• 2018 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?


  Çocuk yardım parası nasıl alınır sorusu, ebeveynlerin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Türkiye şartlarında her çocuk eşit şartlarda ve imkanlarda büyümez. Sosyal devlet olmanın gereği olarak herkesin eşit şartlarda yaşaması hedeflenir. Bu hedef tam anlamıyla gerçekleştirilemese de, devlet bu konuda bazı maddi destekler sağlamaktadır. Çocuklar için verilen yardım paraları tek tip değildir. Yeni doğan çocuğa, ortaokul kız çocuğuna ve daha farklı çocuklara göre ücret değişecektir. Bunun yanı sıra, bu yardımlardan faydalanabilmek için gerekli şartlar da farklılık göstermektedir.


  Çocuk Yardım Parasından Kimler Faydalanabilir?

  Çocuk parası ne kadar 2018 yılında da en çok merak edilen konulardan biri oldu. Her yıl değişen bu ücret, 2018 yılı için de sabit değerini buldu. Bu yardımdan herkesin yararlanabilmesi mümkün değil. Öncelikle bu tip yardımlardan faydalanabilmek için mutlaka başvuru yapmak gerekir. Böyle yardımlar devlet tarafından herkesi hesabına kendiliğinden yatırılan yardımlardan değildir. Başvuru sırasında sizden bazı özellikleri taşımanızı beklerler ve bu özelliklerin yanı sıra sizden bazı belgeler de talep ederler. Tüm şartları sağladığınızda çocuk yardımından faydalanabilirsiniz. Çocuk yardımından faydalanabilmek için mutlaka sigortalı bir işte çalışıyor olmanız gerekmektedir. Bu, başvuru için ön koşuldur. Bu başvuruyu gerçekleştirdikten sonra, hem evlatlık çocuklarınız için hem de öz çocuklarınız için destek almanız mümkün olacaktır.

  2018 Yılı Çocuk Yardım Parası

  SGK çocuk parası ne kadar sorusu, her yıl güncellenen bu ücret için sıkça sorulur hale gelmiştir. Bu ücretlendirmeler belirlenirken çocukların yaşı göz önünde bulundurulmuştur. 2018 yılı için belirlenen çocuk yardım parası ücretleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. 0-6 yaş arası çocuklar aylık 51.35 TL
  2. 6 yaş üzeri çocuklar aylık 25.68 TL
  3. İlköğretimde okuyan erkek çocuklar aylık 30 TL
  4. İlköğretimde okuyan kız çocuklar aylık 35 TL
  5. Ortaöğretimde okuyan erkek çocuklar aylık 45 TL
  6. Ortaöğretimde okuyan kız çocuklar aylık 55 TL
  7. Reşit olan ama halen ailesinin geliri yeterli olmayan çocuklar da 55 TL

  Son madde için bazı şartlar getirilmiştir. Öncelikle erkek çocuklarının 25 yaşına basmaması gerekmektedir. Kız çocuklarında ise evli olmamak şarttır. Aksi takdirde bu yardım kesilecektir.

  Çocuk Yardım Parası İçin Nereye Başvurulur?

  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak bilinen vakıf, belediyelerde yer almaktadır. Buralara yapacağınız başvuru ile çocuk yardım parası alabilirsiniz. Bu başvurunun olumlu sonuçlanması halinde, ya maaşınıza ek bir tutar yansıyacaktır ya da size bu kurum tarafından destek sağlanacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yeni Doğan Çocuklara Yardım Parası

  Çocuk yardımı kimler alır sorusunun cevabı her ebeveyndir. Ancak bu kişilerin birtakım özellikleri taşıması gerekmektedir. Çocuk yardımından evlatlık çocuklar için bile faydalanılabilirken, yeni doğan çocuk yardımından öz çocuklar faydalanabilmektedir. Yeni doğan çocuk yardım parası bir kereye mahsus verilen ve şartları oldukça basit olan bir yardım türüdür Bu yardım parasının alınabilmesi için şu şartlar gereklidir:

  1. Annenin sağ bir çocuk doğurması
  2. Anne ya da babanın TC vatandaşı olması
  3. Anne ya da babanın SSK’lı ya da Bağ-Kurlu olması
  4. Prim çalışma gün sayısının en az 120 gün olması

  Bu özellikleri taşıyan kişiler yeni doğan çocuk yardım parasından faydalanabilmektedir.

  Yeni Doğan Çocuk Yardım Parası Ne Kadardır?

  SGK çocuk parası ne kadar ve yeni doğan çocuk yardımı ne kadar gibi sorular, yeni doğum yapmış kişilerin ve eşlerinin merak ettiği konulardan biridir. Yeni doğan çocuk yardımı parası desteğinden faydalanılabilmesi için, çocuğun mutlaka 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekir. Bu tarihten sonra doğmuş olan çocukların ebeveynleri bu yardımdan faydalanabilecektir. Süt parası ve SGK yardımı, bu yardımdan tamamen farklıdır. Yeni doğan çocuk yardım parası ücretleri şu şekilde belirlenmiştir:

  1. Birinci çocuk için 300 TL
  2. İkinci çocuk için 400 TL
  3. Üçüncü ve diğer çocuklar için 600 TL
  4. İkizler için 1000 TL

  Görüldüğü üzere, çocuk sayısı arttıkça verilen destek de artmaktadır. Bunun sebebi, çocuk sayısının artmasıyla beraber aile içindeki masrafların da artmasıdır. Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak bu maddi destek ailelere sağlanmaktadır.

  Yeni Doğan Çocuk Yardım Parası İçin Nereye Başvurulur?

  Yeni doğan çocuk yardım parasına başvurmak için gereken yerler sınırlı bir şekilde belirtilmiştir. Başvurunuzu elden ve online olarak yapabilirsiniz. Online başvuru yapmak isteyen kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sitesi üzerinden başvuru yapmalıdır. Bu işlem dışında geri kalan başvurular, ilgili yerlere şahsen gerçekleştirilmelidir. Başvuru yapılabilen yerler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Aile Bakanlığı’nın internet sitesi
  2. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri
  3. Sosyal Hizmetler Müdürlükleri
  4. İlçede yaşıyorsanız, Kaymakamlık binalarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

  Bu başvuru işlemini tamamlamadan önce, mutlaka çocuğunuz için kimlik çıkarmanız gerekmektedir.

  Yeni Doğan Çocuk Yardım Parası Başvuru Formu

  Çocuk parası için gerekli evraklar ve yeni doğan çocuk yardım parası için gerekli evraklar farklılık taşır. Yeni doğan çocuklar için yardım parası başvurusunda gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Başvuru yapanın bilgileri
  2. Çocuğun bilgileri

  Burada bilgi adında kas edilen şey, TC kimlik numarası, ad ve soy ad olacaktır.

  Çocuk Yardım Parası İçin Gerekli Evraklar

  Yeni doğan çocuk yardım parası ve çocuk yardım parası evraklarının farklılık gösterildiği belirtilmişti. Çocuk yardım parası için verilen evraklar şu şekilde sıralanır:

  1. Anne veya babadan birinin sigortalı olması
  2. Doğum izni
  3. Doğum belgesi
  4. Yeni doğan bebeğe ait kimlik belgesi ve fotokopisi
  5. Ebeveyne ait kimlik ve fotokopisi

  Görüldüğü üzere, çocuk yardımı için gereken evrakların sayısı biraz daha fazladır.

  Çocuk Yardım Paraları Nasıl Sorgulanır?

  Çocuk parası başvuru internetten yapılabilen işlemlerdendir. Bu işlemin internetten yapılmasının yanı sıra, daha birçok işlem de online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber birçok alanda büyük devrimler gerçekleşti. Bu alanlardan biri de resmi işlemler oldu. Eskiden uzun zaman alan işlemler artık dakikalar içinde internetten halledilebiliyor. Bu işlemlerin yapılmasındaki en büyük kolaylığı da e-Devlet sağlıyor. E-Devlet kapısı olarak da bilinen hizmet, aklınıza gelen tüm resmi işlemleri ve bilgileri tek bir platformda topluyor. Bu site üzerinden hem sorgulamalar yapabiliyorsunuz hem de bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Çocuk parası yardımı da bu işlemlerden biri. SGK, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi kurumlar hizmetlerini e-Devlet içerisine dahil ettiler. Bu kurumların hizmetlerini e-Devlet ile birleştirmesi sonucunda, kolayca sorgulama işlemleri yürütülebiliyor. Çocuk parası başvurunuzun da sorgulamasını buradan yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için gerekli şeyler TC kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz. Bu iki bilgiyi girdikten sonra her türlü işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Menüde yer alan E-Hizmetler’e giriniz ve buradaki arama çubuğuna çocuk parası yardımı sorgulama yazınız. Karşınıza çıkan sonuçta SGK ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı amblemi görebilirsiniz. Bu sonuca tıklayarak sizden istenen bilgileri girmeniz halinde, sorgulama işlemi gerçekleşecektir.

  Süt Parası Nasıl Alınır

  Devlet Destekli Çeyiz Kredisi

  Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi ?  tıkla sorunu sor

  2018 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. eyllmrv dedi ki:

   koroyucu aile olunan bir çocuk için yardım parası alınabilir mi?

  2. Elif dedi ki:

   Benim dort cocugum var ucu okula gidiyor 1 gitmiyor uzerimde tapu var bu cocuk yardimindan faydalana bilirmiyim bagkurluyuz ama borclu faydalanamiyoruz ben ev hanimiyim

  Sorunuzu Yazın