• İNTİBAK YASASI

  ssk rapor sorgulama

  Bu yazımızda sizlere ülkemizin belkide en çok tartışılan ve konuşulan konularından birisi olan intibak yasası ile ilgili detaylı ve özgün bilgiler verdik. Öncelikle bu yasa nedir ve kimleri kapsıyor bunları açıklayalım. Bu yasa emeklilerimizi kapsayan bir yasadır. İntibak yasası emeklilere zam yapmadı ancak bununla birlikte zam olması için olanaklar doğdu diyebiliriz.

  İntibak, aynı gün sayısında, aynı kazanç tutarı üstünden prim ödemesine karşın, farklı tarihlerde emekli olduğu için farklı tutarda emekli aylığı alan emekli vatandaşlarımızın aylıklarında eşitlik sağlamak için yapıldı. Yani birnevi emeklilerimiz için eşitlik olsun diye yapıldı. Ayrıca emekli aylıklarındaki bu farkı da son yıllarda emekli aylığı hesaplamalarının değişmesi yol açtı diyebiliriz. Çünkü 1987, 1988 ve 2000 yıllarında olduğu gibi bu kritik noktaların öncesinde ve sonrasında emekli olanlar için farklı hesaplama şekilleri yapılıyor. E doğal olarak bu da bir farklılığa yani uyuşmazlığa yol açtı diyebiliriz. Çünkü bu emeklilerimiz aynı kazanç üzerinden emekli oldu, aynı prim gün sayısını ödedi ancak farklı emekli maaşları alıyor. İşte bunun nedeni ise hesaplama şekillerinin farklı kısımlara ayrılması ve farklı şekilde hesaplanmasıdır.

  İşte intibak yasası da böyle durumları ortadan kaldırmak için yapılması istenen bir yasadır. Peki bu intibak yasasından kimler yararlanabilir sorusunu hemen yanıtlayalım. Bu yasadan ise 2000 den önce emekli olan SSK vatandaşlarımız yararlanabiliyor. Bu da yaklaşık 3 milyon kişi demek oluyor. Bu yasa ile beraber yaklaşık 1 buçuk milyon emeklinin maaşlarında artış meydana gelecek. Ayrıca bu artışların ise 1 ile 322 lira arasında olması bekleniyor.

  tıkla sorunu sor

  İNTİBAK YASASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. FAZİLET ÖZÜÇOSKUN dedi ki:

   ben intibak yasasından para almayı bekliyordum neden alamadığımı söylermisiniz ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. naciye olaştagöz dedi ki:

   emekliyim intibak yasasından yararlabiliyormuyum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.