Genel

İsimden Ücretsiz Telefon Numarası Bulma ve Sorgulama İşlemi

İsim kullanarak ücret ödemeden telefon numarası sorgulamak için çeşitli programlar, operatörler, kanallar kullanılmaktadır. Aynı zamanda ücretli uygulamalardan 118 hatları yada  operatörlere ait Arayanı Bil, Arayan Kimliği gibi uygulamalar bulunmaktadır. Telefon numarası bulma işlemi yaparken yasal olmayan, resmi karşılığı bulunmayan uygulama ve programlar da kullanılabilir. Bazı telefon numaraları, dışarıdan sorgulama yapmaya açık olarak piyasaya sürülür.

Bu nedenle bu telefonların sahipleri, Google aramalarından 118 aramalarına kadar geniş bir yelpazede kolay bulunabilme özelliğine sahiptir. Eğer kişiler telefon numaralarını dışarıdan bulmaya kapatmışsa, yapılacak en iyi seçenek telefon uygulamalarını kullanmaktır. Akıllı telefon uygulamaları, telefon numaralarının kime ait olduğunu karşıya aktarma konusunda güvenlik açıkları verir. Bu nedenle bahsedilen güvenlik açıklarının kullanılması ile telefon numarasının kime ait olduğunu bulmak mümkün hale gelir.

Hangi Yollardan Telefon Numarası Bulmak Mümkündür?

Telefon numarası bulmayı mümkün hale getiren uygulamalar şu şekildedir:

 • Ücretli uygulamalar: 118 hatları, Türk Telekom Sorgulama İşlemi, Avea Sorgulama Servisi, Turkcell Numara Sorgulama Servisi, Vodafone Numara Sorgulama Servisi
 • Ücretsiz uygulamalar: Whatsapp, Google, Facebook, CIA gibi mobil uygulamalardır.

WhatsApp Kullanarak Numaradan İsim Bulma

WhatsApp uygulaması üzerinden numara sahibini bulmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu uygulama ile telefon sahibini tespit etmek için, arayan numarada da whatsapp uygulaması bulunması gerekir.
 • Arayan numaranın da akılı telefon kullanıcısı olması gerekir.
 • Sizi arayan belirsiz numarayı telefonunuza herhangi bir isimle kaydedin.
 • WhatsApp uygulamasını açın.
 • Kişilerim kısmına gidin.
 • Kişileri yenile de seçeneğine tıklayın.
 • Yenilenen kişi listesinden arayan numarayı kaydettiğiniz ismi bulun.
 • Eğer arayan numarada sizin telefon numaranız kayıtlı ise, kişinin profil fotoğrafını ve ismini görebilirsiniz.
 • Bunun için zaten açık olacak profil fotoğrafı üzerine tıklayın.
 • Mesaj bölümüne gidin.
 • Mesaj göndermek istediğiniz kişinin ismi üzerine tıklayın.
 • Kişinin ismi, telefon numarasının yanında yer alacaktır.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Google Kullanarak Numaradan İsim Bulma

Google uygulaması üzerinden arayan kimliği bulma işlemi, sadece kombi, firmaların müşteri hizmetleri, oteller ve çeşitli firmalar tarafından yapılan aramalarda mümkün olmaktadır. Google üzerinde numara sorgulama yaparken sadece kurumsal firmalara ait numaralar tespit edilebilir. Bunun için Google arama çubuğuna aramak istediğiniz numarayı yazmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda bu yöntemi kullanarak firmanın ne kadar güvenilir olduğuna ilişkin bilgileri de bulabilirsiniz.

Eğer arama sonucunda herhangi bir firmanın resmi web adresine yönlendirmiyorsa ve bu numara hakkında çok fazla kötü yorum yapıldıysa, numarayı engelleyerek daha güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Facebook İle Numaradan İsim Bulma

Facebook uygulamasını kullanarak numaradan isim bulma işlemi yapılan yeni düzenleme ile mümkün olmaktadır. Eski dönemlerde Facebook, kayıt sırasında sadece e-posta adresini yeterli bulmaktaydı. Ancak kullanıcı sayısının aşırı artması sebebiyle, güvenlik önlemleri kapsamında Facebook kayıt ol seçeneğinde telefon numarası vermek zorunlu hale gelmiştir. Kullanıcıların çeşitli suçlar işlemesi ve birbirini rahatsız etmesi gibi istenmeyen durumların önlenmesinde bu konu etkili olmaktadır.

Facebook hesap açma işleminde kullanılan cep telefonu, sürekli kullanılan ve hesap açma sırasında da yanınızda olması gereken bir numara olmalıdır. Facebook giriş kodları ve şifreleri bu telefon numarasına gönderilmektedir. Aksi halde hesap açma işlemi tamamlanmaz ve hesabınızı kullanılır hale getirmeniz mümkün değildir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Facebook uygulamasını kullanarak numaradan isim bulma işlemi yapmak için, arayan numaranın Facebook sayfasında telefon numarasını gizlememiş olması gerekir. Arayan numara Facebook hesabında telefon numarasını gizlemişse bu şekilde numara sahibini bulmak mümkün değildir.

Bunun için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kendinize ait olan Facebook hesabınızı açın.
 • Yukarda bulunan kişi veya yer ara bölümüne aramak istediğiniz numarayı yazın.
 • Enter yasa büyüteç tuşuna tıklayın.
 • Eğer aramak istediğiniz numara, kendi profilinde telefon numarasını gizlediyse ekranda “Aradığınız numarayı bulamadık” gibi bir ibare çıkacaktır. Eğer kişi numarasını gizlemediyse direkt olarak profiline ulaşmak mümkün hale gelir.

Cep Telefonu Uygulamaları Üzerinden Numaradan İsim Sorgulama

Cep telefonu uygulamasından arayan kimliği bulma işlemi, telefon yapısına göre farklılık gösterir. Telefonun işletim sistemine bağlı olarak indirilmesi gereken program değişiklik gösterir.

Bu konuda yardım alabileceğiniz uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

 • [highlight color=”red”]CIA: Android[/highlight] cep telefonlarında kullanılabilir bir programdır. Google Play üzerinden indirilebilir. Rehberinizde kayıtlı olmayan, ancak sizi arayan bir numaranın kime ait olduğunu gösterir. Ancak bu programın özelliği, numaranın diğer telefonlarda nasıl kaydedildiğini göstermesidir. Yani direkt olarak cep telefonu numarasının hangi kimlik üzerine kayıtlı olduğunu değil, bu numaranın başka insanların rehberinde nasıl kayıtlı olduğunu gösterir. Yapılan son düzenleme ile program, yalnız rehberde kayıtlı numaraları sorgulayabilir. Bu nedenle arayan numarayı rehbere herhangi bir isimle kaydetmeniz yeterli olacaktır. Programın indirilmesi sırasında rehber erişim izni istenir. Bu izni vermeniz halinde sizin rehberiniz de CIA havuzuna dahil olur. Bu durumda başka biri başka bir numarayı ararken sizin rehberimizde nasıl kayıtlı olduğunu görebilir.
 • [highlight color=”red”]UpCall: İOS[/highlight] telefonlarda kullanıma uygun bir programdır. TURKCELL firmasına ait hizmetler arasında yer alır. Uygulama, kayıt sonrasında telefon rehberini kendi havuzuna kaydetmez. Bu nedenle gizlilik kurallarını da ihlal etmez. Uygulamanın indirilmesinden sonra arayan numaralar sizde kayıtlı olmasa da, ekranda numara kullanıcısının ismi ile görülür.

118 Hatlarından İsim Sorgulama

118 hatlarını kullanarak numaradan isim sorgulama işlemi ücretli uygulama çeşitlerinden biridir. [highlight color=”red”]Dakika başına 3.48 TL ücret alınır. Bunun için 118 80 ve diğer 118 hatları aranabilir.[/highlight] Tüm operatörlerden yapılacak aramalarda aynı ücret alınır. Aynı zamanda sorgulama işlemi, hem sabit hem cep telefonlarında yapılır.

Bu şekilde cep telefonu sorgulama işlemi yapılması sırasında, eğer kişi hattını dışardan sorgulamaya kapatmışsa, sorgulamadan sonuç alınmaz. Hattı dışardan sorgulamaya kapatmak, hattın operatörü olan şubelerde yapılabilecek bir işlemdir.

Türk Telekom İle Arayan Numarası Sorgulama

Türk Telekom arayan kimliği sorgulama işlemi sadece Türk Telekom hatlar için değil, tüm hatlarda kullanılabilir. Ancak bu şekilde yapılacak sorgulama sonucunda sadece Türk Telekom kullanan hatlar çıkar. Eğer sorgulama yapmak istediğiniz numara Türk Telekom kullanmıyorsa, bu sorgulama işlemi sonuçsuz kalır.

Türk Telekom hatlar için yapılacak sorgulama işlemi, 2 ayrı numaradan yürütülür:

 • 118 11: Bu servis ile sadece sabit hatların sorgulama işlemi yapılır. Bu durumda eğer sizi arayan kişi, operatör üzerinden kendi numarasını sorgulama işlemlerine kapattıysa, sonuç alınmaz. Bu şekilde yapılacak sorgulama işlemi için herhangi bir bilgi vermeniz gerekmez. Sadece sorgulama yapmak istediğiniz numaranın bilgisini vermeniz yeterlidir. [highlight color=”red”]Bu servisi kullanma bedeli, 0,97 kuruştur.[/highlight]
 • 118 55: Bu hat ile cep telefonlarının sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Eğer aradığınız kişinin numarası sorgulama işlemlerine kapalıysa, bu konuda yapabileceğiniz bir sorgulama yoktur. [highlight color=”red”]Bu servisi kullanmanın bedeli dakikası 1,25 TL’dir.[/highlight]

Sorgulama işlemleri aynı zamanda cep telefonu mesajı olarak yapılabilir. *100# şeklinde mesaj göndererek bulmak istediğiniz numaraya ulaşabilirsiniz. Atılacak mesajın ücreti 0,65 kuruştur.

Vodafone Numaradan İsim Sorgulama

Vodafone hatlarda numaradan isim bulma işlemi, 118 42 ile yapılmaktadır. Bu hattın aranması durumunda da sadece isminin paylaşılmasına izin veren kullanıcıların telefonlarından isim bulunması sağlanır. Sadece Vodafone aboneleri için değil, diğer aboneler için de bu hattın kullanılması mümkündür.

Aynı zamanda SMS yoluyla arayanı bilme servisi kullanılabilir. Bunun için KİM boşluk arayan numara yazılır. [highlight color=”red”]7048’e SMS olarak gönderilir. Bu servisin kullanılmasında mesaj başına 1,25 kuruş ödeme alınır.[/highlight] Bu şekilde yapılacak sorgulama işlemlerinde de arayan kişinin numarasını gizlememiş olması şartı aranır. Numarasını operatör şubelerinden gizleyen kişiler için bu uygulama kullanılamaz.

Whoscall İle Numara Sorgulama

Whoscall sisteminden numarayı sorgulamak için Google Play üzerinden uygulamanın indirilmesi gerekir. Gogolook firması tarafından piyasaya sürülen bu uygulama sayesinde arayan numaranın uygulamaya yazılmasından sonra arayan kimliği bulunabilir. Şu anda 10 milyondan fazla kişinin indirip kullandığı bu programın son güncellemesi, 2020 yılında piyasaya sürülmüştür. Program 2016 yılında Google Play ödülü almıştır.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Uygulama içerisinde sarı sayfa bilgileri, kamu bilgileri, numara bilgileri toplu bir şekilde yer alır. Aynı anda internet sitelerinden gelen bilgileri de kendi içinde tanımlar. Bu nedenle hızlı bir şekilde kullanılır. Uygulama, aynı zamanda spam aramaları da tespit eder. Böylece size bu aramaları engelleme imkanı verir. Uygulama kullanımı sırasında internet bağlantısına gerek yoktur. Çevrimdışı olarak da arayan numarayı sorgulama işlemi yapılabilir.

Arayan Kimliği ve Numara Bulucu

Arayan kimliği bulucu olarak geçen program Droid Development tarafından geliştirilmiştir. Bilinmeyen numaraları araştırmak amacıyla hazırlanan bu uygulama, telefonda 8.4 MB yer kaplar. Aynı anda hem sabit hatların, hem cep telefonu numaralarının bulunmasını sağlar. 246 ülkedeki verileri ve internet bağlantılarını değerlendirir. Bu sayede arayan numara yurt dışı olsa da bulunması kolaylaşır.

Uygulamanın kendi içinde bir kara listesi bulunur. Arayan kimliği bu kara listeye eklenebilir. Aynı zamanda tele market numaraları, firmalar ve spam aramalar direkt olarak, toplu biçimde engellenebilir. Uygulama rehberinize erişim sağlar. Rehberdeki her kullanıcının detaylı konumlarını ve kayıtlı işletme numaralarını görüntülemenizi sağlar.

Uygulama kullanımı için internet bağlantısı gerekmez. Ancak rehberdeki isimlerin konumlarını görüntülemek için internet bağlantısına ihtiyaç vardır.

SYNC.M Uygulamasından Numara Sorgulama

SYNC.M ile arayan kimliği sorgulama işlemi için istediğiniz numarayı sisteme girmeniz yeterlidir. Diğer uygulamalar kadar fazla yer kaplamaz. Aynı zamanda sadece aramaları değil, mesajları da sahipleri ile birlikte inceler. Size gelen tanımadığınız bir numara tarafından gönderilen mesajları analiz eder ve numara sahibini bulur. Bu uygulama, arayan kişilerin sosyal medya profillerini de size açar. Bu şekilde arayan kişinin tüm bilgilerine detaylı şekilde ulaşmanız mümkün hale gelir.

Simpler İle Arayan Kimliği Sorgulama

Simpler uygulamasından arayanı bulma işlemi için uygulamanın Google Play üzerinden indirilmesi gerekir. Program 12 MB boyutundadır. Programın indirilmesinden sonra sizi arayan ve rehberimizde kayıtlı olmayan kişilerin numaraları, arama sırasında direkt olarak ekrana isimleri ile yansır. Aynı zamanda kişilerin yedeklenmesi, profilde sabitlenmesi, gerekli durumlarda kişi engelleme gibi özellikleri bulunur. Bunun yanında rehberinizde ismi farklı ancak numarası aynı olan kişileri eşler.

Eğer sizi arayan kişi rehberde değilse ve reklam numarası olarak aranıyorsanız, reklam ve firmaları toplu olarak engelleme özelliği bulunur. Dolandırıcı olduğu kesin olarak belirlenen numaraları bildirebilir, sistemin bu numaraları diğer telefonlardan da engellenmesi için girişimde bulunabilirsiniz. Uygulama, yükleme gerektirmeden de kullanılabilir. Telefon numarası bulma işlemi için sistemin web adresine Google üzerinden giriş yapmak yeterlidir. Ancak sürekli olarak tanımadığı numaralar tarafından aranan biri iseniz, uygulamayı düzenli kullanmak ve gerekli rehber değişikliklerini yapmak için uygulamayı indirmeniz gerekir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir