emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Memur Babaya Yarım Gün Çalışma Hakkı Geliyor

Memur Babaya Yarım Gün Çalışma Hakkı Geliyor

Memur Babaya Yarım Gün Çalışma Hakkı Geliyor !

Son yıllarda çalışma hayatı ile ilgili birçok düzenleme yapıldı. Bunların büyük bir kısmı kadın çalışanlara yönelik. Bunun asıl sebebi de kadın istihdamını üst seviyelere çekerken, çocuk sayısını da yükseltmek. Devlet özellikle genç nüfus ortalamasını düşürmemeye çalışıyor. Ekonomik şartlar kadının da istihdama katılmasını mecburi kılıyor. Fakat kadın çalışırken hele de çocuklar için bakım desteği de alamıyorsa çalışma hayatını bırakmak zorunda kalıyor. İşte bu noktada devlet duruma el attı ve kadıların çalışma hayatından çekilmemesini sağlamak için bir çok kanun yürürlüğe konuldu. Bu kanunlardan hem SGK kapsamında çalışanlar hem de emekli sandığı çalışanları için eşit seviyede olması için çaba harcanıyor. Fakat hazırlanan bu kanunların bir kısmı SGK çalışanlarına sağlanmışken henüz Emekli Sandığı (memur) çalışanlarına sağlanmış değil. Bu yazımızda tüm çalışanlar adına eşitliği sağlamak için Bakanlar Kuruluna sunulan ‘’Memurlara Yarı Zamanlı Çalışma’’ yönetmeliğinden bahsedeceğiz.  

Yarım Çalışma Nedir ?

10.02.2016 tarihinde yayınlanan 6663 sayılı Kanun’la birlikte doğum ve evlat edinme sonrası işçilere yeni haklar düzenlenmiştir. Bu hakların içinde kadınlara doğum izni sonundan itibaren  yarım çalışma imkânı sağlanmıştı. Çocuğun ilkokul çağına geldiği aybaşına kadar yarım çalışma yapılabilir. Bu hak sadece anneye değil babaya da tanınmıştır. İkisinden biri kısmi çalışma talebinde bulunabilir. İşçi kısmi süreli çalışırken isterse tam zamanlı çalışmaya dönebilmektedir.

Aynı şartlar 2016 yılında memurlar için de hazırlanmıştı ama yürürlüğe girmemişti. Söz konusu haklar ile ilgili yönetmelik Bakanlar Kuruluna sunuldu. Düzenlemeye göre bu haktan yararlanacakların hizmet sınıfı, kadro unvanı, kurum ve teşkilata göre belirlenecek. Doğum sonrası analık izninin ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, 3 ve daha fazla çocukta 6 ay süreyle süt izni verilmeksizin günlük çalışma süresinin yarısı kadar kullanılan iznin bitiminden sonra çocuğun okula başlamasına kadar olan dönemi kapsayacak.

Memur Babaların Yarım Çalışma Hakkı Var Mı?

Babalık izni bittikten sonra çocuğun ilkokula başlayacağı aybaşına kadar olan süreye kadar babalar da yarım zamanlı çalışabilecek. Böylelikle geliri yüksek olan eş çalışmaya devam edebileceği gibi, izin kullanmasının sıkıntılı olacağı kritik görevde olan eşlerden biri izin kullanamazsa diğeri bu haktan faydalanmış olacak.Yapılan başvuruların uygunluğuna amirler karar verecek. Bu haktan yararlanan memur haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışacak.

Yönetmeliğin Haziran ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.