Ekonomi

Eski Ekonomi Bakanı Çelebiden Asgari Ücret Açıklaması! Asgari Ücret 10 Bin TL Olacak

Dünya’dan Özlem Ermiş Beyhan’ın yaptığı haberde belirttiğine göre: Karaman, Urfa, Mardin, Adana, Gaziantep gibi Anadolu’nun potansiyeli yüksek illerinde üniversiteler, sanayi ve Organize Sanayi Bölgeleri ile entegre olarak teknolojik çalışmalar yürütüyor. Ücretsiz konut gibi teşviklerle bu şehirlere göçen gençler, online çalışmanın avantajından yararlanarak Anadolu’da teknolojik çalışmaların yürütülmesini sağlıyor.

Prof. Çelebi yaptığı açıklamada “İnsanlar netlik ve güven istiyor. Yatırım kararı almak isteyen iş insanları şu anda bir karar almakta zorlanıyor” sözlerine yer verdi. Gençlerle birlikte illerde geliştirilen teknoloji hem ülkemizin sanayisinde hem de ihracatta güçlü bir rol oynuyor. Prof. Işın Çelebi’nin Türkiye hayali, “Kurtuluş Savaşı’ndaki ruhla Türkiye’nin yeni bir kalkınma devrimine ihtiyacı var” sözlerinde pekişiyor.

Asıl mesele istikrar

“Türkiye’nin iki önemli kaynağı var: Su ve insan gücü. Bu iki gücü çok iyi kullanmak gerek” sözlerini kullanan Prof. Çelebi bu sözlere şunları ekledi: “Temel mesele istikrar. Bugün ekonomiye baktığınızda belirsizlik var, güvensizlik var. Yatırım yapmak isteyen insanlar güven istiyor. Anadolu’da yatırım kararı almak isteyen iş insanları şu anda bir karar almakta zorlanıyor.

Ben Anadolu’yu çok yakından tanıyan, dolaşan, birçok üretici eli, sanayici ile temas eden biriyim. Tarımda örneğin müthiş bir gelecek endişesi var. Dünya fiyatları arttı, mazot, gübre ilaç fiyatları çok arttı. Anadolu sanayicisi ve iş adamı, istikrar istiyor. Türkiye’nin disiplinli bir iktisat politikasına ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum.

Kamunun mutlaka ekonomide etkinliği olmalı ama kamunun etkinliği denetimde olmalı. Parlamentonun denetim yetkisi olmalı, kuvvetler ayrılığı prensibi içinde yasama yürütme yargı birbirini denetler şekilde çalışmalı. Hukuk o yüzden çok önemli. Sistem bütünlüğü ihtiyacı var Türkiye’nin.”

Gençler teşvik edilmeli

Çelebi yaptığı diğer bir açıklamada şu sözleri kullandı:

“Türkiye’nin yeni bir kalkınma hamlesi için genç beyinleri Türkiye’de tutması gerek. Gençlere Anadolu’da ücretsiz konut vermek gibi çeşitli teşvikler getirerek Anadolu’ya beyin göçünü tetiklemek gerek. Büyük kentlerde biriken genç nüfusu memleketine getirebilmek için teşvikler sağlanmalı. Online sistemle çalışmak artık mümkün.

Ülkemizin girişimci gücü kullanılmalı. Örneğin Karaman son derece etkili bir kent. Dışarıdan 5 bin işçi çalıştırıyor. Gıda sanayiine dair çok önemli yatırımlar var. Kayseri, Karaman, Konya, Diyarbakır, Gaziantep, Urfa, Mardin. Müthiş gelişme potansiyeli olan şehirler bunlar. 200’den fazla üniversitemiz var. Buraları üreten, Ar-Ge yapan, projeler geliştiren üniversiteler haline getirmek lazım. Üniversiteleri Anadolu sanayisi ile iç içe geçirmek gerek.

OSB’lerin içinde teknoloji merkezlerini geliştirmeli. Girişimci gücüne yer vermek gerek. Gençler aileleri ile örneğin Karaman’a yerleşecek, orada OSB’de yeni teknoloji geliştirecek, üniversitede ders verecek. Mustafa Kemal’in Kurtuluş Savaşı’nda yarattığı gibi bir heyecana ihtiyacı var ülkenin.”

Seçim

Açıklamasında seçime ve gençlere dair vurgu yapan Çelebi şu sözleri kullandı:

Bütün Türkiye seçimi bekliyor. 6.4 milyon genç yeni olarak oy kullanacak. Bunlar Türkiye’nin geleceğinde Avrupa ile rekabet etmek istiyorlar. Altyapıyı ülke olarak bu genç nüfus için hazırlamamız gerek.

Asgari ücret 10 bin TL olacak

Eski Ekonomi Bakanı Prof. Çelebi, asgari ücrette mart ayında bir artış daha olacağını öngörüyor. “Tahminime göre Mart’ta 10 bin TL seviyesine çıkarılacak” diyen Prof. Çelebi, “GSMH’den dar gelirlilerin aldığı pay yüzde 34’tü. Bu oran yüzde 25’e düştü. İnanılmaz bir gelir gerilemesi var. Bu toplumun huzurunu da tehlikeye atıyor.’’ sözleriyle artışın önemine vurgu yaptı.

Enflasyon Hususu

Prof. Çelebi açıklamasında enflasyona da yer vermeyi ihmal etmedi. Çelebi, açıklamasında “Türkiye’nin seçim sonrasında enflasyonla çok disiplinli bir politikayla mücadeleye girmesi gerek. Türkiye enflasyonla çok fazla gidemez. Rakamları indirdiğiniz zaman hayat pahalılığı sorununu çözemiyorsunuz. Çözüm; hep hastalık kalacak, parça parça kararlar alınacak şekilde aranıyor.” sözlerine yer verdi.

Liralaşma politikası ne olacak?

“Seçime kadar olan süreç büyük bir belirsizlik içeriyor. Gördüğüm kadarıyla herkes bu belirsizliğin ne olacağını konuşuyor. Acaba liralaşma politikası daha ne kadar devam eder? Kurları sabitleyip daha ne kadar gidilebilir? İthalatı teşvik edip ihracatı cezalandıran bir sistem ne kadar üretecek? Beyin göçü ne olacak?’’ bu soruların bireylerin kafasında dolaştığını söyleyen Çelebi, sorunların çözümünün bulunduğuna işaret etti.

Seçim sonrası

Eski Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi, seçimler sonrasında da Türkiye’yi zorlu bir sürecin beklediğini düşünüyor. Bu düşüncesini şu şekilde dile getiriyor: ‘’Seçimden sonraki aylar 2023 yılını toparlamaya yetmez. 2024 yılının sonuna kadar uğraşılması gerekli. Seçim sonucu ne olursa olsun bir istikrar programı uygulamak şart. Bütçede gelir gider dengesi kalmadı, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70’in altına indi.’’

Döviz Konusu

Çelebi, “Türkiye’nin ihracatla büyüme modeli doğru bir model. Türkiye’nin en temel meselesi döviz. Dövizi yeterince temin edemiyorsanız, döviz kazandırıcı hizmetlerin kapılarını açamıyorsanız, tam tersine bunların yolunu kapatıyorsanız büyük sıkıntıya yol açıyorsunuz demektir. İhracata dayalı büyüme modeli uluslararası ticarete uyum anlamına geliyor.

Bu, rekabet gücünü ve verimliliği artırmak anlamını da taşıyor. Teknolojiyi ve verimliliği artırmak çok önemli. Teknolojinin üretimimizde payı yüzde 3’lerde bugün, bunu yüzde 15’e çıkarmak gerek. Gemide hep beraber koşuyoruz ama gemi ters istikamete gidiyor.” sözleriyle döviz ve ekonomi konusunda fikirlerini sundu.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir