Haberler

Kadrolu Olan Sözleşmeli Personel, Memur Statüsünden Emekli Olabilir mi?

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında çok sayıda sözleşmeli personel bulunuyor. Farklı statülerde geçen hizmetleri olanların memur ya da işçi statüsünden emekli olmalarındaki detaylar ise merak edilen konular arasında bulunuyor. 5510 sayılı Kanun kapsamında 1 Ekim 2008 tarihi ise düzenlemede öne çıkıyor.

2008 yılı öncesi çalışmaya başlayanlar ile 2008 yılı sonrasında ilk defa çalışmaya başlayanlara göre emeklilik ve çalışma hayatına dair diğer pek çok konuda farklılık bulunuyor. Bir süredir Türkiye’nin gündeminde yer alan sözleşmeli personellerin kadroya alınmasına ilişkin düzenlemeler ise yeni soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Kadroya geçen sözleşmelilerin memur statüsünden emekli olup olmayacakları merak ediliyor.

KADROYA GEÇENLER MEMUR STATÜSÜNDE EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesine dair kanunu Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yeni soru işaretleri de gündeme geldi. Bu sorular arasında ise en dikkat çekeni ise sözleşmelinin kadroya geçmesinin ardından memur statüsünde emekli olup olmayacağı sorusu oldu.

SSK’dan mı yoksa Emekli Sandığından m emekli olacaklarına dair konularda ise ilgili mevzuata göre yanıt veriliyor. Özellikle kadroya geçiş durumunda maaşların nasıl etkileneceği de önemli konular arasında yer alıyor. İlgili kanun kapsamında çalışma süreleri fazla olan kurum mevzuatı uygulanmaktadır. Son 7 yıl hizmet içinde 1260 gün ve daha fazla hangi statüde ise o statü uygulanmaktadır. Bu kapsamda emeklilik de aynı şartlara göre sağlanır.

KADROYA GEÇENLERİN EMEKLİ MAAŞ DURUMU NE OLACAK?

Kadroya alınan sözleşmeli personellerin emekli maaşı ve ikramiye konusu da merak konusu oldu. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memurluk hizmetleri olup kadroya geçenlerin hakkında son 7 yıl hizmet kuralı uygulamak suretiyle memur statüsünden aylık bağlanması halinde 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanmaktadır.

Derece, kademe, ek gösterge, unvan ve maaş katsayısı gibi temel belirleyici unsurlar aylık ve ikramiye tutarının belirlenmesinde esas alınıyor. Bu kapsamda yine birçok değişken dikkate alınarak kadroya geçen sözleşmeli personeller için emekli maaş ve ikramiye konusu da farklı şekilde hesaplanabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir