Ekonomi

150 Bin TL Faizsiz Evlilik Kredisi Kimlere Verilecek! Karar İçin Meclis Kararı Bekleniyor

Kasım ayının son yarısına girilmesiyle birlikte, 2024 bütçe planlamalarının gündemde olması evlilik kredisi projesini tekrar masaya getirdi. İki yıl geri ödemesiz, 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi için “Aile ve Gençlik Fonu” kurulması için kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

150 Bin TL Faizsiz Evlilik Kredisi Detayları

Yapılacak düzenleme ile birlikte, evlilik hazırlığı yapan çiftlere yönelik 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi, geri ödemesiz olarak sunulacak. Bu kredi, 48 ay (4 yıl) vadeli olacak ve Aile ve Gençlik Fonu tarafından fonlanacak.

Aile ve Gençlik Fonu Nedir?

Aile ve Gençlik Fonu, evlilik kredisi projesini desteklemek amacıyla kurulan bir fon olup, çiftlere finansal destek sağlamayı hedeflemektedir. Fonun oluşturulması için TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifi, Meclis’e sunuldu.

Evlilik Kredisi Başvuru Süreci

Henüz resmi bir başvuru tarihi verilmemiş olsa da, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Meclis’in alacağı kararların ardından projenin yeni yıldan önce hayata geçirilmesini beklediklerini belirtti. Başvuruların dijital olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ilan edileceği belirtildi.

Evlilik Kredisi Kimlere Verilecek?

Evlilik kredisi için henüz kesin bir başvuru metni yayınlanmasa da, yapılan açıklamalara göre gelir, yaş, sabıka gibi kriterlerin olacağı belirtiliyor. Pilot bölge olarak deprem bölgesi seçilen projede, 18-27 yaş aralığındaki çiftlere öncelik verilecek.

Evlilik Kredisi Pilot Bölgesi ve Genişleme Planları

Deprem bölgesi olarak belirlenen pilot bölgede başlatılacak evlilik kredisi projesi, zamanla ülke genelinde genişleyecek. AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta’nın ifadesine göre, pilot iller Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya’dır. Projenin genişlemesi Meclis’ten çıkacak karara bağlı olacak.

Evlilik Kredisine Dair Beklentiler ve Müjde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, projenin gençlerin beklentilerine cevap verdiğini belirterek, “Tüm kriterleri oluşturduk. Gelir kriteri, 18-27 yaş kriteri gibi faktörlere uyan herkesin faydalanabileceğini” ifade etti. Projeyi yeni yıldan önce hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Göktaş, deprem bölgesine özel yaş sınırlaması olmadığını vurguladı.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir