KYK

2019 Anadolu Vakfı Burs Başvurusu ve Sorgulama

Anadolu Vakfı 2019 yılı karşılıksız burs başvuruları üniversiteyi kazanan maddi durumu yetersiz gençler için umut olmaktadır. Bilindiği üzere üniversite aşaması bazı aileler için maddi imkanlar bakımından oldukça zorlu geçmekte başarılı öğrencilerin daha iyi eğitim görebilmelerine yönelik vakıf bursları oldukça rağbet görmektedir. Anadolu Vakfı her yıl düzenli olarak belli şartları taşıyanlara vermiş olduğu karşılıksız burs yardımlarıyla öğrencilerin temel ihtiyaçlarının giderilmesine aracılık etmektedir.


Anadolu Vakfı burs başvuruları her yıl 1 Eylül- 30 Eylül tarihlerinde vakfa ait internet sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Anadolu Vakfı burs sonuçları ise aralık ayında açıklanarak burs almaya hak kazananlar açıklanmakta yalnız üniversiteyi yeni kazananlar değil ara sınıfta okuyan öğrencilerde Anadolu Vakfı burslarından karşılıksız olarak yararlanabilmektedir.

Anadolu Vakfından Karşılıksız Burs Alabilme Şartları Nelerdir?

Tüm karşılıksız burslarda olduğu gibi Anadolu Vakfı burslarında da eğitim görülen üniversite programı başta olma üzere birtakım koşullara sahip olunması gerekmektedir. Anadolu vakfı iletişim adresi olan anadoluvakfi.org.tr sitesinden özel durumlarınızla ilgili detaylı bilgi almak mümkün olmakla birlikte Anadolu Vakfı burs başvurusu yapabilmek için;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Maddi desteğe ihtiyaç duymak,
 • Devlet üniversitelerini kazanmış olmak,
 • Vakıf üniversitelerine yerleşme halinde %100 başarı bursu kazanmak,
 • Kazanılan üniversite programının örgün eğitim kapsamında olması, açık öğretim ve uzaktan öğretim programlarına yerleşmemiş olmak

Gibi şartların gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Aynı dönemde üniversitede okuyan iki kardeş Anadolu Vakfı burslarına birlikte başvuru yapabileceği gibi diğer kurumlardan burs alınması Anadolu Vakfı bursu alabilmek için engel oluşturmaz.

Anadolu Vakfı burslarından yalnızca yurt içindeki yüksek öğretim kurumlarında lisans seviyesinde eğitim gören kayıtlı öğrenciler yararlanabilmektedir. Yurt dışında eğitim gören lisans öğrencileri bu program yararlanamaz. Ayrıca ön lisans programlarında okuyan öğrencilere de Anadolu Vakfı bursu bağlanması söz konusu değildir. Aynı şekilde yüksek lisans eğitimi gören öğrencilerinde bu burstan yararlanması mümkün değildir.

Anadolu Vakfı Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anadolu Vakfı burs başvuruları eğitim öğretim döneminin başladığı 1 Eylül 30 Eylül tarihleri arasında Anadolu Vakfı resmi internet sitesi üzerinde bulunan burs başvuru sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Burs başvurusu yapıldıktan sonra yeni üniversiteye başlayacak olanlar üniversite puanına ve kazanmış oldukları bölümlere göre sınıflandırılmakta ve başarı sırasına göre tüm adaylar sıralanmaktadır. Listeye giren adaylar için gerekirse mülakat yapılarak maddi durumları, eğitim seviyeleri gibi birtakım hususlar da dikkate alınmaktadır.

Anadolu Vakfı burs başvurusu 2019 yapılıp kontenjan listeleri belirlendikten sonra Anadolu Vakfı Burs Komitesi bu listeyi ve öğrencilerin ihtiyaç sahibi olup olmadığını incelemekte ve burs başvuruları en geç aralık ayına kadar sonuçlandırılmaktadır.

Anadolu Vakfı Burs Başvuru Sonuçları Nereden Sorgulanır?

Anadolu Vakfı’na burs başvurusu yapıldıktan sonra yerleştirme puanı ve yerleşilen program türüne göre belirlenen kontenjanlar üzerinden burs alacakların listesi ilan edilmektedir. Bazı durumlarda herkese geçerli olmamak kaydıyla mülakat yapılmak üzere burs başvurusunda bulunan öğrenci çağırılabilmektedir. Bu çağrı telefon ve e-mail yoluyla davet şeklinde olmakta ve mülakat sonucunda burs alma kanaati oluşan ve gerekli şartları taşıyan öğrencilerin Anadolu Vakfı burs sonuçları 2019 açıklanmaktadır. www.anadoluvakfi.org.tr Anadolu Vakfı internet adresi üzerinden açıklanan başvuru sonuçları aralığın ilk haftasında ilan edilmekte ve bursiyer girişi sayfasından adaylar kimlik bilgilerini girerek karşılıksız burs alıp alamadıklarını sorgulayabilmektedir.

Anadolu Vakfı bursuna hak kazananlar ilk yıl burslarını ocak ayının 15’inden itibaren haziran ayına kadar almakta burs devam koşullarını sağlamaları halinde ise diğer yıllara ait burs ödemeleri ekim ayından haziran ayına 9 ay şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Anadolu Vakfı Burs Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Anadolu Vakfına ait karşılıksız burslardan hazırlık okuyacak öğrencilerde dahil olmak üzere spor veya resim, müzik gibi alanlarda yetenek sınavıyla öğrenci alan lisan bölümlerine kayıt yaptırmış adaylarda yararlanabilmektedir. Burs başvurusunda bulunan adaylar adaylıklarının kabul edilmesi halinde Anadolu Vakfı’na;

 • Kimlik fotokopisi,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • İkametgah,
 • Cumhuriyet savcılığından sabıka kaydı örneği,
 • Gelir beyanı için çalışan ebeveynlerin ayrı ayrı maaş bordroları, ebeveynler esnaf veya çiftçi ise vergi levhaları, emekliler için gelir belgesi, çiftçiler için muafiyet söz konusu ise muhtardan alınmış onaylı belge,
 • Oturulan aile evi kira ise kira sözleşmesi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Herhangi bir kredi kullanımı varsa bu kredi tutarına ilişkin belgeler,
 • Engelli veya ağır hasta olan ebeveyne ait sağlık kurulu raporu,
 • Alternatif Bank’tan hesap açılıp bu hesaba ait hesap cüzdan fotokopisinin

Posta yoluyla gönderilmesi ve ilk bilgilerle gönderilen evrakların karşılaştırılması sonucunda burs başvurusu sonuçlandırılmakta ve burs başvurusu ile ilgili olumlu ya da olumsuz cevap tarafınıza iletilmektedir.

Anadolu Vakfı Burs Devam Koşulları Nelerdir?

Anadolu Vakfı’na ait bursların kazanılması halinde gerek ara sınıflarda okuyan lisans öğrencilerinin gerekse de ilk yıldan itibaren burs almaya hak kazanan öğrencilerin birtakım sorumlulukları bulunmaktadır. Anadolu Vakfı burs devam koşulları şunlardır:

 • Anadolu Vakfı bursları öğretim programının süresi boyunca burs hakkı kazanan öğrencilere ödenmektedir. Öğrencinin ailevi sebepler ya da sağlık durumuna bağlı olarak öğrenim süresinin uzaması halinde vakfa müracaat ederek bursun uzatılmasını talep edebilir. Burs uzamasına ilişkin değerlendirme sonucunda haklı bir sebep bulunursa uzayan eğitim dönemi içinde burs devamı sağlanabilir.
 • Anadolu Vakfı bursunun devamının sağlanması için dönemlik veya yıllık transkriptin vakfa gönderilmesi zorunludur. Yıl sonu not ortalamaları 2,00’ın altında olan öğrencilerin bursu sonlandırılmaktadır.
 • Bursu hak eden öğrenci kaydını dondurması halinde Anadolu Vakfı’na bilgi vererek burs alma işlemini de durdurmalıdır. Bu şekilde yapılan burs durdurma işlemleri sayesinde öğrenime devam edilen yıllarda yeniden burs alınmaya devam edilebileceği gibi eğitim öğretime ara verilen süreler burs kapsamının dışında tutularak öğrencinin hak kaybının önüne geçilecektir.
 • Burs almayı hak eden kimsenin üniversite veya bölüm değiştirmesi halinde nihai karar yeniden yapılacak değerlendirme sonucunda karara bağlanacaktır.
 • Burs başvurusunda bulunurken gerçeğe aykırı beyanda bulunulması sebebiyle burs süresince bu yanlış beyanın fark edilmesi halinde burs verme işlemi sonlandırılacaktır.
 • Öğrenim görülen lisans programında disiplin cezası alınması halinde Anadolu Vakfı bursları iptal edilmektedir.
 • Yurtdışına Erasmus gibi öğrenim programları çerçevesinde eğitim amacıyla gidilmesi halinde Anadolu Vakfı’na bilgi verilerek Erasmus döneminde de burs almak mümkündür.

Anadolu Vakfı Bursu Ne Kadar Verilmektedir?

Anadolu bursunun kazanılması halinde Anadolu Vakfı bursu ne kadar sorusu gündeme gelmektedir. Anadolu Vakfı bursu her ayın 15’inde 450 TL olarak ödenmekle birlikte değişen ekonomik koşullara bağlı olarak her yıl bu miktar güncellenmektedir. Anadolu Vakfı bursunu yeni kazanan öğrenciler ocak ayından itibaren haziran ayına kadar karşılıksız burs almaktayken sonraki yıllarda ise ekim ayından hazirana kadar 9 aylık süreçte Anadolu Vakfı bursu devam etmektedir.

Anadolu Vakfı bursu Alternatif Bank olarak bilinen Abank üzerinden ödenmektedir. Bursun 3 aydan fazla çekilmemesi halinde burs durdurulmaktadır. Bayram ve özel günler sebebiyle burs ödemeleri ayın 15’inden önce de ödenebilmektedir. Anadolu Vakfı bursları talep bursu, genel başarı bursu, engelli bursu, dış kaynaklar bursu, Anadolu bursu gibi çeşitli isimlerle verilmekte ve bu bursların tamamı karşılıksız olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Cafer Bey merhaba,

   Avans imkanından yararlanmak için emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamamış olması gerekiyor. Yani başvuru yaptıktan sonra eğer emeklilik maaşınız 90 gün sonunda bağlanmaz ise avans talep etme hakkınız mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı