Haberler

Açık Öğretim Görev Ücretleri Ne Kadar?

Ülkemizde bir yıl içerisinde çok fazla sayıda öğrencinin girdiği birçok ortak sınav yapılmaktadır. Bu sınavlar boyunca birçok gözetmen, bina sorumlusu, salon başkanları görev almaktadır. Toplu yapılan bu sınavlarda gözetmenlere ek olarak görev ücreti ödenmektedir. Bu ücretler her sene açıklanmakta ve ücretlerinde değişiklik olanlar yenilenmektedir. Yapılan sınavlardaki görevli sayıları sınavların türüne ve sınavın yapıldığı sınıfın büyüklüğüne göre değişmektedir. Ayrıca çoğu sınavda görevlilere verilen ücretler de farklıdır.

2016 yılının gelmesiyle birlikte maaşlara ve sınavlarda görevlilere verilen ücretler de dahil olmak üzere birçok ücrete zam yapıldı. Çok fazla olmasa da oran olarak farklılık gösteren bu ücretler birçok öğretmeni, sınavlarda gözetmen olarak görev alan kişileri sevindirmiştir. Bu zamların yanında Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) sınav görevli ücretlerine de zam geldi. Açıklanan son sınav ücretlerine göre, bir açık öğretim sınavında sınıfta sadece Gözetmen olarak bulunan öğretmenlerin günlük sınav ücreti 85 TL olarak belirlenmiştir. Açık öğretim görev ücretleri kapsamında açık öğretim sınavında sınıfta Salon Başkanı olarak bulunan görevlilerin ücreti ise 95 TL olarak açıklanmıştır.

Ülkemizde yapılan toplu sınavlar içerisinde ÖSYM sınavlarında ücretler uzun zamandır en yüksek sınav ücretleri olarak bilinmekteydi. MEB sınav görevi ücretleri de yine 2016 yılıyla beraber zamlandı ve oran olarak ÖSYM ücretlerine yaklaştı. Bu ücretlerle kıyaslandığında Açık Öğretim görev ücretleri en düşük sınav görevi ücreti olarak kalmış oldu.

Açık Öğretim Görev Ücretleri Nasıl Alınıyor?

Diğer ücretler de olduğu gibi, görevlilere Açık Öğretim görev ücretlerinin ödemesi de banka hesabı yoluyla olmaktadır. Yapılacak sınavlarda görevli olan gözetmen ve görevli öğretmenlerin ücretleri IBAN numarası ile banka hesaplarına yatmaktadır. Her sene olduğu gibi bu sene de merkezi sınavların ücretleriyle alakalı makam onayı imzalanmıştır. 2016 yılı Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınavları ücretleriyle ilgili Makam Onayı 5 Mayıs 2016 tarihinde imzalanmıştır. Onaya göre Merkezi Sistem Sınavları Ücret Tahakkuk Programında gerekli ücret güncellemeleri yapılmıştır.

Kısacası onaya göre; bazı sınavlarda bina yöneticisi, bina yönetici Yrd., salon başkanı, gözetmen, yedek gözetmen, yardımcı engelli gözetmenlere ödemeleri ilgili okul müdürlükleri tarafından sistem üzerinden yapılacaktır. Ortaöğretime geçiş sınavlarında ise eskiden olduğu gibi belirli görevlilere sadece 5 saat ek ders ödemesine devam edilecektir. Sınavlardan önce gerekli kayıt işlemleri, giriş işlemlerinin, kontrol ve onay işlemlerinin gerektiği gibi zamanında yapılması gerekmektedir. Tüm girişler gerçekleştirildikten sonra görev yapanların IBAN bilgilerinde sorun yaşanmaması için sınava katılan (MEB personeli için) kişilerin MEBBİS üzerinden IBAN güncelleme kısmına girerek yeni IBAN’larını değiştirmeleri halinde; kayıtlı tüm sınav işlemlerine ait IBAN bilgilerini güncelleyebilirler. Bakanlığın bu onayı almasından sonra söz konusu olan duyurunun tüm ilçe ve okul müdürlüklerine acil olarak bildirilmesi önemlidir.

Önceki uygulamalarda aynı sınavda olsalar da görevliler arasında bazen ücret farkı olmaktaydı. MEB 2016-2017 yılı kamu toplu sözleşmesiyle özellikleri nedeniyle aynı olan sınavlarda görev alan öğretmenlere farklı ücret ödenmesi uygulamasını sona erdirmiştir. Bundan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınavlarda görev alan öğretmenlere, ek ders esaslarına göre değil, Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre ödeme yapılması teklifi kabul edildi.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir