GSS

GSS BORÇ SİLDİRME NASIL YAPILIR?

Genel Sağlık Sigortası, yeni uygulamalarıyla birlikte bütün vatandaşların sağlık güvencesi kapsamına girmesini istemektedir. Bu sebepten dolayı GSS, reşit olan herkesin sağlık güvencesi hizmetinden yararlanması sağlamaktadır. 18 yaşını doldurmuş ve eğitimine devam etmekte olan kişiler ise anne veya babanın bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. GSS kapsamında bulunan vatandaşların çeşitli nedenlerden dolayı GSS prim borçları ortaya çıkmaktadır. GSS prim borcu bulunan kişilerin GSS borç sildirme ve borcu taksitlendirme gibi istekleri olmaktadır. Ancak GSS prim borcu taksitlendirmesi yapılmamaktadır. GSS borç sildirme işlemi ise sadece belirli kişiler tarafından yapılabilmektedir.

GSS Borç Sildirme İşlemini Kimler Yapabilir?

 • Öğrenci oldukları halde GSS prim borcu olan kız öğrenciler, öğrenci belgeleriyle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak GSS borç sildirme işlemini gerçekleştirebilirler.
 • Öğrenci oldukları halde 25 yaşını geçmemiş ve GSS prim borcu bulunan erkek öğrenciler, öğrenci belgeleriyle birlikte SGK ya başvurarak GSS borç sildirme işlemini gerçekleştirebilirler.
 • Yurtdışında bulundukları süreler içerisinde ikamet adresleri, sistemde yurtiçinde görünen kişiler, sistemde oluşan bu durum süresi dikkate alınarak GSS borç sildirme işleminden faydalanabilmektedirler.
Shares:

7 Yorumlar

 • Ferdi
  07.10.2016

  Merhaba ben yurtdisinda yasiyorum orada özel sigortadan yararlaniyorum sadece almanya icin esim turkiyede yasiyor ücretli muane oluyor gss nasil yararlana bilirmiyiz ne yapmamiz lazim ?

  Cevapla
 • mehmet meral
  08.06.2016

  Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcumu nasıl ödeyim efendim nafakayı ödeyemiyorumki işsizim birde ceza evine giriyorum ben neyapayım yani

  Cevapla
 • mehtap
  03.11.2015

  gelir testi yaptırdım öğrenciyim. evde gelip inceleme yaptılar. borcumun silinip silinmediğini nasıl ve en geç ne zamana kadar öğrenebilirim

  Cevapla
  • Yusuf Karataş
   05.12.2015

   Öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz. Eğer 25 yaşından küçükseniz. E-Devletten borç durumunu kontrol edebilirsiniz.

 • roj
  07.05.2015

  Kendi isteyimle gss primi oduyordum ama son iki senedir yatiramiyorum borcum cogaldi esimden ayriyim bu yuzdende gelirim yok ne yapabilirim

  Cevapla
  • Hurcan Karatas
   08.05.2015

   Gelir testi yaptırmalısınız. İlçe kaymakamlığından yaptırabilirsiniz.

 • zeki
  31.01.2015

  borçu ödeyemem gelirim yokk

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir