Sorgulamalar

İdarelerce Borç Sorgulama

Bu yazımızda siz değerli okurlarımızı bilgilendirmek adına idarelerce borç sorgulama işlemi hakkında bilgileri paylaşacağız. Pek çok alanda yapılan işe, sektöre ya da sağlanan hizmete göre borçlanma durumu yapılan işlemler değişiklik göstermektedir. İdarelerce borç işlemleri de normal kişiler için değil tüzel kişilik statüsündeki durumlar için geçerlidir. Bu durumun amacı kamu kurumları üzerinde detaylı araştırma yapmak olup oluşacak bir usulsüzlük durumunda kontrolün sağlanması adına önemlidir. Genellikle bankacılık işlemlerinde ortaya çıkan usulsüzlüklerin önüne geçmek ve takibinin yapılması kolay olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda daha kolay bir şekilde araştırma yapılmasına ortam sağlanmış olur. Kredi ihtiyacı durumunda başvurularda ya da girişimcilik için atılan adımlarda kağıt üzerinde yapılan oynamaların engellenmesi için yapılan bir uygulama olan idarelerce borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek artık çok kolay.

Sosyal Güvenlik Kurumu, kişilerin ve kurumların yaptırılan sigortalar ve buna binayen oluşan hakların korunması ve ihlallerin takibi için önemli çalışmaları olmuştur. Özellikle işlemlerin online ortama taşınması ile birlikte kişiler yapacakları işlemlere daha kolay bir şekilde erişebilir ve kısa sürede güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu kendi resmi sitesi üzerinden sağladığı e-borç sistemi sayesinde kolay bir şekilde idarelerce borç sorgulama işlemi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Online olarak yapacağınız bu işlem için tek yapmanız gereken yazımızın devamını okumaktadır. Bu sistem ile birlikte firmaların borçları hakkında bilgi sahibi olunabilir. Ayrıca işçi sayısı, işçi listesi, prim ödemeleri gibi birçok durum ile ilgili de bilgilere kolay bir şekilde erişilebilmektedir. Bu şekilde firma hakkında bilgilere erişerek olumsuz durumlar adına önemli alınabilir. Yazımızın devamında ise idarelerce borç sorgulama işlemi hakkında nasıl ve nereden yapılacağı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

İdarelerce Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İdarelerce borç sorgulama işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu sayesinde tüzel kişiler için resmi siteler üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecekleri bir uygulamadır. Bu işlem için güvenlik adına kullanıcı adı şifrenin girilmesi firma ile ilgili sicil no, SGK il ve şube kodu gibi bilgilerin girilmesi istenmektedir. Sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada aşağıda resimde ok işareti ile belirtilen yerlere temin ettiğiniz kullanıcı adınız ile şifrenizi giriniz. Sonrasında ise güvenlik kodunu da belirtilen alana girmeniz gerekir. Son olarak “Giriş Yap” butonuna tıklamanız gerekir.

Devamında ise firma sicil numarası, İl SGK ve şube SGK kodunu girmeniz istenir. Bu şekilde görsel ve yazılı olarak anlatılan adımları doğru bir şekilde uygulayarak idarelerce borç sorgulama işleminizi kolay bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Bu işlem ile birlikte içerisinde firmanın sigorta bilgileri ile çalışanların sigortaları ya da borçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Shares:

2 Yorumlar

 • Hüsniye TETİK
  23.07.2019

  İdarelerce borç sorgulama yapamıyorum. Sürekli yanlış şifre veya kullanıcı adı girdiniz diye yazı çıkıyor. Tekrar girebilmek için ne yapabilirim? Yardımlarınızı rica ediyorum. İyi çalışmalar.

  Cevapla
 • mehmet yiğit
  11.07.2018

  İdarelerce Borç Sorgulama Şifresini unuttum ne yol izlene bilir

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir