emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Rapor Parasının Emanette Gözükmesi, Nasıl Alabilirim ?

Rapor Parasının Emanette Gözükmesi, Nasıl Alabilirim ?

İş göremezlik raporuna sahip kişilerin rapor parasının emanette gözükmesinde birden fazla durum etkili olabilmektedir. Rapor paralarını çeşitli ortamlardan sorgulayan çalışanlar böyle bir durum ile karşılaştıklarında “Emanete Alındı.” şeklinde bir ibare görmektedirler. Çalışan kişilerin hastalık ta da annelik sebebi ile hakları olan ve gerekli şartları yerine getirerek almaya hak kazandıkları rapor parasının emanete düşmesi durumunda hak sahibi parasını alamamaktadır.

Emanetteki rapor parasının alınabilmesi için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki, e-devlet sistemi üzerinden kişilerin bir banka hesabı tanımlamasıdır. Emanete alınan para, hesap tanımlanması sonrasında ilgili hesaba aktarılacaktır. Bir diğer yöntem ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak, paranın tekrar PTT’ye gönderilmesi için dilekçe ile talepte bulunmaktır.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak SSK (4K) ya da BAĞ-KUR (4B) kapsamlarında sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların rahatsızlanması, meslek hastalığına tutulması, kadın çalışanlar için annelik durumu ya da kişilerin iş kazası geçirmeleri halinde, iş göremezlik raporu almaktadırlar. Bu rapor bağlamında çalışanların, çalışamadıkları günlerin ücretleri maaşlarından kesilmektedir. Bu durum karşısında çalışanların mağdur olmaması için iş görmezlik ödeneği yani rapor parası ödemesi yapılmaktadır.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Rapor parası almak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. İş göremezlik ödeneği yani rapor parası için sağlanması gereken ilk şart, iş göremezlik raporunun alındığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün olmaz üzere prim yatırmış olmaktır. 1-2 gün gibi kısa süreli raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası yatırılmamaktadır. Rapor parasının alınabilmesi için bir diğer şart ise mutlaka bir hastalık teşhisi olması gerekliliğidir. Eğer çalışan kişinin raporunda bir teşhis bulunmuyor ise Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemesi yapmamaktadır.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parasının alınabilmesi için çalışanların ilk olarak iş göremezlik raporunu işverene en kısa sürede iletmeleri gerekmektedir. İşveren taraf, iş göremezlik raporunu 5 gün içerisinde e-Rapor sistemine işlemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından incelenen iş göremezlik raporunun uygun olması halinde onay işlemi gerçekleşmektedir. Onaylanmış rapor için ödeme talimatı oluşturulmaktadır. Ödeme talimatından itibaren çalışan kişi iletişim araçları ile bilgilendirilmektedir. Bu sürecin sonunda uygun ödeme yöntemleri ile çalışan kişilerin hesaplarına rapor parası ödenmiş olmaktadır.

Rapor Parası Alma İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İş göremezlik raporu için e-Rapor sistemine 5 günlük bir süre tanınmaktadır. Bu sürenin aşılmaması için çalışanların iş görmezlik raporunu en kısa sürede iş verene ulaştırması gerekmektedir.

Alınan iş göremezlik raporunun hangi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirildiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Raporun alındığı sağlık kuruluşları bildiriyi kendilerine yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapabilmektedirler. Ödeneğin rahat bir şekilde alınabilmesi için çalışan kişinin bağlı olduğu ya da yakın olduğu bölgedeki Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirim yapılmasına özen gösterilmelidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu, iş göremezlik raporunu inceledikten sonra onay vermektedir. Onay işlemlerinden sonra PTT kurumlarına ya da tanımlı hesaplara rapor parası ödemesi yapılmaktadır. SMS ya da e-posta yolu ile ödemeler kişilere bildirilmektedir fakat kişilerin de ödemeleri sorgulamasında fayda vardır çünkü 2 ay içerisinde alınmayan rapor paraları emanet hesaplara aktarılmaktadır.

Rapor Parası Neden Emanette Gözükür?

Rapor parasının emanette gözükmesinde bazı işlemlerin eksik olması ya da gerekli onayların verilmemesi etkilidir. Kişiler iş görmemezlik raporu almasına ve ödeme hakkı kazanmalarına rağmen, çeşitli işlem aksaklıkları nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme onayı verilmemektedir. Aksaklıklar genellikle işveren tarafından gerekli bildirimleri yapmamasından dolayı oluşmaktadır. İşverene durum bildirildikten ve işverenin gerekli işlemleri yerine getirmesinden sonra emanetteki para, rapor sahibinin hesabına aktarılmaktadır.

Bir diğer neden ise ödeme için tanımlı bir banka hesabı bulunmayan kişilerin rapor parası ödemelerinin PTT yapılması ve bu ödemenin belirli bir süre içerisinde PTT’den alınmamasıdır. PTT’den ilgili süre içerisinde alınmayan rapor parası emanete geçmektedir.

Rapor Parası Ne Zaman Emanete Geçer?

Rapor parası ödemeleri normal şartlar altında Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde tanımlanmış olan banka hesabına otomatik olarak aktarılmakta ve bu hesaptan kişiler rapor parasını çekebilmektedirler. Banka hesapları dışında PTT’ye de yatırılabilen rapor paralarının yeterli süre içerisinde PTT’den alınmaması halinde rapor ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilmekte ve emanet hesaplarına aktarılmaktadır. Rapor parasının emanete geçmesi için paranın PTT’de kalması gereken süre 2 aydır. 2 ay içerisinde alınmayan rapor paraları, emanet hesaplarına aktarılmaktadır.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor parası ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş göremezlik raporunu onaylamasından itibaren başlamaktadır. Rapor parası ödemeleri ise PTT şubelerine ya da çalışan kişilerin banka hesaplarına yatırılmaktadır. Banka hesapları, Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerinde tanımlanabileceği gibi e-Devlet sistemi üzerinden de tanımlanabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumları’nın anlaşmalı olduğu bankalarda hesapları bulunan kişiler, bu bankalar aracılığı ile rapor paralarını alabilmektedirler.

Rapor Parası Alınabilecek Bankalar Hangileridir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na tanımlanabilecek banka hesapları ve bankalar şunlardır:
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bank
 • Vakıf Bank
 • Akbank
 • Burgan Bank
 • Şeker Bank
 • Fiba Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Garanti Bankası

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parasının ödeme işlemlerinin süreci, iş göremezlik raporunun işverene bildirilmesi ile başlamaktadır. Erken ödeme için kişilerin en kısa sürede işverene raporu teslim etmeleri gerekmektedir. İşveren tarafından en fazla 5 gün içerisinde e-rapor sistemine işlenen rapor, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmiş olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenen rapor en kısa sürede onaylanmakta ve ödeme işlemi en geç 15 gün içerisinde PTT’ye ya da diğer ödeme kanallara gerçekleştirilmektedir.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Rapor parası hesaplanırken, çalışan kişinin 3 aylık brüt geliri ve 3 aylık prim günleri ayrı ayrı toplanmaktadır. Devamında 3 aylık brüt geliri toplamı, son 3 aylık prim günleri toplamına bölünmektedir. Bölüm sonucunda elde edilen sayı ile raporlu olunan gün sayısı çarpılmaktadır. Çarpım sonucunda elde edilen sayıdan, işverenin 2 gün kesinti yapmaması nedeni ile rapor parasından ilk iki gün çıkartılmaktadır.

Rapor Parası Nereden Sorgulanır?

Rapor parasının sorgulanma işlemleri şubeler üzerinden yapılabileceği gibi online olarak da yapılabilmektedir. Kişiler, rapor parasını banka hesapları aracılığı ile yapacaklar ise bankaların şubelerinden ya da mobil bankacılık uygulamalarından sorgulama yapılabilmektedir. Bunların dışında PTT’den ödeme alacak olan kişiler, PTT şubelerinden sorgulama yapabilmektedirler. Sosyal Güvenlik Kurumu şubeleri ve e-Devlet sistemi üzerinden de rapor parası sorgulamak mümkündür.

Rapor Parası e-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Rapor parasının e-Devlet üzerinden sorgulama yapılabilmesi için kişilerin, e-Devlet üzerinde tanımlı bir hesaplarının olması gerekmektedir. E-Devlet sisteminde tanımlı bir hesabı bulunmayan kişiler PTT şubelerinden kendilerine özel bir zarf içerisinde, cüzi bir miktar karşılığında e-Devlet şifresi almaktadırlar. Bu şifre ile sisteme kayıt olabilen ve giriş yapan kişilerin sonrasında güvenlik açısından şifreyi değiştirmeleri tavsiye edilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama

E-devlet hesabı olan ya da yeni kayıt olmuş kişiler sisteme giriş yaparak, https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresi ile iş görmezlik raporları hakkında detaylı sorgulama yapabilmekte ve rapor parasının emanette gözükmesi hakkında bilgi alabilmektedirler.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Nasıl Alınır ?

İş Göremezlik Rapor Parası (Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Yorumlar
 1. ESEN ÇELİK dedi ki:

  08.05.2010 TARİHİNDE MERSİN FORM YAŞAM HASTANESİN DE DOĞUM YAPTIM. DOĞUM ÖNCESİ VE DOĞUM SONRASI RAPOR ÜCRETLERİMİ BAĞKUR A BORÇUM OLMASI SEBEBİ İLE ALAMADIM. ŞUANDA BAĞKUR A BORÇUM YOK KONU RAPOR ÜCRETLERİM İLE İLGİLİ BÜTÜN EVRAKLARIMI ZAMANINDA KURUMA GÖTÜRMÜŞTÜM. BANA BORÇUNU KAPAT O ZAMAN ALIRSIN DİYE SÖYLEDİLER. BENDE BORÇUMA MAHSUP EDİLSİN DEDİM KABUL ETMEDİLER OLMAZMIŞ. BU RAPOR ÜCRETLERİMİ ALMAK İSTİYORUM.

 2. Oktay dedi ki:

  Merhaba. İş göremezlik ödeneğim şu an aktif olmayan bir banka hesabıma yatmis ve ödenememe sebebi:havale/eft yazıyor. Ne yapmam gerekiyor acaba.

 3. Sumeyye dedi ki:

  Merhaba 8.aya ait rapor parasıni e devletten sorguladigimda beklemeye alınmıştır yazıyor napmaliyim

 4. belgin sedef uzunoğlu dedi ki:

  eylül ve ekim ayına ait rapor param kasımda yatmış ve ödendi gözüküyor 170’i aradım ödenmiş diyo tanımlı bankaya soruyorum ödenen bişey yok e-devletten kontrol ettim ,havale/eft iade yazıyor yani para ödenmiş ama sgk’ya iade olmuş sgk telefonlara yanıt vermiyo

  SGK Referans Numarası Ödeme Tipi Ödeme Durumu Ödeme Durumu Detayı
  29971491 Şahıs Ödenmeyen TC 5 Bankadan Para Geri Gelmis. Ödenememe Sebebi: EFT/ HAVALE IADE 132,25

  29971492 Şahıs Ödenmeyen TC 5 Bankadan Para Geri Gelmis. Ödenememe Sebebi: EFT/ HAVALE IADE 255,21

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Alo 170 i tekrar arayarak talep oluşturun. sistemden güncelleme yaparak ödemenizi gerçekleştireceklerdir. Konuyu burada ki gibi ayrıntılı anlatın Lütfen

  2. Oktay dedi ki:

   Aynı durum şu an bende de var. Sizin sonucunuz ne oldu acaba?

 5. Hanife gündoğdu dedi ki:

  Kadikoy sgm bir türlü ulaşamadım emanetteki süt param
  Için aramam gerekiyormuş ama nerde netteki telefon numarası hiç düşmüyor bile ben nasıl ulaşacağım