emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2021 Öğrenciler Yetim Maaşı Nasıl Alabilir, Şartları Neler?

2021 Öğrenciler Yetim Maaşı Nasıl Alabilir, Şartları Neler?

2021 yılında öğrenciler yetim maaşı almak için ölen sigortalı ebeveynleri için SGK’ya başvuruda bulunmalıdırlar. Öğrenciler yetim maaşı alırken maaş tutarları; üzerinden yetim maaşı aldıkları kişinin vefat etmeden önceki maaşına, maaşı hangi oranda aldıklarına göre değişiklik göstermektedir. Yetim maaşı alacak olan öğrencinin cinsiyetine göre maaş alım şartları ve aylığın kesildiği durumlar değişiklik göstermektedir. Eğitimine devam eden erkek öğrenciler maksimum 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedirler. Eğitimine devam eden kadınlar, yaşları kaç olursa olsun yetim maaşı almaya devam edebilmektedirler. Malul durumda olan bireyler için de yetim maaşı için bir yaş limiti bulunmamaktadır.

Öğrencilerin Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Öğrenciler için yetim aylığı alma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Hayatını kaybeden sigortalının en az 5 senedir sigortalı olarak çalışıyor ve prim ödemelerinin düzenli olarak yapılmış olması gerekmektedir. Eğer vefat eden sigortalının prim borcu var ise, yetim aylığı alma hakkı bulunan kişilerin bu prim borcunu kapattıktan sonra aylık almak için başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Öğrencilerin yetim maaşı alabilmeleri için resmi olarak evli olmamaları gerekmektedir.
 • Öğrencilik süresi ve yaş ile ilgili durumlar sadece yetim maaşı almaya hak kazanan erkek öğrencileri kapsamaktadır. Eğitim hayatına devam etmemiş olan ve 20 yaşını bitiren erkeklerin yetim maaşı kesilmektedir. Açık lise okuyanlar da 20 yaşına kadar maaş almaya devam edebilmektedirler. Üniversite eğitimine devam eden erkek öğrenciler ise ancak 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilme hakkına sahiptirler.
 • Yetim aylığı alınabilmesi için hane halkının aylık gelir dağılımının düşük olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Yetim aylığı almak isteyen kişilerin üzerlerine kayıtlı çok sayıda gayrimenkulleri var ise, yetim maaşından yararlanamamaktadırlar.
 • Öğrencilerin yetim maaşı alabilmeleri için hanede kişi başına düşen aylık gelirin dönemin asgari ücretinin üçte birinden daha az olması gerekmektedir. Yetim maaşı başvuru yapan kişiye gelir testi yapılmadan başvurusu onaylanmamaktadır.
 • Ölen sigortalının eşi yeniden evlendiğinde ölüm aylığı kesilmektedir. Ayrıca ölen sigortalının kızı evlendiğinde de yetim maaşı kesilmektedir. Boşandığında ise yeniden yetim maaşı almaya başlayabilmektedir. Sadece yetim maaşı alabilmek için boşanıldığı eğer tespit edilir ise; haksız yere alınan yetim maaşı faizi ile beraber talep edilmektedir.
 • Ölen sigortalının erkek çocuğunun 16 yaşından sonra SGK kaydı oluştuğu an yetim maaşı kesilmektedir. Öğrenciliği devam etse dahi sigortalı olarak çalışmaya başladığında yetim aylığı alamamaktadır.
 • Vefat eden sigortalının kız çocuğu eğer sigortalı olarak işe başlar ise; aldığı aylığa bakılmaktadır. Sigortalı olarak çalıştığı işten aldığı maaş eğer yeterli bulunmaz ise, yetim maaşı almaya devam edebilmektedir.

Öğrencilerin Yetim Maaşı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Yetim aylığı alacak öğrencilerin başvuru evrakları aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi istenmektedir.
 • Yetim maaşı başvuru dilekçesi talep edilmektedir.
 • Öğrenci olup da yetim aylığı almak isteyenlerin öğrenciliklerini belgelemeleri gerekmektedir.
 • Üzerinden yetim aylığı alınacak olan, vefat eden sigortalının ölüm belgesi talep edilmektedir.
 • Başvuru sahibinden son 6 aya ait olan 3 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir.
 • Güncel ikametgah belgesi sunulmalıdır.
 • Aylık gelirin belgelenmesi gerekmektedir.
 • Aynı hane içerisinde yaşanan kişilerin gayrimenkullerinin belgelenmesi istenmektedir.
 • Boşandıktan sonra yeniden yetim maaşı almak isteyen kadınların mahkeme sonuçlarını başvuru belgeleri arasına eklemeleri gerekmektedir.
 • Engelli olup yetim maaşı almak isteyen çocukların engelli sağlık kurulu raporunu başvuru esnasında sunmaları gerekmektedir.

Öğrenciler Yetim Maaşı Başvurusunu Nasıl Yapmalıdırlar?

Öğrencilerin yetim aylığı başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli belgeler ile beraber giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yetim maaşı almak isteyen öğrencinin bizzat kendisinin SGK’ya gitmesi gerekmektedir. Kardeşlerin hepsi yetim maaşı almak istiyor ise, her birinin ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük veya engelli olan öğrencilerin yetim maaşı almak istemeleri durumunda; kendileri yerine büyük kardeşleri, anneleri veya babaları başvuru yapabilmektedirler. Başvuru tamamlandıktan sonra bir değerlendirme süresi olmaktadır. Yetim maaşı başvurusu yapanlar başvurularını sorgulayarak sonucu öğrenebilmektedirler.

Vefat Eden Kişinin Bağlı Olduğu Sigorta Koluna Göre Yetim Maaşı Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Ölen bireyin sigorta koluna göre yetim aylığı başvuru merkezlerine bakıldığında; bu noktada 4C kapsamında çalışan ya da 4C sigorta kolundan emekli olmuş olan kişiler üzerinden alınacak olan maaşın başvuru merkezi değişiklik göstermektedir. 4A ve 4B statüsünde çalışanların başvuru merkezleri, kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü olmaktadır. 4C kapsamında çalışanların müracaat adresleri ise; Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/ANKARA olmaktadır.

Öğrencilerin Yetim Maaşı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Yetim aylığı sorgulama yolları aşağıdadır:

 • E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.
 • Telefon ile yetim maaşı başvurusu sorgulanabilmektedir.
 • Başvuru merkezine giderek sorgulama yapılabilmektedir.

Öğrenciler E-Devlet Sisteminden Yetim Maaşı Başvurusunu Nasıl Sorgularlar?

E-devlet üzerinden yetim aylığı sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler içerisinden Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı ile kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılabilmesi için öncelikle 2 TL karşılığında PTT şubelerinden e-devlet şifresi almalıdırlar.
 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra açılan sayfaya ölen yakının T.C. kimlik numarası yazıldığında, yetim maaşı başvurusu yapılmış olmaktadır. Ancak daha önceden yapılmış olan mevcut bir başvuru varsa ve bunun sonuçlanması bekleniyor ise; açılan sayfada bu başvurunun durumu ile ilgili bilgi alınabilir, ne kadar yetim maaşı bağlandığı görülebilmektedir.

Öğrenciler Telefon İle Yetim Aylığı Sorgulamasını Nasıl Yaparlar?

Telefon ile yetim maaşı sorgulaması için Alo 170 hattının aranması gerekmektedir. Bu hat arandıktan sonra yetim maaşı sorgulaması yapmak istendiği söylenmelidir. Ardından sorgulamanın yapılabilmesi için çeşitli bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgiler verildikten sonra öğrenciler yetim maaşı başvurusunun son durumu ile ilgili öğrenmek istenenler öğrenilebilmektedir.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Yetim Maaşının Bağlanma Limitleri Nasıl Belirlenmektedir?

Yetim aylığının oransal dağılımı; vefat eden sigortalının eşinin olup olmamasına, çocuklarının sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Oransal dağılımlar aşağıda verilmiştir:

 • Sigortalının vefat etmesi durumunda, çocuğu bulunan resmi nikahlı eş %50 oranında maaş alma hakkına sahip olmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının eğer çocuğu yoksa, resmi nikahlı eşine %75 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Evli olan ve bir çocuğu bulunan sigortalı vefat ettiğinde; eşine %50 oranında dul maaşı ve çocuğuna da %50 oranında yetim maaşı bağlanmaktadır. Eğer çocuk sayısı 2 olur ise; eşin oranı aynı kalırken çocukların her biri %25 oranında maaş almaya başlamaktadırlar.
 • Sigortalı anne ve babasının her ikisini de kaybeden çocuğa %50 oranında yetim maaşı alma hakkı doğmaktadır.
 • Evlatların ve eşlerin almaya hak kazandıkları maaşların toplamının, ölen sigortalının maaşının %90’ından fazla olmamasına önem verilmektedir.

Yetim Maaşı Alan Kardeş Öğrencilerin Sayısı Azaldıkça Ne Olur?

Her ikisi de öğrenci olan kardeşlerin birinin yetim aylığı almaktan vazgeçmesi durumunda; yetim maaşı almaya devam edecek olan kardeşin alacağı aylık tutarı artış göstermektedir. Kız öğrencilerin ilerleyen zamanlarda evlenmeleri durumunda, diğer kardeşlerinin aldığı aylık tutarı artmaktadır. Öğrenciliği devam eden erkek evladın eğer yetim aylığı alma hakkı bitmiş ise; hissesi yetim maaşı alma hakkı olan diğer kişilere eşit olarak pay edilmektedir.

2021 Öğrencilerin Yetim Maaşı Ne Kadardır?

Öğrencilerin yetim aylığı tutarları 2021 yılının ocak ayından itibaren zamlı şekilde ödenmektedir. Yetim maaşı ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda iki kere periyodik olarak zamlanmaktadır.

2021 yılı ocak ayında yapılan zamlar ile şöyledir:

 • 500 TL yetim maaşı alanlara 2021 yılı ile beraber 125 TL zam yapılmıştır.
 • 600 TL yetim aylığı alanların 2021 senesinde maaşlarına alacakları zam 133 TL’dir.
 • Yetim maaşı 1.700 TL olanların 2021’de alacakları zam 150 TL’dir.
 • Yetim aylıkları 2.000 TL olanlara 2021’de yapılan zam 167 TL’dir.

Öğrenciler Yetim Maaşlarını Nereden Çekerler?

Yetim aylığının yatırıldığı yer, PTT’dir. Bir bankada hesabı olduğunu ve yetim maaşını da o bankadan almak istediğini bildirmeyenlerin maaşları PTT üzerinden yatırılmaktadır. Ancak banka hesap numarasını belirtenlerin maaşları kendi hesaplarına yatırılmaktadır.

Erkek Çocuklarının Yetim Maaşının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Erkek evlatların yetim aylığının kesildiği haller şu şekildedir:

 • Erkek çocukları çalışmaya başladıklarında yetim maaşı alma hakları da kaybolmaktadır.
 • Düzenli olarak bir aylık almaya başladıklarında yetim aylığı da kesilmektedir.
 • Ortaokula ya da liseye gitmeyerek eğitim hayatına devam etmiyor ise 18 yaşında yetim maaşı kesilmektedir.
 • Ortaokul veya lise eğitimi gören erkek çocukların yetim maaşları 20 yaşında kesilmektedir.
 • Üniversite eğitimine devam eden erkeklerin yetim aylıkları 25 yaşlarına kadar ödenmektedir.

Erkek çocuğunun evlenmesi, yetim aylığının kesilmesi için bir sebep değildir. Yetim aylığı alma şartlarını karşıladıkları sürece evlenseler de aylık almaya devam edebilmektedirler. Ayrıca eğer eğitimini sonlandırması sebebi ile yetim maaşı kesilmiş ise, tekrar eğitim hayatına devam etme kararı aldığında yeniden yetim maaşı başvurusu yapabilme hakkı bulunmaktadır.

Ancak; Ölüm aylığı alanların, belirlenen azami sürede okuldan mezun olması gerekir. Azami süre üniversite hazırlıkta 2 yıl, ön lisansta 4 yıldır. Lisans öğreniminde azami süre ise 4 yıllık fakültede 7 yılı, 5 yıllık fakültede 8 yılı, 6 yıllık fakültede ise 9 yılı geçemez. Dört yıllık bir üniversiteyi 7 yılda bitiremeyen öğrencinin aylığı, yaşı kaç olursa olsun kesilir.

Kız Çocuklarının Yetim Maaşları Ne Zaman Kesilmektedir?

Kız evlatların yetim aylıklarının kesildiği haller aşağıda belirtilmiştir:

 • Çalışmaya başladıklarında eğer muhtaçlık sınırının üzerine çıkan bir gelire sahip olurlarsa, yetim maaşları kesilmektedir.
 • Evlendikleri maaşları kesilmektedir.
 • Eşi vefat eden kadın eğer dul aylığı almaya başlar ise yetim aylığını aynı anda alamamaktadır. Dolayısı ile eşi vefat ettikten ve dul kaldıktan sonra dul aylığını ya da yetim aylığını tercih etmesi gerekmektedir.
 • Yetim maaşı almaya devam edebilmek için eşinden boşanan ancak hala eski eşi ile beraber yaşamaya devam eden kadınların yetim maaşları kesilmektedir.

Maaşı kesilen kadınlar işsiz kalır veya boşanırlarsa tekrar yetim maaşı almaya devam edebilmektedirler. Evlenmeden önce evlenme ödeneği yani çeyiz parası gibi yardımlar almış olanlar, boşandıktan sonra hemen yetim maaşı almaya başlayamamaktadırlar. Çeyiz parası alınan tarihin üzerinden 2 sene geçmiş olması gerekmektedir. Bu 2 sene dolduktan sonra yeniden yetim maaşı talep edilebilmektedir.

Malul Çocukların Yetim Maaşlarının Kesildiği Haller Nelerdir?

Malul çocukların yetim aylıklarının kesildiği durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Malul çocuklar yetim aylığı alırken çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilmektedir.
 • SGK tarafından ödenen herhangi bir aylığı almaya başladıklarında, yetim maaşları da otomatik olarak kesintiye uğramaktadır.
 • Malul çocuğun yetim maaşı alabilmesi için en az %60 oranında malullüğünü belgelemiş olması gerekmektedir. Dolayısı ile kontrol muayenesinde malullüğünün %60’ın altına düştüğü tespit edilir ise, aylığı da kesilmektedir.

Malul öğrenciler yetim maaşı alırken evlense dahi yetim aylığı kesintiye uğramamaktadır.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar ?
Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Eğitim Yardımı Ne Kadar?
Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı
Yorumlar

 1. Yusuf dedi ki:

  Merhabalar, babam 07 2021 de vefat etti. Şuan üniversite 2. Sınıf öğrencisiyim (lisans) üniversiteyi bitirdiğimde benim aylığım annemin aldığı maaşa eklenir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet yüzde dağılım oranında ekleme olacaktır. Tamamı eklenmez.

 2. Yaren dedi ki:

  Merhaba 2004 yılında eşim vefat etti. 2 çocuğum var oğlum 18 yaşına girince maaş kesildi. Bu kesilen maaş bana geri donermi yoksa devletemi geçti. Kızımın parasında artış olmadı benimde öyle

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Oğlunuzdan maaş kesildiğinde sizin de kızınızın da maaşı artmalıydı. Eğer bir dahaki maaşta artış olmaz ise kuruma dilekçe ile müracaat ediniz.

 3. kaan dedi ki:

  Merhaba 18 yaşımda maaşım kesildi lise bitti.19 yaşındayım üniversiteye yeni başladım babamdan aldığım yetim maaşı için nasıl dilekçe vermeliyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İlinizde bulunan il sosyal güvenlik kurumuna öğrenci belgenizle birlikte müracaat etmelisiniz.

 4. Bilal dedi ki:

  Merhaba ben orta okulu ve liseyi bitirdim 19 yaşındayım ve üniversite tercihi tercih yaparken geçen aylarda maaş alıcakmıyım ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   dönem atlamadan üniversiteye kayıt olursanız alamadığınız ayların ödeneğini de alabilirsiniz.

 5. fatih dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin. 21 Yaşındayım 2 yıllık devlet üniversitesi okudum fakat bölüm değiştirmek için tekrar sınava girdim ve 2 yıllık %25 özel bir üniversite kazandım. 2. ön lisans üniversitemi okuyacağım. Babamdan yetim aylığı alıyordum 2008 öncesi vefat etti. Acaba bu senede öğrencilik hayatımda maaş alabilir miyim? Teşekkür ediyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2008 öncesi vefat nedeni ile maaş alma durumu var ise 25 yaşına kadar ikinci üniversitenin yılına bakılmadan yetim maaşı alnabilir.

 6. Yaren dedi ki:

  Merhabalar, şu anda 23 yaşındayım ve üniversite son sınıfa geçtim. babamdan yetim aylığı alıyorum ve kız öğrenciler sigortalı olarak öğrenci oldukları taktirde 25 yaşına kadar maaş almaya devam edebilir diye bir haber okumuştum. Eğer sigortalı bir işe girersem yetim aylığım kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öğrenciliğiniz döneminde çalışsanız da 25 yaşına kadar maaş alabilirsiniz. Okul bittikten sonra yaşın önemi olmadan çalıştığınız takdirde maaşınız kesilir.

 7. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,Anne ve babamın vefatından dolayı yetim aylığı alıyorum. Eylül ayından itibaren Ocak ortasına kadar stajım olacak ve mecburen sigorta yapılacak. Bu durumda maaşım kesilir mi ? Bir diğer sorun ise Anne ve babam 2012 yılında vefat etti ,üniversite eğitimim ise ocak ayında bitecek , eylülde açık öğretime kaydolursam ocaktan sonra 25 yaşına kadar maaşımı almaya devam eder miyim? anne ve babam SSK emeklisi . Babam malulen emekliydi. Babam 2008 öncesinden annem 2008 sonrasında SSK dan emekli oldu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Staj sigortasından dolayı yetim maaşınız kesilmez. Açık öğretime kayıt ile 2008 öncesi babanızdan maaş alabilirsiniz.

 8. Taha dedi ki:

  Merhaba,Ocak ayında 4 yıllık olan üniversitem sonlanıyor. Babam ve annemin ölümünden dolayı maaş alıyorum ve ikisi de SSK emeklisi . Babam malulen emekliydi. Eylül ayında açık öğretimden bir lisans programına kayıt olup eğitimi başlattığımda , 4 yıllık üniversitem ocak ayında bitince aöf den devam ettiğim için 25 yaşına kadar maaşımı alabilir miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Baba veya annenizin vefatı 2008 öncesi ise alabilirsiniz. Aksi halde yüksek lisans olmadığı için kesilir.

 9. ozan dedi ki:

  Merhaba, babam 2008 öncesi vefat etti. Tek çocuğum.
  2016 yılında önlisans mezunu oldum, 2017 Ocak ayında dgs ile başka bir üniversiteye kayıt oldum. O dönem boyunca derslere ve sınavlara katıldım.
  Ama sonraki dönemler kaydımı sildirmedim ve ders kayıdı almadım. 2018 yılında işe başladım aynı süreçte üniversitede kaydım vardı ancak ders seçimleri yapmamıstım. Buna rağmen maaş alabiliyordum ve 2018 Kasım ayına kadar maaş aldım. Daha sonrasında maaşımı durdurdum. Bu süreçte 23 yaşındaydım.
  Okuldan kaydımı ise 2019 Ağustos ayında aldırdım.
  Sorum şudur; 1 – ders kaydı almadığım 2017 Eylül ayı ve 2018 Kasım ayına kadar aldığım maaş hakkım mıdır, hakkım değilse bu borcu nasıl öderim ? ( sgk tarafında su anda borc gözükmüyor)
  2 – Bu maaşımı almadığım için Anneme benim maaşımdan pay gelmesi de gerekiyor. bunun için de başvuru yapacağız. O ödeme toplu mu yapılır acaba, 2 bucuk yıldır ödenmeyen bir maaş var sonucta.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kaydınızı sildirmediğiniz için öğrenci olarak sayılmanızda sakınca yok. Geri ödemesi talep edilmez. siz durdurduktan sonra maaşı otomatikman yükselmedi ise otarihten bu tarihe kadar ödenmeyen kısmının toplu ödemesinin yapılması gerekecektir.

 10. Mert dedi ki:

  Merhaba. Lisansta 1. Sınıfı bitirdim. 2. Sınıfa geçicem. Bu sene sınava bir daha girip başka bir lisans bölümüne geçersem maaşım tekrar bağlanır mı ? hazırlıkta veya 1. Sınıfta. Ödeme almaya devam edebilecek miyim annemin vefatı 2008 sonrası

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Henüz lisans eğitiminizi tamamlamadığınız için başka bir bölüm lisans eğitimine geçmeniz maaşınızı etkilemez.

 11. Diyar dedi ki:

  Benim anlamadığım yetim öğrenci maaşı genel maaş üzerinden mi veriliyor yoksa ek mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babadan veya annenden kalan emekli maaşının kişi sayısına göre belirlenmiş bir yüzdesi bağlanıyor. ek bir ödeme değil.

 12. Doğukan dedi ki:

  Merhaba ben 22 yaşındayım 4 yıllık üniversitem bitti şu an aktif olarak ikinci üniversiteye açıktan devam ediyorum. Babam 2008 sonrası bağkur emeklisi. Maaşım kesilir mi, kesilirse ilgili kanun veya genelgeyi yazabilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2008 sonrası vefat durumunda yüksek lisansa devam etme durumu yok ise maaş bağlanmamaktadır.

 13. Umut dedi ki:

  iyi günler dilerim efendim ben 21 yaşındayım babamdan yetim aylığı alıyorum. bu sene 4 senelik üniversitem bitiyor bu nedenle yetim aylığım kesilecek. aof dan ikinici üniversite okuduğumda ve sigortalı bir işe girdiğimde yetim aylığı alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanızın vefatı 2008 öncesi ise almaya devam edebilirsiniz. Aksi halde ancak yüksek lisans yaptığınızda alabilirsiniz.

 14. büşra dedi ki:

  merhaba, yetim aylığı almakta olan kız çocuğun yükseköğrenimi 25 yaşına kadar devam ettiği müddetçe sigortalı işte çalışsa bile yetim aylığı almaya devam edeceğine dair bir haber okudum. Bu sene mezun olacağım 24 yaşındayım ikinci üniversite olarak açıköğretim fakültesinden bir bölüme kayıt olursam bir işte çalışıyor olsam bile maaşım devam eder mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanızın vefatı 2008 öncesi ise maal almaya devam edebilirsiniz. 2008 sonrası ise lisans üstü eğitim olur ise alınabilmektedir.

 15. Can karacaer dedi ki:

  Merhaba babam 2006 öncesi vefat etti. 1 martta kayıt yenilemedim ama 20 martta maaş tam yatmış neden olabilir şimdiden teşekkür

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kuruma verdiğiniz belgeye göre öğrenim bitim tarihi mart sonu olabilir.

 16. Utku dedi ki:

  İyi günler, benzer sorular vardı oradan cevap bulmaya çalıştım kendime ancak emin olmak istedim. Lisans 4. sınıf öğrencisiyim ve 21 yaşındayım. Babam 2008 öncesi vefat etti. Mezun olduktan sonra açık öğretim lisans programına kayıt olursam aylık almaya devam edebilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurum işlemlerinde 2008 öncesi vefat edenlerde eğitim süresince şart aranmaksızın 4 yıllık fakülteler için 25 yaşına kadar ödeme yapılmaktadır

 17. lutfullah dedi ki:

  merhaba,
  babam 2008 öncesi vefat , babamdan dolayı yetim aylığı alıyorum bu yıl 2 yıllık üniversiteden mezun olucam. açık ögretimden 2 yıllık üniversite okuduğum taktirde yetim ağlığı kesilir mi ? birde sigortalı olarak çalışırsam kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2008 öncesi vefatta maaşlar kesilmiyor. Maaş kesilmediği takdirde de öğrenci iken çalışmanızda mahsur yok.

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhaba cevap verirseniz çok sevinirim 2 tane önlisans açık öğretim okuyorum babam 2008 sonrası vefat emekli sandığı
  Yetim aylığını alıyordum ancak bu dönem dersim kalmamış bir dahaki dönem var bu durumda 1. üniversitede harç yatmamış pasif öğrenci durumundayım mezun olmadım
  2. bir üniversitede okuyorum orada da aktif öğrenciyim
  2 ünversitede 2 yıllık emekli maaşım blokeli olarak gözüküyor alabilir miyim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2008 sonrası vefat durumlarında eğer 4 yıllığa geçiş yok ise yetim maaşı kesilmektedir.

 19. Metin dedi ki:

  Merhaba Lisans 4. Sınıf öğrencisiyim yetim aylığı alıyorum.2016 yılında babam vefat etti. Lisans bittikten sonra açık öğretime kayıt olsam yetim aylığı almaya devam eder miyim.Yada ön lisans olursa nasıl olabilir ikisi hakkında bilgi verebilir misiniz?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yüksek lisansa devam ederseniz alabilirsiniz. Önlisans okursanız maaşınız kesilir.

 20. Büşra B dedi ki:

  Merhabalar babam vefat ettiği için yetim aylığı alıyorum. İki yıllık üniversite mezunuyum. İstanbul üniversitesinde Açıköğretimden Önlisans İkinci üniversitemi okuyorum. Sigortalı işe girsem maaşım kesilir mi? Daha önce bir kaç yere sordum. Part-time olursa kesilmez full olursa kesilir. 2.üniversite okunursa kesilir dendi. Kafam karıştı.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanızın vefatı 2008 öncesi ise kesilmez. Sonrası ise 4. sınıfa geçmeyip yine 2 yıllık bir üniversite okuduğunuz için kesilir.

 21. Asli demir dedi ki:

  Oglum.yetim aylığı almakta ve 2 yıllık üniversite okuyor hala devam maasi kesilmiş okuduğu halde bide 3 aylık.odeme borc çıkarmışlar su anda 23 yasinda azami okul.surenizi tamamladığınız için maas kesildi diyor ne yapmamız lazım acaba bu arada babasi 2009 da vefat etti

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ölüm aylığı alanların, belirlenen azami sürede okuldan mezun olması gerekir. Azami süre üniversite hazırlıkta 2 yıl, ön lisansta 4 yıldır. Lisans öğreniminde azami süre ise 4 yıllık fakültede 7 yılı, 5 yıllık fakültede 8 yılı, 6 yıllık fakültede ise 9 yılı geçemez. Dört yıllık bir üniversiteyi 7 yılda bitiremeyen öğrencinin aylığı, yaşı kaç olursa olsun kesilir. Böyle bir durumda da GSS borcu tahakkuk etmeye başlar. Eper bu durumda değil ise öğrenci belgesi ile kuruma başvursun.

 22. büşra dedi ki:

  merhabalar babam 2018 de vefat etti. yetim aylığı almaktayım. 2020 de örgün eğitim önlisans dan mezun oldum. 2020 de açıköğretim önlisans başka bir bölümde okumaya başladım. yani hala öğrenciyim ve hala öğrenci belgem var. ve şu an sigortalı bir iş de çalışmak istiyorum. babamın maaşı bize sigorta üzerinden yatmakta. bu durumda sigortalı bir işe girersem yetim aylığım kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öğrenciler sigortalı çalışsa dahi öğrenimleri devam ettikçe 25 yaşına kadar maaş alabilirler.

 23. Hasan dedi ki:

  Merhaba,
  Önlisans öğrencisiyken yetim aylığı almaktayım, dgs ile lisansa geçtim. Tekrar bağlanılması için talepte bulundum. Geri dönüş sağlanmadı.
  23 yaşındayım, lisans, hazırlık öğrencisiyim
  Bağlı olunan kurum emekli sandığı

  Benim yetim aylığı alma hakkım bitti mi?
  Benim yetim aylığı alma hakkım bitti mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dgs ile lisans 3. sınıfa devam ettiğiniz için 25 yaşını dolduruncaya kadar maaş almaya devam edersiniz. Yakın zamanda dönüş olur. Yatmayan maaşlar da toplu yatacaktır.

 24. Nuri Tuğ dedi ki:

  Merhaba. Ben önlisans mezunuyum. Haliyle maaşım kesildi. 2021 yılında Yks ile bir lisans bölümünü tekrardan okumak istiyorum. 22 yaşındayım. Üniversiteye başladığımda yetim aylığımı geri alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer 4 yıllığa geçiş yaparsanız bağlanıyor. Yeniden 1. sınıftan başlayacaksanız 3. sınıfta ödenmeye başlar.

 25. mehmet salih dedi ki:

  sürekli yazıyorum lütfen cevap verebilirmisiniz.
  2 yıllık üniden mezun oldum dgs ile lisansa geçiş yaptım örgun olarak şu anda 2.sınıf olarak başladım
  kurum ise benden yetim aylığının bağlanması için 3 .sınıfa geçmemi istiyor
  böyle bir şey var mı gerçekten ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   DGS ile geçişlerde bir üst sınıftan devam edildiği için bu talepte bulunmuş olabilir. Siz neden 2. sınıftan başladınız ?

  2. mehmet salih dedi ki:

   dersler sayıldıktan sonra 2.sınıftan başladım
   aslında böyle bir şey var mı bunu merak ettiğim için size sormak istedim sonuçta öğrenci oldugum takdir de 25 yaşına kadar babamın emekli maaşından faydalanmam gerekmiyor mu?
   yoksa 3.sınıfı mı beklemeliyim?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurum durumu farklı anlamış. İki yıllık okuduktan sonra yine 2 yıllık ünv geçiş yaparsanız ödemeniz kesilebiliyor. Durumu izah edecek bir dilekçe ile yine talepte bulunun. Gelecek cevaba göre dava açabilirsiniz.

 26. Yağız dedi ki:

  Merhaba ben şubat 2021’de 25 yaşını dolduracağım ve maaş günü doğum günümden 9 gün sonra bu maaşı almaya hakkım var mı ?Yoksa yatsa bile sonradan annem üzerinden borç olarak bu parayı geri alırlar mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum gününüz sgk sisteminde kayıtlıdır. haketmeediğiniz maaş yatmaz. Yatarsa hakkınız devam ediyordur. kullanmanızda sakınca bulunmuyor

 27. Mehmet dedi ki:

  merhaba

  haziran ayında 2 yıllık üni den mezun oldum şimdi dgs ile aöf 4 yıllığa geçiş yaptım. babamdan aldığım yetim maaşım temmuzdan itibaren kesildi. bu ay maa alıcam tekrardan bağlandı ama e devletten baktığımda birikmiş aylık 0 gözüküyor yani yatmayan aylar yatmayacak sanırım.ben dönem atlaması olmadığı için yatması gerek diye biliyorum. ne yapmam gerekli ? eğer dilekçe yazmam gerekiyorsa kanunun hangi maddesinde geçiyor onu da ekleyeyim dilekçeye.

  babam 2008 öncesi vefat etti.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurumlara gönderilen iç genelgeler mevcut. O maddeyi int bulabilmeniz mümkün değil. Siz dilekçenizde yatmayan ayları zikredin. Mutlaka dönüş alırsınız.

 28. Halil ibrahım dedi ki:

  2.üniversite ye başladım babamın vefatı 2008 öncesi başvuru yaptım kesilen maaşımın bağlanması için. 2. Üniversite ye maaş bağlanmıyor muş doğru bilgi mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   25 yaş altında iseniz ve vefat 2008 öncesi ise öğrenim boyunca alabilirsiniz. Bu bilgiyi kurum mu verdi?

 29. EEEEE dedi ki:

  MERHABA KARDEŞİM LİSEDEN MEZUN OLDUĞU İÇİN MAAŞI KESİLDİ 2 AY SONRA ÜNİVERSİTE KAYIT YAPILDI AMA SGK FAZLA MAAŞ YATTIĞINI SÖYLEYEREK BAĞLANAN MAAŞTAN VE ANNEMDEN KESİNTİ NE YAPMAMIZ LAZIM ACABA

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kurum hesaplamalarına göre fazla ödeme yapıldı ise geri alma hakkına sahip. Maalesef kesinti yapılabilir.

 30. Yağız dedi ki:

  Bu yaş olayı tam olarak nasıl oluyor acaba ? Bazı yerlerde 25 yaşına kadar bazı yerlerde 25 yaşını doldurana kadar diyor ben şubat 96 doğumluyum ben daha ne kadar süre maaş almaya devam edebilirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2021 şubat ayına kadar alabilirsiniz. bu tarihte 25 i doldurup 26 dan gün almaya başlarsınız.

  2. Yağız dedi ki:

   sgk sitesinde ”yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurana kadar aylık bağlanacaktır.” ibaresi yer alıyor ben sonuç olarak 2021’in şubat ayında 24’ü doldurmuş olup 25 yaşına girmiş ve 25 yaşını daha doldurmadığım için maaşımın devam etmesi gerekmiyor mu ?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2020 şubat ayında 24 yaşını dodurmuşsunuz. şuanda 25 yaşının içindesiniz Şubat 2021 de 25 yaşını doldurmuş olacaksınız.

 31. Mehmet dedi ki:

  merhaba bu sene 2 yıllık önlisans bölümünü bitirdim.dgs den de açıköğretim 4 yıllığa geçiş yaptım.okulu bitirdiğim için yaz aylarında maaşım kesildiğinden yatmadı.bu yatmayan maaşlar da yatacak mı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öğrenci belgenizle başvurduğunuzda dönem atlamadığı için yatmayan aylıklarda yatacaktır.

 32. Mehmet dedi ki:

  merhaba

  haziran ayında 2 yıllık üni den mezun oldum şimdi dgs ile aöf 4 yıllığa geçiş yaptım. babamdan aldığım yetim maaşım temmuzdan itibaren kesildi. yatmayan ayların maaşı da yatacak mı ? ( temmuz ağustos eylül)

  babam 2008 öncesi vefat etti.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet dönem atlamadığı için yatmayan aylarınızda yatacaktır.

 33. Mehmet Çoban dedi ki:

  Merhabalar, 23 yaşındayım, 4 yıllık lisans eğitimimi Ağustos 2020 tarihinde tamamladım. Daha önceden aöf ikinci üniversite kaydım da var, öğrenciliğim pasif durumda, yani dondurmuştum fakat şimdi devam etmeyi düşünüyorum. Babam Mart 2020 yılında vefat etti, Mart-Ağustos ayları kapsamında yetim aylığı almıştım fakat lisans eğitiminden mezun olunca kesildi. Bu şartlar altında AÖF ikinci üniversite öğrencilik kaydımı tekrar aktif hale getirirsem maaş almaya devam eder miyim? Daha önceden Cimer’e detaylı bir şekilde durumu sorduğumda öğrenciliğim devam ettiği sürece yetim aylığı alabileceğim söylenmişti 25 yaşına kadar. Fakat buradaki cevaplardan anladığım kadarıyla vefatın 2008 sonrasında gerçekleşmesinden dolayı tekrar yetim aylığı alamayacağım sanırım? Bunu net bir şekilde öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer emekli sandığı emeklisi ise almaya devam edebilirsiniz. SSK veya bağkur ise 2008 sonrası vefat olduğundan alamazsınız. Alo 170 e de kayıt açtırarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 34. Tarık dedi ki:

  İkinci defa soruyorum
  Hocam ben 22 yaşındayım bu sene yetim aylığım kesildi ben AÖF ye kayıt olucam babam 2008 öncesi vefat ettiği için tekrar bağlanıcak Size sorum daha önce yetim aylığım bağlandğnda annemin maaşından kesinti oldu ama yetim aylığım kesildiğinde annemin maaşına hiç bı etki etmedi yani eklenmesi gerekmiyomuydu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maaşınızın yarısının annenize bağlanması gerekir. Kuruma dilekçe ile talepte bulunabilirsiniz. geçmiş maaşları ile ilgili.

 35. Halil ibrahim dedi ki:

  3.oldu yazıyorum neden cevap vermiyorsunuz.
  23 yaşındayım ve babam 2008 öncesi vefat etti.
  4 yıllık Üniversite yi bu yıl bitirdim. Ve yeni dönen için 4 yıllık yeni bir üniversite ye kayıt oldum Ankara SGK ya öğrenci belgemi kargo ile yolladım, maaş tekrar bağlanır mı ve yapmam gereken başka bişey var mı.

  1. Yonetici dedi ki:

   Halil Bey Merhaba,

   Öncelikle gecikme için kusurumuza bakmayın. Gün içerisinde çok fazla yorum geliyor ve arkadaşlar hepsini maalesef cevaplayamıyorlar. Burada herkese ücretsiz olarak yardımcı olmak tek amacımız.

   Sorunuzun cevabı ise ;

   Babanizin vefatı 2008 oncesi olduğundan 25 yasina kadar ikinci unv. Egitiminize devam ettiginiz müddetçe yetim maaşı alabilirsiniz

 36. levent dedi ki:

  merhaba 2 yıllık önlisans mezunuyum , dgs ile 2 yıllık üniversitemi 4 yıla tamamlayacaktım ama dgsde 0,5 net ham puan kuralına takıldığımdan dolayı sınav sonuçlarım açıklanmadı
  bende eskişehir anadolu üniversitesinin sınavsız ikinci üniversitesine başvurmayı düşünüyorum
  önlisans mezunu olarak yeni bir önlisans bölümünde okumaya başladığım taktirde annemden aldığım ölüm aylığı tekrar bağlanır mı acaba?
  annem 2006 yılında vefat etti

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2008 öncesi vefatlardan dolayı alınan aylıklar eğitim süresi boyunca 25 yaşına kadar ödenmektedir.

 37. Merve dedi ki:

  Merhaba , ben Part time sigortalı işe girdim 4 yıllık lisans mezunuyum (örgün eğitimden) ve açıktan tekrar okuyorum. İş yerinden Alacağım ücret çok az , kız çocuğu olduğum için Maaşım kesilecek mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hak sahibi emeklinin vefatı 2008 öncesi ve 25 yaşını geçmediyseniz maaşınız kesilmez.

 38. Barancan dedi ki:

  Üniversite e kayıt belgesi ile kapanmış yetim maaşımı açtırmak için SSK ya dilekçe yazabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşlemler öğrenci belgesi ile yapılmaktadır.

 39. Tess dedi ki:

  22 yaşındayım mezun oldum bu sene ağustosta yetim aylığım kesildi tekrar AÖF okucam babam 2008 öncesi vefat ettiği için yetim aylığım bağlanıcak
  Size sorum acaba. Ağustos ve Eylül ayının geriye dönük ödemelerini alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sene atlamadan devam ettiğiniz için geçmiş aylıkları da alabileceksiniz.

  2. Kadir dedi ki:

   Merhaba ben bu sene 18 yaşıma girdim ve mezun oldum yetim aylığım kesildi yeniden bağlanabilir mi yada anneye döner mi ?