emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İcra Sorgulama

İcra Sorgulama

İcra sorgulama uygulaması UYAP ve E-Devlet’in ortaklaşa olarak başlattığı bir çalışmadır. 3 yıl önce hayatımıza giren bir uygulamadır.Amaç vatandaşları mağdur etmeden icra işlemleri hakkında bilgi almalarını sağlamaktır. Bu uygulama sayesinde hakkınız da açılmış bir icra dosyası olup olmadığını veya açılmış olan bir dosyanın kapanıp kapanmadığını öğrenebilmektesiniz. Dilerseniz belirli bir ücret karşılığında bilinmeyen numaraları arayarak da icra sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Ancak bu hem ücretli hem de sizi tam olarak doğru bir sonuca götürmeyeceği için bu yazımızda sizlere E-Devlet ile haciz sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

E-Devlet Sistemi İle İcra Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet geliştirmiş olduğu uygulamalar sayesinde vatandaşın devlete daha kısa sürede ulaşmasını ve daha kısa sürede devletin verdiği hizmetlerden yararlanmasını sağlamıştır. Yazımızın bu kısmında sizlere E-Devlet ile icra sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı resimlerle detaylı olarak anlatacağız. Sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer hala bir E-Devlet şifreniz yoksa veya E-Devlet şifrenizi unuttuysanız size en yakın olan PTT şubesine giderek E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet şifrenizi öğrendikten sonra yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız adımları takip ederek E-Devlet icra sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz .

Sorgulama işleminiz için ilk olarak yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklamalısınız. Açılan sayfada bulunan kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklamalısınız.

dava

Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra sistem sizi yeni bir sayfaya yönlendirecek. Bu sayfada bulunan kutucuklardan ilkine T.C. kimlik numaranızı, ikincisine ise E-Devlet şifrenizi yazmalısınız. Bilgilerinizi yazdıktan sonra Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayarak sisteme giriniz.

dava1

Sistemde karşınıza çıkan panelde mahkemenizin olup olmadığını ve nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda panelin sağ tarafında bulunan Detay Görüntüle butonuna basarak mahkemeniz hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

dava3

 

Sorgulama işleminizin sonucunun hatalı olduğunu düşünüyorsanız dava dosyanızın işlem gördüğü Mahkeme/İcra dairesine başvurarak icra dosyası durumunuzun sistemden kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

E-Devlet Sistemi İle İcra Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.