GSS

Öğrenciler Yetim Maaşı Nasıl Alabilir, Şartları Neler?

Öğrenciler yetim maaşı almak için ölen sigortalı ebeveynleri için SGK’ya başvuruda bulunmalıdırlar. Öğrenciler yetim maaşı alırken maaş tutarları; üzerinden yetim maaşı aldıkları kişinin vefat etmeden önceki maaşına, maaşı hangi oranda aldıklarına göre değişiklik göstermektedir.

Yetim maaşı alacak olan öğrencinin cinsiyetine göre maaş alım şartları ve aylığın kesildiği durumlar değişiklik göstermektedir. Eğitimine devam eden erkek öğrenciler maksimum 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedirler.

Eğitimine devam eden kadınlar, yaşları kaç olursa olsun yetim maaşı almaya devam edebilmektedirler. Malul durumda olan bireyler için de yetim maaşı için bir yaş limiti bulunmamaktadır.

Öğrencilerin Yetim Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Öğrenciler için yetim aylığı alma koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Hayatını kaybeden sigortalının en az 5 senedir sigortalı olarak çalışıyor ve prim ödemelerinin düzenli olarak yapılmış olması gerekmektedir. Eğer vefat eden sigortalının prim borcu var ise, yetim aylığı alma hakkı bulunan kişilerin bu prim borcunu kapattıktan sonra aylık almak için başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Öğrencilerin yetim maaşı alabilmeleri için resmi olarak evli olmamaları gerekmektedir.
 • Öğrencilik süresi ve yaş ile ilgili durumlar sadece yetim maaşı almaya hak kazanan erkek öğrencileri kapsamaktadır. Eğitim hayatına devam etmemiş olan ve 20 yaşını bitiren erkeklerin yetim maaşı kesilmektedir. Açık lise okuyanlar da 20 yaşına kadar maaş almaya devam edebilmektedirler. Üniversite eğitimine devam eden erkek öğrenciler ise ancak 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilme hakkına sahiptirler.
 • Yetim aylığı alınabilmesi için hane halkının aylık gelir dağılımının düşük olup olmadığına bakılmaktadır.
 • Yetim aylığı almak isteyen kişilerin üzerlerine kayıtlı çok sayıda gayrimenkulleri var ise, yetim maaşından yararlanamamaktadırlar.
 • Öğrencilerin yetim maaşı alabilmeleri için hanede kişi başına düşen aylık gelirin dönemin asgari ücretinin üçte birinden daha az olması gerekmektedir. Yetim maaşı başvuru yapan kişiye gelir testi yapılmadan başvurusu onaylanmamaktadır.
 • Ölen sigortalının eşi yeniden evlendiğinde ölüm aylığı kesilmektedir. Ayrıca ölen sigortalının kızı evlendiğinde de yetim maaşı kesilmektedir. Boşandığında ise yeniden yetim maaşı almaya başlayabilmektedir. Sadece yetim maaşı alabilmek için boşanıldığı eğer tespit edilir ise; haksız yere alınan yetim maaşı faizi ile beraber talep edilmektedir.
 • Ölen sigortalının erkek çocuğunun 16 yaşından sonra SGK kaydı oluştuğu an yetim maaşı kesilmektedir. Öğrenciliği devam etse dahi sigortalı olarak çalışmaya başladığında yetim aylığı alamamaktadır.
 • Vefat eden sigortalının kız çocuğu eğer sigortalı olarak işe başlar ise; aldığı aylığa bakılmaktadır. Sigortalı olarak çalıştığı işten aldığı maaş eğer yeterli bulunmaz ise, yetim maaşı almaya devam edebilmektedir.

Öğrencilerin Yetim Maaşı Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Yetim aylığı alacak öğrencilerin başvuru evrakları aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi istenmektedir.
 • Yetim maaşı başvuru dilekçesi talep edilmektedir.
 • Öğrenci olup da yetim aylığı almak isteyenlerin öğrenciliklerini belgelemeleri gerekmektedir.
 • Üzerinden yetim aylığı alınacak olan, vefat eden sigortalının ölüm belgesi talep edilmektedir.
 • Başvuru sahibinden son 6 aya ait olan 3 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir.
 • Güncel ikametgah belgesi sunulmalıdır.
 • Aylık gelirin belgelenmesi gerekmektedir.
 • Aynı hane içerisinde yaşanan kişilerin gayrimenkullerinin belgelenmesi istenmektedir.
 • Boşandıktan sonra yeniden yetim maaşı almak isteyen kadınların mahkeme sonuçlarını başvuru belgeleri arasına eklemeleri gerekmektedir.
 • Engelli olup yetim maaşı almak isteyen çocukların engelli sağlık kurulu raporunu başvuru esnasında sunmaları gerekmektedir.

Öğrenciler Yetim Maaşı Başvurusunu Nasıl Yapmalıdırlar?

Öğrencilerin yetim aylığı başvurusu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli belgeler ile beraber giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yetim maaşı almak isteyen öğrencinin bizzat kendisinin SGK’ya gitmesi gerekmektedir. Kardeşlerin hepsi yetim maaşı almak istiyor ise, her birinin ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekmektedir.

18 yaşından küçük veya engelli olan öğrencilerin yetim maaşı almak istemeleri durumunda; kendileri yerine büyük kardeşleri, anneleri veya babaları başvuru yapabilmektedirler. Başvuru tamamlandıktan sonra bir değerlendirme süresi olmaktadır. Yetim maaşı başvurusu yapanlar başvurularını sorgulayarak sonucu öğrenebilmektedirler.

Vefat Eden Kişinin Bağlı Olduğu Sigorta Koluna Göre Yetim Maaşı Başvuru Merkezleri Nelerdir?

Ölen bireyin sigorta koluna göre yetim aylığı başvuru merkezlerine bakıldığında; bu noktada 4C kapsamında çalışan ya da 4C sigorta kolundan emekli olmuş olan kişiler üzerinden alınacak olan maaşın başvuru merkezi değişiklik göstermektedir.

4A ve 4B statüsünde çalışanların başvuru merkezleri, kendilerine en yakın Sosyal Güvenlik İl veya Merkez Müdürlüğü olmaktadır. 4C kapsamında çalışanların müracaat adresleri ise; Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhiye/ANKARA olmaktadır.

Öğrencilerin Yetim Maaşı Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Yetim aylığı sorgulama yolları aşağıdadır:

 • E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.
 • Telefon ile yetim maaşı başvurusu sorgulanabilmektedir.
 • Başvuru merkezine giderek sorgulama yapılabilmektedir.

Öğrenciler E-Devlet Sisteminden Yetim Maaşı Başvurusunu Nasıl Sorgularlar?

E-devlet üzerinden yetim aylığı sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • E-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılabilecek işlemler içerisinden Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi butonuna tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı ile kimlik doğrulaması yapılmalıdır. E-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılabilmesi için öncelikle 2 TL karşılığında PTT şubelerinden e-devlet şifresi almalıdırlar.
 • Kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra açılan sayfaya ölen yakının T.C. kimlik numarası yazıldığında, yetim maaşı başvurusu yapılmış olmaktadır. Ancak daha önceden yapılmış olan mevcut bir başvuru varsa ve bunun sonuçlanması bekleniyor ise; açılan sayfada bu başvurunun durumu ile ilgili bilgi alınabilir, ne kadar yetim maaşı bağlandığı görülebilmektedir.

Öğrenciler Telefon İle Yetim Aylığı Sorgulamasını Nasıl Yaparlar?

Telefon ile yetim maaşı sorgulaması için Alo 170 hattının aranması gerekmektedir. Bu hat arandıktan sonra yetim maaşı sorgulaması yapmak istendiği söylenmelidir. Ardından sorgulamanın yapılabilmesi için çeşitli bilgiler talep edilmektedir. Bu bilgiler verildikten sonra öğrenciler yetim maaşı başvurusunun son durumu ile ilgili öğrenmek istenenler öğrenilebilmektedir.

Yetim Maaşının Bağlanma Limitleri Nasıl Belirlenmektedir?

Yetim aylığının oransal dağılımı; vefat eden sigortalının eşinin olup olmamasına, çocuklarının sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Oransal dağılımlar aşağıda verilmiştir:

 • Sigortalının vefat etmesi durumunda, çocuğu bulunan resmi nikahlı eş %50 oranında maaş alma hakkına sahip olmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının eğer çocuğu yoksa, resmi nikahlı eşine %75 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Evli olan ve bir çocuğu bulunan sigortalı vefat ettiğinde; eşine %50 oranında dul maaşı ve çocuğuna da %50 oranında yetim maaşı bağlanmaktadır. Eğer çocuk sayısı 2 olur ise; eşin oranı aynı kalırken çocukların her biri %25 oranında maaş almaya başlamaktadırlar.
 • Sigortalı anne ve babasının her ikisini de kaybeden çocuğa %50 oranında yetim maaşı alma hakkı doğmaktadır.
 • Evlatların ve eşlerin almaya hak kazandıkları maaşların toplamının, ölen sigortalının maaşının %90’ından fazla olmamasına önem verilmektedir.

Yetim Maaşı Alan Kardeş Öğrencilerin Sayısı Azaldıkça Ne Olur?

Her ikisi de öğrenci olan kardeşlerin birinin yetim aylığı almaktan vazgeçmesi durumunda; yetim maaşı almaya devam edecek olan kardeşin alacağı aylık tutarı artış göstermektedir. Kız öğrencilerin ilerleyen zamanlarda evlenmeleri durumunda, diğer kardeşlerinin aldığı aylık tutarı artmaktadır. Öğrenciliği devam eden erkek evladın eğer yetim aylığı alma hakkı bitmiş ise; hissesi yetim maaşı alma hakkı olan diğer kişilere eşit olarak pay edilmektedir.

2022 Öğrencilerin Yetim Maaşı Ne Kadardır?

Öğrencilerin yetim aylığı tutarları 2022 yılının ocak ayından itibaren zamlı şekilde ödenmektedir. Yetim maaşı ocak ve temmuz ayları olmak üzere yılda iki kere periyodik olarak zamlanmaktadır.

2022 yılı ocak ayında yapılan zamlar ile şöyledir:

Eski MaaşYeni Maaş
500 TL627 TL
550 TL690 TL
596 TL748 TL
650 TL816 TL
704 TL884 TL
759 TL952 TL
813 TL1.020 TL
867 TL1.088 TL
921 TL1.156 TL
975 TL1.224 TL
1.000 TL1.255 TL
1.084 TL1.359 TL
1.192 TL1.495 TL

Öğrenciler Yetim Maaşlarını Nereden Çekerler?

Yetim aylığının yatırıldığı yer, PTT’dir. Bir bankada hesabı olduğunu ve yetim maaşını da o bankadan almak istediğini bildirmeyenlerin maaşları PTT üzerinden yatırılmaktadır. Ancak banka hesap numarasını belirtenlerin maaşları kendi hesaplarına yatırılmaktadır.

Erkek Çocuklarının Yetim Maaşının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Erkek evlatların yetim aylığının kesildiği haller şu şekildedir:

 • Erkek çocukları çalışmaya başladıklarında yetim maaşı alma hakları da kaybolmaktadır.
 • Düzenli olarak bir aylık almaya başladıklarında yetim aylığı da kesilmektedir.
 • Ortaokula ya da liseye gitmeyerek eğitim hayatına devam etmiyor ise 18 yaşında yetim maaşı kesilmektedir.
 • Ortaokul veya lise eğitimi gören erkek çocukların yetim maaşları 20 yaşında kesilmektedir.
 • Üniversite eğitimine devam eden erkeklerin yetim aylıkları 25 yaşlarına kadar ödenmektedir.

Erkek çocuğunun evlenmesi, yetim aylığının kesilmesi için bir sebep değildir. Yetim aylığı alma şartlarını karşıladıkları sürece evlenseler de aylık almaya devam edebilmektedirler. Ayrıca eğer eğitimini sonlandırması sebebi ile yetim maaşı kesilmiş ise, tekrar eğitim hayatına devam etme kararı aldığında yeniden yetim maaşı başvurusu yapabilme hakkı bulunmaktadır.

Ancak; Ölüm aylığı alanların, belirlenen azami sürede okuldan mezun olması gerekir. Azami süre üniversite hazırlıkta 2 yıl, ön lisansta 4 yıldır. Lisans öğreniminde azami süre ise 4 yıllık fakültede 7 yılı, 5 yıllık fakültede 8 yılı, 6 yıllık fakültede ise 9 yılı geçemez. Dört yıllık bir üniversiteyi 7 yılda bitiremeyen öğrencinin aylığı, yaşı kaç olursa olsun kesilir.

Kız Çocuklarının Yetim Maaşları Ne Zaman Kesilmektedir?

Kız evlatların yetim aylıklarının kesildiği haller aşağıda belirtilmiştir:

 • Çalışmaya başladıklarında eğer muhtaçlık sınırının üzerine çıkan bir gelire sahip olurlarsa, yetim maaşları kesilmektedir.
 • Evlendikleri maaşları kesilmektedir.
 • Eşi vefat eden kadın eğer dul aylığı almaya başlar ise yetim aylığını aynı anda alamamaktadır. Dolayısı ile eşi vefat ettikten ve dul kaldıktan sonra dul aylığını ya da yetim aylığını tercih etmesi gerekmektedir.
 • Yetim maaşı almaya devam edebilmek için eşinden boşanan ancak hala eski eşi ile beraber yaşamaya devam eden kadınların yetim maaşları kesilmektedir.

Maaşı kesilen kadınlar işsiz kalır veya boşanırlarsa tekrar yetim maaşı almaya devam edebilmektedirler. Evlenmeden önce evlenme ödeneği yani çeyiz parası gibi yardımlar almış olanlar, boşandıktan sonra hemen yetim maaşı almaya başlayamamaktadırlar. Çeyiz parası alınan tarihin üzerinden 2 sene geçmiş olması gerekmektedir. Bu 2 sene dolduktan sonra yeniden yetim maaşı talep edilebilmektedir.

Malul Çocukların Yetim Maaşlarının Kesildiği Haller Nelerdir?

Malul çocukların yetim aylıklarının kesildiği durumlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Malul çocuklar yetim aylığı alırken çalışmaya başlarlarsa aylıkları kesilmektedir.
 • SGK tarafından ödenen herhangi bir aylığı almaya başladıklarında, yetim maaşları da otomatik olarak kesintiye uğramaktadır.
 • Malul çocuğun yetim maaşı alabilmesi için en az %60 oranında malullüğünü belgelemiş olması gerekmektedir. Dolayısı ile kontrol muayenesinde malullüğünün %60’ın altına düştüğü tespit edilir ise, aylığı da kesilmektedir.

Malul öğrenciler yetim maaşı alırken evlense dahi yetim aylığı kesintiye uğramamaktadır.

Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar ?

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

Shares:

285 Yorumlar

 • Efe
  18.01.2024

  Merhabalar ben yetim aylığı alıyorum 4 yıllık fakülte de okuyorum 4. Ve son sınıftayım alttan dersim yok fakat mezun olabilmek için bitirme tezi yazmam gerekiyor. Ben yazmayacağım ve okul uzayacak aylığım kesilir mi

  Cevapla
 • Ahmet
  07.09.2023

  merhaba babam imamdır memurdu 2021 de öldü ben bu sene liseye geçiçeğim 9. sınıfa yani ortaokuldan mezun oldum açıktan lise okumak zorundayım okurken okuyor gözükürmüyüm babamdan bağlanan maaş kesilirmi annemde memur cavabınız en kısa sürede bekliyorum aldığım maaş daha doğrusu abime verilen maaş emekli maaşı diye geçiyor babam görev yaparken vefat etti emekliyklen vefat etmedi

  Cevapla
 • Okan
  08.08.2023

  Üniversiteye Almanya da devam edecegim kesilen maaşımı tekrar alabilir miyim

  Cevapla
 • Sedat
  17.08.2022

  Merhabar, 2013 yılında vefat eden babamdan Emekli Sandığı yetim maaşı alıyorum. Yaşım 22 Lisans bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim fakat, sınava tekrar girdim başka bir lisans bölümüne kayıt yaptıracağım. Önceki bölümümden mezun olmadan kayıt sildirip diğerine kaydolacagim. Bu durumda maaşım kesilir mi ya da tekrar maaş alabilmem icin 3. Sınıfa mi geçmiş olmam lazım? Cevap verebillirseniz çok mutlu olurum teşekkürler.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   17.08.2022

   Merhaba,

   Lisans bölümü okuduğunuz için 25 yaşına kadar maaş alma hakkınız vardı. Bu durumda yine lisans okuyacağınız için maaşınızın kesilmeyeceğini düşünüyorum.

  • Sedat
   19.08.2022

   Cuma günü eski okulumdan kayıt sildirdim. Pazartesi tekrar yeni okula kayıt olacağım. Aradaki iki günlük boşluk sıkıntı yaratır mı?

  • Danışma Birimi
   19.08.2022

   Merhaba,

   Hayır yaratmaz dönem geçmediği sürece sıkıntı olmaz.

 • mehmet Aygül
  01.08.2022

  Merheba emekli sandığında yetim maasi aliyorum. 2006 da annem vefat etti. 2 yillik on lisans programi bitirdim. Tekrar uni sinavina girdim bu sefer 4 yillik lisans okumaya karar verdim simdi 2008 oncesi vefat oldugu icin maasim tekrar alabiliyor muyum birde arada mezun olmam ile tekrar lisans programina kayit icerisinde gecen 3 ay surec icerisindeki farklari alabiliyor muyum ?

  Cevapla
 • Osman
  31.07.2022

  Merhabalar 2004 yılında annem vefat etti. 4c emekli sandığından yetim maaşı alıyorum. 27.07.2022 tarihinde on lisans programından mezun oldum. Hem üniversitesi hem dgs sınavına girdim. Universiteden 4 yıllık bir lisans bölümü yazmam halinde maaş alabiliyor muyum ? Yoksa dgs ile 4 yıllık universiteys tamamlamam mi gerekiyor.

  Cevapla
 • melis
  21.07.2022

  merhaba babam 2020 yılında vefat etti ben 25 yaşındayım ve sigortalı bir işte çalışıyorum, açıktan ikinci bir üniversite okumayı düşünüyorum bu durumda yetim aylığı tekrar bağlanır mı?

  Cevapla
 • Can
  24.05.2022

  Merhaba 2 yıllık okuyorum son sınıftayım ama yazın staj im var staj süresi boyunca yetim maaşı alabilir miyim?

  Cevapla
  • Oğuz
   06.08.2022

   Bu sorunun cevabı bana da çok lazım

 • Aliş
  18.05.2022

  Alttan ders bıraksam aylığım devam eder mi?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.05.2022

   Merhaba,

   2 yıllık için dört yıla 4 yıllık için 6 yıla kadar 25 yaş sınırını aşmamak kaydi ile maaş alınabilir. Alttan dersiniz olsa da alabilirsiniz.

 • eren a
  16.05.2022

  İyi günler. Babamı 2015 yılında kaybettim, 2003 doğumluyum ve 2021 Temmuz ayında liseden mezun oldum. Annem, bir kardeşim ve ben ölüm aylığı alıyorduk, ben mezun alınca benimki kesildi, annemin ve kardeşimin aylıklarında bir miktar artış oldu. Bu konuda birkaç sorum olacaktı:
  1- Ben üniversiteye başladığımda dilekçe ile başvurmam durumunda aylığımın geri bağlanacağından haberim var fakat annem ve kardeşimin aldığı aylıklarda azalma olur mu?
  2- Aylığım bağlandıktan sonra kesildiğinden itibaren ödenmeyen aylıkları toplu olarak alma imkanım var mı? (Abim yanlış hatırlamıyorsam 2016 yılında mezun olduğunda kesilmiş, üniversiteye başladığında tekrar bağlanmış ve o dönem toplu bir para almıştı 4-5 aylık süre için)
  3- Herhangi bir sigortalı işe girmem durumunda üniversitede eğitim görüyorsam aylığı almaya devam edebilir miyim?
  4- Aylığım tekrar bağlandığında sigortam da oluyor mu yoksa tekrar Genel Sağlık Sigortasına veya yeşil karta mı başvurmalıyım?

  Cevapla
 • Menderes
  15.04.2022

  Merhabalar, 1+2 yıllık önlisans bölümü bitirdim. Sonrasında açık öğretim (önlisans) bölümüne başladım. Maaşım devam edecek midir? Bir diğer sorum ise maaşımı şu anda 4-a üzerinden almaktayım. Açık öğretimim devam ediyor bu süreçte sigortalı olarak işe girdiğim takdirde maaşım devam eder mi?

  Cevapla
 • Ayşe erdim
  01.04.2022

  Merhaba ,
  2021 de öğrenciliğim bitti . Yetim aylıgı alıyordum işe girince kesildi fakat öğrencilik süremde aynı zamanda şirket ortaklığından dolayı bağkurum vardı SSK lı işe girince bağkurda durdu .ve şu anda bana borç çıktı . Öğrenci olup 25 yaşına kadar çalışsanda alınabiliyor maaş diye biliyordum . Babam 2016 da vefat etti . Borç çıkması doğru mu ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   01.04.2022

   Merhaba,

   Öğrenciler aynı zamanda çalışsa bile yetim maaşı alabilir. ancak bağkur sigortalığı etkiler mi araştırmamız lazım. Farklı bir durum var.

 • zeynep
  20.03.2022

  merhaba ben 21 yaşındayım babam 2003 yılında vefat etti yetim aylığı alıyordum okulum bitti sigortalı işe başladım maaşım kesildi fakat şimdi 2. üniversiteye açıktan başlıcam tekrardan hem çalışıp hem yetim maaşı alabilir miyim?

  Cevapla
 • Gökdeniz Yılmaz
  03.03.2022

  Üniversite 1. Sınıf öğrencisiyim 19yaşındayım babamdan dolayı gelen yetim maaşı alıyorum. 2.dönem okulumu dondurmayı düşünüyorum.Maaşım kesilirmi ?

  Cevapla
 • eymen
  15.02.2022

  Merhaba bu sene 24 yaşındayım babam emekli sandığı ve 2008 öncesi vefat şu anda örgün eğitimden okuduğum iki yıllık üniversiteden kayıt silme durumuna gelmek üzeriyim aynı zamanda açıktan ikinci üniversiteyi okumaktayım (dönemim uzayacak) sgk ya ikinci üniversite üzerinden tekrar başvuru yaparsam yetim maaşı almaya devam edebilir miyim?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   15.02.2022

   Merhaba,

   Evet ikinci üniversiteden dolayı maaş almaya devam edebilirsiniz.

 • Ulaş Çam
  13.01.2022

  Merhaba 2001 doğumluyum. Babam 18.05.2008 tarihinde vefat etti. Annem çalışıyor.. dul ve yetim aylığını ben 18 yaşına gelinceye kadar aldık daha sonra annem 18 yaşıma geldiğimi ssk ya bildirdi bu süre zarfında birkaç ay daha benim hissem yatmış olmalı ki daha sonra annemin dul yetim aylığından her ay ( 1 yıl kadar sürdü ) kesinti oldu. Daha sonra marmara üniversitesini kazandım şu anda 2. sınıftayım… e devlet üzerinden babamın TC numarası ile başvuru yaptığım zaman Yakınınızın kaydı bulunmadığından, Talebiniz alınamadı, Kurumumuza müracaatta bulunabilirsiniz yazısı çıkıyor. Bu durumda ;
  – Geçmiş yetim aylıklarını da alabilecek miyim ?
  – Annemin aldığı miktarda azalma olacak mı ?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   14.01.2022

   Merhaba,

   Öğrenci olmadığınız dönem ile ilgili bir hakkınız yok. Öğrenci belgeniz ile ikametgahınızın bağlı bulunduğu sgm ye başvuru yapabilirsiniz. Annenizin maaşından kesinti olur ancak size yatan kadar olmaz.

 • Semiha
  13.12.2021

  Merhaba eşim 2019da vefat etti oğlum 2yıllık önlisans bitirdikten sonra mezun oldu emekli sandığından maaş alıyordu mezun olunca 2020 temmuzda maaşı kesildi bu yıl DGSyle ünüversiteye tekrar başladı şu an 2.ci sınıftan devam ediyor sgkya öğrenci belgesiyle dilekçe gönderdiAlo 170i arayarak başvurusunun sonucunu öğrenmek istedi sorgulamanın sonucunun olumsuz yanıtını aldı dgsyle ünüversiteye geçiş 2.ci ünüversitemi sayılıyor beni aydınlatırsanız sevinirim

  Cevapla
 • Murat
  18.11.2021

  Merhaba 23 yasindayim. universite 4. Sinif ogrenciyim .
  Bir firmada calismaya baslayacagim. Erkek ogrenciler sigortali bir iste calisirsa yetim ayliklari kesilir mi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.11.2021

   Merhaba,

   Üniversite öğrencisi olduğunuzdan öğrenciliğn devam etmesi şartı ile 25 yaşına kadar çalışsanız da yetim maaşını almaya devam edebilirsiniz.

 • Arda
  14.11.2021

  Merhaba, ben 2 yıllık bir bölüm okudum ve bir sene ara verdikten sonra DGS ile Mimarlık bölümüne geçiş yaptım ama maaşım henüz bağlanmadı acaba alabiliyor muyum yoksa bir DGS ile geçiş yapanlara maaş bağlanmıyor mu?

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir