• İş Kurmak İçin Kredi Nasıl Alınır?


  Söz konusu iş kurmak, girişimcilik olduğunda akla ilk gelen getireceği kazançtan önce ihtiyaç duyulan sermayedir. Nasıl kredi alınır, şartlar nelerdir? Başka yollar var mıdır? Tüm bu sorular girişimcilik konusunda şüpheye düşürmekte bazen de cesaret kırmaktadır. Oysa, iş kurmak için ihtiyaç duyulan krediyi temin etmek o kadar da zor değildir.


  Bankalar Girişimci Desteği Konusunda Nasıl Yardımcı Olabilir?

  Yapılacak iyi bir piyasa araştırmasıyla, ihtiyaç kredisi veren bankalar belirlenir. Günümüz bankacılık anlayışında, girişimcilere destek verilmesi önem taşımaktadır. Destek olunan her başarılı girişim, ekonomik olarak ülkeye katkı sağlamakla kalmayıp bankalar için de çeşitli kazançlar getirmektedir. Bankaların, girişimcilerden istedikleri bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle, geleceği olmayan ve ilgi çekmeyen bir proje söz konusu olmamalıdır. Bunun için de proje konusu iyice araştırılmalı ve detaylı bir planı çıkartılmalıdır. Diğer bir konu ise, teminat ve sorunsuz geri ödemedir. Teminat göstermeniz durumunda banka, oluşabilecek bir aksaklık ve ya maddi bir sıkıntıda gösterilen teminatı göz önüne alacaktır. Bankalar, verilen destek kredileri için geri ödemede problem oluşmasını istemediğinden bunu garantilemek istemektedir. Teminat gösterilmesi bu açıdan da önemlidir.

  Hangi Bankalar İş Kurma Kredisi Vermektedir?

  Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, TEB ve QNB Finansbank gibi büyük bankalar girişimcilere kredi sağlamaktadırlar. KOSGEB devlet desteği de alan bu bankalar, inceleyip uygun buldukları projeleri desteklemektedirler.

  Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Faydalanılacak İpuçları Nelerdir?

  İş kurmak için yola çıkan girişimcilerin, yetenekleri ve bilgileri doğrultusunda ilerlemeleri öncelikle tavsiye edilir. Sonrasında, kurulmak istenen işin büyük ölçekli mi yoksa küçük ölçekli mi olacağına karar verilmelidir. Karar verilmesi durumunda gerekli planlamalar yapılır. Planlamalar arasında gerekli görülen ekipman masraflarından söz konusu açılacak iş yerinin ihtiyaç duyacağı en ufak gidere kadar finansal hesaplaması da bulunmalıdır. Bankalar, harcamaların finansal planlamasına özellikle dikkat ederler. Tablolar halinde hazırlanması gereken bu hesaplamalar, kredinin nerelere harcanacağını önceden belgelendirmiş olur. Hazırlanacak proje dosyası, iş kurma fikrini destekleyecek bütün finansal ve teorik belgeyi içermelidir.

  Bankaların Verdiği Kredilere Nasıl Başvurulur?

  Başvurusu sırasında istenilen evraklar, girişimcinin kimliğini doğrulayan nüfus cüzdanı ve ya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi, yapı kullanımı izin belgesi ve buna bağlı olan ekspertiz raporu, gelir durumunu açıklayan bir belge, kat mülkiyeti tapusunun kopyası ve ikametgah belgesidir. Banka yetkililerinin projeyi onaylaması sonucu söz konusu evrakların da teslimiyle ihtiyaç kredisi girişimciye verilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bankaların Uyguladığı Faiz Oranları Nelerdir?

  Bankaların uyguladıkları faiz oranları ve vadeler farklıdır. Vakıf Bank bireysel iş yeri kredisi; 50,000 TL’lik kredi için yıllık %21, aylık %1.30 faiz uygulamakta ve 120 ay vade şartı koymaktadır. Halk Bankası bireysel iş yeri kredisi; 100,000 TL’lik ihtiyaç kredisi için yıllık %18, aylık %1.15 faiz uygulamakta, 120 ay vade koşulu sunmaktadır. Diğer bankalara göz atıldığında, Şeker Bank 12 aydan 120 aya kadar değişmeyen faiz oranı olarak %1.75 uygulamaktadır. Finansbank ise 12 aydan 48 aya kadar değişmeyen faiz oranı olarak %1.40 uygulamaktadır. HSBC, Şeker Bank gibi 12 aydan 120 aya kadar %1.35lik bir faiz oranı uygulamaktadır. En uygun faiz oranını 12 aydan 120 aya kadar değişmeyen %1.19luk değişmeyen faiz oranıyla Ziraat Bankası vermektedir.

  KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi Nedir?

  KOSGEB bir devlet kuruluşudur ve 50,000 TL’lik hibe kredisi vermektedir. Başvuran ve projeleri kabul edilen girişimciler, söz konusu krediyi alabilmek için öncelikle eğitimden geçirilirler. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olarak adlandırılan bu eğitim yönetim ve pazarlama, yönetim ve pazarlama planlaması, iş fikirlerinin geliştirilmesi, pazarlama teknikleri, üretim konularında girişimcilere ders vermektedir. Derslerin sonunda yapılan sınav ve mülakat sonucu ise faizsiz ve geri ödemesiz devlet desteğini kazananlar belirlenmektedir.

  KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

  Eğitim sonunda istenilen başarı sağlandığında, KOSGEB’in veri tabanına kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt KOSGEB’in internet sitesinden yapılmakta olup işletme adı, statüsü, vergi dairesi ili, adı ve vergi numarası, SSK iş yeri sicili, esnaf-ticaret sicili numarası, bağlı bulunulan meslek kuruluşu, işletmenin bulunduğu yer ve kuruluş yılı bilgileri gerekmektedir. Daha sonra kobi beyannamesi ve bilgi dokümanı oluşturulmalıdır, çıktısı alınıp saklanmalıdır. Bu adımlardan sonra yapılacak işlemlerin faturaları, KOSGEB tarafından ödenmek üzere kuruma teslim edilmelidir.

  Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kredisinden Nasıl Faydalanılır?

  Tarım ve hayvancılık alanında iş kurmak isteyen girişimciler, TKDK’nın vermiş olduğu krediden yararlanabilirler. Oluşturulan proje ile TKDK’ya başvurulması gerekmektedir. Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi alt başlıkları altında verilen ihtiyaç kredileri sayesinde uygun görülen projeler hayata geçmektedir.

  Türkiye Esnaf Ve Sanatkarlar Kooperatifi Kredisinden Nasıl Yararlanılabilir?

  Esnaf ve Sanatkarlar Odası, kendi üyelerine kredi vererek iş kurmalarına yardımcı olmaktadır. İstenilen şartlar; esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak, iş yerinin kooperatifin çalışma bölgesinde yer alması ve başka bir ilin esnaf sanatkarlar kooperatifine kayıtlı olunmaması/ ortak olunmaması gerekmektedir. Yapılan başvuru ya da ortaklık teklifi, istihbarat raporu hazırlanır ve Türkiye Halk Bankası’na teslim edilir. Bankanın raporu onaylaması durumunda, kredi girişimciye teslim edilmiş olur.
  tıkla sorunu sor

  İş Kurmak İçin Kredi Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın