E-Devlet

E Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri

Emeklilere Promosyonu Ne Zaman Ödenecek?

Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemizde yaşayan vatandaşların sağlık sigortalarının oluştuğu bir platformdur. Çalışan tüm vatandaşlar sağlık güvenceleri kapsamında bu alandan hizmet alırlar. Düzenli olarak ödenen sigorta primleri sonucunda vatandaşlar ücretsiz muayene olabilir, daha uygun fiyatlarla ilaçlarını satın alabilirler. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumlarına ödenen sigortalar oldukça önemlidir. Ödenen tüm bu prim ücretlerinin sonucunda da belirli bir yaşa geldikten sonra vatandaşlar emekli olma hakkına sahip olurlar. Emeklilik bu prim ücretlerinin eksiksiz şekilde ödenmesi ile olur. Emekli maaşı alarak yaşlılık dönemlerini geçirirler. Son zamanlarda gündemde olan bir diğer konu ise bireysel emeklilik işlemleridir. Bireysel emeklilik ise kişinin alacak olduğu emeklilik maaşının yanında aldığı ekstra bir ücrettir. Bireysel emeklilik sayesinde yaşlılar daha rahat bir emeklilik hayatı sürdürebilirler.

E-Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, kişilere emeklilik dönemlerinde ek gelir sağlamayı hedefleyen özel bir yatırım sistemidir. Bireysel emeklilik sisteminden yararlanmak isteyen bireyler emeklilik dönemlerinde ek gelir sağlamayı hedeflerken özel bir yatırım sistemini kullanırlar. Bu yatırım sisteminde gelirinizin bir kısmını size açılan emeklilik hesabına yatırarak emeklilik döneminde birikimlerinizi toplu halde ya da emekli maaşı olarak alabilirsiniz. E-Devlet kapsamında takip edebileceğiniz her yatırımı bu platform sayesinde yakından takip edebilirsiniz. E devlet bireysel emeklilik işlemleri için gereken ilk nitelik ise bireylerin on sekiz yaşını geçmiş olmalarıdır. Ancak bunun dışında çalışan bireylerin Sosyal Sigorta Kurumuna bağlı olarak çalışmalarına gerek yoktur. Diğer sağlık kurumlarından olsalar bile bu şekilde bireysel emeklilik işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet, katkı payı ödeyen bireylere destek sağlamaktadır. Bireysel emeklilik kapsamınca yatırılan ödeneğe devlet %25 katkı sağlar. Bu şekilde devletin de destek vermesi ile kolay bir şekilde bireysel emeklilik işlemlerinden faydalanabilirler.

E-Devlet Sistemini Kullanarak Bireysel Emeklilik Nasıl Sorgulama İşlemi

Ülke genelinde pek çok işlem kurum binasına gidilmeden halledilmeye başlanmıştır. Çünkü kurum binalarında meydana gelen kalabalık işlem sırasının çok uzamasına neden olur. İnternetin hızlı bir şekilde kullanımının artmasından sonra artık bireysel emeklilik işlemlerini de internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Devlet kurumlarında meydana gelen işlemlerin hemen hemen her biri artık online sistem içerisinde yer almaktadır. Bu sisteme E-Devlet adı verilir. E-Devlet sayesinde bireysel emeklilik işlemleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet sisteminin kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey E-Devlet üzerinden kamu işlemlerini gerçekleştirebilir. PTT kurumlarına giderek üzerinize kayıtlı olan E-Devlet giriş şifresini öğrenmeniz gerekir. Bu şifre için de vatandaşlar postane görevlisine E-Devlet şifresi almak istediklerini belirttikten sonra 2 TL gibi bir ücret ödemeleri gerekir. Bu ücretin ardından nüfus cüzdanları ile bir zarf alacaklardır. Bu zarfın içerisinde E-Devlet şifresi bulunur. İnternetle erişim sağladıkları her ortamda arama motorlarına E-Devlet yazarak resmi sayfaya giriş yapabilirler. Sonrasında tıkladıkları sayfadan sisteme giriş ibaresine tıkladıktan sonra resmi sayfaya girişlerini gerçekleştirebilirler. Hemen sonrasında da sistem kişilerin T.C. kimlik numaralarını ve de e devlet şifrelerini sisteme girmelerini ister. Ardından sistem E-Devlet sistemini vatandaşlara açar. Sistemde alfabetik olarak tüm işlemler sırasıyla yer almaktadır. Sağ üst kısımda bulunan arama bölümünden de sizler yapacak olduğunuz işleminin adını yazabilirsiniz. Bireysel Emeklilik başlığı altında açılan sayfayı bularak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir