GSS

2020 Öğrenciler Yetim Maaşı Nasıl Alabilr, Şartları Neler ?

Yetim maaşı kullanan öğrenciler, eğitim hayatının son dönemine kadar maaş almaya devam edecektir. Erkek çocukları için belirlenen yetim maaşı kullanım şartları, evlenmeyen kız çocukları için verilmeye devam edecektir. Yetim maaşı, kız çocuklarına yaş sınırı olmadan verilmektedir. Yaş sorunu, sadece erkek çocuklarını kapsayan bir kısıtlamadır. Lise ve üniversite eğitimine devam eden erkekler, 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirler. Üniversite eğitimi almayan ve açık liseyi okuyan erkek çocukları da 20 yaşına kadar ödeme almaya devam edecektir. Yetim maaşı kullanım özellikleri ve yetim maaşından faydalanma şartları, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.


Yetim Maaşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yetim aylığı ya da ölüm aylığı olarak bilinen maaşlar, sigortalının vefat etmesinin ardından bağlanmaktadır. Hayatını kaybeden sigortalının eşi ve çocukları, kendisine ait sigorta ücretinden faydalanabilir. Sigortalının resmi nikahlı eşi ve kimliğinde kayıtlı olan çocukları için hazırlanan maaşlar, kişiler arasında oransal olarak pay edilmektedir. Yetim aylığı ve dul maaşı kullanımı sonrasında, alınan ödemelerin geri verilmesi talep edilmemektedir.

Her ay düzenli şekilde ödenen yetim ve dul aylıkları, belirtilen şartlardan bir tanesinin ihlal edilmesi durumunda kesilecektir. Erkek çocukları için kısıtlı kullanım hakkı bulunan yetim aylıkları, işe başlamayan ya da evlenmeyen kız çocuklarını koşulsuz olarak ödenmeye devam edecektir. Özellikle kız çocuklarının faydalanması için hazırlanan bu maaşlar, kızların yaşına bakılmaksızın ödenmeye devam edecektir.

Yetim Maaşı Ne Kadardır, Limitleri Nasıl Belirlenir?

Yetim aylığı ve dul aylığının limitleri belirlenirken, aylıktan faydalanma hakkı bulunan kişiler arasında oransal dağılım yapılmaktadır. Çocuğu bulunmayan eşler ya da az sayıdaki kardeşler, daha fazla yetim aylığı kullanacaktır.

Yetim aylığının limit dağılımları aşağıda yer almaktadır:
 • Sigortalı vefat ettikten sonra, resmi nikahlı eşe %50 oranında ölüm maaşı verilmektedir.
 • Sigortalının çocuğu olmadığı zaman, resmi nikahlı eşe %75 oranında aylık bağlanmaktadır.
 • Sigortalının 1 çocuğu ve eşi bulunuyorsa, çocukların her birine %25 değerinde yetim aylığı verilmekte, eşe de %50 oranında dul maaşı bağlanmaktadır.
 • Sigortalının almaya hak kazandığı maaş değeri baz alınarak, çocukların ve eşin alacağı maaşların toplamının, bu maaşın %90’ından fazla olmamasına dikkat edilmektedir.
 • Sigortalı anne ve babasının her ikisini de kaybeden bir çocuğa, %50 değerinde yetim aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm aylığının dağılımlarında eşlere 2, çocuklara 1 pay verilmektedir. Ölüm aylığından faydalanan kişilerin sayısı azaldıkça, kişilere verilen aylık tutarı da yükselecektir. Kızların evlenmesi durumunda, aldıkları maaşlar diğer kardeşlere ya da anne babaya kalmaktadır. Aynı şekilde, yetim aylığı alma hakkı sona eren erkek çocuklarının ödenekleri de diğer kardeşler ve ebeveynler arasında eşit şekilde pay edilmektedir.

Yetim Maaşı Kullanmanın Şartları Nelerdir?

Yetim aylığı kullanımı için belirtilen temel koşullar, aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır:
 • Yetim ve dul aylığı kullanımı için hayatını kaybeden sigortalının en az 5 yıldır sigortalı olması ve prim ödemesi yapması gerekmektedir. Sigortalıya ait prim borcu bulunuyorsa, bu primin ödenmesinin ardından aylık alımına başlanacaktır.
 • Yetim aylığından faydalanmak isteyen çocukların, evli olmamaları şart koşulmuştur.
 • Öğrencilik süresi ve yaş sorunları, sadece erkek çocuklarını kapsamaktadır. Eğitim hayatına devam etmeyen erkek çocukları, 20 yaşından sonra yetim aylığı kullanamazlar.
 • Üniversite eğitimine devam eden erkeklere, en fazla 25 yaşlına kadar yetim aylığı alma hakkı tanınmaktadır.
 • Yetim aylığı kullanımı için hane halkının aylık gelir dağılımının düşük olması gerekir.
 • Kendilerine ait evleri, dükkanları ya da farklı gayrimenkul gelirleri olan kişiler, etim aylığından faydalanamazlar.
 • Gelir testi yapılmadan, yetim aylığı kullanımı talep edilemez. Hane içinde kişi başlına düşen aylık gelirin, asgari ücretin 1/3’ünden daha fazla olmaması şart koşulmuştur.
 • Eşlerin ölüm aylığı alabilmeleri için tekrardan evlenmemeleri gerekir. Resmi nikah kıymadan bir kişiyle birliktelik yaşayan eşler, kurum tarafından tespit edilir ve alınan ölüm aylıkları faiziyle geri istenir.
 • Eşi vefat etmeden önce de sigortalı şekilde çalışan kadın ya da erkekler, eşlerinden kalan ölüm aylığını kullanabilirler.
 • Erkek çocuklarının sigortalı olarak işe başlaması, yetim aylığının kullanım hakkını ortadan kaldıracaktır. 16 yaşından itibaren SGK kaydı bulunan erkek çocuklarına, SGK kaydından sonra ölüm aylığı verilmeyecektir.
 • Kızların sigortalı olarak işe başlamaları, ölüm aylığını etkilemektedir. Alınan maaş değerlendirildikten sonra, ihtiyaca göre ölüm aylığı kullanımına devam edilebilir.
 • Açık lisede okuyan erkek çocukları da 20 yaşına kadar ölüm aylığı kullanmaya devam edebilirler.

Yetim Maaşı Başvurusunda Hangi Belgeler Talep Edilir?

Yetim aylığı başvurusunda istenen evrakların, Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilmesi gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumunun talep ettiği evraklar, aşağıda listelenmiştir:
 • Yetim aylığı talep edenlere ait kimlik belgesi
 • Yetim aylığı / dul maaşı başvuru dilekçesi
 • Okula giden çocukların öğrenci belgeleri
 • Hayatını kaybeden ebeveyne ait sigorta ölüm belgesi
 • Son 6 aylık döneme ait 3 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh kayıt belgesi
 • Aylık gelir belgesi
 • Hane halkına ait gayrimenkulleri gösteren mülkiyet belgesi

Yetim aylığı için belirtilen evrakların yanında, SGK hizmet dökümü, boşanan kız çocukları için mahkeme kararı, engelli çocuklar için sağlık kurulu raporu ve işe giren kişiler için SGK hizmet dökümü gibi evraklar da talep edilebilir.

Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı yetim aylığı alacak kişiler, bizzat kuruma gitmek durumundadır. Kurum tarafından gerekli görülen evraklar hazırlandıktan sonra, başvuru sahiplerinin SGK il ya da ilçe müdürlüğüne gitmesi gerekir. Yetim aylığı için gerekli belgeleri kuruma teslim eden kişiler, kendi adlarına yetim aylığı başvurusu yapmış sayılacaktır.

Kardeşlerin bir tanesinin yetim aylığı başvurusu yapması, diğer kardeşin de yetim aylığı alacağı anlamına gelmez. Her kardeşin, kendi adına başvuru yapması gerekir. 18 yaşından küçük olan ya da engelli raporu sebebiyle kendisine vasi atanan çocuklar adına, büyük kardeşleri ya da anne/babaları başvuru yapmalıdır. Yetim aylığı başvurusu sisteme işlendikten sonra, başvurular incelemeye alınacaktır.

Yetim Maaşı Başvuru Sorgulamasının Detayları Nelerdir?

Yetim aylığı başvuru sorgulama işlemleri için e-devlet sistemi kullanılmaktadır. Yetim aylığı başvuru sorgulaması için kullanılan işlemler, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

 • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet bağlantılı SGK sayfası açılmalıdır.
 • SGK işlemleri için hazırlanan e-devlet sayfası üzerinden “Giriş Yap” bölümüne tıklanmalıdır.
 • E-devlet giriş işlemleri için kullanılan sayfada, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi talep edilecektir. İsteğe bağlı olarak, mobil imza ya da online bankacılık sistemleri üzerinden de e-devlet girişi yapılmaktadır.
 • E-devlet girişi yapıldıktan sonra, SGK işlemleri bölümünden “Ölüm Aylığı” seçimi yapılmalıdır.
 • Ölüm aylığı sisteminde yer alan yetim maaşı sayfası açıldıktan sonra, aylık başvurusu için sorgulama yapılabilir.

Yetim Maaşı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Yetim Maaşı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Yetim aylığının ödemeleri için PTT hesapları ya da şahsi banka hesapları kullanılmaktadır. Yetim aylığından faydalanan kişiler, başvurularının onaylandığı tarihten itibaren ödeme alabilirler. Yetim maaşı ödemeleri, maaş başvurusunun onaylandığı tarihten itibaren ayın ilk gününe gelecek şekilde ödenmektedir. Yetim maaşı ilk olarak PTT şubelerinden ya da PTT bankamatiklerinden alınsa da isteğe göre özel banka hesabına yönlendirme yapılacaktır.

Yetim Maaşı Ne Kadar?

Vefat eden kişinin ardından geride kalan çocuklarının öğrenimine devam etmesi halinde yükseköğrenim eğitimi için 25 yaşına kadar, eğitim hayatına devam edilmediği takdirde 20 yaşına kadar yetim aylığı verilir. Ancak bu durum erkek çocukları için geçerlidir. Kız çocukları ise çalışmadığı sürece yetim aylığı almaya devam eder.

Ülkenin genel ekonomik durumu dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre güncel olarak yetim aylığı 2020 yılı için 293 TL olarak hesaplanmıştır. Ocak ayında gelen yeni zamla beraber dul aylığı 587 TL olurken, yetim aylığı da aynı zamla beraber 293 TL’ye yükseldi. Dul ve yetim aylığını almaya hak kazanan herkes söz konusu zamlardan yararlanabilir.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar ?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

İlgili Makaleler

139 Yorum

 1. İkinci defa soruyorum
  Hocam ben 22 yaşındayım bu sene yetim aylığım kesildi ben AÖF ye kayıt olucam babam 2008 öncesi vefat ettiği için tekrar bağlanıcak Size sorum daha önce yetim aylığım bağlandğnda annemin maaşından kesinti oldu ama yetim aylığım kesildiğinde annemin maaşına hiç bı etki etmedi yani eklenmesi gerekmiyomuydu

  1. Merhaba,

   Maaşınızın yarısının annenize bağlanması gerekir. Kuruma dilekçe ile talepte bulunabilirsiniz. geçmiş maaşları ile ilgili.

 2. 3.oldu yazıyorum neden cevap vermiyorsunuz.
  23 yaşındayım ve babam 2008 öncesi vefat etti.
  4 yıllık Üniversite yi bu yıl bitirdim. Ve yeni dönen için 4 yıllık yeni bir üniversite ye kayıt oldum Ankara SGK ya öğrenci belgemi kargo ile yolladım, maaş tekrar bağlanır mı ve yapmam gereken başka bişey var mı.

  1. Halil Bey Merhaba,

   Öncelikle gecikme için kusurumuza bakmayın. Gün içerisinde çok fazla yorum geliyor ve arkadaşlar hepsini maalesef cevaplayamıyorlar. Burada herkese ücretsiz olarak yardımcı olmak tek amacımız.

   Sorunuzun cevabı ise ;

   Babanizin vefatı 2008 oncesi olduğundan 25 yasina kadar ikinci unv. Egitiminize devam ettiginiz müddetçe yetim maaşı alabilirsiniz

 3. merhaba 2 yıllık önlisans mezunuyum , dgs ile 2 yıllık üniversitemi 4 yıla tamamlayacaktım ama dgsde 0,5 net ham puan kuralına takıldığımdan dolayı sınav sonuçlarım açıklanmadı
  bende eskişehir anadolu üniversitesinin sınavsız ikinci üniversitesine başvurmayı düşünüyorum
  önlisans mezunu olarak yeni bir önlisans bölümünde okumaya başladığım taktirde annemden aldığım ölüm aylığı tekrar bağlanır mı acaba?
  annem 2006 yılında vefat etti

  1. Merhaba,

   2008 öncesi vefatlardan dolayı alınan aylıklar eğitim süresi boyunca 25 yaşına kadar ödenmektedir.

 4. Merhaba , ben Part time sigortalı işe girdim 4 yıllık lisans mezunuyum (örgün eğitimden) ve açıktan tekrar okuyorum. İş yerinden Alacağım ücret çok az , kız çocuğu olduğum için Maaşım kesilecek mi?

  1. Merhaba,

   Hak sahibi emeklinin vefatı 2008 öncesi ve 25 yaşını geçmediyseniz maaşınız kesilmez.

 5. 22 yaşındayım mezun oldum bu sene ağustosta yetim aylığım kesildi tekrar AÖF okucam babam 2008 öncesi vefat ettiği için yetim aylığım bağlanıcak
  Size sorum acaba. Ağustos ve Eylül ayının geriye dönük ödemelerini alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Sene atlamadan devam ettiğiniz için geçmiş aylıkları da alabileceksiniz.

 6. 13 Temmuz tarihiyle 4 Yıllık üniversiteden mezun oldum ve ağustos ayı itibariyle babamdan bağlanan aylık kesildi. Açıköğretime yazılmam ve dilekçe ile talepte bulunmam halinde bu aylığı yeniden alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   Vefat eğer 2008 öncesi ise ikinci ünv kayıtta maaş alınabilmektedir. 2008 sonrası ise açık öğretim kaydı yaptırsanız da maaş bağlanmamaktadır.

 7. Merhaba ben 2020 temmuz ayında 4 yıllık üniversiteden mezun oldum. 1998 doğumluyum. Babam 2017 de vefat etti. 2 yıllık bir üniversiteye gitsem yetim aylığım kesilir mi

  1. Merhaba,

   25 yaşını dolduruncaya kadar vefat tarihi 2008 öncesi olduğundan almaya devam edebilirsiniz.

 8. Babam 2008 öncesi vefat etti 22 yaşındayım ön lisans tan mezun oldum 2.bi üniversite okuyacam 170 i aradığımda bana SSK 4a olanlar öğrenci olduğu sürece 25 yaşına kadar alabiliceklerini söylediler size sorum acaba yetim maaşım bağlanır mı bu yaz AÖF ye 2.uni olarak kayıt olsam alabilicekmiyim tekrar

  1. Merhaba,

   Öğrenci olanlara maaş bağlanması durumu vefatın 2008 öncesi ve sonrası olması durumlarında değişiklik göstermektedir. Belirtildiği gibi hak sahibi 2008 öncesi vefat edenlerden 2. ünv bakılmaksıızın yüksek öğretimde öğrenim görmesi nedeni ile 25 yaşına kadar maaş ödenir. bu durumda siz de maaş almaya devam edebileceksiniz.

 9. Merhabalar benim durumum sanırım biraz karışık ben aöf ön lisans programına 08.09.2015 tarihinde kayıt yaptırdım mezun olmadım ve öğrencilik haklarım bitti diye biliyorum ama ben maaş almaya devam ediyorum. 20.08.2019 tarihinde tekrar bir normal üniversitenin 2 yıllık bölümüne kayıt oldum. Yaş meselesini araştırırken burada yazılanları okuyunca sorma gereği duydum benim böyle bir durumdan haberim yoktu şimdi yazılanlara göre benim geçen sene maaşımın kesilmesi gerekiyordu ama ben geçen sene dönem başı tekrar öğrenci belgesi götürmüştüm ve bu yıl maaşım yatmaya devam etti şimdi ben bu aldığım paraları devlete geri ödemek zorunda mı kalacağım ? eğer öyle bir durum olsaydı şu ana kadar maaşım çoktan kesilmiş olmaz mıydı ? Sistem 1 yıl boyunca bunun farkında olmaz mıydı ? Yoksa kanun değişikliği mi oldu veya ben mi olayı tam olarak anlayamadım acaba ?

  1. Merhaba,

   2 yıllık ünv. mezun olmadığınız için 2 yıllık ünv kayıt yaptırarak maaş alabilmeniz normal.

 10. merhaba annem vefat etti 15 sene önce. 19 yaşındayım şuan sigortalı olarak çalışıyorum. çalışmaya devam ederken açık üniversiteye kayıt olsam ölüm aylığı alabilir miyim? sigorta kaydı bulununca aylık yatmıyor yazıyor yukarıda çünkü. teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Açık öğretim de olsa öğrencilik durumunda 25 yaşına kadar yetim aylığınız yatar.

 11. Hocam SSK dan yetim aylığı alıyodum üniversiteden mezun oldum 22 yaşındayım ve maaşım durduruldu 170 i aradığımda bana 2008 öncesi ve sonrası kanunlar farklı dediler 2008 sonrası kanunda 2.üniversite okusam bile 25 yaşına kadar alabiliyomuşum ama babam 99 unda vefat etti yani 2008 öncesi acaba tekrar bağlanır mı bı bilginiz varmı

 12. Merhaba 01.07.2002 tarihinde 18 yaşımı doldurdum ve lise mezunuyım 18.07.2020 de yatması gereken ücret yatmadı araştırmalarım sonucu üniye gitmediğim sürece maaşı alamayacağımı öğrendim bu sene istediğim sonuca ulaşamadım sınava bir sene daha hazırlanıcam benim almam gereken maaş diğer aile fertlerine yatar mı?

 13. Merhaba, 23 yaşındayım, babamdan yetim maaşı alıyorum üniversiteyi gelecek yıl Haziran’da bitireceğim. Maaşımın devamı için açık öğretime kaydolmak istiyorum ama aynı zamanda bir işe de girmek istiyorum. İşe girdiğim zaman öğrenci olsam bile maaşım kesilir mi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,

   4 yıllık ünv bitiminde eğer yüksek lisans yaparsanız maaş almaya devam edersiniz. İkinci ünv. 1. sınıftan başlarsanız maaş bağlanmaz.

  2. Ben 4 yıllık mezuniyetten sonra ikinci üniversiteye başladım açıköğretim maaşım kesilmedi lakin bu durumda ne olacak peki sorabilir miyim

 14. Selamlar. 18 yaşındayım lise bitince yetim aylığım kesildi. Bu dönem her hangi bir açıköğretim üniversitesi kazanırsam aylık almaya devam edebilir miyim? Bu arada sigortalı çalışıyorum şu anda. Teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Evet açık öğrenime kaydolup çalışsanız da yetim aylığı almaya devam edebilirsiniz.

 15. merhaba ben liseden mezun oldum ağustos ayında da maaşım ikramiye ile yattı.(18 yaşındayım)
  sorum: yurtdışında YÖK’ün tanıdığı bir üniversitede okurken maaş almaya devam edebilir miyim?
  eğer devam edebiliyor isem bu hazırlık sınıfını da kapsar mı ? teşekkürler

  1. Merhaba,

   Verdiğiniz bilgiler kapsamında öğrenci belgenizi tercüme ve konsolosluk onaylı sgk vermeniz gerekecek. Böylece maaş alabileceksiniz.

 16. Selamlar. Çok güzel bilgiler vermişsiniz. Benim sorunum eski bir sorun ve karışıktı. Önlisans okurken 5. seneye okulu uzattığım için öğrencilik haklarını kaybetmiştim. Maaşım kesilmesin diye okulu bırakmadan 4 yıllık aof işletmeye yazıldım 2. üniversite olarak. O sene maaş alamadım. Bir sonraki sene 2 yıllığı 4 de tamamlamak için aofa geçtim fakat o zamanlar intibak olduğu için yine maaşı alamadım. Bu konudan müstarip arkadaşlar vardır.

 17. Merhabalar, Annem vefat ettiğinden dolayı 4c emekli sandığı yetim aylığı alıyorum. 22 yaşındayım, 2 temmuzda lisans öğrenimimi tamamladım ama geçen sene AÖF’ ye kayıt yaptırdım şuan aöf de 1. sınıfı tamamladım. 28 temmuzda ağustos ayının maaşı ve bayram ikramiyesi yatmadı sgk yı aradığımda ise aöf nin ekimde kayıt yenileme tarihi geldiği zaman kaydımı yenilediğim takdirde kasım ayında maaşın tekrardan yatmayan aylarla birlikte hesaba aktarılacağı söylendi. acaba ben kasımı beklemeden ağustos ayında maaşı alamaz mıyım ?

  1. Merhaba,

   Öğrenci belgesi ile güncellenmesi gerekir. Bu durumda ağustos ayı da birlikte yatar.

 18. Hocam soruma cwp verirmisiniz 15 Haziran’da mezun oldum Haziran ve temmuzun yetim aylığını aldım şuan ne yapmam gerek mezun olur olmaz kesilmesi gerekmiyomuydu

 19. Merhaba,
  ben liseyi bitirdim Universite sınavına girdim eğer uniye 1 sene daha çalıştıktan sonra üniversiteye girersem 1 sene boyunca yatmayan maaşım girdiğim ay toplu olarak bana yatacak mı ?
  bir de üniversite okurken sigortalı işe girersem maaşım kesilir mi ?

  1. Merhaba,

   Hiç ara vermeden ÜNV. geçis sağlasaydınız yaz döenminde yatmayan maaşlar ödenirdi. ancak dönem arası verileceği için öğrenciliğe başladıktan sonraki süre için maaş ödemeleri yapılacaktır.

 20. Merhabalar,ben bu yıl itibariyle liseden mezun oldum .Universite sınavında istediğim sonucu elde edemediğim için bir yıl mezuna kalıcam .seneye üniversite sınavına tekrar giricem peki bu bir yıl içinde ölüm maaşını alabilir miyim ?(babamdan kalan emekli maaşını alıyordum babam vefat etti)

  1. Merhaba,

   Eğitime devam etmediğiniz için Ünv başlayıncaya kadar yetim maaşı alamazsınız.

 21. Ben 02.07.2020’de mezun oldum 01.07.2020’de yetim aylığım yattı 25 yaşımı daha doldurmadım. Benim bu 1 temmuzda yatan parayı geri ödemem gerekiyor mu? Gerekiyorsa nasıl geri öderim? Ayrıca benim kendim mi kestirmem gerekiyor bu aylığı? Kendim kestireceksem nereye başvurmalıyım?

  1. Merhaba,

   Aldığınız maaş henüz mezun olmadan ki tarihe denk geldiği için iade talep edilmez. Gelecek ay yine yatar ise bildirim yapın ve maaşa dokunmayın. Kurum sistemden ödemeyi geriye çeker.

 22. 170 i arayan birinin fazladan 1 aylık maaş aldığını söyleyip ve bu fazladan 1 aylık maaş alma konusunda bı bilgi gördüklerinde 170 hattı maaşı iptal edebilirler mi yada buna yetkileri yokmu

  1. Merhaba,

   170 danışma ve şikayet birimidir. durumu ilgili bölüme iletirler. Araştırmalrı sonucu karar verilir.

 23. Merhaba. Ben 18 yasindayim gecen ay uni sinavina girdim. Liseden mezun oldugum icin de maasim kesildi ve bu ay yatmadi. Simdi ben universiteye aciktan yazilsam maasim tekrar devam eder mi? Ayrıca maasim tekrar devam edince bu ay odenmeyen maasimi sonradan alabilir miyim? Son olarak hem aciktan üni okuyup hemde sigortali ise girersem maasim kesilir mi?

  1. Merhaba,

   Bu sene dönem kaybı olmadan ÜNV. yazılarak eğitiminize devam ederseniz öğrenci belgeniz ile başvuru yaparak tekrar yetim maaşı almaya devam edebilirsiniz. Yatmayan aylar da hesabınıza yatar. Sigortalı işe girdiğinizde eğitiminiz devam ettiği sürece 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilirsiniz.

 24. Hocam ben mezun oldum bu sene ve 170 i aradğmda temmuzun yetim aylığı da hesabıma yattı bu borç olarak bana döner mi mezun olur olmaz otomatik yetim aylığım kesilmesi gerekmiyomuydu

 25. merhaba ben geçen ay üniversite sınavına girdim.temmuz ve ağustos ayında babamdan kalan maaşı alabilecek miyim ?

  1. Merhaba,

   Eğer dönem arası vermeden ünv. devam ederseniz. Öğrenci kimliğinizle başvurunuzda ödenmeyen temmuz ve ağustos ayları da ödenir.

 26. Hocam ben ön lisanstan mezun oldum yetim aylığım kesildi daha önceki soruma cwp verdiniz 2.universite maaş tekrar bağlanmaz DGS olmadığı sürece ama ben 170 i aradığımda sadece 4a sigortalılar DGS olmadan 2.universite okusalar bile tekrar maaş bağlancakmş böyle bişi var mi?

  1. Merhaba,

   Bizim kurumdan aldığımız ve daha önce ki üyelerimizden deneyimlediğimiz bilgi önceki yorumda verdiğimiz şekilde. Yeni bir bilgi henüz elimize ulaşmadı. Umarız yönetmelik değişmiş ve 170 in verdiği bilgi şeklinde durum oluşmuştur. bunu ancak öğrenci belgenizle başvurduktan sonra göreceğiz. sonucunu bize da yazarsanız seviniriz.

 27. 4a sigortası kapsamında yetim aylığı alıyordum kesildi Eylül ayında AÖF 4 yıllık kayıt olucam maaşım tekrar bağlanır mı

  1. Merhaba,

   Liseden mezun olarak AÖF 4 yıllık fakülteye başlayacaksanız evet tekrar öğrenci belgenizle başvurarak yetim maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.

 28. 22 yaşındayım babamdan yetim aylığı alıyordum kesildi şimdi Eylül’de AÖF ye 4 yıllık kayıt olucam maaşım tekrar bağlanır mı

  Bide temmuz ve Ağustos aylarında geriye dönük maaşımı alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   eğer 2 yıllık okudu ve 4 yıllığa geçiş yaptıysanız ödenmeye devam eder. 2 yıllık bitirdikten sonra tekrar 4 yıllık ünv 1. sınıftan başladıysanız ödenmez.

 29. merhaba ben 20 yaşındayım. 2 yıllık bir bölüm okuyorum, bu bölümü bitirdikten sonra dgs sınavı ile 4 yıllık bir bölüme dikey geçiş yapacağım. 4 yıllık bölüm okuduğum sürede yetim aylığım devam eder mi?

  1. Merhaba,

   Evet 4 yıllığa geçiş yapacağınız için öğrenim gördüğünüz ve 25 yaşını aşmadığınız sürece yetim maaşı ödemesi devam edecektir. Yeni bir 2 yıllık okursanız ödenmez.

 30. Merhabalar 10.07.2019 üniversite öğretimi bitti ve bu tarihten sonra yetim maaşım kesildi. 10.09.19 da yüksek lisansa başladım ve isteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfını seçtim ama maaşım bağlanmadı. Sgk telefonla başvuru yaptım ve şöyle bir cevap geldi. ” bilindiği üzere 5434 sayılı 74 üncü maddesi,
  Bir yüksek öğretimin bitirilmesinden sonra ikinci bir yüksek ile doktora veya ikinci defa yapılan master veya yüksek lisans üstü uzmanlık öğrenimde geçen sürelerde aylık ödenmez.” devamındada ikinci bir yüksek öğrenim kurumuna kayıt yaptırdığınız için tarafınıza yetim aylığı bağlanması mümkün değildir. Ne nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  1. Merhaba,

   Hazırlık sınıfını yine yüksek öğretim olarak görüyor olabilir. bu nendnele yüksek lisansa başladıınız tarihta hala yaş şartını sağlıyorsanız maaş almaya devam edebilirsiniz.

 31. Merhabalar ben yetim alığı alıyorum 3.sınıf öğrensiyim mezun olduktan sonra 1 yıl daha maaş alma hakkım var 3.sınıftayken aöf 2.üniversitemi okusam maaş almaya devam eder miyim ? maaş 24 yaşını doldurunca mı kesiliyo 25 yaşını doldurunca mı kesiliyor

  1. Merhaba,

   Maaşınız 4 yıllık öğrenim sonunda kesilir. Devamında yüksek lisans yapacaksanız devam eder. Encek ikinci ünv. okumanızdan dolayı tekrar bağlanmaz. Maaş 25 yaşını doldurunca kesilir. Ama öğrenim bittiğinde bu yaşın altındaysanız yine kesilir.

 32. Merhaba annemi 2014 yılında kaybettim 18 yaşımda maaşım kesildi şuan üniversiteye gitmiyorum 19 Yaşımdayım kara harp okulu için hazırlanıyorum eğer kazanırsam öğrenci sayılıp maaş alabiliyor muyum?

 33. Merhabalar, ben üniversiteden mezun oluncaya kadar ölüm aylığı aldım. Daha sonra okulum bittiği için maaşımı kapattırmam söylendi. Mezuniyetimden sonraki kapattırana kadar yatan maaşlar borç olarak gözüktü. Bu eylülde Aöf’e başvursam tekrar maaş alabilir miyim 25 yaşıma kadar ? ve o zamana kadar arada geçen aylar( bu aylarda öğrenci gözükmüyorum kapattırmışım) bana bütün olarak yatar mı?

  1. Merhaba,

   4 yıllık fakülte boyunca maaşınız yattı ise AÖF kaydı yaparak tekrar maaş alma hakkınız yok. 2 yıllıktan 4 yıllığa geçiş yaparsanız başka ünv olsa da yatmaya devam eder.

  1. Merhaba,

   erkek için durum farklı. Maaşı kayda kadar kesilebilir. Kayıt yaptırıp öğrenci belgesini kuruma ilettiğinizde ödenmeyen ayların maaşı da ödenir.

 34. 3 ay önce 18 yasini doldurdu kızım sgk ya öğrenci belgesi verdik ve maaş almaya devam ettik temmuz ayında da unuversite sınavı var ve liseden mezun oluyor eylül üniversite kayıt zamanına kadar maaş almaya devam eder mi etmezse ben basvuru mu yapmalıyım maaşın bana devri icin

  1. Merhaba,

   Kız çocukları evlenene kadar çalışmadığı sürece yetim aylığı almaya devam eder. Maaşı kesilmez.

 35. Merhabalar benim annem 2005 yılında vefat etti. Yoğun bakım hemşiresiydi. 1995 yılında memur olarak göreve başladı. Babam 1 sene sonra evlendi bende tek çocuğum yetim aylığım nasıl hesaplanıyor yüzde kaçını alabiliyorum tek başıma aldığim için

 36. Ben 2 yıllık okul okuyorum memur yetim aylığı aliyorum.Okulum bu sene bitiyor 20 yaşındayim. Açıktan universite kazanarsım maaşımı almaya devam edebilir miyim ?

  1. Merhaba,

   Evet Açık öğretimden öğrenime devam ederseniz maaş almaya devam edebilirsiniz.

 37. Merhabalar ben 26 Ekim 2002 doğumluyum. Annemi 2004 yılında kaybettim. Annem 1994 yılında hemşire oldu ve ilk memur maaşını aldı. Ben şuanda 17 yaşındayım lise son sınıf öğrencisiyim üniversite sınavına hazırlanıyorum. Ben şimdi üniversiteyi ilk sene kazanamazsam maaşım direk kesilecek mi ? Önümüzdeki sene kazandığım taktirde tekrar bağlanacak mı ?

  1. Merhaba,

   18 yaşını doldurduğunuzda maaşınız kesilir. Ünv. başladığınızda tekrar bağlanır. Ünv başladığınızda öğrenci belgesi ile tekrar başvurmalısınız.

 38. Yetim maaşı alıyorum babamdan kalan bu maaşlara zam gelecek mi?
  2100 küsürdü aldığım maaş %50 si oranında alıyorum ikramiyelerde yarı fiyat yatıyor abim de almıştı diye.

  1. Merhaba,

   Babanızın toplam maaşı zaten 1500 Tl den yüksek olduğu için şimdilik artmaz ama temmuz ve ocak aylarında yine artış olacaktır.

 39. Haziranda 23 yaşıma geçeceğim üniversiteyi bitiriyorum bu sene. 2. Üniversite ile 25 yaşına kadar maaş almayı düşünüyordum. üniversite sınavına başvurdum fakat ertelenme ihtimali yüksek tercih zamanı nı virüsten durumundan dolayı kaçıracağımdan dolayı bu seneyi kaçırma ihtimalim var ne yapabilirim?
  Bide maaşım hangi ay kesilecek üniversite ye Ekim ayında kayıt oldum ekimde mi kesilir yoksa haziranda okul biter bitmez mi.

  1. Merhaba,

   Okulun bittiği yani öğrenciliğinizin bittiği Haziran ayında maaşınız kesilir. Tekrar Ünv. başladığında maaş almaya başlarsınız. Öğrenci olmadığınız sürede maaş alamazsınız. 2. ünv. olduğu için geriye dönük alma hakkınız da yok.

 40. Merhabalar ben Mersin üniverstesi mühendislik fakültesi öğrencisiyim ve aynı zamanda 2 yıllık Anadolu Üniversitesi açık öğretim programında öğrenciyim . Babamın üzerine yetim aylığı alıyordum ve sigortalıydım .Bu dönem bi nedenden dolayı ders kaydımı yapamadım Mersin üniversitesine ve sistemde pasif olarak göründüm ve Sigortam kesildi. Açık öğretimde aktif olarak öğrenci görünüyorum harcını ve ders kaydını yaptığım için SGK ye başvurursam tekrar yetim aylığı alabilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim .

  1. Merhaba,

   Evet alabilirsiniz. Örgün veya açık öğretim olması maaş almanıza engel değil. Öğrenci belgesi ile başvuru yapabilirsiniz.

 41. 05.09.2018 tarihinde aktif üniversite öğrenciliğim başladı.
  Ve 01.01.2020 tarihinde 25 yaşımı doldurdum.
  Ben bu süre zarfında 15 aylık bir yetim aylığı almam gerekiyor değil mi?

  1. Merhaba,

   Kız çocukları 25 yaşından sonra çalışmama ve evlenmeme durumunda maaş almaya devam eder.

 42. Merhaba Ben 4 yıldır yetim aylığı alıyorum. 25 yaşıma kadar herhangi bir yüksek öğrenimde okumam durumunda sigortalı işte çalışılabilir kanunu çıktı fakat benim emekli aylığım sigortamın başladığı gün kesildi ? ne yapmam gerekiyor. yaşım henüz 23

 43. Babamın vefatından ötürü yetim maaşı almaktayım 25.05.2018 Üniversiteyi bitirdim 19.09.2018 tarihinde açıktan ikinci üniversiteye kaydoldum. 1 senedir maaşın yattı 20.07.1995 doğumluyum 25 yaşına kadar alma hakkım var diye biliyorum peki ya 1. üniversiteden mezun olduktan sonra 3 ay sonra 2.üniversiteye kaydoldum o 3 ay maaş yattı herhangi bir borç çıkarmı çıkarsa bunu nereden öğrenebilirim.

  1. Merhaba,

   Dönem geçmeden 2. üniversiteye kayıt yaptırdığınız için geri ödemeniz talep edilmez.

 44. Merhaba,
  2001 Doğumlu oğlum, annesinden yetim maaşı almaktaydı. Bu sene liseden mezun olduğu için maaşı kesildi. Ancak, aralıksız olarak üniversiteye kayıt yaptırdı. Ve tekrar maaş için müraacatta bulunduk. Bu durumda yatırılmayan ayların maaşını geriye dönük alabilirmiyiz. Teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Aynı sene eğitimine devam eden öğrencilerin yatırılmayan ayları ödenmektedir.

  1. Merhaba,

   Hemen sağlıktan yararlanabilir. bunun zaten maaşla ilgisi yok.

 45. 2000 doğumluyum 2018 eylül ayın da acık öğretime kayıt oldum ekim de 18 olduğum için yetim aylığım kesil de açık öğretime devam ediyorum mayıs 2019 da öğrençi belgesi ile kuruma başvuru da bulundum eylül ayın da bağlanıcağını söylüyorlar geriye dönük ödeme alabilir miyim ?

  1. Merhaba,

   İlk yıldan ünv devam ettiğiniz için yatmayan sürelerde maaş olarak yatacaktır.

  2. Merhaba yaşar Abi. Size bie sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim. 4 yıllık üniversite mezunu oldum bu yıl yaşım 22 şimdi. Babamdan yetim maaşı alıyordum ama okulum bittiği için temmuz ayında kesildi. Tekrar açıköğretimden 2 yıllık üniversite başvuru yapacağım. Babamdan aldığım yetim maaşı tekrar bana bağlanır mi ? Öğrenci belgemle birlikte dilekçe yazmali mıyım ?

  3. Kızım babasindan yetim maasi na baglandi saglik dan nezaman faydalanabilir

 46. 12. Sınıf mezunuyum bu sene tekrar sınava hazırlanacağım 01 01 2001 doğumluyum
  Artık maaş alabilecek miyim
  Alırsam ne zamana kadar

  1. Merhaba,

   Öğrencilikd urumu sonlandığı için sağlıktan yararlanmaya devam edecek ama maaş alamayacaksınız.

 47. 01.01.2001 doğumluyum liseden yeni mezun oldum üniversiteye gitmeyeceğim mezuna kalacağım. yetim aylığı alabilir miyim? alırsam ne zmaaa kadar alırım teşekkürler

 48. Merhaba ben yetim maaşı aliyordum okulu bıraktım şuan açıköğretimden devam ediyorum.18 yaşıma bastım maaşım kesildi başvuru yapsam maaşım bağlanır mı?

 49. Merhabalar şimdi 26 yaştan gün alma nasıl oluyor ben 26 yaşıma kadar maaş alabilirmiyim yoksa 25 yaşıma girdiğimde maaş kesiliyormu ?

  1. Merhaba,

   25 yaşını doldurduğunuzda maaşınız kesilir. Örneğin 1994 Aralık doğumlu biri 2019 Aralık ayına kadar maaş alabilir.

 50. Sağ kulağımda 60 desibel,sol kulağımda 46 desibel işitme kaybı var. İşitme cihazı kullanıyorum. Hipertansiyon var. Dizlerimde kireçlenme var. Engel oranı yüzde kaç çıkar.

 51. annem in vefatı ile üniversite okudum okul süresince yetm aylığı aldım ikici bir üniversite okuyorum anadolu üniversitesi açık öretim işletme bölümünde kayıtlıyım25 yaşını doldurmadım 23 yaşındayım yetim aylığı alabilirmiyim

 52. benim oğlum annesinin vefatından dolayı maaş almakta iken liseyi bitirdiği 2017 yılıhaziran ayında maaşı kesildi 2018 yılında üniversiteye kayıt yaptırdığında maaşı bağlanacak mı?

 53. merhaba
  erkek çocuk 25 yaşını doldurmuş ve öğrenimine devam ediyorsa maaş alabilirmi? ssk lı ç alışmayıp herhangi bir geliri yoksa

 54. MART AYINDA YATIRILAN GSS PRİMİ HANGİ AYIN PRİMİDİR.
  BU SORUYU DAHA ÖNCEDE SORMUŞTUM.CEVABINIZI BEKLER,
  HAYIRLI GÜNLER DİLERİM.

 55. Eşim 2001 yilinda vefat eddi 1973 yilindan 30 gunluk ssk 20 ay askerligi cikti 900 gunu tamamlamak icin gun satin alabiyormuyuz nasil yapmamiz gerekir tsklr

 56. iyi günler
  2005 yılında yetim maaşı almaya başladım 2018 mart ayında sigortalı kısmi öğrenci çalışan olarak üniversitede işe girdim. bu durumda yetim maaşım kesilecek mi?

 57. Merhaba babam 15 kasım 2007 tarihinde vefat etmiştir . Kendisinin daha önce Bağ-Kur’ u vardı 4yıl 8 aylık bir girişi olup kapatılmıştır ve yeşil karttan yararlanmıştır. Hak kazanabiliyorsam Nereye nasıl başvurmam gerekir aynı zamanda annemde yararlanabiliyor mu babamın ölüm aylığından desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim .

  1. Kızım 7 yaşında babası 4subat 2019 da iş kazasında rahmetli oldu ölmeden 7ay önce biriyle nikahlanmis SGK dan yapılan maaş bağlanmasında bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum kızıma yüzde 40 bağlanmış diğer kadına yüzde 60 bunda bir yanlışlık yokmu kadın kızımın birşeyi olmuyor beni aydınlatır mısınız TEŞEKKÜR EDERİM SİMDİDEN

 58. Merhaba babam 15 kasım 2007 tarihinde vefat etmiştir . Kendisinin daha önce Bağ-Kur’ u vardı bir kısmını ödeyememiştir ve kapatılıp yeşil karttan yararlanmıştır. Annem uzun araştırmalarımız sonucu herhangi bir ödenek alamamıştır bu durumda ben sgklı çalışıyor olsam bile yetim aylığı ve çeyiz parası alabilirmiyim alabiliyorsam nereye nasıl başvurmam gerekir desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim .

  1. Aynı zamanda anneminde yararlanması mümkün müdür babamın Bağkur ödeneğinden

 59. ii aksamlar dedem 1957 yılında sıgorta gırısı varmış dedem vefatı2006 yılında babam 2008 ekım ayında vefat etmiştır annem babamdan dolayı maas alıyor bugun dedemın 230 gunu nu 4980 lıra yatırdık sgk hesabıma 900 gunu tamamladık gerıye donuk alabılcekmıyız

  1. Merhaba,

   Geriye dönük alamazsınız. Çünkü primini tamamlayarak henüz emekliliğe hak kazandırmış oldunuz. İşlemlerin başladığı tarihten itibaren maaş işlemeye başlayacaktır.

 60. SORUYORUM nasıl oluyor da kısa dönem askerlik görevini ifa eden TÜRKİYE CUMHURUYETİ vatandaşı askerliği içinde hastalanıp vefat edince geride bıraktığı eşi ve çocuğuna maaş bağlanılmaz ANLAYAMIYORUM BU NASIL BİR HAKSIZLIK…DEVLET bayrağı altında görev yapan bu insanı neden yok sayıyor neden ???ALLAH’IM DUYUYORSUN GÖRÜYORSUN KIZIM VE BEN HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ SORUMLULARI KİM İSE BU DÜNYADA DA AHİRETTE DE HESABINI SOR RABBİM…

 61. MErhaba, Eşi ölen bir kadın eşinin maaşını alırken. 20 yaşında Ünivesitede okuyan kızım ayrıca yetim maaşı alabilir mi? Yoksa eşimin maaşının bir kısmını mı ona bağlıyorlar.

 62. Geçmişte okuduğum zaman 30günlük kısmi bi çalışmam olmuştu ve bu sırada da bana yetim maaşı bağlanmıştı 30gün sonunda işten ayrılıp okuluma denam ediyordum somrasında evlilik nedeniyle çeyiz parrası talabinde bulunduğumda tüm aldığım maaşların haksız alındığını ve tüm aldığım maaşı geri ödemem gerektiğini ve çeyiz parası da alamayacağımı ilettiler.şuan bu konuda nir davam var ben bu yeni yasadan yararlanabilir miyim acaba?

  1. Merhaba,

   25 yaşını doldurması gerekmektedir. Yani 26. yaşından gün alana kadar.

 63. ayrıca üzerimde ev olması herhangi bir sorun teşkil eder mi ? sigortalı çalışıyorum öğrenciyim üzerimde ev var yinede babamdan kalan emekli maaşım tekrar bağlanır mı ?

 64. Merhaba,

  Ben açıköğretimden üniversite okuyorum ayrıca sigortalı bir işte çalışıyorum.Babamdan kalan emekli maaşım sigortalı işe başladığım için bir süre önce kesildi.Yeni gelecek yasa ile babamdan kalan emekli maaşının başvuru ile tekrar bağlanması mümkün müdür ?

  1. Merhaba,

   Evet Üniversite öğrencileri çalışsa da yetim maaşları 25 yaşına kadar kesilmeyecek

  2. Teşekkürler. Kısmi zamanlı çalışma yaptıklarında kesilmez olarak açıklamış sgk o yüzden kafam karıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu