• TC Kimlik No İle Ssk Sorgulama Şifresiz


  Resmi ve diğer her konuda arşivlerin ve bilgilerin dijital ortama taşınması vatandaşlar için kolaylık oluyor. Özellikle, eskiden resmi dairelere gitmeden yapılamayan işlemler, artık internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Bu sayede hem vatandaşlar zaman kaybından kurtuluyor, hem de devlet dairelerindeki aşırı yoğunluk yarı yarıya azalmış oluyor. Sorgulama yapmak için SSK merkezlerine gitmek gerekmiyor.


  Dijital ortamda tüm dökümler alınabiliyor ve istenilen bilgilere ulaşılabiliyor. Özellikle özel sektörde SSK primlerinin yatmaması veya geç yatması çalışanlar için sorun olabiliyor. Bu gibi durumlarda eskiden kontrol etmek pek kolay olmuyordu. Kişiler bir ihtiyaç halinde örneğin hastaneye gittiklerinde, ödenmemiş prim sorunu ile karşılaşıp mağdur olabiliyorlardı. Online sorgulama, bu gibi mağduriyetleri de ortadan tamamen kaldırdı. Çalışanlar, istedikleri her an sisteme giriş yaparak, iş yerinin primleri eksiksiz ve zamanında yatırıp yatırmadığını kontrol edebiliyorlar. Ayrıca emeklilik için hesaplama yapanlar için de bu kolaylık geçerli. Gün ve miktar olarak emeklilik için gerekenleri tek tıkla hesaplamak mümkün oluyor. Birçok farklı işlemin yanı sıra; TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz işlemleri sorunsuz bir şekilde internet üzerinden yapılabiliyor.

  Vatandaşlık Numarası İle SGK Sorgulama

  SGK sorgulama; eskiden SSK hizmet dökümü olarak biliniyordu. Güncel adı ile 4A SGK hizmet dökümü olarak anılan bu işlem, kişinin sigorta ile alakalı ayrıntılı bir dökümanı olarak çıkıyor. Bu sorgulamanın yapılabilmesi için iki farklı yol bulunuyor. Bunlardan ilki, en sık bilinen E-Devlet şifresi kullanılarak yapılan sorgulamadır. İkinci sorgulama yöntemi ise şifresiz olarak yapılandır.

  TC Kimlik Numarası İle Yapılabilen Sorgulamalar

  4A SGK hizmet dökümü alınarak; kişinin yatan primleri ve tarihleri öğrenilebilir. TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz işlemde ayrıca; kişinin hangi iş yerlerinde çalıştığı, ne süre ile işe devam ettiği, iş değişiklikleri ve iş yerlerinin yatırdığı primlerin miktarları ayrıntılı olarak öğrenilebiliyor. Bu sorgulamanın yapılabilmesi için öncelikle Sosyal Güvenlik Merkezi’nin sayfasına girilmelidir.

  Görüntülenen ekranda, kişi istenen bilgileri eksiksiz doldurmalıdır. Bu bilgiler; kişinin uyruğu, TC kimlik numarası, nüfus kağıdı cilt numarası, nüfusa kayıtlı olduğu il ve kişinin doğum yılıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler de uyruklarını ve ikamet tezkere numarasını yazmalıdır. Güvenlik kodu istenen kutuya, tam kutunun yanında bulunan harfler ve rakamlar yazılmalıdır. Tüm ilgiler eksiksiz ve doğru olarak girildikten sonra “Sorgula” yazan yere tıklanmalıdır. Bu onayın ardından, ekrana tüm bilgiler ve dökümler gelecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Başka Hangi SSK Sorgulamaları Yapılabilir?

  4A, 4B, 4C gibi farklı gruplarda bulunan sigortalılar; E-Devlet sistemini kullanarak tercih ettikleri tüm sorgulamalarını yapabilirler. Sorgulamaların tamamı ücretsiz olarak yapılabilir. Bu sorgulamalar için E-Devlet üyeliğini yapmış olmak ve E-Devlet şifresine sahip olmak gereklidir. Sorgulamalar; E-Devlet sitesi ve E-SGM ziyaret edilerek kolaylıkla yapılabilir. E-Devlet kullanılarak yapılacak olan sorgulamalar için gereken E-Devlet şifresi, PTT şubeleri ziyaret edilerek 2 TL ödenerek alınabilir.

  E-Devlet Üzerinden Yapılan Sorgulamalar

  İnternet üzerinden yapılabilen sorgulamalar arasında, TC kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz işlemi haricinde, birçok farklı sorgulama türü de vardır. Bunun için E-Devlet şifresi kullanılabilir. Öncelikle E-Devlet resmi sayfasına girilmelidir. Bu sayfada, kişiden kimliğini doğrulaması istenir. Bu doğrulama işlemi, TC kimlik numarası ve şifre girilerek yapılmalıdır. E-Devlet şifresi olanlar için kolay ve pratik bir sorgulama biçimidir. Ancak bu şifreye sahip olmayan veya şifresini hatırlamayan kişiler, E-SGM sayfasına girebilir. Bu sayfada daha fazla bilgi istenecektir.

  TC kimlik no, cilt numarası, doğum yeri ve doğum tarihi gibi kimlik bilgileri girmek zorunludur. Bu bilgiler doğru ve eksiksiz girilirse, sorgulama sistemine kolaylıkla giriş yapılabilir. Sorgulama ekranlarında çok sayıda sorgulama yapılabilir. Kişi, ne zaman emekli olabileceğini öğrenebilir. SSK hizmet dökümünü detaylı olarak alabilir. Bağkur borç sorgulanması da bu sistemde mümkündür. Provizyon sorgulamasının yanı sıra, işe giriş bildirgesi gibi ayrıntılara tek tıkla ulaşılabilir. Prim sorgulamalarının da bu sistemde kolayca yapılabilmesi avantajdır. Çalışanlar, primlerinin düzenli yatıp yatmadığından dakikalar içerisinde emin olabilirler. Yapılan sorgulamalar için E-Devlet sayfasında farklı giriş biçimleri de bulunmaktadır.

  E-Devlet şifresinin yanı sıra giriş için mobil imza ve elektronik imza gibi yöntemler de kullanılabilir. SSK sorgulama hizmetlerinin bilgisayar üzerinden böyle kolayca yapılabilmesinin haricinde, bu uygulamaların mobil olarak yapılması da mümkündür. E-Devlet mobil uygulaması, Android veya iOS işletim sistemli telefonlara indirilebilir. Bu sayede sorgulama işlemlerinin ve diğer birçok işlemin cep telefonu üzerinden yapılabilir. Mobil uygulamayı indirmek istemeyenler ise yine cep telefonlarının internet tarayıcılarından bu sisteme giriş yapabilirler.

  Bu sistemde güvenlik tam olarak sağlanmıştır. Sisteme girişlerde çok sayıda doğrulama istenir. Ancak kullanıcının da kendi güvenliğini önemsenmesi gerekir. Kişiye ait özel bilgileri içeren bu sisteme giriş şifrelerinin korunması önemlidir. E-Devlet şifresi kimse ile paylaşılmamalıdır. Ortak kullanılan bilgisayarlardan ve cihazlardan giriş yapılırken şifrenin otomatik olarak kayıt edilmesine izin verilmemelidir. Şahsi cihazlarda dahi şifrenin her girişte bizzat girilmesi daha doğru olacaktır. Güvenlik önlemlerini en iyi şekilde almak için kimlik bilgileri kimse ile paylaşılmamalıdır. Ayrıca kullanılan bilgisayar ve telefonu virüslerden korumak için virüs koruma programı kullanılabilir.  tıkla sorunu sor

  TC Kimlik No İle Ssk Sorgulama Şifresiz İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sevim çetin dedi ki:

   babam eyyüp çetin den maaş alıyordum.fakat 20gün çalıştığım yerden siğortalı oldum ve çıktım bu arada babamdan aldığım maaş kesintiye uğradı ve ssk.ya baş vurup ptt ile ankara ssk ya evrakları yolladım 15gündürki bir sonuç çıkmadı soruyorom neden daha yürürlüğe girmedi..sicil.no: 5801000872740 teşekkürler . benim adım sevim çetin .tc no:45889267076

  2. seniha dedi ki:

   eşimin sgk prim sorgulaması 63259462524

  3. Bünyamin MERAL dedi ki:

   iyi çalışmalar
   ben 30 yılını doldurmuş emekliliği hak etmiş bir öğretmenim.
   daha önce çalışmalarımdan dolayı 3 yıl 4 ay bağ kur pirimi demişliğim var. emekli olurken bağ kurlu yıllarımı saydırır sam emekli ikramiyemde ve-veya emekli maaşımda artış olurmu.
   ilginiz için teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bünyamin Bey Merhaba,

    Hizmet birleştirmesi yapmanız emekli maaşınızın artmasını sağlar. Ancak ikramiyede bir artış sağlamaz. Emeklilik başvurusunda hizmet birleştirmesi talebini de iletin.

  Sorunuzu Yazın