Ekonomi

Asgari Ücretliye Temmuz Ayında Yeni Zam Yapılacak

Asgari ücrete ek zam yapılıp yapılmayacağı konusu temmuz ayının yaklaşmasıyla beraber gündeme geldi. Zam tartışmasına son noktayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koydu. AK Parti, yayınladığı seçim beyannamesinde çalışanların ve emeklilerin enflasyona ezdirilmeyeceği, asgari ücrete ek olarak memur ve emekliler için enflasyonun üzerinde artışlarla daha rahat olmalarının sağlanacağına vurgu yaptı.

Gözler Temmuz Ayına Çevrildi

Sabah’tan Hazal Ateş’in yaptığı habere göre temmuz ayında asgari ücrette artış yapılacağı kesinleşti. Asgari ücrette yapılacak olan ara zamda her zaman olduğu gibi 6 aylık enflasyon belirleyici olacak. Asgari ücret zammı için yüzde 20, 30, 40 üzerinden farklı değerlendirmeler yapılıyor. Olası yüzde 20’lik bir artış durumunda asgari ücret brüt 12 bin 10 lira, net 10 bin 207 lira, yüzde 30’luk artış durumunda net 11 bin 57 lira, brüt 13 bin 10 lira, yüzde 40 artış durumunda da net 11 bin 908 lira, brüt 14 bin 11 lira olacak. Toplam sigortalarının yüzde 41’i, 7 milyon 131 bini asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücret zammı dolaylı olarak tüm vatandaşları ilgilendiriyor.

Tazminatlar da Artacak

Asgari ücrete son zam 2023 yılının başında, Ocak ayında yapılmıştı. Temmuz ayında belirlenecek yeni asgari ücretle beraber yalnızca asgari ücret değil çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi yeniden belirlenecek. Kıdem tazminatı, en düşük aylık ihbar ve emzirme yardımı da artacak. Temmuz ayında asgari ücretin artması sonucunda kıdem tazminatları son brüt maaş üzerinden hesaplanacak. İşten ayrılanlar için yapılacak olan hesaplamada Temmuz ayında belirlenecek olan yeni asgari ücretin brüt rakamı geçerli olacak.

Asgari ücret bütün iş kollarını kapsayacak şekilde belirleniyor, işverenlerin bu ücretin altında ödeme yapması yasak. Asgari ücret artışı, işverenden genel sağlık sigortalılara, isteğe bağlı sigortalılardan evde çalışanlara, işsizlik sigortası alanlardan yurtiçi ve yurtdışı borçlanma yapanlara kadar birçok kişiyi etkilediğinden ötürü pek çok kişi tarafından beklenen bir konu.

Asgari ücretlinin yalnızca ücreti değil kıdem ve ihbar tazminatı tutarları da artacak. İşsizlik ödeneği ile kısa çalışma ödeneğinin tavanında da artışa gidilecek. Yeni dönemde gelir düzeyi düşük vatandaşların harcama kompozisyonu içinde önemli bir yer tutan kira harcamalarını düşürmeye dönük olarak sosyal konut projelerine ağırlık verilecek.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir