emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Nabız İlk Giriş

E-Nabız İlk Giriş
05.06.2018

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan ve yaklaşık olarak 5 milyon kullanıcıya ulaşan e-nabızın işlerliğe başlaması ile birlikte nasıl kullanılır, ilk giriş nasıl yapılmalıdır, şifre nasıl alınır gibi soruları da beraberinde getirmiş oldu. E-Nabız, ülkemizin neresinde yapılmış olursa olsun yapılan muayene, tedavi ve tetkiklerin bulunduğu, kullanıcının kendi adına üretilmiş olan bütün sağlık bilgilerinin yönetilebileceği bir uygulamadır. Kısacası bu sistem Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tedavi ve tetkik yapılmış olsa dahi hepsini toplayıp, tek bir yerden ulaşma imkanı tanıyan bir sistemdir. E-Nabız sayesinde artık bütün hastalık geçmişini raporlamak ve tahlil sonucu gibi belgeleri saklama sorunundan da kurtulmak mümkün gözükmektedir.

Yaklaşık üç yıl önce uygulamaya giren bu sistemin kullanıcı sayısı kısa sürede 5 milyon 200 bin kişiye ulaşmıştır. Her türlü sağlık kaydına ulaşımı sağladığından dolayı kullanıcıların hayatına kolaylık getirmiştir. Kolaylığın olması kullanıcı sayısının da artışına sebep olmuştur. 2015 yılında ilk defa kullanılmaya başlayan e-nabız sistemine haftanın 7 günü, günün 24 saati erişim sağlanmaktadır. İşlemlerin pratik ve hızlı olmasından kaynaklı olarak 25 milyondan fazla oturum açılmış ve sistemin hayata geçtiği günden bu güne toplamda 75 milyondan fazla görüntülenme sağlanmıştır.

E-Nabız Sistemi Ne işe Yaramaktadır?

Ülkemizde herhangi bir sebepten dolayı hastaneye gidildiğinde hastalığın öğrenilebilmesi için gerekli filmler, tahliller yapılmaktadır. Hastalık ve tedavi ile ilgili farklı bir doktordan fikir edinmek için gidildiğinde o da tekrar aynı tahlilleri yaptırabilmektedir. İşte e-nabız sistemi tam da burada işe yaramaktadır. E-Nabız kayıt işlemi yaptırıldıktan sonra artık kullanıcı tüm sağlık kayıtlarının kontrol ve yönetimini bizzat kendisi yapabilmektedir. Durum böyle olunca doktorlar ile yapılacak görüşmelerde tedavi geçmişi, tahliller, tetkikler sistemden gösterilip tedavinin daha hızlı olması sağlanabilir. Yeni test ve tetkikler için zaman kaybetmeye gerek kalmayacaktır. Ayrıca sistem tedavi geçmişini de sürekli kontrol etme fırsatı vermektedir.

E-Nabız Kullanıcıları ve E-Nabız Kayıt

E-nabız kayıt ile aktif kullanıcısı haline gelen 5 milyon 200 binden fazla kişinin yüzde 54’ünün bay, yüzde 46’sının ise bayan olduğu bilinmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulmuş ve aktivite edilmiş olan sistemde kullanıcı olanların yüzde 60’ının 18 ile 34 yaşları arasında olduğu tespit edilmiştir. Bilgisayar kullanımına ve dijital aleme daha alışkın olan bu grup özel veya kamu tüm sağlık kuruluşlarındaki bilgilerine bu uygulamadan ulaşabilmektedir. Gerçek zamanlı veri gönderilimi yapılan uygulamada sağlık kayıtlarına kullanıcılar kendileri ulaşabildiği gibi izin vermeleri durumunda sağlık personeli de kayıtları görebilmektedir. Sağlık işlemlerinin daha hızlı yapılabilmesi için bir adım olan bu sistemin kısa zamanda daha çok kişi tarafından kullanılacağı düşünülmektedir.

E-Nabız İlk Giriş e-Devletten Nasıl Gerçekleştirilir?

E-Nabız ilk giriş iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki e- devlet kapısı üzerindendir ve şu şekilde gerçekleştirilir. E-devlet şifresi alınarak, e-imza veya mobil imza kullanılarak e-devlet kapısı üzerinden giriş yapılabilmektedir. En yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarası girilerek sisteme giriş yapılmaktadır. E-Devlet kapısına giriş yapıldıktan sonra sistem kullanıcıyı profil bilgilerini düzenlemek ve oluşturmak için bir ekrana yönlendirmektedir. Bu ekranda bulunan e-nabız sistemi kullanım şartlarını okudum yazının yan tarafındaki kutucuğun işaretlenmesi gerekmektedir.

Profil bilgilerinin güncellenmesinde ikinci aşamada yaşanılan ülke, il, kilo, boy gibi bilgiler girilmektedir. Bu alanda istenilen bilgiler de girildikten sonra Paylaşım Seçenekleri diye bir alan görülecektir. Bu alanda kişisel sağlık verilerinin kimlerin erişimine izin verildiği seçilmelidir. Profil bilgilerinde son etap ise Erişim Bilgileri’dir. Bu alanda kullanıcının cep telefonu numarasını ve sisteme girişte kullanmak istediği şifreyi yazması gerekir. Bu aşamadan sonra cep telefonuna gelen tek kullanımlık erişim kodu girilerek sisteme giriş yapılmış olur

E-Nabız İlk Giriş Aile Hekimliğimden Nasıl Gerçekleştirilir?

E-Nabız ilk giriş için e-devlet kapısını kullanmak istemeyenler için ikinci yol ise Sağlık Bakanlığına kayıtlı Aile Hekimliğinden şifreyi almaktır. Kişi bağlı bulunduğu aile hekimine gidip bir onay formu doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan bu onay formunda yazılmış olan cep telefonuna geçici e-nabız şifresi kısa mesaj olarak gelmektedir. Geçici şifre ile ilk giriş gerçekleştirildikten sonra kullanıcı kendi şifresini kendisi belirleyebilmektedir. Telefon, tablet gibi akıllı cihazlara indirilebilen mobil uygulama sayesinde sisteme erişim çok daha kolay ve hızlı olabilmektedir.

E-Nabız Sisteminde Neler Yapılabilir?

E-Nabız ilk giriş gerçekleştirildikten sonra sistemde Bilgi ekleme, Randevu alma ve randevu takip etme, kişisel bilgileri paylaşma alanlarından çeşitli işlemler yapılabilir.

Bilgi Ekleme alanında, Şeker, tansiyon, nabız ve ağırlık sekmeleri bulunmaktadır. Bu sekmelere tıklandığında girilmiş olan veriler görülebilir ve Ekle sekmesi ile de yeni şeker, tansiyon, ağırlık, nabız bilgileri girilebilir. GSM operatörlerinin mobil uygulamalarını kullanarak adım, nabız, kalori, tansiyon, şeker, solunum hızı, vücut sıcaklığı, oksijen doygunluğu, ağırlık gibi sağlık ve günlük aktivitelere dair bilgileri otomatik olarak sisteme kaydedilebiliyor, bunların istatistiklerini incelenebiliyor ve istenen hekimle paylaşılabiliyor

Randevu Alma ve Randevu Takip alanında bulunan takvimden alınmış olan randevular ay, hafta ve gün bazında görüntülenebilir. Takvimde görülen randevu üzerine tıklandığında randevunun ayrıntıları görüntülenebilir. Randevu al butonu tıklanarak MHRS’ye giriş yapmadan yeni randevu alınabilir. Bu sistem sayesinde tek bir takvim üzerinde bütün sağlık randevuları görüntülenebilir.

Kişisel Bilgilerin paylaşılmasında, kullanıcı istediği kişinin T.C. kimlik numarasını ve cep telefonun girerek sağlık verilerine erişimini sağlayabilir.

Yorumlar

 1. RACİ VENCELİ dedi ki:

  iZMİR EGE ÜNİVERSİTESİ HASTAHANESİNDEN 1.7.2021 TARİHİNDE DURUM BİLDİRİR ELETRONİK RAPOR ALDIĞIM HALDE E NABIZA KRONİK RAHATSIZLIĞI NEDENİYLE COVİD 19 İZİN BELGESİ TANZİM EDİLMEMİŞ

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor düzenlenmiştir ancak henüz e nabıza yansımamış olabilir.

 2. Belgin Sitare Kıral dedi ki:

  Merhaba E nabiz girmek istedigimde telefon numarasi değisikliği yaptiğim icin tc kimlik no ile tel no eşleşmemektedir demekte bana nasil yardimci olabilirsiniz?iyi çalişmalar dilerim

 3. melahat dedi ki:

  kilo bilgisini yanlış girdik ve değiştiremiyoruz.nasıl degiştireceğimiz hakkında bilgi istiyoruz tesekkurler.