ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Resmi Gazete’de Yayımlandı! Araştırma Görevlilerine İsteğe Bağlı Kadro İmkanı

Resmi Gazete’de Yayımlandı! Araştırma Görevlilerine İsteğe Bağlı Kadro İmkanı
11.02.2023

Sözleşmeli araştırma görevlilerinin kadroya alınmasının içeren kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında sözleşmeli araştırma görevlilerinin kadroya alınmasını içerek düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu kanuna göre, Yükseköğretim Kalite Kurulunda da uzman ve uzman yardımcısı istihdam edilmesine ilişkin düzenleme yapıldı. Bu kapsamda söz konusu kurul için uzman ve uzman yardımcısı istihdamı yapılabileceği aktarılıyor. Uzun süredir araştırma görevlileri için beklenen düzenleme ise Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNE KADRO MÜJDESİ!

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanun kapsamında birçok önemli soruna çözüm üretildi. Yapılan düzenleme sonrasında yükseköğretim kurumlarında çalışan 50/d’li araştırma görevlilerinin 33/a kapsamına alınmasına ilişkin düzenleme yapıldı.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık ve veteriner hakimlikte uzmanlık eğitimi yapanlar ve bu eğitimleri tamamlayanlar hariç; tezli yüksek lisans ya da doktora, sanatta yeterlilik eğitimine devam eden veya eğitimleri tamamlayan araştırma görevlileri, 6 ay içinde talep etmeleri halinde kadrolarının bulunduğu üniversite tarafından araştırma görevlisi kadrosuna alınabilecek.

YÜKSEKÖĞRETİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI!

Yükseköğretim kanununa ilişkin yapılan düzenleme sonrasında disiplin soruşturmasına, disipline konu olayın öğrenilmesi ile hemen başlanacak. Soruşturma en geç 30 gün içinde sonuçlandırılacak. Ayrıca disiplin cezasını gerektiren eylemlerin işlendiği tarihten itibaren en geç 2 yıl içinde disiplin cezası verilmediği takdirde, disiplin cezası verme yetkisi de zaman aşımına uğrayacak.

Söz konusu düzenleme kapsamında yarıca Beykent Üniversitesinin adı İstanbul Beykent Üniversitesi, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesinin adı ise Alanya Üniversitesi olarak değiştirildi. Antalya AKEV Üniversitesinin adı Antalya Belek Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesinin adı ise İstanbul Nişantaşı Üniversitesi olarak değiştirildiği aktarıldı.

Yapılan düzenleme sonrasında araştırma görevlilerinin kadroya alınması da dikkat çeken başlıklar arasında yer alıyor. Ayrıca Yükseköğretim Kalite Kurulunda da uzman ve uzman yardımcısı istihdam edilebilecek. Yükseköğretim ile ilgili uzun süredir beklenen düzenlemenin yürürlüğe girmesi ise birçok kesimde memnuniyetle karşılandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.