emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emeklilikte 3600 Ek Göstergeden Yararlanma Sürecinin Önemi

Emeklilikte 3600 Ek Göstergeden Yararlanma Sürecinin Önemi
26.04.2023

5434’e tabi olan memurların kazanılmış hak aylığı (KHA) ve emekli keseneğine esas aylık (EKEA) dereceleri, hesaplanacak olan emekli aylık ve emekli ikramiye tutarlarını etkileyen unsurlar olmalarından dolayı yadsınamayacak bir öneme sahiptir. 3600 ve yüksek ek göstergeli görev yapanların da emekli olmadan önce özellikle KHA derecesinin 1.dereceye gelmiş olmasına gerekmektedir. Bu derecenin hesaplanması ve önemi hakkında detaylara yazının devamından ulaşabilirsiniz.

KHA ve EKEA Nedir?

1 Ekim 2008 tarihinden önce memurluk hizmeti olanların intibak işlemleri -tahsillerine göre yükselebilecekleri derece ve kademeler- için iki farklı intibak işlemi bulunur. Birincisi 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri esas alınarak yapılan Kazanılmış Hak Aylığı intibak işlemi, ikincisi de 5434 sayılı Kanun Ek Madde 18 hükmü esas alınarak yapılan Emekli Keseneğine Esas Aylık intibak işlemidir.

3600 ek gosterge1

Farklı statülerde (işçi, esnaf, memurluk) geçen hizmetlerin toplamı memurluk hizmeti esnasında intibak işlemine tabi tutulur.

Emekli Keseneğine Esas Aylık intibakı, Bu hizmetlerin tamamının intibak işlemine tabi tutulmasıdır. Kazanılmış Hak Aylığı intibakı ise memurluk hizmetleri ile işçi veya esnaflıktaki mesleği ile ilgili geçmiş kısımlarının intibak işlemine tabi tutulması olarak tanımlanır.

Emekli Keseneğine Esas aylık, emeklilik aylık ve ikramiye tutarları bulunurken, unvana bağlı ek gösterge rakamının dikkate alınmasını sağlayan intibak işlemi değildir. Sigortalı hizmetlerden kazanılmış hak aylık hizmetinde değerlenmeyecek olan sürenin intibak işlemine tabi tutulup bulunan derece ve kademedir.

Kazanılmış Hak Aylığı, emeklilik aylık ve ikramiye tutarları bulunurken, unvana bağlı ek gösterge rakamının dikkate alınmasını sağlayan intibak işlemidir.

3600 Günden emeklilik şartları için konumuzu inceleyiniz : https://www.ssk.biz.tr/3600-gunden-emeklilik/

3600 Ek Gösterge Nedir? 3600 Ek Göstergeden Yararlanmada KHA Derecesinin Önemi

Pek çok farklı meslek grubunun faydalanacağı 3600 ek gösterge müjdesi verildi. Bu ek gösterge sayesinde daha fazla emekli maaşı almak mümkün oldu. Emeklilikte 3600 ek göstergeden faydalanmada KHA derecesi de önemli bir hale geldi. Kişiler kendilerinin KHA derecesi ve 3600 ek gösterge durumlarını SGK’ya müraacat ederek detaylı olarak öğrenebilirler. Hem KHA hem de EKEA derecelerinin emekli ikramiyesi ve maaşı üzerinde etkili olduğuna değinmiştik.

3600 ek gosterge3
emeklilikte 3600 ek göstergeden yararlanma sürecinin önemi 1

3600 ve yüksek ek göstergeli görevde bulunanların da emekli olmadan önce özellikle KHA derecesinin 1.dereceye gelmiş olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak her 1.derecede olan vatandaşın 3600 ek göstergeden yararlanmaları mümkün değildir. Bu sebepten dolayı da 3600 veya daha yüksek göstergeli görevde bulunanların mutlaka kazanılmış hak aylık derecelerinin (KHA) 1. dereceye gelmiş olduklarından emin olduktan sonra emekli olmalarını gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.