E-Devlet

E Devlet E Telefon Kaydetme

E-Devlet günümüzde internet ve bilgi teknolojilerinin hızla yayılması üzerine geliştirilmiş bir sistemdir. E-Devlet aracılığı ile pek çok kişi kamu kurum ve kuruluşlarında uzun saatler boyunca beklemekten kurtulmuştur diyebiliriz. E-Devlet sistem uygulamasının kullanılabilmesi için E-telefon kaydetme işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. E-Devlet E-telefon kaydetme işlemi hakkında detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

E-Devlet E-telefon kaydetme günümüzde önemli ve yapılması gereken işlemlerdendir diyebiliriz. Çünkü artık pek çok vatandaş cep telefonlarını yurt dışı girişli şeklinde ülkemizde kullanmaktadır. Kişilerin yurt dışından Türkiye’ye getirdikleri akıllı cep telefonları iki saat ila iki gün arasında engellenmektedir. Getirilen telefonlar çalışsa bile sim kart uyumu olmadığından dolayı telefon kullanılamaz hale gelmektedir. İşte bu nedenle bu tür telefonların E-Devlet sistemi üzerinden E-telefon kaydetme işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işleme ise IMEI ya da MSISDN kaydetme işlemi denmektedir. 2012 yılından itibaren ülkemizde yer alan IMEI yani E-Devlet E-telefon kaydetme işlemi sayesinde artık yurt dışından getirilen telefonlar da kullanılabilir hale gelmektedir.

E- Devlet E- Telefon Kaydetme İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden E-telefon kaydetme işleminin gerçekleşmediği yurt dışı gelişli akıllı telefonların kullanılamayacağından bahsetmiştik. Şimdi de E-telefon kaydetme işleminin nasıl olduğundan bahsedelim. Öncelikle E-Devlet üzerinden E-telefon kaydetme işlemi için gerekli olan hususlar E-Devlet şifresi, pasaport ve telefonun kaydına dair harçtır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise pasaportun bir önceki ay ülkeye gelmesidir. Yani bir ay içinde pasaport ile ülkeye geri dönen kişi E-telefon kaydetme işlemini yapabilmektedir.

E-Devlet şifresini henüz almayanlar vatandaşlar kendilerine en yakın PTT şubelerinden bir tanesine giderek Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile bu şifreyi alabilirler. Telefonunuzun kayıt olması için yatırılması gereken harcı ise anlaşmalı bankalara yatırmanız gerekir. PTT şubelerinden anlaşmalı bankaların hangisi olduğuna dair bilgi alabilirsiniz. Eğer herhangi bir anlaşmalı bankaya yatırmak bu harcı yatırmak istemiyorsanız vergi dairelerine de yatırmanız mümkündür.

E-Devlet kapısı üzerinden E-telefon kaydetme işlemini aşama aşama değerlendirecek olursak;

  • Öncelikle E-telefon kaydetme işlemini gerçekleştirmek isteyen bir vatandaşın E-Devlet adresini ziyaret etmesi gerekir.
  • Daha sonra görselde gösterildiği gibi bu sayfanın hemen sağ üst köşesinde yer alan “Sisteme Giriş Yap” sekmesinin tıklanması gerekir.

  • Bu aşamadan sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile PTT şubelerinden aldığınız E-Devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir.
  • Bilgiler girildikten sonra E-Devlet kapısına giriş yapılmış olur. Bu noktada “E- Hizmetler” kısmında yer alan “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” sekmesi tıklanmalıdır.

  • “E- Hizmetler” kısmında yer alan ve görselde de görüldüğü gibi “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu” sekmesi tıklandıktan sonra ise “BTK IMEI Kaydet” seçeneğinin onaylanması gerekir.
  • Bu aşamadan sonra ise karşınıza gelecek olan bilgi ekranında birtakım bilgiler ve uyarılar yer almaktadır. Bu bilgilerin ve uyarıların dikkatle okunup anlaşılması gerekir. Daha sonra ise “Devam Et” seçeneğinin tıklanması yeterlidir.

Tüm bu aşamaların onaylanması sonrasında ise 12 saat içinde yurt dışından getirmiş olduğunuz cep telefonunuz aktif hale gelmektedir.

E-Devlet Sitesine Ulaşmak İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

E-Telefon Kaydetme İşlemleri İçin BURAYA TIKLAYINIZ!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu