ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SİGORTALI ÇALIŞAN YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ?

SİGORTALI ÇALIŞAN YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ?

Yetim aylığı, ölen kişinin yakınlarına devlet tarafından verilen ve mağdur olmamalarını sağlamak için yapılan bir yardım parası niteliğindedir. Yetim aylığı alabilmek için belirli şartlar bulunmakla birlikte kesilme durumu da bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

İlk olarak yetim aylığı alabilmek için az önce değindiğimiz kıstasları açacak olursak; bu kıstaslar kişinin engelli olup olmamasına göre değişiklik gösterecektir.

Engelli kimselerin almak istedikleri yetim aylığı için engel oranlarının yüzde 60 ve yüzde 60’ın üzerinde olduğu doktor raporuyla kanıtlanmalıdır. Bu raporla birlikte yetim aylığı başvurusu yapılır ve engelli vatandaşlarımız için herhangi bir yetim aylığı kesme durumu söz konusu değildir. Evlenmeleri, belirli yaşa gelmeleri, eğitim durumu ya da sigortalı bir işe girip çalışmaları yetim aylığının kesilmesini sağlamaz. Engelli vatandaşlar için sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna cevap vermiş olduk.

Engelli olmayan kız çocukları için sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna gelecek olursak. Kız çocukları için belirlenen şartlardan bahsedelim. Kız çocuklarının evlenmesi, boşanması durumunda eski eşiyle yaşamaya devam etmesi ve son olarak sigortalı bir işe girmesi durumunda yetim aylığı kesilecektir.

Son olarak erkek çocukları için sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna gelelim. Erkek çocukları için eğitim durumu da göz önüne alınarak yetim aylığı durumu planlanır. Eğitim görmeyen erkek çocukları için 18 yaşına kadar, ortaöğretim mezunu kişilere 20 yaşına kadar, lisans çıkışlı yani üniversite mezunu ve üniversite diploması bulunan erkek çocukları içinse 25 yaşına kadar yetim aylığı ödenir. Ayrıca erkek çocuklarının sigortalı bir işe girmeleri durumunda da yetim aylığı kesilecektir.

Böylece sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna her 3 durum için de cevap vermiş olduk.

Yorumlar

 1. Zühal dedi ki:

  Merhaba eşimden ayrıldım sıgortalı asgari ücretle çalışıyorum evim kira yetim aylığı alabilirimiyim?

 2. Songul unsal dedi ki:

  Ben babamdan yetim maasi aliyorum ama yetmiyor kirada oturuyorum yetmediği icin calismak istiyorum sskli veya sgkli calisirsam yetim maasi kesilirmi babam ssk emeklisiydi yardimci olursaniz cok sevinirim teşekkür ederim ilgilendiniz icin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet Maalesef çalışmaya başladığınızda yetim maaşınız kesilecektir. Bu hak sadece öğrencilere verilmiştir. Öğrenciler Hem çalışıp hem de yetim maaşı alma hakkına sahipler. Onlara da bu hak üniversite öğrencisi olma koşulu ile 25 yaşına kadar verilmiştir.

 3. Ayşen dedi ki:

  Şu anda sigortalı çalışırım babamın emekli maaşını alabilir miyim

 4. ESRA KARAHAN dedi ki:

  %85 ortapedik engelliyim. sgk lı işe girdim yeni. evli bir evladım var. size sorum babam bağkurdan emekliydi. vefat etti 1997 yılında ben babamın yetim aylığını alabilirmiyim. çok rica ederim yardımcı olun. ona göre gideyim sgk müdürlüğüne. şimdiden teşekkür ederim saygılar….

 5. Mustafaçavuşoğlu dedi ki:

  Sigortalı baba ölünce emekli sandığına göre çalışan veye emekli kız çocuğu bekar yada dul yetim aylığı bağlanırmı emekli sandığı bağlı baba ölünce sigortalıçalışan bekarkızçocuğu yetim aylığı alıyor

 6. Ali dedi ki:

  Merhabalar, babam 1999 yılında vefat etti. Ben 23 yaşındayım ve yetim aylığı almaktayım eğitimim devam etmekte. Sigortalı işe başlarsam yetim aylığı kesilir mi? Bir de ilerleyen yıllarda maaş annem devredilirken kesinti olur mu? Olursan ne kadar kesinti yapılır acaba?

 7. melis dedi ki:

  merhaba
  ben bir devlet bankasının emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım . 1979 doğumluyum ve bekarım. yeni yasaya göre 2014 tarihinde vefat eden babamdan (sgk emeklisi) yetim maaşı alablir miyim ? teşekkür ederim

 8. Erkan dedi ki:

  Mrb ben ogrenciyim part time iste calsiyorum yasim 23 sigortam var isten dolayi yetim ayligi alabilirmiyim tesekkur ederim….

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Son çıkan torba kanununa göre çalışsanız da yetim maaşı alma hakkınız var

 9. gul dedi ki:

  ssk li çalışırken.şirket işten çıkardı. işsizlik maaşı alıyorum.eşimden ayri 2 cocuk okutuyorum 2004 yılında rahmetli olan babamin bagkur maasindan yararlanabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aşinizden resmi olarak ayrılmışsanız. İşsizlik maaşı ile birlikte yetim maaşı da alabilmeniz mümkün. En yakın sgm ye başvuruda bulunabilirsiniz.

 10. Serkan sengun dedi ki:

  Babam 1994 rahmetli oldu.5 sene emekli sandigina kayitli olarak calisti.babam oldugunde emekli sandigindan daha onceden istifa etmisti.ablam icin emekli sandigina basvuru yaptik.sigortali bir iste calistigi icin maas baglanmadi.bununla ilgili herhangi bir degisiklik varmi.maas alabilirmi.tesekkurler

 11. miyase dedi ki:

  merhaba;

  ben dul ve yetimim,uzun zaman sigortalı çalışmadım,babamdan aylık alma hakkım varken,annem maaş alıyor diye başvuru yapıp maaş almadım. benim almadığım para içerdemi kalı annem mi aldı?

 12. Eda dedi ki:

  Merhaba ben yetim aylığı alıyorum ünüversite öğrencisiyim yazın ve seneye zorunlu stajım var staj süresince bu yetim aylığı kesilir mi? Eğer ki kesiliyor ise tekrardan yatınca yatmayan aylarında mı yatacak yoksa normal olarak mı? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2018 yılı öncesinde yetim maaşı alanların (emekli sandığı hariç) çalıştığı takdirde kesilmekteydi ancak mecliste kabul edilen torba yasa ile artık kesilmiyor. Kaldı kı siz staj nedeni ile sigortalı olacaksınız. Bu durumda zaten kesilmiyordu.

 13. Mehmet ÇETE dedi ki:

  1995 yılından beri (6 yıllık hizmet süresi sonucunda vefat eden polis babasından dolayı) yetim aylığı alan kız çocuğunun sigortalı bir işte çalışmaya başlaması üzerine yetim aylığı kesilir mi?
  – ölen kişi emekli sandığına bağlı polis memurudur.
  – yetim aylığı 1995 te bağlanmıştır.
  – kız ssk lı olarak çalışmaya başlamıştır. (sigortası yarım yatmaktadır)
  2008 den sonra çıkarılan sosyal güvenlik kanunu 2008 öncesini kapsar mı

 14. Meryem dedi ki:

  Eşim vefat edeli 6 oldu ve 7 yaşında bir oğlum var ve bende ssk çalışanı olarak görünüyorum bu arada esiminde prim borcu cikiyo oğluma yetim maaşı bağlanırmi ne gibi haklarım var bilmiyorum nereye başvuru yapmam lazım birde yardimci olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En az 5 yıl süreli hizmeti var ise yetim maaşı bağlanır. En iyi bilgisi en yakın sosyal güvenlik merkezinden öğrenebilirsiniz.

 15. Merve dedi ki:

  Ben kız çocuğuyum babam 2004 de kadro aldı işçiydi. 2004 de öldü iş yerinde iş kazasıyla. Ben maaş alıyorum hem emekli hem kaza maaşı. Ama ben hemşirelik okudum. Çalışmak istiyorum atanmadan çalışsam aylığım kesilir mi ?

 16. Muhammed dedi ki:

  Merhaba hocam babam vefat etmis memur emeklisi ve ben yetim aylığı almaktayim.yasim 22 ve açıköğretim fakültesinde öğrenci olduğum icin yetim aylığı almaktayim.sorum su sekilde sigortalı bir ise girdim fakat babamdan kalan yetim aylığıni sigortalı işe girmiş olmama rağmen alabilecek miyim.ayrıca babam 2008 yili öncesi emekli olduğu icin 5534 sayili kanuna tabi oluyor ve bu da sigortalı ışte olmama ragmen maas alabileceğim yönünde.lütfen bilgilendirebilir misiniz?

 17. muhasebeci dedi ki:

  %49 engelliyim 10 ay önce işe girdim sgk lı olarak çalşıyorum ve engelli olarak işe girişim yapıldı bunu sgk ya dilekçe ile bildirdim ancak
  yetim maaşımı kesmediler 170 i arıyorum parayı iade edin diyor sizce ne yapmaalıyım bu yetim maaşını hak ediyor muyum?

 18. Lamia Kınacı dedi ki:

  Merhaba, ben özel banka sandığına bağlı çalışıyorum 2001 ylından beri. Babam 1989da SSKdan emekli olarak 2017de(23mart) vefat etti. Annem Emekli sandığından 1999’da emekli olarak 2013(1 temmuz) yılında vefat etti. Babamın vefatinden önce annemin maaşını alıyordum, bunu da ve özel banka sandığına bağlı olarak çalıştığımı belirterek babamın maaşına başvurdum ve bağlandı. Şimdi 1.4.2017de işe girmiş göründüğümden maaşların iadesini istiyorlar. Ne yapmalıyım? ben 4a ya değil de 506/G.M.20ya bağlı çalıştığımdan 4a emeklisi babamdan maaş alabilirim diye biliyrodum. Teşekkür ederim. Saygılarımla

 19. Fırat dedi ki:

  Merhaba annem vefat edeli 1 sene oluyor ssk uzerinden maas aliyordu yetim ayligini 5-6 ay kullanma gibi bir surem oldu ve sonra sigortali işe girdim 10 ay calistim ve çıkış yaptim yetim ayligindan tekrar yararlanmam mumkunmu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Erkek çocukları yüksek öğrenim görmeleri halinde 25 yaşına kız çocukları ise çalışmamak koşulu ve evli olmamak koşulu ile yaş şartına bakmadan yetim maaşı alabilir. Bu nedenle siz de tekrar yetim maaşı alabilirsiniz.

 20. Müslime dedi ki:

  Ssk lı çalışıyorum aralık ayında eşimden ayrıldım 2001yılında babam vefat edince annem babam üzerinden emekli olmuştu annemi de kaybettim annem Bağkur dan emekli maaşı alıyordu şimdi ben maaş alabilir miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ssk lı çalışan olduğunuz için Bağkur emeklisi babanızdan maaş alamazsınız.

 21. Selda dedi ki:

  Ssk lı çalışıyorum emekli sandığı emeklisi babamdan aylık alıyorum.Hastaneye gittiğimde emekli sandığı görünüyor kurum olarak ve rapor alamıyorum doğru mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Aynı zamanda emekli maaşı da aldığınızdan rapor parası alma hakkınız bulunmuyor.

 22. yasemin dedi ki:

  merhaba ben ssk li olarak calisiyorum eaimden bosandim rahmetli babamin emekli sandigina bagli emekli maasindan yararlanabiliyormuyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli Sandığı emeklisi babanızdan maaş alabilirsiniz. SSk lı çalışmak veya Bağkurlu olmak buna engel değil.

  2. sercan dedi ki:

   “Engelli olmayan kız çocukları için kız çocuklarının sigortalı bir işe girmesi durumunda yetim aylığı kesilecektir.” yaziyor , sigortali calismak engel degil demissiniz , hangisi dogru?

 23. Aynur ebru dedi ki:

  Merhaba ben yetim maaşı alıyorum ama öğrenciyim başka bi yerde ek gelir olsun diye çalışmak istiyorum ama işten cikarsam sigortam kesilir mi devam eder mi sonradan

 24. cansu celik dedi ki:

  Yurt disinda sigortali calisiyirum. Turkiyeden babamdan yetim ayligi alabilir miyim maaş bağlanır mi

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sigortalı çalışma durumunda yetim aylığı alamıyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. hande dedi ki:

   ama yusuf bey kademeleri vardı hani bunun 2008 öncesi

 25. Gizem dedi ki:

  Mrb ben esden bosanali 6 yıl oldu ve dort yıldır babamın maaşını aliyorum ise baslarsam maasim kesilirmi bunu öğrenmek istiyorum tskler simdiden

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Evet maaşınız kesilecektir.

 26. sigorta dedi ki:

  merhaba engelli aylığı için nereye başvurmam gerekli teşekkür ederim.

  1. Selahattin Demir dedi ki:

   sigortalımısınız ?