• 2018 – Öğrencilerin Yetim Maaşı Şartları


  Yetim aylıklarında, yıllara bağlı kanun değişikliklerinden kaynaklı vatandaşlarımızda kafa karışıklıkları meydana gelmiştir. Danışma Birimize bu konu ile ilgili yüksek oranda sorular gelmektedir. Bilhassa yetim aylıkları 2008 öncesi ve sonrası köklü değişikliğe uğramıştır. Cumhur Başkanının 14/12/2017 tarihli Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstihdam Şurası‘ndaki konuşmasında yetim maaşı ile ilgili 2018 yılında yapılacak değişiklik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Makalemizde Yetim aylığı ile ilgili açıklamalardan sonra bu gelişmeyi de sizlerle paylaşacağız.


  Dul ve Yetim Aylığına Hak Kazanma Koşulları Nelerdir?

  Kanunun yürürlük tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

  Sponsorlu Bağlantılar

  a-) En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya,

  b-) 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş, olması şartıyla ölüm aylığı bağlanır.

  Ayrıca;

  a-) Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemleri tamamlanmamış,

  b-) Bağlanmış bulunan malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş, durumda iken ölen sigortalıların hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları halinde ölüm aylığı bağlanır.

  Ölüm aylığı bağlanabilmesi için sadece 4/1-(a) sigortalıları için öngörülen her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartında; gerek ölen sigortalı tarafından, gerekse hak sahipleri tarafından yapılan tüm borçlanmalar bu şartların oluşmasında dikkate alınmayacaktır.

  Ancak, 1/10/2008 tarihinden önce ölen sigortalıların 900 gün hesabında borçlanılan tüm süreler dikkate alınacaktır.

  Ayrıca, kendi nam ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şarttır.

  Dul ve Yetim Aylığı Kimlere Bağlanır?

  Ölüm aylığı, ölen sigortalının;

  a) Eşine,

  b) Çocuklarına,

  c) Anne ve babasına, bağlanır.

  Yetim Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

  Ölen sigortalının çocuklarına aylık bağlanabilmesi için çocukların cinsiyeti, yaşı, malul olup olmaması, öğrenim durumu ve medeni hali gibi kıstaslar mevcuttur.

  Erkek çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

  • Evli olup olmadıklarına bakılmaksızın,
  • Erkek çocukların yüksek öğrenim görmeleri halinde 25 yaşını doldurmamış olmamaları, Orta öğrenim görmeleri halinde 20 yaşını doldurmamış olmaları, herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmemeleri halinde ise 18 yaşını doldurmamış olmaları
  • Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları,
  • Kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması, şarttır.

  Kız çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

  • Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmıyor olmaları,
  • Kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması,
  • Evli olmamaları veya evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olmaları şarttır.
  • Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için herhangi bir yaş ya da öğrenim durumu şartı bulunmamaktadır.

  Malul çocuklara aylık bağlanabilmesi için;

  • Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği tespit edilen çocuklara da evli olup olmadığına, yaşına veya cinsiyetine bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır.

  Malul çocuklara bağlanan aylıklar Hangi nedenlerle kesilir?

  • Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başladıkları,
  • Kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlandığı,
  • Kanunun 94 üncü maddesine göre yapılan kontrol muayenesi sonucu Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirmediği tespit edilen çocukların yeni malullük durumuna esas tutulan rapor tarihini, izleyen ödeme dönemi başından itibaren kesilecektir.

  Dul ve Yetim Aylığı Bağlanması İçin Nereye Ve Nasıl Başvurulur ?

  4(a) (SSK)kapsamında ilk ölüm aylığı bağlama işlemleri için Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine, ölüm aylığı bağlandıktan sonraki ikincil işlemleriniz için ise Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/ANKARA adresine tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile müracaat edilmesi gerekir.

  4(b) (BAĞ-KUR) kapsamındaki ölüm aylığı bağlama işlemleri için sigortalının dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerimize tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile müracaat edilmesi gerekir.

  Müracaat İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesine;

  • Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu
  • Vasi İlamı (Hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda) eklenir.

  Ayrıca, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden başvuru imkanı bulunmaktadır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu ve MEB ve YÖK arasında yapılan protokol kapsamında öğrenci belgeleri elektronik ortamda temin edilmektedir. Öğrenci belgesinin güncel olup olmadığı konusunda tereddüt edilmesi durumunda hak sahiplerinden talep edilmektedir.

  Yetim Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

  Ölen sigortalının çocuklarının;

  • Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (e) bentleri hariç Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları,
  • Kendi sigortalılıkları nedeniyle taraflarına gelir veya aylık bağlanması,
  • Evli olmayan kız çocuğu evlendiği takdirde,
  • Herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmeyen erkek çocuğu 18 yaşını doldurduğu, ortaöğrenim gören erkek çocuğu 20 yaşını doldurduğu, yükseköğrenim gören erkek çocuğu 25 yaşını doldurduğu takdirde,

  2018 Yılında Ne Değişti?

  Eğitimleri devam eden erkek öğrencilerin Yıl ortasında veya Yıl sonlarında verilen aralarda sigortalı olarak çalışmaları sonucunda Yetim maaşları kesilmekteydi. Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın açıklamalarında ki müjde ise Mevcut sistemde 18-25 yaş aralığında öğrenci olup da çalışmaya başlayanların yetim aylıkları kesilmeden; yapılan değişiklik ile bu aylıklarının devam etmesini sağlanması oldu.

  Yetim aylığı alan çocuklar maaş ile ilgisi olabileceğini düşündükleri tüm değişiklikleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmekle yükümlüdürler. İleri de kurumca fazla ödenen yetim aylıklarının tahsili gerekçesiyle faiziyle birlikte talep edilmesi durumuyla karşılaşmamak için, yetim aylığı alırken çalışmaya başladıklarında bu durumlarını mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeleri büyük önem arz etmektedir.  tıkla sorunu sor

  2018 – Öğrencilerin Yetim Maaşı Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. hasan dedi ki:

   ii aksamlar dedem 1957 yılında sıgorta gırısı varmış dedem vefatı2006 yılında babam 2008 ekım ayında vefat etmiştır annem babamdan dolayı maas alıyor bugun dedemın 230 gunu nu 4980 lıra yatırdık sgk hesabıma 900 gunu tamamladık gerıye donuk alabılcekmıyız

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük alamazsınız. Çünkü primini tamamlayarak henüz emekliliğe hak kazandırmış oldunuz. İşlemlerin başladığı tarihten itibaren maaş işlemeye başlayacaktır.

  2. abc dedi ki:

   MErhaba, Eşi ölen bir kadın eşinin maaşını alırken. 20 yaşında Ünivesitede okuyan kızım ayrıca yetim maaşı alabilir mi? Yoksa eşimin maaşının bir kısmını mı ona bağlıyorlar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eş tek başına maaş alıyor ise % 75 oranında alır. Eğer Ham eş hem 1 çocuk alacak ise %60 eş %30 Çocuk alır. Oranlar ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/olum-ayligi-hak-sahiplerine-hangi-oranda-pay-edilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  3. Tamar dedi ki:

   Geçmişte okuduğum zaman 30günlük kısmi bi çalışmam olmuştu ve bu sırada da bana yetim maaşı bağlanmıştı 30gün sonunda işten ayrılıp okuluma denam ediyordum somrasında evlilik nedeniyle çeyiz parrası talabinde bulunduğumda tüm aldığım maaşların haksız alındığını ve tüm aldığım maaşı geri ödemem gerektiğini ve çeyiz parası da alamayacağımı ilettiler.şuan bu konuda nir davam var ben bu yeni yasadan yararlanabilir miyim acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çıkarılan yasa maalesef geriye doğru işlemeyecektir.

  4. Osm dedi ki:

   İyi günler erkek için 25 yaşının dolması mı gerekiyor yoksa gün almasımı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını doldurması gerekmektedir. Yani 26. yaşından gün alana kadar.

  5. cano dedi ki:

   ayrıca üzerimde ev olması herhangi bir sorun teşkil eder mi ? sigortalı çalışıyorum öğrenciyim üzerimde ev var yinede babamdan kalan emekli maaşım tekrar bağlanır mı ?

  6. cano dedi ki:

   Merhaba,

   Ben açıköğretimden üniversite okuyorum ayrıca sigortalı bir işte çalışıyorum.Babamdan kalan emekli maaşım sigortalı işe başladığım için bir süre önce kesildi.Yeni gelecek yasa ile babamdan kalan emekli maaşının başvuru ile tekrar bağlanması mümkün müdür ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gelecek yasanın kapsamı henüz belli değil ancak çalışırken yetim maaşı alınabilecek. Sitemizi ve Facebook adresimizi takip ederseniz https://www.facebook.com/SskBilgilendirme/?fref=ts konu netleştiğinde tekrar makale ile bilgilendirme yapacağız.

  7. trm dedi ki:

   Yani bi öğrenci sigortalı çalışmaya başladığında 25 yaşına kadar aylık almaya devam edicek artık doğru mu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet Üniversite öğrencileri çalışsa da yetim maaşları 25 yaşına kadar kesilmeyecek

    1. trm dedi ki:

     Teşekkürler. Kısmi zamanlı çalışma yaptıklarında kesilmez olarak açıklamış sgk o yüzden kafam karıştı.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.