Ekonomi

5 Milyon TL’nin Altındaki Daireler İçin Yüzde 90’a Kadar Konut Kredisi İmkanı

Konut kredilerinde limit güncellendi: 5 milyon liranın altındaki daireler için yüzde 90’a kadar kredi kullanılabilecek. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenleme ile birlikte konut kredilerinin limiti değiştirildi. BDDK, önceleri 2 milyon lira ve altında olan konutlar için belirlediği yüzde 90’a kadar olan kredi kullanım sınırını 5 milyon liraya çıkardı.

DEĞERİ 5 İLA 20 MİLYON ARASINDA DEĞİŞEN KONUTLAR

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte yapılan değişikliklere dair karar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi internet sitesinde yayınlandı. Yapılan güncelleme doğrultusunda, tüketicilere konut almaları için kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı bulunan tabloda güncelleme yapıldı. Bu güncellemeye göre değeri 5 milyon lira ve altında olan sıfır konutlar için, bu bedelin yüzde 80-90’ı kadar kredi kullanmak mümkün olacak.

İKİNCİ EL KONUTLAR İÇİN DE AZAMİ ORANLAR YENİDEN BELİRLENDİ

Değeri 5 milyon lira ile 10 milyon lira arasındaki sıfır konutlar için bedelin yüzde 70 ile 80 arasında kredi alınabileceği belirlendi. Değeri 10 milyon lira ile 20 milyon lira arasında değişen sıfır konutlar için bireyler bu bedelin yüzde 60-70’i kadar kredi alabilecekken değeri 20 milyon liranın üzerindeki konutların yüzde 50’si ila 60’ı arasında kredi alabilecek. Bu durumda konutun değeri arttıkça kredi oranında bir düşüş yaşandığını söylemek mümkündür.

YENİ KONUT FİNANSMANI PROGRAMI KAPSAM DIŞI

2.el konut alımı ve konut teminatlı kredilerde kullandırılabilecek azami kredi tutarlarının yukarı yönlü revizesi de bu kararla birlikte yapıldı. Değeri 1 milyon lira ve altında olan ikinci el konutlar için, bu bedelin yüzde 90’ı kadar kredi, değeri 1 milyon lira ile 2 milyon lira arasındaki ikinci el konutlar için ise yüzde 60 ila 70 arasında kredi alınabilecek.

Yine benzer olarak değeri 2 milyon lira ile 5 milyon lira arasında değişen ikinci el konutlar için bireyler bedelin yüzde 50-60’ı kadar kredi alabilecek. Değeri 5 milyon lira ile 10 milyon lira arasındaki ikinci el konutlar için 2,5 milyon lira ila 3 milyon lira tutarında kredi kullanılabilir iken, 10 milyon lira üzerindeki ikinci el konutlar için kredi kullanılması söz konusu olmayacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir