Sorgulamalar

Muayene Katılım Payı Sorgulama

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarının hitap ettiği pek çok kesim bulunmaktadır. Kişilerin küçük bir işlem için bile kurumlara gelmesi hem o kişinin uzun kuyruklarda bekleyip yeri geldiğinde gereksiz evraklarla uğraşmasına neden olur hem de kurumlarda oluşacak fazla yoğunluktan dolayı işlemlerin yavaş ilerlemesine ve çalışanların da veriminin düşmesine sebep olur. Bu belirtilen gibi daha birçok sebep ile birlikte artık çağımızın da teknoloji ile olan ilişkisi sayesinde internete ve internet üzerinden yapılan işlemlere ulaşılabilirliği de artmıştır. Kurum ve kuruluşların da bu durumu göz önünde bulundurup çoğu işlemi online ortama taşımak için çalışmaları devam ettirmektedir. Kişiler hiçbir kuruma gitmeden internetin olduğu her yerden yapmaları için imkan tanınan işlemlerden bir tanesi de muayene katılım payı sorgulama işlemidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalı olarak bünyesinde bulunan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kurumlarından herhangi birine bağlı olarak çalışan kişilere günlük hayatında hem sağlık güvencesi hem de sosyal hizmetler sağlayarak sigortalı kişilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlamıştır. Aynı zamanda alınan bu hizmetlerin özellikle bakmakla yükümlü olduğu kişilerin de aldığı sağlık hizmetleri için ödeme yapmaları gerekmektedir. Hasta borcu olarak da geçen muayene katılım payı alınan sağlık hizmetleri sonucunda cüzi miktarda da olsa tahsil edilmektedir. Muayene katılım payı kişilerden eczaneler tarafından alınmaktadır. Alınan sağlık hizmeti sonucu oluşan borcun muayene katkı payı adı altında ne kadar olduğunu veya hangi hizmet dolayısı ile oluştuğu gibi pek çok bilgiye kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Muayene katılım payı sorgulama sorgulama işleminizi pek çok kurum ile anlaşmalı olarak her türlü kamu işlemlerini kapsayan E-Devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapabilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden yapacağınız bu işlem için sadece E-Devlet şifrenizin olması yeterlidir. Yapılması gereken bazı adımların sırası ile uygulanması halinde E-Devlet sistemi üzerinden 4A/4B/4C muayene katılım payı sorgulama işlemi kısa bir sürede yapılabilir. Bu yazımızın devamında sizlere değerli okurlarımız ile E-Devlet üzerinden muayene katılım payı sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusunda detaylı bilgileri vereceğiz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Muayene Katılım Payı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden muayene katılım payı sorgulama işlemi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız sorgulamaların çoğu için E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Eğer E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek başvuru yapmanız gerekir. Sonrasında 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi edinebilirsiniz.
Öncelikle yazımızın sonunda vermiş olduğumuz muayene katılım payı sorgulama işlemi bağlantı linkini tıklayınız. Kimlik doğrulama işleminiz için ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazan butona tıklayınız.

Sonrasında T.C. kimlik numaranızı ve PTT şubesinden aldığınız E-Devlet şifrenizi giriniz. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinize emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” yazan butona tıklayınız.

Verilen adımlar doğrultusunda muayene katılım payı sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Shares:

2 Yorumlar

 • SONGÜL
  06.07.2018

  muayene katılım borcu benım eczanede 3 ay oncesıne kadar 86 tl cıkıyordum suan kac oldu bılmıyorum nasıl öğrenmem gerek e-devlet uzerınden hıc borcum gözukmuyoR ACABA BUNU TAM NASIL OGRENEBILIRIM?

  Cevapla
 • ahmet
  26.03.2018

  e-devlet şifresi 0lmayan çocukların muayane katılım payını nasıl görebiliriz.

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir