Ekonomi

İkinci El Konut Sektörüne %0,99 Faizle Kredi Desteği Geliyor!

Türkiye’de konut sektörü devlet tarafından desteklenmeye ve devlet eliyle yeni konutlar inşa edilmeye devam ediliyor. TOKİ tarafından İlk Evim kampanyası başlatılarak 250 bin konut yapılması ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmaları için harekete geçilmesinin ardından aynı proje ile 1 milyon altyapılı arsa dar gelirli vatandaşların kendi evlerini yapabilmeleri amacıyla satışa çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen açıklamalarla yine hiç ev sahibi olmayan orta gelirli ailelerin Yeni Evim kampanyası ile 0,69’dan başlayan faizlerle ev sahibi olmaları için kampanyaya başlangıç verildi. Bunların ardından sıra ikinci el konutlara geldi. İkinci el konutlar hakkında da açıklamalar Cumhurbaşkanı tarafından yapıldı.

İkinci El Konut Kampanyası Başlıyor

İkinci el konutlar için kampanya hazırlandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi ikinci el konutlar için bir kampanya hazırlığı yapıyoruz. İkinci el konut almak isteyen vatandaşlarımıza destek olmak için ayrı bir projemiz olacak. Bunun planlama çalışmaları devam ediyor. Biz önceliği ilk evini alacaklara veriyoruz. Bu konuda bizim ciddi bir tecrübemiz var. İkinci el almayı destekleyeceğiz.” dedi.

Vatandaşların ev sahibi olabilmeleri için devletin büyük fedakarlıklar yaptığını söyleyen Erdoğan, vatandaşın ev sahibi olmasını istediğini, uzun yıllardır bu uğurda çalışmalar yapıldığını vurguladı. Orta gelirliye destek vereceğinin vaadini gerçekleştirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı, 21 ilde Roman vatandaşlarına özel bir proje hazırladıklarını belirtti. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini yaptıklarına dikkat çeken Erdoğan, bunların ilk defa değil 20 yıldır yapıldığına da ifadelerinde yer verdi. Sıranın ikinci el konutlara geldiğini söyleyen Erdoğan, yeni projeleri hayata geçirmekten geri durmayacağız dedi.

İkinci El Konut Kampanyası Yüzde Kaç Faizle Yapılır?

İkinci el konut kampanyası ile vatandaşlara kullandırılacak olan kredinin faizine dair kamu bankalarının bir çalışma yaptıkları biliniyor. Devlet ikinci el konutlarda sıfır konutlar kadar destek olmasa da aylık 0.99 faizle konut kredisi imkanının sağlanacağı öngörülüyor. Sıfır konut kampanyası yeni projeler yapılmasına ve istihdamın artmasına neden olurken ikinci el konutlarda bu imkân bulunmayacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir