KYK

2019 KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2019 yılı KYK başvuruları özellikle üniversite öğrencileri açısından oldukça önemli kredi başvurularının başında gelmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu ön lisans düzeyinden başlamak üzere üniversitede eğitim gören öğrencilere geri ödemeli ve karşılıksız kredi imkanlarıyla öğrenimlerine destek olmaktadır. Her yıl belli dönemlerde başvuru yapılarak öğrenim dönemi boyunca burs ya da kredi alınması mümkün olmaktadır. Kredi başvuruları isteyen her öğrenciye çıkmakla birlikte burs başvurusu olumlu sonuçlanabilmesi için ihtiyaç sahibi olunması, başarı ve başka birtakım kriterlere dikkat edilmektedir.


Kredi Yurtlar Kurumu yalnızca üniversite sınavıyla yerleşenlere değil dikey geçiş sınavı sonrasında da ön lisanstan lisans eğitimleri için öğrenim görmeye başlayan öğrencilere de burs ve kredi imkanlarıyla destek olmaktadır. Ancak kredi ve burs başvurularının zamanında yapılması, başvuru bilgilerinin eksiksiz doldurulması gibi şartlar zorunlu şartlardan olup bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. 2019 yılında KYK başvurularının ne zaman yapılacağı belli olmasa da her yıl olduğu gibi bu yılda eylül ayından itibaren KYK başvuruları alınmakta başvurular değerlendirildikten sonra en geç ekim ya da kasım ayında sonuçlar açıklanmaktadır.

Kimler KYK Kredi Başvurusu Yapabilir?

Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere vermiş olduğu krediler karşılıklı ve karşılıksız krediler olmak üzere iki çeşittir. Her öğrencinin iki kredi türüne de başvuru imkanı bulunmakla birlikte ihtiyaç sahibi olan ve statü olarak farklı durumları bulunanlara öncelik tanınmakta bazı kimselere burs bazı öğrencilere ise geri ödemeli kredi kurum tarafından bağlanmaktadır. KYK burs başvurusu 2019 yapabilecek kimseler şunlardır:

 • Ön lisans bölümlerinde örgün eğitim gören öğrenciler,
 • Lisans bölümlerinde okuyan örgün eğitim gören öğrenciler,
 • Açık öğretim öğrencilerinden yalnızca şehit yakını, gazi yakını veya yetim durumda olanlar,
 • Dikey geçiş sınavıyla başarılı olup lisans programına yerleşen öğrenciler,
 • Yüksek lisans eğitimi gören master ve doktora öğrencileri

KYK kredi ve burs başvurusu yapma hakkına sahiptir. KYK kredi başvuruları gerek ara sınıflarda gerekse de okula ilk kayıt yapıldığı zaman gerçekleştirilebileceği gibi istenildiği zamanda kredinin iptali mümkündür. KYK burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrencilere yalnızca bir öğrenim kredisi bağlanmakta iki kredinin aynı anda alınması mümkün olmamaktadır. KYK kredi ödemeleri okunulan öğretim programının eğitim öğretimde normal eğitim dönemi kadar ödenmekte öğrenimin uzatılması halinde burs veya kredi kesilmektedir.

2019 KYK Burs ve Kredi Başvurusundan Yararlanamayacak Öğrenciler Kimlerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu öğrencilerin hem barınma ihtiyacının hem de maddi olanakların sağlanmasında öğrencilere kredi ve burslarla destek olmaktadır. 2019 KYK yurt başvuruları KYK kredi ve burs başvurusu yapmaya engel teşkil etmemekle birlikte aşağıdaki durumlardan bir ya da bir kaçına sahip öğrenciler kredi başvurularından yararlanamamakla kredi başvurusu olumlu sonuçlansa da kredileri kesilmektedir. 2019 KYK kredisinden yararlanamayacak öğrenciler şunlardır:

 • Daha önce kendilerine kredi ve burs bağlanmış kimseler,
 • Başvuru yaptığı dönem itibariyle öğrenim yılı kaybına uğramış öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis Akademisi ve askeri okullarda öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans eğitimlerinde hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Normal öğrenim sürelerini uzatarak başvuruda bulunan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan ve bu beyanları ortaya çıkan öğrenciler

Kredi başvurusunda başvursa bile olumsuz yanıt almakta burs ve kredi başvurusundan yararlanamamaktadırlar.

E-Devlet KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet sisteminin kamu kurum ve kuruluşlarınca entegre bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla KYK başvuruları da online olarak e-Devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. E-devlet KYK başvurusu yapmak için öncelikle öğrencilerin e-Devlet şifresine sahip olması gerekir. E-Devlet şifresine sahip olmayan öğrenciler 2 TL karşılığında kendilerine en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilir ve www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden Kredi Yurtlar Kurumu hizmetleri altında bulunan KYK kredi başvurularını hızlı bir biçimde gerçekleştirebilirler.

KYK kredi başvuruları ara sınıfta okuyan ya da öğrenime yeni başlayacak öğrenciler için aynı zamanda e-Devlet sitemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-Devlet sisteminde bulunan KYK başvurusu bölümünde başvuru yapacak öğrenciye ait;

 • Başvuru bilgileri,
 • Kimlik bilgileri,
 • Öğrenim bilgileri,
 • Bilgilendirme mesajı,
 • Adres bilgileri,
 • Özel durum bilgileri (şehit ve gazi yakını, anne ve babası hayatta olmayanlar, muhtaç durumda olanlar vb.)
 • Aile bilgileri,
 • Ziraat Bankası bilgilendirme

Bölümlerinin doldurulmasıyla 2019 yılının eylül veya ekim ayında gerçekleşmekte başvuru sonuçları ise yapılacak değerlendirme sonucunda kasım ayına kadar açıklanmaktadır.

2019 KYK Burslarında öncelikli Olan Öğrenciler Kimlerdir?

Kredi Yurtlar Kurumu’na geri ödemeli öğrenim kredisi ve burs başvuruları birlikte yapılabilse de KYK burs başvuruları yaparak burs almayı hak eden öğrenciler herhangi bir geri ödeme yapmayacağından KYK burslarının kimler tarafından öncelikli olarak alınacağı merak konusudur. KYK burslarının bağlanmasında;

 • Şehit, gazi yakınları,
 • Sağlık kurullarından alınacak %40 engelli olunduğuna dair belgeyle başvuru yapanlar,
 • Anne ve babası hayatta olmayanlar,
 • Aile Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında lise eğitimlerini tamamlayanlar,
 • Darüşşafaka Lisesinde lise eğitimlerini tamamlayanlar,
 • Amatör milli sporcu statüsünde bulunan öğrenciler,
 • ÖSYM sınavında ham puan değerlendirmesiyle ilk 100’ giren öğrenciler

Burs başvurularında öncelikli olarak değerlendirilmekte ve KYK burslarından bu kimselerin yararlanma ihtimalleri diğer öğrencilere göre daha fazla olmaktadır.

2019 KYK Başvurusu Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

2019 KYK kredi sorgulama işlemleri 2019- 2020 yılı eğitim öğretim döneminde kredi başvurularının alınmasının ardından yapılacak değerlendirmeler sonucu www.kyk.gov.tr internet sitesinden açıklanmaktadır. Kredi Yurtlar Kurumu’na ait resmi internet sitesi ana ekranında bulunan öğrenciye ödenen kredi burs sorgulama alanında öğrenciye ait T.C. kimlik numarası ya da kredi numarası ile sorgu yapılabilmekte öğrencinin kredi mi yoksa burs mu alacağı öğrenilebilmektedir.

KYK kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde taahhütname imzalanmasıyla burs veya kredi başvurusu sonuçlanmakta ve kredi öğrencinin hesabına yatırılmaktadır. En yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi onay işleminin gerçekleştirilmemesi halinde ise kredi başvurusu olumlu sonuçlansa bile kredi öğrenciye bağlanmamaktadır.

2019 KYK Kredi Tutarı Ne Kadar?

Her yıl öğrencilere ödenen kredi ve burs tutarları ekonomide gerçekleşen enflasyon, tüketici fiyat endeksi göstergeleri gibi birtakım hususlara dikkat edilerek arttırılmaktadır. 2019 KYK kredi miktarı burs ve geri ödemeli krediler için;

 • Lisans ve ön lisans öğrencilerinde 500 TL,
 • Yüksek lisans düzeyinde öğrenim gören öğrencilerde 1000 TL,
 • Doktora düzeyinde öğrenim gören öğrencilerde ise 1500 TL

Olarak uygulanmakta her yılın ocak ayında yapılacak değişiklikle bu tutar düzenli olarak artırılmaktadır.

KYK Kredi Geri Ödemeleri Ne Zaman Başlar?

KYK kredi geri ödemelerinin ne zaman başlayacağı geri ödemesi olan KYK kredilerini kullanan öğrenciler tarafından merak edilmektedir. KYK kredi ödemeleri kredi son ödeme tarihinden itibaren iki yıl sonra alınan kredi ayı kadar geri ödeme usulü şeklinde gerçekleştirilmektedir. Kredi taahhütnamesi imzalayarak KYK kredisi kullanmaya başlayan öğrenci kredi süresinin sona ermesinden itibaren iki yıl sonra herhangi bir tebligat beklemeden kredi ödemesine başlamak zorundadır.

KYK kredi geri ödemesinin iki yıl sonra ödenmeye başlamasında bazı istisnalar bulunmaktadır. Örneğin bir kişinin öğrenim dönemini bitirdikten iki yıl sonra herhangi bir SGK güvencesine sahip olmadan işsiz durumda olması halinde Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurarak kredi tutarında enflasyon Tüfe oranında artış yapılarak kredi ödemesinin 1 yıl ertelenmesi mümkündür.

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama

Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Başbakanlık Bursu Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu