emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Devlet Borcu Sorgulama

Devlet Borcu Sorgulama

Devlet kurumları ile ilgili işlemlerin kısa bir süre önceye kadar neredeyse hepsinin kurumlara gidilerek gerçekleştirilmesi gerekirdi. Kişiler işlemleri için uzun kuyruklar beklemek durumunda kalıp gerekli gereksiz birçok evrak ile uğraşmak zorunda kalırlardı. Fakat artık kurumların hem yoğunluğunu azaltmak hem daha verimli iş yapmak hem de işlem yapan kişilere kolaylık sağlamak adına online hizmet imkanları sunmaya başladılar. Bu yazımızda da kişilere sunulan online hizmet olan devlet borcu sorgulama işlemi hakkında bilgi vereceğiz.

Yaşamımızı devam ettirdiğimiz sürece yararlandığımız hizmetlerin, aldığımız ürünlerin ve sunulan daha birçok durumun vergiye dayalı olması sebebi ile ödememiz gereken belirli tutarlar bulunmaktadır. Vergi mükellefinde olan tüm kişiler düzenli olarak vergi borçlarını ödemek durumundadır. Ödeme yapmamaları durumunda borcun üzerine ekstra gecikme zammı eklenerek ödenecek miktar daha da artabilir. Cezai yaptırımlar ile karşı karşıya kalmamak adına düzenli olarak vergi borcu kontrolü yapılması gerekir. Bu sorgulama vergi dairelerinde yapılabilir. Maliye Bakanlığı’na bağlı olan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sağladığı online hizmet olan İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden devlet borcu sorgulama işleminizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca bu sorgulama işleminizi pek çok kamu işlemlerinde hizmet veren E-Devlet sistemi üzerinden de E-Devlet şifresi yardımı ile güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Yazımızın devamında devlet vergi borcu sorgulama işleminizi nasıl yapacağınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

GİB Devlet Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devlet borcu sorgulama işleminizi İnternet Vergi Dairesi sistemi üzerinden istenen bazı bilgilerin girilmesi ile kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken yazımızın sonunda bulunan bağlantı linkine tıklamanız gerektiğidir. Bu işlemi yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki ekledik. Bu link yardımıyla yönlendirileceğiniz sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Açılan sayfada ilk olarak sorgulama yapan kişinin TC kimlik numarası, nüfus cüzdanının ön yüzünde bulunan seri ve numarası, anne kızlık soyadının ilk iki harfi ya da aile bireylerinden herhangi birine ait TC kimlik numarasını aşağıda da belirtilen alanlara girmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında sayfanın devamında bulunan güvenlik kodunun ilgili alana girilmesi gerekmektedir. Son olarak girilen bilgileri kontrol ederek “tamam” butonuna tıklayınız.

emlak vergisi sorgulama

Bu adımları uygulayarak devlet vergi borcu sorgulama işleminizi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

GİB Devlet Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Devlet Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden anlatacağımız devlet borcu sorgulama işlemi ile bir vergi borcunuz varsa bu sistem üzerinde ne kadar vergi borcunuz var kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Fakat işlem yaparken E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kısa bir sürede temin edebilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak yazımızın sonunda siz değerli okurlarımız için paylaştığımız bağlantı linkine tıklayınız. İlk açılan sayfada “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayınız.

e-devlet vergi borcu sorgulama

Kimlik doğrulamanız için gereken bilgiler TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizdir. Bu bilgileri resimde belirtilen alanlara doğru bir şekilde girip”sisteme giriş yap” butonuna tıklayınız.

e-devlet

Bu şekilde E-Devlet sistemi üzerinden devlet borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

E-Devlet Devlet Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

  1. Sultan dedi ki:

    Benim adima kayitli borc var mi

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

      E-Devletten öğrenebilirsiniz.