Ekonomi

Devlet Eşya Desteğini Başlattı! 45 Bin TL Yeni Eşya Desteği Alabilirsiniz

Dar gelirli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik yapılan destek ödemeleri hız kesmeden devam ederken aralarına yeni ödemeler de ekleniyor. Bu ödemeler arasında yer alan eşya yardımının nasıl alınacağı ve kimlerin bu yardımdan yararlanacağı da merak konusu haline geliyor. Haberimizin devamından yardımla alakalı detaylara, başvuru şartlarına ve yardımı nasıl alabileceğinize dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

45 Bin TL Eşya Yardımı Detayları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dar gelirli vatandaşlara destek olmayı hedefleyerek yaptığı sosyal destek ödemelerini hızlandırdı. Bakanlık tarafından yapılan duyuru ile ihtiyaç sahibi vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenerek yeni bir yardım verildi. Dar gelirli vatandaşlar için prefabrik ev desteği, betonarme ev desteği, ev onarım desteği ve eşya desteği verilecek.

Aynı zamanda hak sahiplerine prefabrik ev için 200 bin TL, betonarme ev için 100 bin TL’lik destek verilecek. Ayrıca ev bakım onarımları için 40 bin TL’ye varan yardımların yapılması söz konusu. İhtiyaç sahibi vatandaşlar verilen 5 bin TL’lik eşya yardımıyla birlikte toplam 45 bin TL ev bakım onarım desteği alabiliyor. Geri ödemesiz şekilde yapılan bu destekler için tek şart aranıyor.

Başvuru Şartı Nedir?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşların yardıma ihtiyaç duydukları hususlarda destek vermek için eşya yardım parası vermektedir. Bu yardımdan yararlanmak için yerine getirilmesi gereken yalnızca bir şart vardır: Kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden daha az olması. Bu koşulu karşılayan herkes, eşya yardım parasını talep edebilir.

Kişi, uygun şartları karşılıyorsa ve evindeki eşyaların sağlıksız ve kötü durumda olduğu belgelenebilir durumdaysa ödemeler hemen yapılacaktır. Bu sayede vatandaşların güvenli ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için gerekli eşyaları edinmeleri sağlanacaktır.

Eşya Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşya yardım parasına başvurmak isteyen vatandaşlar başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/kaymakamlıklara bizzat giderek yapabilir. Başvuru yapılırken kimlik ve gelir belgelerinin yanlarında bulunması gerekir. Başvuru belgeleri, Aile Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de yer alsa da, yalnızca yüz yüze yapılan başvurular kabul edilmektedir. Bu nedenle, eşya yardım parası için internet üzerinden yapılan başvurulara itibar edilmemesi önemle vurgulanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılan sosyal yardım başvurularında başvuru sahibinin yardım için belirtilen koşulları sağlayıp sağlamadığının değerlendirmesi yapılır. Yapılan bu değerlendirme sonucunda, başvuru sahibinin eşya yardım parası almaya hakkı olup olmadığı belirlenir. Başvuru sahiplerinin belirtilen koşulları sağlaması halinde eşya yardım parası ödemesi yapılır ve kişilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi sağlanır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir