Sorgulamalar

TC Sorgulama

Günümüzde pek çok işlem online olarak ilgili kurumların sitesi üzerinden veya internet üzerinden anlaşmalı olarak hizmet veren sistemler üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Kişilerin internet üzerinden gerçekleştirebilmeleri için imkan tanınan işlemlerden bir tanesi de TC sorgulama işlemidir. T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından tüm ülkedeki kişilerin nüfus bilgileri bilgisayar ortamına aktarılarak kimlik bilgilerinin bulunduğu veritabanı oluşturulmuştur. Bu veritabanı tüm kamu kurum ve kuruluşları ve kamu hizmeti veren kurumları ile paylaşılmış olup bununla birlikte verilen hizmetlerin akışını hızlandırmak, güvenilir hale getirmek amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu hizmet ile bireylerin hizmetlerini kolay, hızlı ve güvenilir olarak gereksiz birçok evrakla uğraşmadan kısa sürede işlemlerin tamamlanmasına olanak sağlanmıştır. Bu hizmetlerin yanı sıra internet üzerinden TC sorgulama işlemi ile kimlik bilgilerinin erişilmesine imkan verilmektedir. T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden sunulan online hizmetler sayesinde istenen bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi yardımı ile T.C. sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistem üzerinden sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmek için nüfusa kayıt yeri ve kişi bilgileri ile T.C. kimlik no sorgulama ve T.C. kimlik no doğrulama olmak üzere iki farklı işlem seçeneği sunulmaktadır. Dilediğinizi seçerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızın devamında siz değerli okurlarımız ile iki farklı seçenek üzerinden de TC sorgulama işleminin nasıl gerçekleştirileceği konusunda detaylı bilgileri paylaşacağız.

Nüfusa Kayıt Yeri ve Kişi Bilgileri İle TC Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

TC sorgulama işlemini internet üzerinden Nüfusa Kayıt Yeri ve Kişi Bilgileri yardımı ile kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama işleminizi için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayınız. Açılan sayfada resimde belirtilen alanlara istenilen bilgileri giriniz. İl olarak ad, soyad, baba adı, anne adı, doğum yılı ve cinsiyetinizi giriniz. Daha sonra il, ilçe, cilt no, aile sıra no, birey sıra no gibi bilgilerinizi giriniz. Sonra resimde görmüş olduğunuz karakterleri ilgili kutucuğa giriniz. Son olarak ise “sorgula” butonuna tıklayınız.

Anlatılan adımları uygulayarak T.C. sorgulama işlemi kolay bir şekilde tamamlamış olur.

Nüfusa Kayıt Yeri Ve Kişi Bilgileri İle TC Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

T.C. Kimlik No Doğrulama İle TC Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesi üzerinden diğer bir seçenek ile TC sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz bağlantı linkine tıklayınız. Açılan sayfada T.C. kimlik no, ad, soyad gibi bilgileri ilgili alanlara giriniz. Daha sonra seri numaranızı belirtilen alana giriniz. Ardından resimde görülen karakterleri yan tarafında bulunan giriniz. Son olarak ise “doğrula” butonuna tıklayınız.

nüfus2

Yazımızda belirtilen ve paylaştığımız resimlerde de görsel olarak belirtildiği gibi adımları gerçekleştirerek kısa sürede tamamlamış olursunuz.

T.C. Kimlik No Doğrulama İle TC Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu