ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2 Bin TL Altı Vergi Borçları Siliniyor! Borçlar Ne Zaman Silinecek

2 Bin TL Altı Vergi Borçları Siliniyor! Borçlar Ne Zaman Silinecek
02.02.2023

Borç yapılandırma için mecliste yapılan görüşmelerin ardından toplam 521 milyarlık alacağı kapsayan bu yapılandırma yaklaşık 14 milyon kişiye fayda sağlayacak. Vergi affını bekleyen kişileri sevindirebilecek bu müjde ile vatandaşların 4,6 milyar liralık borcunun silineceği biliniyor. Henüz dava aşamasında olan yapılandırmada yer alan vergi borcu 181,2 milyar TL olarak açıklandı. Davalık vergi dosyası sayısı 215 bin 511 olarak belirlendi. Devletin vergi borçlarından elde edeceği tahmini tahsilatın 43,5 milyar TL olduğu söylendi.

2 Bin TL Altı Vergi Borçları Ne Zaman Silinecek?

31 Aralık 2022’ye kadar olan borçların yanı sıra 2 bin liranın altındaki vergi borçları da silinecek. Devletin tahsilatından vazgeçtiği tutar ise toplamda 4,6 milyar TL olacak.1 Ocak 2023 tarihi itibariyle ödenmemiş olan tüm borçlar ve cezası, gecikme zammı ve faizi toplamı 2 bin TL ve altında olan borçların silinmesi planlanıyor.

Borçların silinmesi özellikle borcu olan vatandaşların rahatlamasını sağlıyor. Vergi borçları affı içerisinde trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, kaçak geçiş cezaları, gümrük cezaları, adli para cezaları, KYK borçları, matrah artırımı, kasa ve stok affı, su borçları gibi pek çok borç da yer alıyor.

Bakan Müjdeyi Verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, yaptığı açıklamada yeniden yapılandırma hakkında bilgiler verdi. Bakan yaptığı açıklamada affı verilecek borçların yanı sıra halkın yükümlülüklerini hafifletmek adına her şeyin yapıldığına işaret etti. Ödenmemiş borçlardaki faizin kaldırılması yolunda da işaret veren Nebati, yapılandırma ile vatandaşın ekonomik anlamda rahatlatılmasını amaçladıklarını açıkladı.

İşletmeler için de kolaylık sağlamak adına pek çok yapılandırma yapıldığına dikkat çeken Bakan, 2 bin TL altındaki borçların silinmesi müjdesine ek olarak taksit sayılarında artış yapılacağına da işaret etti. Bakan, yapılandırılmaya dahil olan borç idari para cezası kapsamında ise alacaktan yüzde 25 oranında indirim sağlandığını ve taksit sayılarının artırılması ile vatandaşa fazladan kolaylık sunulduğunu ifade etti.

GSS Prim Borçları Sildirme ve Yapılandırma

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.