• KYK Kredi Başvurusu


  Ülkemizde insanlar yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına bir işe ihtiyaç duyarlar. Bu iş karşılığında aldıkları maaş karşılığında da ihtiyaçlarını giderirler. Ancak ne yazık ülkemizde işsizlik oranı gün geçtikçe artmakta ve bununla beraber işe alan işverenlerin kriterleri de bununla beraber artmaktadır. İşverenlerin artık genel kriteri en az üniversite olmaktır. Ülkemizde orta düzeyli bir iş için bile artık üniversite mezunu olmak şart koşulmakta ve hatta bunun yanında yüksek lisans ve doktora gibi eğitim kariyerinize de bakılmaktadır. Bunun için devlet işsizlik oranını azaltmak ve eğitime verilen desteği artırmak amacı ile bazı yaptırımlar ve düzenlemeler getirmektedir. Üniversite okumak ve bunun beraberinde şehir dışında okumak aile ve öğrenci için maddi külfet demektir. Bu maddi külfeti hem ailenin hem de öğrencinin üzerinden alabilmek için devlet öğrencilere kredi ve burs imkanı sunmaktadır. Bu iki imkanı düzenleyen ve denetleyen devlete bağlı kurumun adı KYK’dır. KYK aynı zamanda öğrencilerin barınma sorununa da çözüm getirmek için yurt imkanlarını da öğrencilere açmıştır. KYK burs ve kredi genel olarak her dönem ve her yeni eğitim öğretim yılının başlangıcında başvurular yapılmaktadır. İlk defa bu imkanlardan yararlanacak olan öğrenciler eğitim öğretim yılının başlangıcında başvuru yapabilirler. Bu başvuru tarihleri okulların açılması ile ve yapılan başvuruların sayısına göre değişebilmektedir.


  KYK Kredi Başvurusu ve Diğer İmkanlar

  Öğrenciler için iki imkan sunulmaktadır. KYK bu iki imkanı burs ve kredi olarak sunmaktadır. Burs ve kredi arasında ciddi farklar vardır. Öğrenciler KYK kredi başvurusunda bulundukları zaman aynı zamanda burs için de başvurmuş olacaklardır. KYK kredi başvurusu belirtilen tarihler içerisinde alınır. Artık KYK kredi başvuruları internet üzerinden e-Devlet sistemi sayesinde gerçekleştirilmektedir. Buradan alınan başvurular değerlendirildikten sonra öğrencinin durumuna göre ve burs imkanının kontenjanına göre öğrencilere öncelik olarak burs vermek için çeşitli analizler yapılır. Burs öğrencinin mezun olduktan sonra geri ödemesine gerek kalmayan bir eğitim desteğidir. Ancak kredide ise öğrenci bölümünün gerektirdiği yıl kadar kredisini almaya devam eder. Daha sonrasında ise öğrenci almış olduğu bu kredi miktarına göre bu miktarı taksit taksit ya da direkt olarak ödeme yapmak zorundadır. Burs imkanından yararlanmak için durumu yetersiz olan öğrencilerin tüm başvuruları kredi başvuruları olarak algılanır ve öğrenci kredi için başvurmuş ve sonucunda da almış olur. Burs ne yazık ki her öğrenciye çıkmasa da öğrenci KYK kredi başvurusunda bulunduktan sonra kredi imkanından her zaman faydalanabilir.

  Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

  Her yıl eğitim ve öğretim yılının başlangıcının ardından genellikle bir ay geçtikten sonra KYK kredi başvuruları başlamaktadır. Daha sonrasında ise öğrenci KYK’nın belirttiği tarihler içerisinde gerekli olan şartlara uyum sağladıktan sonra başvurusunu e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirir. Ardından ise öğrenci için heyecanlı bekleyiş başlar. KYK kredi başvuruları eskiden genellikle bir sonraki yılın ilk ayında açıklanmaktaydı. Ancak bu sene oldukça farklılık göstererek erken bir tarihte açıklandı. Ve artık öğrenciler üç ay kadar önceden bir eğitim desteği almaya başladılar. KYK kredi başvuruları bu yıl Kasım ayı içerisinde açıklandı ve öğrenciler Kasım ve Aralık tarihlerinde burs ya da kredi almaya başladılar. Ancak bu tarih zaman zaman KYK kredi başvurularının yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu süreç her yıl değişse de bu yıl yapılan uygulama sonrasında her yıl Kasım ayında açıklanacak gibi durmaktadır. KYK kredi başvurusunun sonuçlarını ise öğrenciler yine KYK resmi web sayfası üzerinden ulaşacaktır.
  tıkla sorunu sor

  KYK Kredi Başvurusu İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın