• 2019 Öğrencilerin Yetim Maaşı Şartları Nelerdir?

  Öğrencilerin yetim maaşı alma koşulları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Dul kalan ya da anne – babası vefat etmiş kişilerin, geçimini sağlaması için devlet tarafından verilen bu maaş için çeşitli kriterler yerine getirilmelidir. Emekli ya da hizmet süresi 5 seneyi geçmiş olan kişilerin vefat etmesi halinde; resmi nikahlı eş ve çocukları için maaş hakkı tanınır. Bunun için gerekli koşullar ise:


  • Vefat eden kişinin en az 5 sene sigorta hizmet süresi olması gerekir.
  • Bu maaş, vefat eden kişinin eşine ve çocuklarına verilmektedir.
  • Ölen sigortalının eşine bağlanmış olan maaş hem kadınlara hem de erkeklere bağlanabilir.

  Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar Arttı 2019

  Dul ve yetim maaşlaarına zam 2019 senesinde yeni düzenlemeler ile beraber arttırılmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ve dul kalan kadınlar ya da yetim kalan çocuklar için devlet tarafından yapılan bu ödeme 2019 senesinde arttırılmıştır. Geçen yıl ile kıyaslandığında güzel bir zam ile dul ve yetimler için verilen bu ödenek, 550 TL olarak düzenlenmiştir. Buna göre:

  • Vefat etmiş olan sigortalının anne ve babasının aylık alabilmesi için herhangi bir sosyal güvencesi ya da gelirinin olmaması gerekir.
  • Mal varlığı bulunması maaş almaya engeldir.
  • Sigortalının vefat etmesi durumunda yakınlarının maaş alabilmesi için resmi olarak başvuru yapılması gerekir.

  Dul Yetim Aylığı Alanlara Müjde 2019

  Dul ve yetim aylığı oranları 2019 senesinde 550 TL olarak belirlenmiştir. Dul ve yetim maaşı hesaplaması ise hak sahiplerine göre belirlenmektedir. Vefat eden sigortalı kişinin durumuna göre maaş hesaplaması yapılmaktadır. Buna göre bu maaş oranları:

  • Vefat etmiş olan sigortalı kişinin eşine, maaşın yaklaşık olarak yüzde 50’si oranında maaş bağlanmaktadır.
  • Vefat etmiş olan sigortalının eğer çocuğu yoksa, eşine maaşının yüzde 75’i oranında ödeme yapılmaktadır.
  • Vefat etmiş olan sigortalının eğer bir çocuğu varsa, çocuğa da maaşın yüzde 25’i oranında maaş bağlanmaktadır.
  • Vefat etmiş olan sigortalı kişinin çocuklarının her birine yüzde 25 oranında maaş bağlanır.
  • Çocuk başına ödenmiş olan yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat etmiş olan sigortalının maaşı üzerine çıkamaz. Bundan dolayı da belirli indirimler yapılır ve maaş hak sahiplerine pay edilir.
  • Anne ve babanın ikisinin de vefat etmesi halinde çocuğa yüzde 50 oranında maaş bağlanır.
  • Vefat etmiş olan sigortalının emekli maaşının yüzde 90’ına kadar olan kısmı yakınlarına bağlanır.
  • Maaş; eşe 2, çocuklara 1 hisse olarak pay edilir.

  Yetim Aylığı Yeni Yasa

  Yetim aylığı için yeni düzenlemeler özellikle maaş oranlarının artış göstermesi ile mutlu etmektedir. Devlet tarafından anne ve babası ya da eşi vefat eden kişilere yapılan bu ödemeler 2019 senesi itibari ile 550 TL olarak belirlenmiştir. Dul ve yetim maaşını alabilmek için düzenlenen bu yasaya göre:

  • Eşi vefat etmiş olan kadın ya da erkek dul aylığı alabilir. Ancak bu aylık, yeni bir evlilik yaptıklarında sonlandırılmaktadır.
  • Anne ya da babasını kaybetmiş erkek çocukları 18 yaşına gelene dek yetim aylığı almaya devam eder. Bu çocuk öğrenim hayatına devam ederse 25 yaşına kadar maaş almaya devam edecektir.
  • Erkek çocuğunun eğer çalışmasına engel olan bir maluliyeti varsa, yaş sınırı olmadan yetim aylığı almaya devam eder.

  Yetim Aylığı Brüt Ne Kadar Oldu?

  Yetim aylığı 2019 senesinde 550 TL olarak belirlenmiştir. Yetim ve dul maaş ödemeleri, sigortalı olan kişinin ölüm tarihinden sonraki gelen ilk ay başında ödemeler yapılmaktadır. Yapılan başvuru gecikmeli olmuşsa, ondan sonraki ilk ay başında yetim ve dul maaşı yatacaktır. Dul ve yetim maaşı için başvurular ilgili kuruma bizzat yapılabilir ya da online şekilde harekete geçilebilir. Başvuru için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Başvuruda gerekli olan evraklar ise:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Başvuru dilekçesi,
  • Kimlik araştırma belgeleri,
  • Vefat eden sigortalıya ait ölüm belgesi,
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Erkek çocukların öğrenci belgesi,
  • Son altı ayda çekilmiş olan 3 adet fotoğraf.

  Yetim Aylığı Başvuru Ne Kadar Sürede Bağlanır?

  Ölüm aylığı başvurusu yapıldıktan sonraki ilk ay başında maaş ödemeleri yapılmaktadır. Kişinin başvuruyu yapmasından sonra uygun şartları taşıdığı belirlenirse, ilk ay içerisinde maaş bağlanacaktır. Ancak başvuruda gecikmeler söz konusu olmuşsa, diğer ayın başında maaş bağlanacaktır. Başvurular online yapılabileceği gibi bizzat kuruma da yapılabilir. Başvuruyu online şekilde yapmak isteyenlerin E-devlet sistemine giriş yapması ve bu şekilde forum doldurması gerekmektedir. Online başvuru yapmak için izlenecek adımlar ise:

  • E-devlet sistemine TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra kimliğinizi doğrulamak için internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza da kullanabilirsiniz.
  • Kimlik doğrulamasını yaptıktan sonra açılan sayfada vefat etmiş olan sigortalının TC kimlik numarası yazılmalıdır.
  • Daha sonra başvur kısmına tıklayarak, yetim ve dul maaşı için online olarak başvuru yapabilirsiniz.

  Dul Maaşı 2019 Ne Zaman Yatacak?

  2019 dul maaşı her ayın başında yatmaktadır. Başvuru yaptıktan sonraki ilk ay içinde maaş kişinin verdiği hesap numarasına yatar ya da herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile dul ve yetim maaşı alınabilir. Dul ve yetim maaşı alabilmek için kişiler çalıştıkları bankaya direkt olarak talimat verebilir. Maaş için başvuru süreçleri oldukça hızlı biçimde sonuçlanmaktadır. Sigortalının vefat ettiği ayı takip eden ilk ay başında belirlenen ödeme yapılmaktadır. Ancak vefat etmiş olan kişinin GSS borcu ya da prim borcu varsa, öncelikli olarak bu borcun kapatılması ve daha sonra maaş için başvuru yapmak gerekmektedir. Prim borcu daha sonra da ödenebilir. Borç ödendikten sonraki ilk ay maaş yatmaya başlayacaktır.

  2019 Dul ve Yetiş Maaşı

  Dul ve maaş ödemesi eşi, anne ya da babası vefat ettiğinde devletin geride kalan kişilerin geçimini sağlaması için yaptığı bir ödemedir. Dul ve yetim maaşı alabilmek için vefat eden kişinin en az 5 sene sigortalı olarak priminin ödenmiş olması gerekmektedir. GSS ya da prim borcu olan sigortalıdan ödeme alabilmek için ilk olarak bu ödemelerin yapılması gerekmektedir.

  Dul Maaşı Her Ay mı Alınacak?

  Ölüm aylığı her ay yatmaktadır. Ancak eşlerden birinin vefat etmesi durumunda çocuklara bağlanabilecek olan bu ödemenin alınabilmesi için sigortalının en az 5 sene sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Vefat eden kişinin en az 900 gün sigorta primi yoksa, bu borcun kapatılması gerekmektedir.

  • Anne ya da babasını kaybetmiş olan bir kız çocuğu ise resmi nikah ile evlenene kadar bu maaşı almaya devam eder. Ancak kız çocuğunun sigortalı bir işe girmesi ya da evlenmesi durumlarında yetim aylığı kesilecektir.
  • Kız çocuğunun boşanması ya da işten ayrılması durumlarında da maaş yeniden bağlanmaktadır.

  Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar ?

  Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Eğitim Yardımı Ne Kadar?

  Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı  tıkla sorunu sor

  2019 Öğrencilerin Yetim Maaşı Şartları Nelerdir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. gülşah dedi ki:

   Merhaba Ben 4 yıldır yetim aylığı alıyorum. 25 yaşıma kadar herhangi bir yüksek öğrenimde okumam durumunda sigortalı işte çalışılabilir kanunu çıktı fakat benim emekli aylığım sigortamın başladığı gün kesildi ? ne yapmam gerekiyor. yaşım henüz 23

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgesi ile sgk il müdürlüğüne müracaat edin.

  2. EMRE dedi ki:

   Babamın vefatından ötürü yetim maaşı almaktayım 25.05.2018 Üniversiteyi bitirdim 19.09.2018 tarihinde açıktan ikinci üniversiteye kaydoldum. 1 senedir maaşın yattı 20.07.1995 doğumluyum 25 yaşına kadar alma hakkım var diye biliyorum peki ya 1. üniversiteden mezun olduktan sonra 3 ay sonra 2.üniversiteye kaydoldum o 3 ay maaş yattı herhangi bir borç çıkarmı çıkarsa bunu nereden öğrenebilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dönem geçmeden 2. üniversiteye kayıt yaptırdığınız için geri ödemeniz talep edilmez.

  3. irfan doğan dedi ki:

   Merhaba,
   2001 Doğumlu oğlum, annesinden yetim maaşı almaktaydı. Bu sene liseden mezun olduğu için maaşı kesildi. Ancak, aralıksız olarak üniversiteye kayıt yaptırdı. Ve tekrar maaş için müraacatta bulunduk. Bu durumda yatırılmayan ayların maaşını geriye dönük alabilirmiyiz. Teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aynı sene eğitimine devam eden öğrencilerin yatırılmayan ayları ödenmektedir.

  4. Nazmiye mizrakli dedi ki:

   Yetim maasi almaya basliyan kişi ilk saglik yardimini ne kadar sure sonra alabilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hemen sağlıktan yararlanabilir. bunun zaten maaşla ilgisi yok.

  5. Yasin dedi ki:

   2000 doğumluyum 2018 eylül ayın da acık öğretime kayıt oldum ekim de 18 olduğum için yetim aylığım kesil de açık öğretime devam ediyorum mayıs 2019 da öğrençi belgesi ile kuruma başvuru da bulundum eylül ayın da bağlanıcağını söylüyorlar geriye dönük ödeme alabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk yıldan ünv devam ettiğiniz için yatmayan sürelerde maaş olarak yatacaktır.

   2. Ömer dedi ki:

    Merhaba yaşar Abi. Size bie sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim. 4 yıllık üniversite mezunu oldum bu yıl yaşım 22 şimdi. Babamdan yetim maaşı alıyordum ama okulum bittiği için temmuz ayında kesildi. Tekrar açıköğretimden 2 yıllık üniversite başvuru yapacağım. Babamdan aldığım yetim maaşı tekrar bana bağlanır mi ? Öğrenci belgemle birlikte dilekçe yazmali mıyım ?

   3. Nazmiye mizrakli dedi ki:

    Kızım babasindan yetim maasi na baglandi saglik dan nezaman faydalanabilir

  6. Hasan dedi ki:

   12. Sınıf mezunuyum bu sene tekrar sınava hazırlanacağım 01 01 2001 doğumluyum
   Artık maaş alabilecek miyim
   Alırsam ne zamana kadar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrencilikd urumu sonlandığı için sağlıktan yararlanmaya devam edecek ama maaş alamayacaksınız.

  7. Erkan dedi ki:

   Merhaba ben yetim maaşı aliyordum okulu bıraktım şuan açıköğretimden devam ediyorum.18 yaşıma bastım maaşım kesildi başvuru yapsam maaşım bağlanır mı?

  8. Ferdi dedi ki:

   Merhabalar şimdi 26 yaştan gün alma nasıl oluyor ben 26 yaşıma kadar maaş alabilirmiyim yoksa 25 yaşıma girdiğimde maaş kesiliyormu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurduğunuzda maaşınız kesilir. Örneğin 1994 Aralık doğumlu biri 2019 Aralık ayına kadar maaş alabilir.

  9. Cüneyt Zayım dedi ki:

   Sağ kulağımda 60 desibel,sol kulağımda 46 desibel işitme kaybı var. İşitme cihazı kullanıyorum. Hipertansiyon var. Dizlerimde kireçlenme var. Engel oranı yüzde kaç çıkar.

  10. yunus uğurlu dedi ki:

   annem in vefatı ile üniversite okudum okul süresince yetm aylığı aldım ikici bir üniversite okuyorum anadolu üniversitesi açık öretim işletme bölümünde kayıtlıyım25 yaşını doldurmadım 23 yaşındayım yetim aylığı alabilirmiyim

  11. Kadir Hayva dedi ki:

   benim oğlum annesinin vefatından dolayı maaş almakta iken liseyi bitirdiği 2017 yılıhaziran ayında maaşı kesildi 2018 yılında üniversiteye kayıt yaptırdığında maaşı bağlanacak mı?

  12. ali dedi ki:

   merhaba
   erkek çocuk 25 yaşını doldurmuş ve öğrenimine devam ediyorsa maaş alabilirmi? ssk lı ç alışmayıp herhangi bir geliri yoksa

  13. İSMAİL KEMAL GÜLER dedi ki:

   MART AYINDA YATIRILAN GSS PRİMİ HANGİ AYIN PRİMİDİR.
   BU SORUYU DAHA ÖNCEDE SORMUŞTUM.CEVABINIZI BEKLER,
   HAYIRLI GÜNLER DİLERİM.

  14. Hilal dedi ki:

   Eşim 2001 yilinda vefat eddi 1973 yilindan 30 gunluk ssk 20 ay askerligi cikti 900 gunu tamamlamak icin gun satin alabiyormuyuz nasil yapmamiz gerekir tsklr

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerlik haricinde başka bir süreyi borçlanamazsınız.

  15. eee dedi ki:

   iyi günler
   2005 yılında yetim maaşı almaya başladım 2018 mart ayında sigortalı kısmi öğrenci çalışan olarak üniversitede işe girdim. bu durumda yetim maaşım kesilecek mi?

  16. Sevgi dedi ki:

   Merhaba babam 15 kasım 2007 tarihinde vefat etmiştir . Kendisinin daha önce Bağ-Kur’ u vardı 4yıl 8 aylık bir girişi olup kapatılmıştır ve yeşil karttan yararlanmıştır. Hak kazanabiliyorsam Nereye nasıl başvurmam gerekir aynı zamanda annemde yararlanabiliyor mu babamın ölüm aylığından desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim .

   1. Tülay DAMOGLU dedi ki:

    Kızım 7 yaşında babası 4subat 2019 da iş kazasında rahmetli oldu ölmeden 7ay önce biriyle nikahlanmis SGK dan yapılan maaş bağlanmasında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum kızıma yüzde 40 bağlanmış diğer kadına yüzde 60 bunda bir yanlışlık yokmu kadın kızımın birşeyi olmuyor beni aydınlatır mısınız TEŞEKKÜR EDERİM SİMDİDEN

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Oran doğru eşe daha yüksek maaş bağlanmaktadır.

  17. Sevgi dedi ki:

   Merhaba babam 15 kasım 2007 tarihinde vefat etmiştir . Kendisinin daha önce Bağ-Kur’ u vardı bir kısmını ödeyememiştir ve kapatılıp yeşil karttan yararlanmıştır. Annem uzun araştırmalarımız sonucu herhangi bir ödenek alamamıştır bu durumda ben sgklı çalışıyor olsam bile yetim aylığı ve çeyiz parası alabilirmiyim alabiliyorsam nereye nasıl başvurmam gerekir desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim .

   1. Sevgi dedi ki:

    Aynı zamanda anneminde yararlanması mümkün müdür babamın Bağkur ödeneğinden

  18. hasan dedi ki:

   ii aksamlar dedem 1957 yılında sıgorta gırısı varmış dedem vefatı2006 yılında babam 2008 ekım ayında vefat etmiştır annem babamdan dolayı maas alıyor bugun dedemın 230 gunu nu 4980 lıra yatırdık sgk hesabıma 900 gunu tamamladık gerıye donuk alabılcekmıyız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük alamazsınız. Çünkü primini tamamlayarak henüz emekliliğe hak kazandırmış oldunuz. İşlemlerin başladığı tarihten itibaren maaş işlemeye başlayacaktır.

   2. hasan dedi ki:

    tskler

  19. HAKSIZLIK... dedi ki:

   SORUYORUM nasıl oluyor da kısa dönem askerlik görevini ifa eden TÜRKİYE CUMHURUYETİ vatandaşı askerliği içinde hastalanıp vefat edince geride bıraktığı eşi ve çocuğuna maaş bağlanılmaz ANLAYAMIYORUM BU NASIL BİR HAKSIZLIK…DEVLET bayrağı altında görev yapan bu insanı neden yok sayıyor neden ???ALLAH’IM DUYUYORSUN GÖRÜYORSUN KIZIM VE BEN HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ SORUMLULARI KİM İSE BU DÜNYADA DA AHİRETTE DE HESABINI SOR RABBİM…

  20. Mehmet dedi ki:

   Merhaba,

   Kardeşim Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulunda okuyor, yetim aylığı alabilir mi ?

  21. abc dedi ki:

   MErhaba, Eşi ölen bir kadın eşinin maaşını alırken. 20 yaşında Ünivesitede okuyan kızım ayrıca yetim maaşı alabilir mi? Yoksa eşimin maaşının bir kısmını mı ona bağlıyorlar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eş tek başına maaş alıyor ise % 75 oranında alır. Eğer Ham eş hem 1 çocuk alacak ise %60 eş %30 Çocuk alır. Oranlar ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  22. Tamar dedi ki:

   Geçmişte okuduğum zaman 30günlük kısmi bi çalışmam olmuştu ve bu sırada da bana yetim maaşı bağlanmıştı 30gün sonunda işten ayrılıp okuluma denam ediyordum somrasında evlilik nedeniyle çeyiz parrası talabinde bulunduğumda tüm aldığım maaşların haksız alındığını ve tüm aldığım maaşı geri ödemem gerektiğini ve çeyiz parası da alamayacağımı ilettiler.şuan bu konuda nir davam var ben bu yeni yasadan yararlanabilir miyim acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çıkarılan yasa maalesef geriye doğru işlemeyecektir.

  23. Osm dedi ki:

   İyi günler erkek için 25 yaşının dolması mı gerekiyor yoksa gün almasımı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurması gerekmektedir. Yani 26. yaşından gün alana kadar.

  24. cano dedi ki:

   ayrıca üzerimde ev olması herhangi bir sorun teşkil eder mi ? sigortalı çalışıyorum öğrenciyim üzerimde ev var yinede babamdan kalan emekli maaşım tekrar bağlanır mı ?

  25. cano dedi ki:

   Merhaba,

   Ben açıköğretimden üniversite okuyorum ayrıca sigortalı bir işte çalışıyorum.Babamdan kalan emekli maaşım sigortalı işe başladığım için bir süre önce kesildi.Yeni gelecek yasa ile babamdan kalan emekli maaşının başvuru ile tekrar bağlanması mümkün müdür ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gelecek yasanın kapsamı henüz belli değil ancak çalışırken yetim maaşı alınabilecek. Sitemizi ve Facebook adresimizi takip ederseniz https://www.facebook.com/SskBilgilendirme/?fref=ts konu netleştiğinde tekrar makale ile bilgilendirme yapacağız.

  26. trm dedi ki:

   Yani bi öğrenci sigortalı çalışmaya başladığında 25 yaşına kadar aylık almaya devam edicek artık doğru mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Üniversite öğrencileri çalışsa da yetim maaşları 25 yaşına kadar kesilmeyecek

   2. trm dedi ki:

    Teşekkürler. Kısmi zamanlı çalışma yaptıklarında kesilmez olarak açıklamış sgk o yüzden kafam karıştı.

  Sorunuzu Yazın