ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

E-Devletten Bağ-Kur Borcu Sorgulama

E-Devletten Bağ-Kur Borcu Sorgulama
01.09.2017

İnternetin hayatımızda büyük yer edinmesiyle birlikte resmi işlemlerde artık internet üzerinden yapılabilir hale geldi. Kamu kurumlarının, bakanlıklara bağlı kurumların ve bakanlıkların internet üzerinden vatandaşa bilgi sağlayabildiği işlem yapmasına olanak sağladığı sisteme E-Devlet deniyor. Elektronik Devlet de denilen bu sisteme kayıt PTT kurumlarından alınan E-Devlet şifresi ile yapılabiliyor. E-Devlet üzerinden tüm bakanlıklara ulaşabildiğimiz gibi sisteme bankaların da yavaş yavaş eklenmeye başladığı görülmekte.

Sisteme erişimi sağlamak için PTT kurumundan aldığınız şifre ile sisteme giriş yaptıktan sonra çıkan ekranda şifrenizi kendinize özel olacak şekilde yeniden belirlemeniz isteniyor. Bu kısımda şifreniz kolay çözülemeyecek ve unutmayacağınız bir şifre olmalı; çünkü bu şifre ile tüm resmi işlemler yapılabiliyor ve unuttuğunuzda yenilemeniz için tekrar PTT ye ücret ödemeniz ve şifre almanız gerekiyor. Şifrenizi kendinize özel olarak belirledikten sonra sisteme giriş yapmış oluyorsunuz. Giriş yaptığınızda ekranın sol tarafında bulunan hizmetler kısmını göreceksiniz. Hizmetler kısmında A’dan Z’ye kamu kuruluşları ve hizmetleri sıralanmış durumdadır.

E-Devlete giriş sağladıktan sonra Ana sayfada sol tarafta E-hizmetler, Kamu kurumları, Belediyeler, İletişim ve yardım merkezi yazan sekmelerden E-Hizmetleri seçiniz. Buradan açılan sayfada kamu kuruluşları ve verdikleri hizmetler bulunmaktadır. Bu kamu kuruluşları arasından Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunu bulduktan sonra hizmetler arasından bağkur borç sorgulama servisi için 4B hizmetleri başlığı altında 4B Borç Durumu seçeneğini tıklayınız. bağkur borç yapılandırma için 4B 6736 Yapılandırma borç bilgileri ya da 4B 7020 yapılandırma ön bilgileri seçeneklerinden birini seçerek Bağ-Kur borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Bu hizmetlerden başka birçok bilgiyi E-Devlet sisteminden sorgulama ve doğrulama yapabilirsiniz. Bu işlemler için T.C. kimlik numaranız ve kendinize ait şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Başka bir bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Yorumlar

  1. şengül dedi ki:

    benim isteğe bağlı bağkur sigortalısı oldum dönem borcum ile bilgili evrakım elime ulaşmadı 02.12 2017 başlangıçtır. ayrıca e-devlet hesabımda eski ödemiş olduğum borçlar gözükmektedir. bununla bilgilendir misiniz.