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir