Uncategorized

İNTİBAK YASASI

Bu yazımızda sizlere ülkemizin belkide en çok tartışılan ve konuşulan konularından birisi olan intibak yasası ile ilgili detaylı ve özgün bilgiler verdik. Öncelikle bu yasa nedir ve kimleri kapsıyor bunları açıklayalım. Bu yasa emeklilerimizi kapsayan bir yasadır. İntibak yasası emeklilere zam yapmadı ancak bununla birlikte zam olması için olanaklar doğdu diyebiliriz.

İntibak, aynı gün sayısında, aynı kazanç tutarı üstünden prim ödemesine karşın, farklı tarihlerde emekli olduğu için farklı tutarda emekli aylığı alan emekli vatandaşlarımızın aylıklarında eşitlik sağlamak için yapıldı. Yani birnevi emeklilerimiz için eşitlik olsun diye yapıldı. Ayrıca emekli aylıklarındaki bu farkı da son yıllarda emekli aylığı hesaplamalarının değişmesi yol açtı diyebiliriz. Çünkü 1987, 1988 ve 2000 yıllarında olduğu gibi bu kritik noktaların öncesinde ve sonrasında emekli olanlar için farklı hesaplama şekilleri yapılıyor. E doğal olarak bu da bir farklılığa yani uyuşmazlığa yol açtı diyebiliriz. Çünkü bu emeklilerimiz aynı kazanç üzerinden emekli oldu, aynı prim gün sayısını ödedi ancak farklı emekli maaşları alıyor. İşte bunun nedeni ise hesaplama şekillerinin farklı kısımlara ayrılması ve farklı şekilde hesaplanmasıdır.

İşte intibak yasası da böyle durumları ortadan kaldırmak için yapılması istenen bir yasadır. Peki bu intibak yasasından kimler yararlanabilir sorusunu hemen yanıtlayalım. Bu yasadan ise 2000 den önce emekli olan SSK vatandaşlarımız yararlanabiliyor. Bu da yaklaşık 3 milyon kişi demek oluyor. Bu yasa ile beraber yaklaşık 1 buçuk milyon emeklinin maaşlarında artış meydana gelecek. Ayrıca bu artışların ise 1 ile 322 lira arasında olması bekleniyor.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. slm iyi günler anneanemin bugün itibariyle 3 cü aylıgında tam 400 tl kesinti oldu ssk ya sorduk intibak yasası diyor bu ne oluyor böyle kesinti yapabilirlermi dahada kesinti olurmu

 2. ıyı gunler

  sgk sıtesınde kı bılgılere gore 2000 oncesı 72 olan aylık baglama oranı
  (super emeklı ıdım) ıntıbak yasası ıle 62.50 olarak gorunmektedır bu durumda maas azalmıs mıdır ne olmustur tesekkur ederım

  1. Merhaba,

   İntibak yasası mevcut durumda yüksek maaş alanların maaşlarını düşürmek için değil, Aynı primi ödeyen emeklilerin maaşlarını yükseltip eşitliği sağlamak için yapılmıştır. Mevcut emekli maaşınız da düşme söz konusu olmaz.

 3. 2014 yılında emekli oldum ssk dan intibak yasasından yararlabilinirmiyim5900 günden emekli oldum 3600 günden emekli olanlar 1900 tl alıyor

  1. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu