SİGORTALI ÇALIŞAN YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ? | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • SİGORTALI ÇALIŞAN YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ?  ssk vergi borcu sorgulama

  Yetim aylığı, ölen kişinin yakınlarına devlet tarafından verilen ve mağdur olmamalarını sağlamak için yapılan bir yardım parası niteliğindedir. Yetim aylığı alabilmek için belirli şartlar bulunmakla birlikte kesilme durumu da bulunmaktadır. Bu yazıda sizlere sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

  İlk olarak yetim aylığı alabilmek için az önce değindiğimiz kıstasları açacak olursak; bu kıstaslar kişinin engelli olup olmamasına göre değişiklik gösterecektir.

  Engelli kimselerin almak istedikleri yetim aylığı için engel oranlarının yüzde 60 ve yüzde 60’ın üzerinde olduğu doktor raporuyla kanıtlanmalıdır. Bu raporla birlikte yetim aylığı başvurusu yapılır ve engelli vatandaşlarımız için herhangi bir yetim aylığı kesme durumu söz konusu değildir. Evlenmeleri, belirli yaşa gelmeleri, eğitim durumu ya da sigortalı bir işe girip çalışmaları yetim aylığının kesilmesini sağlamaz. Engelli vatandaşlar için sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna cevap vermiş olduk.

  Engelli olmayan kız çocukları için sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna gelecek olursak. Kız çocukları için belirlenen şartlardan bahsedelim. Kız çocuklarının evlenmesi, boşanması durumunda eski eşiyle yaşamaya devam etmesi ve son olarak sigortalı bir işe girmesi durumunda yetim aylığı kesilecektir.

  Son olarak erkek çocukları için sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna gelelim. Erkek çocukları için eğitim durumu da göz önüne alınarak yetim aylığı durumu planlanır. Eğitim görmeyen erkek çocukları için 18 yaşına kadar, ortaöğretim mezunu kişilere 20 yaşına kadar, lisans çıkışlı yani üniversite mezunu ve üniversite diploması bulunan erkek çocukları içinse 25 yaşına kadar yetim aylığı ödenir. Ayrıca erkek çocuklarının sigortalı bir işe girmeleri durumunda da yetim aylığı kesilecektir.

  Böylece sigortalı çalışan yetim aylığı alabilir mi sorusuna her 3 durum için de cevap vermiş olduk.  tıkla sorunu sor

  SİGORTALI ÇALIŞAN YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sigorta dedi ki:

   merhaba engelli aylığı için nereye başvurmam gerekli teşekkür ederim.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    sigortalımısınız ?

  2. Gizem dedi ki:

   Mrb ben esden bosanali 6 yıl oldu ve dort yıldır babamın maaşını aliyorum ise baslarsam maasim kesilirmi bunu öğrenmek istiyorum tskler simdiden

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet maaşınız kesilecektir.

  3. cansu celik dedi ki:

   Yurt disinda sigortali calisiyirum. Turkiyeden babamdan yetim ayligi alabilir miyim maaş bağlanır mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı çalışma durumunda yetim aylığı alamıyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

    1. hande dedi ki:

     ama yusuf bey kademeleri vardı hani bunun 2008 öncesi

  4. Aynur ebru dedi ki:

   Merhaba ben yetim maaşı alıyorum ama öğrenciyim başka bi yerde ek gelir olsun diye çalışmak istiyorum ama işten cikarsam sigortam kesilir mi devam eder mi sonradan

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.