2018 – YURTDIŞI BORÇLANMASI HESAPLAMA

YURT DIŞI BORÇLANMASI HESAPLAMA

Yurtdışı borçlanması hesaplama için oluşturduğumuz bu uygulama ile kolaylıkla yurtdışı borçlanması hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışı borçlanması hakkında daha çok bilgi almak için lütfen SGK Yurtdışı Borçlanması konumuzu inceleyiniz.

Yurt Dışı Borçlanması Nedir ?

Yurt dışında Çalışan Türk Vatandaşlarının Yurt dışında Geçen Sürelerinin belgelenmesi koşuluyla bu süreleri borçlanıp, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesiyle emeklilik hakkına sahip olmasıdır.

Yurt Dışı Borçlanmasının Amacı Nedir ?

Yurt dışı borçlanması ile Türkiye’ de sigortalı olarak çalışıp sonradan yurt dışına çıkmış olan veya Türkiye de çalışması olmamasına rağmen yurt dışında ikamet eden Türk Vatandaşlarının da eşitlik ilkesi göz önüne alınarak Türkiye ‘de emeklilik hakkı elde edebilmesi amaçlanmıştır.


1 ay = 30 gün olacak şekilde borçlanma yapmak istediğiniz süreyi hesaplayarak gün cinsinden giriş yapınız. (5 ay=150 gün, 12 ay=360 gün, 15 ay=450 gün, 18 ay=540 gün)
Başvuru Tarihi :
Borçlanmak istediginiz gün sayısı :
 

Yurt Dışı Borçlanma İşlemlerinin Şartları Nelerdir?

Yurt dışı hizmet borçlanmasından yararlanabilmek için borçlanma yapmak istenen sürelerde ve borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmak (doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler dahil olmak üzere) , ev kadınlığında geçen süreleri veya hizmetleri belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şartları vardır.

Yurt Dışı Borçlanmasında Hangi Süreler Borçlanılabilir?

Yurt dışı borçlanma kapsamındaki süreleri; ‘’yurt dışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ve ev kadını olarak geçen süreler olarak sıralayabiliriz.

Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Yurt dışı borçlanması, borçlanacak dönemdeki güncel prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, belirleyecekleri günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama, borçlanma yapılmak istenildiği dönemde geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırlarından yapılmaktadır. Yani yurt dışında geçirilen yıllardaki esas kazançlar değil, Borçlanılan senenin esas kazancı baz alınır.

Borçlanma Kapsamında Olmayan Yurt Dışı Süreleri Nelerdir?

Yurt dışında geçen sürelerden; 18 yaşını doldurana kadarki , Türk vatandaşlığının kazanılmasından önce veya Türk vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra geçen sigortalılık, işsizlik ve ev kadını olarak geçen süreler borçlanma kapsamında değildir.

Yurt Dışı Süresinin Bir Kısmını Borçlanılabilir mi?

Özellikle daha önce Türkiye’ de çalışması bulunan vatandaşların yurt dışındaki tüm sürelerini borçlanmasına ihtiyaç olmayabilir. Bu nedenle Başvuru sahipleri, bu sürelerin tamamını borçlanma isteğinde bulunabilecekleri gibi, bir kısmını yada aylık bağlamaya yetecek bölümünü borçlanma talebinde de bulunabilirler.

Yurt dışı borçlanma işlemlerinde nereye başvurulur?

1) - Yurtdışında 8/5/2008 tarihinden önce veya sonra geçen hizmet sürelerini bu tarihten sonra borçlanma talebinde bulunanların borçlanma talep tarihinden önce Türkiye’de son defa;
a) - Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir. Türkiye’de ikamet kayıtları bulunmayan kişilerin borçlanma işlemleri ise nüfusa kayıtlı oldukları ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir.
b) - 506 sayılı Kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sandıklardan birine tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri ise ilgili sandıkça sonuçlandırılacaktır.
2) - Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması bulunmayanların sigortalılık süreleri ile ev kadını olarak geçen sürelerine ait borçlanma işlemleri başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir.
3) - Kendilerine veya hak sahiplerine sosyal güvenlik sözleşmesi uygulanmak suretiyle kısmi aylık bağlanmış olanların borçlanma işlemleri (Almanya hariç), son defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (c) bendi kapsamında çalışanların borçlanma işlemleri Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.

Borçlanılan Primler Ne Kadar Süre İçinde Ödenmelidir?

Borçlanmanın geçerli olabilmesi için tahakkuk ettirilen borç tutarının tebliğ edildiği tarihten itibaren üç ay içerisinde ödenmesi gerekir, bu süre içerisinde ödeme yapmayanların yeniden başvuru yapması gerekir. Primi ödenmeyen borçlanma süreleri hizmetten sayılmaz.

Borçlanma İşlemlerinden Vazgeçebilir Miyim?

1) - Borçlanma başvurusunda bulunup borcu tebliğ edilmeden ya da tebliğ edildikten sonra üç aylık süre içinde borçlanma başvurusundan vazgeçtiklerini yazılı olarak bildirenlerin borçlanma başvuruları geçersiz sayılacaktır.
2) - Tahakkuk ettirilen borcun tamamını veya bir kısmını ödeyenlerden henüz kendilerine bağlanan aylıkları almaya başlamadan borçlanmalarının iptal edilmesi için yazılı başvuruda bulunanların ödedikleri borçlanma tutarının tamamı, faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak iade edilecektir. Bu durumda kısmi iade yapılmayacak, diğer bir ifadeyle, borçlanmanın bir kısmı iptal edilerek, bir kısmı geçerli sayılmayacaktır. Ancak, farklı tarihlerde birden fazla borçlanma yapılmış ise talep sahibinin yapmış olduğu borçlanmalardan bir ya da birkaçından vazgeçme hakkı saklıdır.
3) - Borçlandıkları hizmetleri ile malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılara yazılı başvuruları halinde, ödenen borçlanma miktarının tamamı faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak iade edilecektir.
4) - Borçlandıkları hizmetler dikkate alınarak aylık almakta olanlar, borçlanma başvurusu ve buna bağlı olarak yapılan borçlanmadan vazgeçemeyeceklerinden, bunların ödedikleri borçlanma tutarı iade edilmeyecektir.


Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

 1. Kenan Ertug dedi ki:

  Merhaba, ben 2007 yilinda eşim ile beraber 3,5 dolar üzerinden borclandim ama daha ödemedim, simdi dolar üzerinden yaptigim borcu mu ödesem, yoksa tekrar TL üzerinden borclanip ödeme yapsam, hangisi daha avantajli ?

  Saygilar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borçlanma yaptıktan 3 ay sonrasına kadar ödeme yapmadıysanız borçlanmanız iptal olur. tekrar müracaat etmeniz gerekmektedir. 2018 bitmeden borçlanma yaparsanız 2019 da asgari ücret artışından etkilenmeden daha avantajlı bir şekilde daha az bir miktar ile ödeme yapma imkanınız olur.

 2. Nesrin dedi ki:

  Merhaba
  Ben 1976 doğumluyum. 1998 yılında iki ay almanyada çalışmışığım var.4 yılda oturum iznim ile almanyada ikamet ettim.sonra Türkiye ye döndüm ve bir süre ülkemde çalıştım.şayet almanyadan hizmet belgemi burada SGK ya verirsem borçlanarak emekli olabilir miyim.

 3. selin dedi ki:

  Merhaba, 1995 Eylül-1998 Mart tarihleri arasında kktc meb çalışmamı n bir kısmını getirerek TR den ( 1999 Kasımdan Üni. Emekli sandığı çalışıyorum) emekli yaşımı erkene çekmek istiyorum..Ancak bunun için borçlanılacak zamanın en az kaç gününü borçlanabilirim..bilmiyorum..ihtiyacım olan sadece 1 ay (1995 Eylül – işe başlama erkene çekilsin diye), bu mümkün mü..Şuan zaten TR den gün sayım 6800, güne ihtiyacım yok.. En az kaç günü yurtdışından borçlanabiliyoruz bunu merak ediyorum..(çünkü bazı yerlerde en az 1 yıl duyuyorum, bazı yazılarda (sizinki gibi) ihtiyaç olan gün borçlanılır yazıyor..) Şimdiden çok teşekkür ederim zaman ayırıp cevapladığınız için..

 4. İsmail Üzülmez dedi ki:

  Merhaba,
  Versicherungsverlauf’da çocukların isimleri
  yazması şart mı ?
  Başka hangi Belgeler lazım ?
  Eşim Emekli olabilmesi için , 1974 doğumlu ve
  42 senedir Almanyada..

 5. Sezai dedi ki:

  1960 dogumluyum, yurtdisinda 30 seneyi askin sigortali calismisligim var. Türkiye de hic calismadim. Müracaat ettigimde ne kadar prim ödemem gerekir ve ne zaman emekli olabilirim.

 6. Hülya dedi ki:

  Merhaba, 08.03.1969 doğumluyum, SSK girişim 01.11.1991.
  Nisan 1996 – Mayıs 2008 yılları arasında Amerika’da öğrencilik, ev hanımlığı ve çalışarak belli süreler geçirdim. 1996-1998 yılları arasında MBA tamamladıktan sonra bir yıllık çalışa izniyle çalışma hayatıma başladım. Daha sonra da işveren sponsorluğu ile once Greencard daha sonra da vatandaşılık aldım.
  27.04.2001 Amerika doğumlu bir oğlum var.
  2008’de Türkiye’ye kesin dönüş yaptık ve Ocak 2009’dan beri de yine sigortalı olarak çalışıyorum.
  Mart 2016’da 48 yaşını doldurduktan sonra emeklilikte yaş sınırımı doldurmuş olmama ragmen halen yaklaşık 4 yıllık günsayı ekskliğinden emekli olamamıştım. İşlemler çok teferruatlı olduğundan yurtdışı çalışma borçlanması yapamadım. Ancak şimdi yurtdışı öğrencilik veya ev hanımlığı borçlanması da yapılabildiğini öğrendim.
  Yurtdışı borçlanması mı yoksa doğum borçlanması mı yapmam benim için daha uygun olacaktır? Yurtdışı çalışma/öğrencilik/ev hanımlığı borçlanması yapacaksam 2000 öncesi sanırım daha yüksek emekli maaşı sağlıyor.
  Sanırım pek çok alternatifim var ama benim için en avantajlısını çözmek biraz zor oluyor.
  Deperlendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

 7. Nur dedi ki:

  Merhabalar Türkiyeden 4c memur Emeklisiyin Emekli aylığım kesilmeden, Almanyada nasıl çalışabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Almanya da çalışma ile ilgili gelir elde etmeye başladığınız andan itibaren maaş kesilir. Sosyal güvenceli olarak çalışamazsınız.

 8. Bünhan dedi ki:

  Ilgili birime,

  1958 Istanbul dogumlu, TC vatandasiyim.TC de ise ilk girisim 24.11.1980 ile 23.5.1982 arasinda. Gün sayim 5964, calisma yilim 17 yil. Ancak 25 yil olmasi gerektigini okudum.

  1996-2018 yillari arasinda Avusturyada calistim ve bu sene 60 yasimi doldurdugum icin burada emeklilige basvurdum.

  TC de emekli olabilmem icin yurtdisi borclanmasi yapmam gerekiyor mu? 25 yila tamamlamam icin 8 yil daha mi ödemem gerekiyor? Ödemem gereken rakam yaklasik ne kadar olur? Sonuncu sorum da emekli maasi yaklasik ne civarda olur?

  Yardimlariniz icin pesinen tesekkür ederim.Saygilarimla

 9. Omer Levent Oral dedi ki:

  Merhabalar,

  Yurtdisi borclanmasi icin 1394 gun eksigim vardi.Ukrayna da Kiev T.C.
  Buyukelciliginden hizmet belgemi aldim.Bunun haricinde ne tur evraklar gereklidir? Simdiden tesekkurler.

 10. Aydoğan dedi ki:

  Sayın ilgili,
  1961 ve 1979 yılları arasında Almanya da çalıştım.Ve Türkiyeye 1979 yılında temelli dönüş yaptım.Kendim yatırmış olduğum sigorta primlerimi Almanyadan alıp Türkiyeden emekli oldum..Bir arkadaşımız bahsetti 65 yaş Almanya hükümeti emekli yapıyormuş bunu alabilir miyiz? Onlar almışlar..Bu konuda yardımcı olursanız seviniriz.
  Saygılar,

 11. Kazim arican dedi ki:

  Mart 67 dogumluyum,trde askerlik borclanmasiyla beraber 1929 gunum var ve 11,5seneden beri araliksiz polonyada calisiyorum ve artik trye donup yurtdisi borclanmasi yapabilir miyim,gunum artik yeterlimi? soruyorum cunku bazilari hafta sonlari ve bayramlar sayilmaz diyo.1 yil 360 mi sayiliyo yoksa 260 mi?360 sayiliyosa eger tamamladim,260 ise yetmiyo galiba,lutfen acil yardim

 12. mürüvet dedi ki:

  merhaba ben 54 yaşindayım,1979 yılında ailemle birleşik arap emirlilerine gittim ve 1982 yılından itibarende orada kuofor salonunda işe başladım ve çalıştım,1984 evlendim 1989 kızım dogdu, 1992 de pakistana gittik ordada öğretmen olarak çalıştım, ve 1997 de oğlum dogdu. 16.08.2000 ile 2004 aralık ayına kadar Australyada çalıştım.ve 09.10.2006 türkiyede ilk sgk girişim oldu ve çalışıyorum ben nasıl emekli olurum yurt dışlarını ve çocuklarımı borçlu ödeme yapabilirmiyim.

 13. Sirin dedi ki:

  Merhabalar, Almanyada yaşıyoruz, eşim için bana gegen ôdeme,cetvelindeki parayı yatirdik daha sonra emeklisinin başlamasi için başvuru formülünü doldurup yoladik aradan 3 ay geçmesine ramen bizlere halen bilgi gelmedi bilen varsa ne yapmalıyım, cevaplarsa memun olurum

 14. FUNDA dedi ki:

  İyi günler bişey soracaktım ben hem Türk hem Alman vatandaşıyım 2013 Den itibaren ikametimi türkiyeye aldırdım 2 çocuğum var biri 2010 diğeri 2013 doğumlu ikiside istanbulda doğdu ilk 2003 de Türkiye’de ssklı işe başladım şuanda 4500 günüm dolmuş durumda Almanya’da da sigortam 2002 de falan başladı 1 aylık sigortam ya var ya yok bir yada iki hafta da olabilir kısa bir süre çalışmıştım orada acaba Türkiye’deki 4500 günümü saydırabilir miyim almanyadan emekli olma imkanım olabilir mi yada en kısa yoldan nasıl ordan emekli olabilirim 1980 doğumluyum ?

 15. Niyazi KIRCA dedi ki:

  Merhabalar,
  ben 20.03.1966 dogumluyum, yurt disinda yasiyorum ve cifte vatandasim. Cocuklugumdan beri %50 engelliyim. 2 Ay önce 3600 gün üzerinden borclanarak emeklilige bas vurdum ve gecen hafta ssk dan bildiri mektubunu aldim. Dilekce formunda engellilik hakkinda hic bir soru yoktu o yüzden engeliligim hakkinda bir bildiride bulunamadim. Bu sartlar altinda 01.03.1993 tarihinde calismaya basladigimi ele alirsak nasil bir borclanmali emeklilik olabilir ve bu sartlar altinda ssk müdürlügüme hangi formu veya evraklari göndermem gerekir engelliligimi ispat etmem icin? Bu sartlar altinda borclanma miktari degisecekmi ve bu yüzden yeni borclanma bildirisi icin müracat etmem gerekecekmi?

 16. sevda güventürk dedi ki:

  yanımda çalışan gürcü bayanın sigortasını her ay düzenli ödemekteyim. bu ay yani temmuz sonu sadece 60 lira aldılar. Gerisi ne zaman ödenecek. Teşekkür ederim

 17. Leman dedi ki:

  Merhaba 1956 doğumluyum 1979 yılında Almanya-da çalışmaya başladım 1998 yılına kadar çalışmam var.kesin dönüş yaptim 2005 yılında 3.5 dolar üzerinden borçlanma yaptim ama o zaman ödeme yapmadım. Şu an borçlanmayı bu eski borçlanma üzerinden yapabilir miyim yapamazsam hangi şartlarda yapabilirim turkiye de çalışmam yok bu arada .borçlanma olunca kesin emekli olabirmiyim olursa ne kadar maaş bağlanır şimdiden teşekkürler

 18. Mehtap dedi ki:

  1971 doğumlu ev hanımııym.2004 sigorta başlangıcım ve 1200 gün sgk prim ödemem mevcut.1996-2001 yılları arasında yurt dışında yaşadım.Yurt dışında doğan 1997-1998 ve 2001 doğumlu olmak üzere 3 çocuğum var.Sorum yurt dışında doğan çocuklarım için borçlanma yapabilir miyim?

 19. Soydan Bagdat dedi ki:

  Sn. Yetkililer,

  Ben 1963 doğumlu Alman vatandaşı olarak Almanya’da yaşamaktayım. 1986 yılında Türkiye’de SSK başlangıcım var.
  Alman vatandaşı olmadan önce, Almanya’daki çalışmalarımı da 2015 yılında SGK kabul etti. 5.450 gün üzerinden emekliliğe hak kazandım. Ancak 60 gün eksiğim kaldı. Halen Almanya’da Alman vatandaşı olarak yaşamaktayım.
  1- 60 gün eksiğimi nasıl tamamlarım
  2- Türkiye’ye 60 gün kalmadan Türkiye’den bir şirkette 60 gün
  (2 ay) sigortalı çalışabilir miyim.

  Cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim

  Saygilarimla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bir şirketin yurt dışı temsilcisi olarak çalışabilmeniz mümkün. Ancak tabi yurt dışı temsilcisi olan bir yer olmalı.

 20. D.D dedi ki:

  Merhaba;

  ben 10 Haziran 1981 Almanya doğumluyum. Meslek eğitimiyle birlikte toplam 7 yıllık bir çalışma geçmişim var Almanya da. 2010 yılın da emeklilik primime dokunmadan Türkiyeye yerleştim. Üniversite okudum ve 2 yıldır türkiye de çalışıyorum. Türkiyede hangi koşullarda ve nasıl bir hesaplama ile emekli olabilirim.?

 21. Kadriye CESUR dedi ki:

  Merhabalar ben Kadriye CESUR, 1965 Bulgaristan dogumluyum. Bulgaristan’da 1984 yilinda sigorta baslangicim olup 7 yil calismisligim var. 1993 yilinda Turkiye’ye geldik ve 1997 yilinda Turk vatandasi olduk. Cocuklarim ufak oldugu icin calisamadim ancak 2005 yilinda calismaya basladim ve sigorta girisimi ancak bu tarihte yaptirabildim. O tarihten beridir hala calisiyorum. Sorum su; Bulgaristandaki calismis oldugum primlerimi buraya nasil aktara bilirim? Su onemli notu da belirtmek isterim, biz ZORUNLU GOÇE tabi olmadan yasal yollarla vizemizi aldik geldik ve burada kaldik. Benim için çok önemli olan bu soruyu en ayrintili sekilde cevaplarsaniz cok memnun olurum. Bu sorunumla alakali hic biryerden net ve kesin bir cevap alamadim bu gune kadar. Simdiden tesekkürler.

 22. Suzan dedi ki:

  Merhaba..fransa cifte vadandasligim var..9 yildir turkiyede yasiyorum..oncesinde fransada 7 yil sigortali calistim..turkiyede emekli olma sansim varmi..varsa ne yapmali ve nereye basvurmaliyim..bilgi verirseniz minnettar olurum..tesekurler..

 23. Kemal Oguz dedi ki:

  Merhabalar,
  Almanya’da yasiyorum ve Türkiye’den emekliyim. Türkiye’de ki emekli ayligimi Almanya’da ki Banka hesabima aktarilmasini istiyorum ve ayrica http://www.turkiye.gov.tr internet sitesinden bu islemi gerceklestirebilirim.
  Sormak istedigim: Almanya’da ki Banka hesabima emekli ayligim transfer edilirken, transfer Havale ücreti nekadar olur? Türk Lirasi veya Euro olarak.

  Vereceginiz bilgiler icin tesekkürler.

 24. berna erkek dedi ki:

  Merhabalar,
  Ablam 51 yaşında Almanya da ikamet ediyor ve orada toplam bir sene çalışmışlığı vardır tahminen. rahatsızlığı sebebiyle sosyal yardımı ile geçimin sağlıyor. Türkiye de hiç sigorta girişi olmadı. TC vatandaşı olarak Türkiye de borçlanarak emekli olabilme şansı var mı?

  bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim

 25. Cumhur Yalçınöz dedi ki:

  02.09.1974 doğumluyum.
  — Mart 1998- Nisan 1999 tariheri arsında yedek subay olarak emekli sandığına kayıtlı olarak ilk sigorta girişim yapılmış oldu.
  —Ağustos 2000 yılında bugüne Romayada çalışmaktayım. Temmuz 2000-Agustos 2006 tarihleri arasındaki yurtdışında çalışmamı borçlandım ve ödemesini yaptım.
  sorularım şöyle
  1. emeklilik sğrem nedir kaç yaşında ve kaç prim günü ödemsi yapınca emekli ola bilirim.
  2.Türkiyeden emekli olabilmem için Romayadaki süremünde dolmasımı gerekiyor yoksa şartları sağladığımda Türkiyeden emekli olup maaş almaya başlıya bilirimiyim.
  3. Emekli olmak için mutlaka 25 yıl hizmet süresi yada 25 yıl yurtdışı çalışma sürem olmalımı yoksa sadece prim gün sayısı ve yaş tammalanınca emekli olabilirmiyim.
  4. Eşer kanun çıkar ise yaşa takılanlar için bir kanun çıkar ise benim gibi yurtdışı borşlanması olanlar emekli olacaklar bu hakkatn yararlanabilirmi.
  Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.
  ve şunda belirteyim siteniz çok acıklayıcı ve yaralı bir site bunu hazırlayan ve emeği olan herkesede ayrıca teşekkürler

 26. RAMAZAN BEY dedi ki:

  MERHABA ;
  1988 YILINDA TÜRKİYEDE 250 GÜN SSK ÇALIŞTIKTAN SONRA , AVUSTURYADA ÇALIŞMAYA BAŞLADIM.GEÇİRDİĞİM BÜYÜK RAHATSIZLAR SONRASI HASTANE HEYET TARAFINDAN MALÜLEN EMEKLİ OLDUM .ŞİMDİ İSE TÜRKİYEDEN EMKLİLİK İSTİYORUM.FORMU ALDIM DOLDURDUM.FAKAT SORUM ŞU NE KADAR ÖDEMEM ÇIKAR ? İKİ MAAŞ ALABİLİRMİYİM ÖDEME YAPARSAM ?
  E DEVLETTEN BAKTIĞIMDA 5450 GÜN 51 YAŞ DİYOR. BEN 60 YAŞINDAYIM ŞUAN?

 27. orhan ve mürvet dedi ki:

  iyi günler
  ben 21.07.1969 (Almanyaya giris Eylül 1969) 1986 yilinda meselk gördükten sonra araliksiz calismaktayim. 1999 yilindan itibaren kendi is sahibiyim ve burada emekli kasasinda para ödemiyorum. Türkiyede calismisligim yok.
  borclanarak nasil türkiyeden emekli olabilirim ?
  hanki yastan itibaren emekli maasi baglaniyior ?

  ve hanim 15.05.1970 dogumlu (Almanya´ya giris 1979) ayni sekilde meslek yaptiktan sonra 1991 yilina kadar araliksiz – ondan sonra aralikli calismisligi vardir almanyada.

  üc cocuk sahibiyiz

  cevaplariniza tesekkürler

 28. Kasım dedi ki:

  Merhabalar;
  Yaklaşık 8 sene Almanya’da Emeklilik Primi ödemem var. 6 yıldır TR’de yaşıyorum ve şuanda çalışıyorum. Emeklilik primi ödemelerimin bana iade edilmesinde çalışıyor olmam bir engel teşkil eder mi yoksa hemen başvurursam bu ödemeyi alabilir miyim ?
  Bilgi için Teşekkürler,
  İyi çalışmalar diliyorum,
  Saygılarımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bekleme süresinin başlangıcı mecburi sigortalılığın sona erdiği tarihtir. Almanya ve Türkiye’deki mecburi sigortalılık eşdeğer olup Almanya’da kazanç yerine geçen ödemeler olarak kabul edilen işsizlik parası, işsizlik yardımı veya 01 Ocak 2005’ten sonra işsizlik parası veya hastalık parası gibi ödemeler mecburi sigortalılık olarak işlem görmekte ve bekleme süresi bu tür ödemelerin bitiminde başlamaktadır.İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da mecburi sigortalı olunur ise iki yıllık bekleme süresi her defasında mecburi sigortalılığın sona ermesinden sonra başlamaktadır. Dolayısıyla Türkiyeye döndükten sonra iki sene çalışmamışlığınız var ise iade alabilirsiniz. Yoksa 2 sene sigortasız ve işsizlik maaşı dahi almamış olmalısınız.

 29. Yasemin dedi ki:

  Selamlar,
  “YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ” basligiyla internet sitenizde yazi var ve ben bu yazinin icerigine dayanarak emeklilik icin müracatta bulundum.yine bu sitedeki yazi icinde aynen yaznin bir kismi söyle;
  Yurtdışı Borçlanmasından Kimler Faydalanabilir?
  • TC vatandaşı olmak,
  • Yurtdışında belirli bir süre ikamet etmek,
  • Hizmet ettiği ve çalıştığı yılları belgeli bir şekilde ifade edebilmek,
  • Son olarak da yazılı olarak müracaat etmek gerekir.
  Bu koşulları sağlayan kişiler yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına girmektedirler.

  Bu yazinin acaba neresinde bir yanlis anlasilma oldu acaba müracat edilirken yapilmasi gereken bir nokta vardi da ben mi yanlis anladim .
  simdiden cevaplariniz icin tesekkürlei.
  Saygilarimla
  Yasemin Yüksel

 30. Adem dedi ki:

  Merhaba,
  borçlanarak emekli olabilmek için 18 yaşından sonra yurt dışında en az kaç sene türk vatandaşı olarak yaşamış olmak gerekiyor diye bilmek istiyorum.

  Ben bu süreyi 10 sene olarak biliyordum, ama tanıdığım birisi bana erkekler için bu sürenin 15 yıl, bayanlar için ise 10 yıl olduğunun kendisine söylenildiğini belirtti.

  1. Soru: Gerçekte bu süre bay ve bayanlar için ne kadar? Bu sorunun cevabını hangi kanun veya kararnamede yazılı olarak bulabilirim?

  Ben 05.05.1964 doğumlu ve Haziran 1980′ den beri Almanya’ da yaşıyorum. Eşim 10.02.1970 doğumlu ve Ağustos 1989′ den beri Almanya’ da yaşıyor. Her ikimiz de türk vatandaşlığından Şubat 1998′ de tamamen çıktık ve Ekim 2016′ da her ikimizin de SSK girişi var.

  Eşim yurt dışında yaklaşık 8,5 yıl türk vatandaşı olarak yaşadı, benimse bu süre 16 yıl civarında.

  2. Soru: Eşim 10 yılı veya daha fazlasını doldurmadığı için borçlanarak emeklilik yine de onun için mümkün mü?
  Cevabınız evetse, 58 yaşını beklemeden erken emeklilik için kaç gün borçlanması gerekiyor ve en erken ne zaman emekli olabilir? Borçlanma başvurusu için sigorta başlangıcı hangi tarihe tekabül ediyor?

  Cevap hayırsa, bir şekilde borçlanarak SSK üzerinden emeklilik eşim için mümkün mü?

  3. Soru: Ben 60 yaşımı beklemeden (yani 3600 gün üzerinden değil) borçlanarak emekli olabilmem için kaç günü borçlanmam gerekiyor? Türkiye’ de askerlik yapmadım, sadece Almanya’ da çalışmışlığım ve TR’ de SSK girişim var. Borçlanma başvurusu için sigorta başlangıcı hangi tarihe tekabül ediyor?

  4. Soru: Burada malulen (50%) geçici emekli olanlar, Türkiye’ de izindeyken bir yerde sigortalı olarak asgari bir süre çalışıp SSK girişi yapmaları mümkün mü, yoksa burada ancak tam emekli olunca mı Türkiye’ de çalışarak SSK’ lı olabilirler?

  5. Soru: Türkiye’ den de malulen emekli olabilmek için gerekli olan 60% sakatlılık kişide mevcut değilse, Almanya’ da 50% sakatlılık ile malulen geçici emekli olan SSK girişli bir şahıs, Türkiye’ den de emekli olabilmek için yaşını mı beklemek zorunda, yoksa 5000 küsür gün üzerinden borçlanarak burada geçici emeklilik süresince Türkiye’ den de emekli olabilir mi?

  6. Soru: Türkiye’ den borçlanarak emekli olan bir şahıs, daha sonra Almaya’ da malulen geçici emekli olduğunda, bu durum Türkiye’ deki emekliliğini etkiler mi?

  Bu zamana kadarki birktirdiğim soruları burada birlikte yönelttim. Cevabınızı soru numarasına hitaben verirseniz, cevaplar daha anlaşılır olacaktır.
  Zahmetiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla

 31. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar,birkac gün oldu ben yorum yapali ama hala “Yorumunuz denetim için bekliyor”yaziyor bilemedim tekrar ayni soruyu yönelmek istiyorum belki busefer dogru yere gider ve bir yanit gelir..
  Ben 1971 dogumluyum. 1987 tarihli ssk sigorta girisimim var ve 1992 yilindan beri Almanyada yasamaktayim. SSK ya sigorta borclanmaya basvurarak borclarimi ödedim yasimida bekledikten sonra gecen sene 2017 Mayis ayinda emekli basvurusunda bulundum. Malsef bu gün nerdeyse birsene bekledikten sonra red mektubu geldi,Almanyada calisdigimdan dolayi red ediliyor emeklilik müracatim. Ne yapmaliyim bana bir yol gösterirmisiniz? Bu arada burda %75 calisiyorum yardim almiyorum.
  Yardimlariniz icin simdiden tesekkürler.
  saygilarimla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurt dışında çalıştığınız için Türkiye den emekli maaşı bağlanamaz. Ancak Yatırdığınız primler boşuna değil. Yurt dışında emekli olup çalışmamaya başladığınızda Türkiye den de emekli maaşınızı alabileceksiniz.

   1. Yasemin dedi ki:

    Selamlar,
    “YURTDIŞINDA ÇALIŞANLARA EMEKLİLİK MÜJDESİ” basligiyla internet sitenizde yazi var ve ben bu yazinin icerigine dayanarak emeklilik icin müracatta bulundum.vine bu sitedeki yzi icinde aynen yaznin bir kismi söyle;
    Yurtdışı Borçlanmasından Kimler Faydalanabilir?
    • TC vatandaşı olmak,
    • Yurtdışında belirli bir süre ikamet etmek,
    • Hizmet ettiği ve çalıştığı yılları belgeli bir şekilde ifade edebilmek,
    • Son olarak da yazılı olarak müracaat etmek gerekir.
    Bu koşulları sağlayan kişiler yurtdışında çalışanlara emeklilik müjdesi kapsamına girmektedirler.

    Bu yazinin acaba neresinde bir yanlis anlasilma oldu acaba müracat edilirken yapilmasi gereken ir nokta vardi da ben mi yanlis anladim.
    simdiden cevaplariniz icin tesekkürlei.
    Saygilarimla
    Yasemin Yüksel

 32. Alican dedi ki:

  Sayın site yöneticileri, faydalı bir site kurup bizleri aydınlattığınız için öncelikle teşekkürlerimi sunarım ancak bir soru’nun tarafınızdan cevaplanması ne kadar sürmekte, yada cevap alabilmek bazı kriterleremi bağlı ??

  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sorunuz yanıtlanmıştır gecikme için üzgünüz.

 33. Alican dedi ki:

  Merhabalar Eşim 1966 dogumlu. 1997 yılında Almanya’ya geldi ve Almanya’da sigorta başlangıcı 1997(işsizken Devlet tarafından emeklilik kasasına prim yatırılma tarihi ). üç kız çocuğu Annesi (1990+1992+ve 1994) (türkiye doğumlu kızlarımız)

  23.02.2016 Yılında Türkiye’de 15 günlük sigortalı çalışması var. şimdi Yurtdışı borçlanması yaptırmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim. Eşim hangi şartlara tabii olacak? ne kadar gün prim ödemem gerekiyor, yanıtlarsanız çok memnun olurum. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1997 yılından itibaren sigortalı sayılacak ve bu başlangıca göre emekliliği hesaplanacaktır. Yurt dışında yeterli süresi var ise emeklilik şartları;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dür.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.05.1998 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975’dir.

   Bu süreleri borçlanarak emekli olabilir.

   Çok yoğun bir soru sirkülasyonumuz var. Gecikme için üzgünüz….

 34. Alp dedi ki:

  Merhaba,
  Eskiden Türkiye büyükelçiliklerinden yurtdışı hizmet belgesi almak gerekiyordu. 2018 Şubat ayında yurt dışı borçlanması için gerekli belgelerde kolaylık sağlandığı yönünde haberler var. Sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelerde çalışanlar için borçlanma sırasında hangi ek belgeler isteniyor?
  Teşekkürler.

 35. derman dedi ki:

  merhaba,annem ve babam 1971-1979 yılları arasında hollanda da ikamet ettiler.babam hollanda da 8 yıl çalıştı.daha sonra isviçre de çalıştı ve 1990 yada1991 de türkiyeye kesin dönüş yapıp sgk dan emekli oldu.1998 yılında da vefat etti.annem şu anda 65 yaşında ve hollandadan yaşlılık aylığı bağlanmasını istiyor.böyle birşey mümkünmü ?ve mümkünse ne yapmamız,ne gibi belgeler gerekmektedir.yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılarımla..

 36. Yılmaz duman dedi ki:

  Selam kolay gelsin 28 04 1977 doğumluyum 18 ay askerliğim var 1999 un 12 .ayında suudi arabistana gittim 1900 günüm var günlerimi konsolosluktan getirttim.ilk sigorta girişim 03 03 2008 950 günü bağkur olmak üzere şu an 2310 günüm var nezaman emekli olurum ve yurt dışı günleri kaç liradan hesaplanıyor
  Teşekkürler

 37. ali Kılıç dedi ki:

  Merhaba

  Benim sorum yurt dışı borçlanması yaptım Almanya da işe giriş tarihim Eylül 1988. 1370 prim günüm eksik. Alman Sosyal güvenlik kanuna göre orta okul ve Üniversite yıllarıda prim ödenmeden prim yılı sayılıyor. Acaba burda bir dava açsam kabul edilirimi. ve ihtiyacım
  olan gün sayım tamalanmış olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Türkiye de çalışmış olduğunuz günlerin geçerliliği var. Öğrencilik yıllarını borçlanmanız mümkün görünmüyor. 110 gü
   n ssk lı çalışarak Kalan 1260 günü isteğe bağlı olarak ödeyebilirsiniz.

 38. Esra Ozmert dedi ki:

  Merhabalar ben 89’da Hollanda’ya gittim. Orada 10 yıl kaldım, 6 yıl çalıştım. Türkiyeye kesin dönüş yaptım ve emekli olabilmek için Yurt dışı borçlanması talebinde bulundum. Hollandadan orada çalıştığıma dair hizmet belgesi dokumu istendi. Ancak 1bucuk yıl geçti ve belge hala gelmemiş. Ankara SGK yi aradığımızda ikinci mektubun Hollanda’ya yazıldığı söylendi. Bunun için yapabileceğim bir şey var mı? Ya da normal mi acaba bu kadar uzun sürmesi? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ilgili makamlardan bizzat siz alsaydınız bu süre kadar beklemenize gerek kalmayacaktı ama kurumlar arası yazışma uzun sürmüşe benziyor. Süre ile ilgili bir yorum yapabilmek mümkün görünmüyor. Zira memurların buradaki etkisi yüksek.

   1. Esra Ozmert dedi ki:

    Yanıtınız için teşekkür ederim ancak bize kişisel başvuru yapılmanin yasak olduğunu, kurumların kendi arasında yazisarak bu belgeyi istedikleri söylendi SGK tarafından.

  2. Mesut dedi ki:

   Esra hanım birde şöyle deneyin pasaport giriş çıkışlarından 10 yıl hollandada kaldığınızı ispat ederseniz Türkiyede bir hafta çalışarak 10 yılı sık üzerinden borçlanabilirsiniz

 39. Abbas Özkan dedi ki:

  merhaba ben Özkan 10.10.1976 dogumluyum. Ayrica 22.11.1997 itibariyle almanyada ikamet ediyor ve calismaktayim. Türkiyede 1993 tarihinde ssk girisim var. Acaba emekli olmam icin ne kadar borclanabilirim? kac yasinda emekli olurum?

 40. Cem kaya dedi ki:

  Yurtdisi almanyada 1999 sigorta baslangicim var.2013 e kadar almanyada ikamet ettim.yaklasik 9 sene full çalıştım.almanya ya kaç yaşında emekliye başvurabilirim.

 41. Ali Durmaz dedi ki:

  Eşim için yurt dışı borçlanma yaptım. Ocak 2018 de hala bir cevap gelmedi. Alo 170 hattına yurtdisindan nasıl ulaşabilirim

 42. mustafa dedi ki:

  Merhabalar hollanda yurt dışı borçlanma yaptım toplam 96600 tl para çıktı bu parayı yatıracam 49 yaşındayım 50 yaşında maaş alma hakkım oluyor. ancak sgk yurt dışında çalıştığın veya sosyal yardım aldığın sürece Türkiye’den maaş alamazsın diyor bu doğrumudur ?

 43. Bayram dedi ki:

  Merhaba,
  21.01.1957 Doğumluyum,
  1979 tarihinde Almanyada Stajyer olarak işe başladım, staj süresi 3 ay (120 gün) çalıştım(Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı). Sonra Üniversiteyi okuyarak orada kaldım. Almanyada hep serbest çalıştım ve Alman Sosyal güvenlik kurumuna para ödemedim. 2007 senesinde Almanyada işe girdim ve 220 gün çalıştım (Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı).
  2007 Senesinden beri Türkiyede aralıklarla çalışıyorum (hala Almanyada kayıtlıyım) toplam 1400 gün. Bu 1400 günde primler tavandan ödendi. Ne zaman emekli olabilirim, Kaç gün daha ödemem lazım, Günlük 30 TL ödersem aşağı yukarı emekli maaşım ne kadar olur.

  1. Ulviye dedi ki:

   1970 yılında almayaya gittim 1976da dönüş yabtım ev kadınlarına emeklilik varmı bilgilerinizi arz ederim

 44. mehmet bayram dedi ki:

  Merhaba, 1980-1984 yılları arasında Almanya da çalışmışlığımı nasıl öğrenebilirim, daha sonrasında da 1 yıl işsizlik maaşı almıştım. Bu bilgilere nereden ulaşabilirim

 45. Osman YILMAZ dedi ki:

  Degerli yönetici, ben 14.01.1975 dogumluyum. Türkiye de sigortali calismam bulunmamakta. 2006 yilinda almanya ya geldim. Üc yil meslek egitiminin ardindan 2009 itibaren calismaktayim. Bu sartlarla yurt disi emeklilik hakkina sahip olabilirmiyim. Hangi sartlarda bu mümküm olabilir.
  Saygilarimla

 46. cemil dedi ki:

  merheba

  cevaplarsaniz cok sevinirim.

  1983 dogumluyum, 01.01 1999 da sigorta girisim var araliklarla sigortali calistim. Türkiye de toplamda 750 gün hizmetim var ssk ve bagkurlu olarak.2009 dan beri yurdisinda yasiyorum ve hala calismaktayim, kesin dönüs düsünüyorum. burdaki calismami türkiye ye transfer ederken benim icin hangi yol avantajli olur, nelere dikkat etmem gerekir ? bana bi yol gösterirseniz cok seviniri ve emeklilik yasim ne olur?

  saygilar
  simdiden cok tesekkür ederim
  cemil ün

 47. Murat dedi ki:

  İyi günler.
  Ben 04.05.1974 doğumluyum.Türkiyede sigorta girişim yok.1994 yılında 18 ay askerlik yaptım.2001 yılında Almanya’ya geldim.Burda toplamda 9 yıllık çalışmışlığım var halende çalışıyorum.Ve şu anda çift vatandaşım( Alman -Türk) Türkiye’de emekli olabilmem için askerliğim başlangıç sayılır mı yada nasıl emekli olabilirim bilgilendirirseniz sevinirim .
  Teşekkür ederim.

 48. Kübra dedi ki:

  Merhabalar,

  87 yılında yurtdışında kısa bir süre 18 yaş altı çalışma yapan, bu çalışmasından sonra hiçbir sigortalılığı olmayan ve iki çocuk doğuran bir kadın, 18 yaş üstü çalışması olmasa dahi, yurtdışı borçlanma yoluyla emekli olabilir mi?

  1. Mesut dedi ki:

   İyi akşamlar kübra hanım halen yurtdışındamısınız borçlanmak için çalışmanıza gerek yok 18 yaşından itibaren geçen günleri borçlanabilirsiniz borçlanmadan önce türkiyede bir hafta çalışın sonra borçlanın ssk dan borçlanmamış yapılır ve daha az ödersiniz bir hafta çalışmazsanız bağkura sayılır

 49. zorbay dedi ki:

  Merhaba
  Annem 1950 dogumlu 1973,1975 tarihleri arasında almanyada calışmış. sonrasında türkiyeye kesin dönüş yapmıs. Bu arada 2 cocugu var Almanyada calışmış oldugu günler elimizde mevcut. Türkiyeden sigortası yok. bu durumda annem in emekli olma gibi bir ihtimali varmı. Almanya veya Türkiyeden. yok ise calışmışlıgının primini alabilirmiyiz.
  2 hafta öncede yazmıstım bir cevap alamadım Yardımcı olabilirmisiniz.
  Teşekkürler.

 50. Kebire dedi ki:

  Merhaba..
  Ben 1986 yilinda sigortaliyim toplam 1100 gun calismisligim var .fakat 2000 yilindan beri amerikada yasiyorum. Nasil ve ne gibi evrak hazirlamam gerekiyor emekli olmak icin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1986 yılı başlangıç tarihine göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.05.1986 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 42 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5075’dir.

   Yukarıdaki toplam günü borçlanarak emekli olabilirsiniz.

   Başvuru için ise;

   Yurtdışı hizmet borçlanması yapabilmek için öncelikle Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi doldurulmalıdır.

   Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesine http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler sayfasından ulaşabilirsiniz.

 51. Havva dedi ki:

  Merhaba, 3.ay 1975 doğumlu.1994 yılında Almanya ya geldim.2006 yılında yurtdışı borçlanma yaptım ev hanımı olarak.1994 ile 1995 yılı arası 1 yol prim ödedim 3,5dolardan.2015 yılında 7 gün türkiye de sigortalı çalıştım.Sorum 1995 yılından itibaren tekrar borçlanma yaparsam 3,5 dolardan mı öderim? Ve kaç gün gerekli ?Kaç yaşında emekli olabilirim? Saygılarımla Havva D

  1. Havva dedi ki:

   Yorumların denetlenme süresi kaç gün sürüyor.Bilgilendirmenizi arz ederim.Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz cevaplanmıştır. Gecikme için Üzgünüz…

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borçlanma yaparsanız 2018 yılı borçlanma rakamlarına göre prim ödemesi yaparsınız. Bu rakam ise borçlanma yapılacak olan en düşük miktar günlük 21,64 liradır. 1994 yılı başlangıcı baz alındığında EMEKLİLİK şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.05.1995 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

 52. Fikret Önal dedi ki:

  Yurtdışı,borçlanma işlemi için müracaat ettim.64 yaşındayım.Emeklililk borçlanma miktarı 64.000 tl olarak belirlendi.Ödeme için verilen üç aylık süre içinde parayı yatıramadım. sizden öğrenmek istediğim konu: bu miktarın bi kısmını Ziraat Bankası finanse ediyormuş.Bankayla görüştüm,bize resmi bi bilgi gelmedi bu konuda dediler.Acaba bu ödemenin bi kısmını Ziraat Bankasına borçlanarak yapabilirmiyim.Sizden bu konuda yardımcı olmanızı arzu ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

 53. zorbay dedi ki:

  Merhaba
  Annem 1950 dogumlu 1973,1975 tarihleri arasında almanyada calışmış. sonrasında türkiyeye kesin dönüş yapmıs. Bu arada 2 cocugu var Almanyada calışmış oldugu günler elimizde mevcut. Türkiyeden sigortası yok. bu durumda annem in emekli olma gibi bir ihtimali varmı. Almanya veya Türkiyeden. yok ise calışmışlıgının primini alabilirmiyiz. Teşekkürler

 54. Sezai dedi ki:

  Merhabalar,
  20.02.1969 dogum,12.05.1988 ise giris 31.07.2006 cikis(5549 gun prim)2006 dan beri yurt disinda calisiyorum.Prim gun eksigim gorunmuyor 11 sene yurt disi prim yatirmamin maasa ne kadar tesiri olur?

 55. Mine dedi ki:

  Merhaba 14.09.1974 doğdum. Almanyada ilk işe giriş tarihim 1989 18 yaşında değildim 1993 yılına kadar çalıştım doğum yaptım sonra 1999 yılında alman vatandaşı oldum 2005 yılında Türkiyeye gittim 2600 gün türkiyede calistim şuan gene almanyaya geldim . Şimdi yurtdışı borçlanması yapmak istiyorum Borçlanma yaparken hangi tarihlerı seçmem gerekli . Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaşına girdiğiniz dönemdeki çalışmalarınızdan itibaren Yurt dışında çalışmış olduğunuz günleri ve sonrasında ikamet ettiğiniz günleri borçlanabilirsiniz.

 56. Hasan dedi ki:

  Merhaba,ben 24 Mart 1969 dogumluyumIlk ise SSK Li girisim 17.12.1989.cikisim 1995 yili aralik ayi.1399 odenmis primim var.1992 1ile 1994 yillari arasinda yedeksubaylik askerlik suresince 500 gun emekli sandigi pirimim var.1996 ocak ile 2002 kasim aylari sure since Bagkurluydum ve 2190 gun primi var.2002 kasim ayindan bu yana Kanadada calismaktayim.Turkiyedeki toplam 4100 gun kadar odenmis orimim var.Yurtdisi borclanmasi yaparak nereden ve ne zaman emekli olabilirim Tesekkurler

 57. Yildiz dedi ki:

  Merhaba,
  Turkiyede universıte sonrası 3 yıl calsıtıktan sonra.4 yıl Ingıletrede öğrenci olarak bulundum bu sure zarfında 3 yıl yarı zamanlı sigortalı olarak çalıstım. Bu sure de borclanılabılırmı?

 58. tülay kılıçoğlu dedi ki:

  merhaba
  01.01.1963 doğumluyum 1982 yılında almanyada 2 yıl staj dönemi daha sonrada bi fabrikada işçi olarak çalıştım 1500 iş günüm var. kesin dönüşten sonra 1992 yılında türkiyede girişim oldu türkiyedede 1300 günüm var sgk dan emekli olmak için ne yapmam gerekiyor
  teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1500 günü borçlandıktan sonra hizmet birleştirmesi ile toplam gününüz 2800 gün olacaktır. Kalan günleri isteğe bağlı ödeyerek veya eğer Türkiye de ki sigorta girişinden sonra doğum ar ise borçlanarak. 3600 güne tamamlayabilir ve 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 59. Haneul dedi ki:

  Merhabalar..
  1700 günlük sigortam var.
  1-2 sene sonra kore’de yaşayacağım. Evlilikten dolayı.
  Oradayken aynı şirketimde çalışma imkanım olabilirmi home ofis tarzın da ve sigorta ödemem devam edebilirmi.

  Eğer böyle birşey mümkün değilse. Ben sigorta paramı yatırıp emekli olabilirmiyim?

  Teşekkürler.

 60. Sezai Hal dedi ki:

  Merhabalar,
  20.02.1969 dogum,12.05.1988 ise giris 31.07.2006 cikis(5549 gun prim)2006 dan beri yurt disinda calisiyorum.Prim gun eksigim gorunmuyor 11 sene yurt disi prim yatirmamin maasa ne kadar tesiri olur?Tesiri olmasi icin prim orani asgari ucretin 17 kati olmasi gerekir dyorlar dogrumudur?

  1. Sezai Hal dedi ki:

   Yorumunuz denetim icin bekleniliyor diyor benden sonra ki sorulara cevap veriyorsunuz neden acaba?

 61. Leyla dedi ki:

  Merhaba,

  ben 1980 dogumluyum ve 1999 dan beri Almanyada yasiyorum. Türkiyede calismisligim yok ama 2013 den beri bagkur da kayidim var bir bicer sahibi oldugum icin. Primleri daha ödemedik ve borclanarak emekli olmak istiyorum. Bagkur borcu suan terk etmis sigortali olarak gözüküyor. Borcu ödemem mi gerekiyor ve borclanarak nasil ve ne Zaman emekli olurum?

 62. Done deniz dedi ki:

  Merhaba 01.01.1986-2016 seneler arasi Hollandada 30 senedir calismisligim var. Turkiyede sigorta girisim yok. Bu durumda emekli olursam nekadar bir odeme yapmam gerekiyor? Kac gun borclanmam lazim?

 63. Ergun dedi ki:

  Iyi gunler
  Adim ergun fransa da yasiyorum turkiye donmek
  istiyorum
  Fransa da 7000 gun calismam var bunlari turkiye aktarmak istiyorum ve keriğe kalan ne kadar odemem lazim
  1976 dogum luyum
  Kac yasinda emekli olurum turkiye de

 64. Günay Yavuzel dedi ki:

  1991 2004 yilari icin ssk ya 2007 di yilinda borclanma talabinde bulundum günlük 3,5 dolardan borclanma müracatim kabul edildi , 2017 mart ayinda 1380 gün günlük 3,5 dolardan ödeyerk eksik gün sayimi tamamladim.

  Emeklilik müracati yapacam fakat 3201 sayiili yasaya göre yapmis oldugum 1380 günlük ödeme 31.12.2004 ten geri gelerek 2001 in mart ayina kadar hesaplanmis, olup alacagim aylik düsük olacakmis borclanma hesaplamam 1991 den yukari hesaplanmis olsaydi ayligim daha fazla olacakti .

  sorum ödemis oldugum 1380 günü 31.12.2004 ten geri hesaplanmis emeklilik icin henüz müracat etmedim bunu 1991 yukari hesaplanmasi icin degisiklik yapabilirmiyim.
  Saygilarimla

 65. Sadıfe sapmaz dedi ki:

  Merhaba 1946doğumluyum.70 -78 yıllarında almanyada çalıştım 2700 giünüm var . Ne kadar borçlanıp nasıl emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2700 gün ssk priminiz mevcut ise 3600 güne tamamlayarak 3600 ile kısmi emekli olabilirsiniz

 66. mustafa kaya dedi ki:

  07.03.1974 dogumlıyum 1992 avusturyada 3.yıl calistım su an turkıyede galısıyom avusturya ssk borclansam turkiye baslangıcı olurmu

 67. mustafa kaya dedi ki:

  mart 1974 dogumluyum turkıyede ssk baslangıcım 2008 avusturyada 1992 de calistım 40 gun borclanırsam ssk baslangıcım 1992 olurmu kac yasında emekli olurum sımdıden tesekkurler

 68. Tülay dedi ki:

  İyi akşamlar 01 / 01 / 1974 dogumluyum 6 mart 2011 yılında italyaya geldim turkiyeden 15 / 10 / 1998 sogorta girişim var ne zaman emekli olabirim ve nekadar ödemem gerekli

 69. mehmet dedi ki:

  29.05.1977 dogumluyum 30.11.2001 de almanyaya geldim.türkiyede hic calismadim Ama 25.02.1999 da askerlik baslangicim 18 Ay yaptim.kac yasinda emekli olabilirim türkiyeden birde ssk nasil emekli olabilirim.

 70. Serafettin dedi ki:

  Iyi günler
  26.04.1964 Dogumluyum, 01.12.1979 dan beri Almanyada sigortali calisiyorum.
  04.2008 de Izinli Alman vatandasligina gectim ve halen Alman vatandasiyim Mavi kartim var Türkiyede calismisligim yok
  Borclanabilirmiyim ve kac günlük ödeme yapmam lazim
  Simdiden tesekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Şerafettin Bey,

   Türkiye’ de Almanya daki çalıştığınız günleri borçlanıp emekli olabilirsiniz. Ancak Almanya da çalışmaya devam ettiğiniz sürece Türkiye den emekli maaşı alamazsınız.

 71. Bayram dedi ki:

  Merhaba,Aralık 1991- aralık 1996 yılları arasında Avusturya da çalıştım. 1997 yılında Türkiye ye kesin dönüş yaptım. Şuanda ssk bağlı 5400 prim günlü 2 aylık emekliyim. yurt dışında sigortalı olarak çalıştığım süre zarfında türkiye deki emekli maaşıma yeniden katkı yapabilir miyim? Dilekçe verip yurt dışı borçlaması ile maaşıma katkı sağlayabilir miyim? teşekkürler.

 72. Ahmet Topcu dedi ki:

  Merhaba,
  ben Türk vatandaşıyım ve her yıl yaklaşık 5-6 ay Almanya’da ve 5-6 Ay Türkiye’de kalıyorum.
  Almanya’ya 1964de gelmeden önce Türkiye’de yaklaşık 5 yıl memur olarak çalıştım , yaklaşık 20 yıldır Almanya’da emeklilik alıyorum.

  Almanya’da emekli olduğumdan sonra Türkiye’de emeklilik başvurusunda bulundum ve Türkiye’de emeklilik sandığından çalıştığım 5 yıl için, Türkiye’de emeklilik alıyorum.

  Şimdiye kadar Almanya’daki emeklilik sandığına(Rentenversicherung) Türkiye’de emekli olduğumu bildirmemiştim çünkü Türkiye aldığım emekli maaşı düşük olduğundan.

  Kısa süre önce, burada Almanya emeklilik sandığından bana bir mektub geldi ve Türkiyede emeklilik maaşı alıp almadığımı öğrenmek istiyorlar.

  Benim tahminim, Türkiye’de emeklilik aldığımı bidirirsem, Almanya’da bu emekliliğin vergiye tabii olabileceği belki.

  Türkiye’de emekli maaşını aldığımı bildirirsem ne olur veya bildirmesen ne olabilir diye bir fikriniz varmı?

  Bu konu üzerine bilgi verebilirimsiniz ve tavsiyeni ne olabilir.

  Zahmetiniz için çok teşekkürler!

 73. Sezgin dedi ki:

  Slm
  15.01.1969 doğum ,Almanya ya geliş 1982 ,01.09.1986 meslek eğitimine başlangıç ve bugüne kadar araliksiz çalışıyorum. 08.06.2003 de alman vatandaşligina gectim, mavi kart sahibiyim. 01.02.2018 tarihinde almanya’da erken emekli oluyorum. Bu sene Türkiye’de sgk 4a üzeri 4 günlük sigortam var. Öğrendiğime göre 5375 gün üzeri 50 yaşında emekli olabilirim. Borclanma başlangıçı 01.09.86 olurmu yoksa 15.01.87 mi olur,ayrıca 5375 günden daha fazlasıni borclanirsam bu emekli ayliginda belirgin bir artış getirir m

 74. Hatice Ay dedi ki:

  Iyi günler,
  1951 dogumlu, 1973 den beri almanyada yasayan türk vatandasi bayanim. 1984de almanyada sigortali calismaya basladim, 2016dan beri almanyadan emekliyim. Türkiyeden emekli olabilmem icin 3600 günmü borclaniyorum? Nüfüs kayidim Gönen/Balikesir. Evraklarimi SGK unkapanina mi göndermem gerek? Emekli olmam ne kadar sürer? Bilgiler icin simdiden tesekkür ederim.

 75. Mehmet A. Altınok dedi ki:

  Merhaba,

  Temmuz 2017 itibariyle eşimin işi nedeniyle Kanada’ya 3 yıl geçici süre ile geldik.2020 yılında döneceğiz. SSK’dan yurtdışı borçlanma sürecini öğrenmek istiyorum.
  30 Haziran 2017 itibariyle Türkiye’den son maaş bordrom kesildi.
  31 Temmuz 2017 itibariyle Kanada’da sezonluk bir işte 2 ay çalıştım.
  Haziran 2019 itibariyle SGK emeklilik sürem doluyor. Yurtdışı borçlanması için bu çalışma süresini beyan ederek 30 haziran 2017’den sonra kalan 2 yıllık süreyi (gün hesabını ayrıca SGK’dan öğreneceğim) borçlanabilir miyim?
  Ne evraklar iletmem lazım? tşk

 76. Zeynep dedi ki:

  Avusturyada yaşıyorum ve türkiyeden emekli olmak istiyorum. Emeklilik icin Türkiyeye hangi belgeleri getirmeliyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Zeynep Hanım merhaba,

   Yurtdışı borçlanması ile ilgili evraklara http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler linkinden ulaşabilirsiniz.

 77. Cihat CAN dedi ki:

  Iyi Gunler ,
  Turkiyedeki ilk sigortali calisma tarihim 5-2-1981 .24-11-1980 ile23-5-1982tarihleri arasinda sigortali bir ise baslayan kisi 25 hizmet yili ,46 yasini dolduran ve 5075 isgunu prim odeyen emekli olabiliyor.Emekli olabilmem icin primlerimi odersem emekli olabiliyorum.Fakat ben 3600 isgunu prim odemek istiyorum bunun icin 60 yasimi doldurmam mi gerekiyor veya simdiden 3600 is gununu odeyebilirmiyim ?
  Saygilarimla

  1. senem dedi ki:

   Evet yatırabilirsiniz.

 78. Emin dedi ki:

  Merhabalar,

  ben 14.06.1983 Almanya dogumluyum ve 01.09.2002’de, kamuda meslek egitimine basladim. 01.07.2005 yilinda meslek egitimimi tamamlayip, kamu personeli oldum ve bu zamana kadar Almanya’da kamu görevlisi olarak calisiyorum .

  1. Türkiye’de kac gün borclanmam gerekiyor?
  2. Müracatimi Konsoloslukta yapabilirmiyim, yoksa Türkiye’ye giris/cikis yapma zorunlulugu mu var?
  3. Borclandigim zaman, ne kadar bir sürede borcumu ödemem gerekiyor? En az ne kadar ödeyebilirim, taban ücreti var mi?
  4. Almanya’da erkekler, benim dogum yilima göre, 67 yasini doldurunca “Tam Emekli” olabilecek. 67 yasina kadar calisirsam, Türkiye’de de mi 67 yasinda emekli olma hakkina sahip oluyorum? Bildigim kadariyla, Türkiye’de emekliligi baglatmak icin, Almanya’da calismamam gerekiyor.

  Umarim yardimci olursaniz cok sevinirim, simdiden tesekkürler, kolay gelsin!

  Sevgiler,

 79. Yaylakurdu dedi ki:

  Iyi günler. 1969 türkiye dogumlu ve 1979 dan beri almanyadayim. 1985 meslek egitimine basladim ve 1989 dan itibaren kesintisiz çalışıyorum. Kac gün borclanip ve ne zaman emekli olurum.

 80. Mehmet yasar Karakuzu dedi ki:

  Sn. Yetkililer,
  Ben 1964 dogumlu almanyada 1980 de sigortali olarak calismaya basladim ve 2002 de Türk vatandasligindan izinli olarak Ciktim,
  Ve hala almanyada vatandasi olarak ccalisiyorum.
  Bürstadt. Durumda yeni torba yasaindan yaralanip emekli olabilirmiyim ve kac gün üzerinden prim ödemeliyim.
  Ve ayrica türkiyede 7 gün 2013 de sigorta girisim var.

  Saygilarimla
  Mehmet yasar Karakuzu

 81. soner bilgic dedi ki:

  15.09.1962 doğumluyum.tr de 1985 bağkur başlangıcım var 1990 da almanyaya gittim orada çalışma sürelerim var .2014 yılında tr ye kesin dönüş yaptım ve 2015 ekim ayından bu güne tr de sigortalı olarak calışıyorum yurt dışı borclanma ile birlıkte emekli olmak istyorum kac iş günü borclanmsı yapmam gerekiyor ..yada toplam da ne kadar para ödemesi yapacağım tşk ederim ..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Soner bey merhaba,

   1985 yılı Bağkur sigorta başlangıcınız aynı zamanda ssk başlangıcı sayılacak ve buna göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1983 ile 23.05.1985 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 48 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5225’dir.
   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dir.

   şartlarına tabi olacaksınız. Kalan hizmetleri borçlanma yolu ile ödeyebilirsiniz.

 82. Cihat CAN dedi ki:

  Iyi gunler, 5-2-1981/10-6-1981 tarihleri arasinda ERDEMIR de calistim.Haziran 1981 de Hollandaya gittim.Hala calisiyorum.Bugun Rotterdam konsoloslugunda yurtdisi calismalarimin dokumanlarini tasdik ettirdim.Yurt disi hizmet borclanma dilekcesi ile birlikte SGK Zonguldak Il Mudurlugune gondermem gerektigini soyledi Memure Hanim.Borclanma dilekcesindeki Soru 9 a cevap olarak 3600 gun yazdim.Bu gunlerimi 18,96 TL (gunluk prim)odersem EMEKLI olabilrmiyim?Baska gondermem gereken evraklar var mi en kisa zamanda cevaplarsaniz sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Cihat Bey merhaba,

   3600 gün primi ödeyerek 60 yaşında emekli olma hakkınız var ancak; – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1980 ile 23.05.1982 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 46 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5075’dir.

   Yani 5075 gün öderseniz normal emekli olabilirsiniz. Türkiye den emekli olduktan sonra Hollanda da çalışmaya devam ederseniz emekli maaşınız kesilir.

   1. Cihat CAN dedi ki:

    IYI GUNLER , 3600 is gunu prim odersem 60 yasinda emekli olabiliyorum sanirim .60 yasini doldurmadan prim odeyebilirmiyim simdi ? Suan zaten calisiyorum ve HOLLANDA’da emekli olma senem (degismezse )01 Temmuz-2027 . O tarihden sonra kanunlar degismezse iki tarafdan emekli maasi alma hakkim oluyor . 5075 is gunu primini odemek bana mantikli gelmiyor cunku Hollanda da calisiyorum ve Turkiyeden emekli maasi alamam, 3600 is gunu primini odeyip 2027 tarihini bekleyip iki tarafdan maas almak daha mantikli .3600 is gunu primi odeme konusunda cevap yazarsaniz sevinirim . Saygilarimla

 83. Zeynel DEMIRKOL dedi ki:

  Sorumun eksik oldugunu farkettim Türkiyeden yurtdis borclanmasi yapmak suretiyle emekli olmak istiyorum nezaman emekli olabilirim,tekrar Tesekkür ederim.

 84. Zeynel DEMIRKOL dedi ki:

  Zeynel DEMIRKOL. 01.01.1966,
  Iyi günler ilgili birim Memuriyesi ve Memuru, ben 1988-1990,Tarihinde 18,ay Askerkil yaptim 1991 Almanyaya geldim,sigorta baslangicim,03.04.1995.Halen calismaktayim,türkiyeden emekli olabilirsem calismamayi düsünüyorum nezaman emekli olabilirim,suan itibariyle Almanyada 8190,gün sigortaliligim var, Sorumu cevaplasaniz memnun olurum, Tesekkür ederim.

 85. Adnan dedi ki:

  Merhaba,
  1979 dogumluyum.
  Almanyada ise baslama tarihim 1996.
  2003 yilnda türkiyede dövizli askerlik yaptim
  Bu askerlik türkiyede sigorta baslangici
  Olarak sayilirmi?
  Türkiye de kisada olsa sigortali calismam gerkirmi?
  2018 de alman vatandasligina gecmeyi olsnliyorum.
  Bunun emeklilige bir etkisi varmi?
  Tesekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1997 yani 18 yaşına girdiğiniz tarih itibari ile yurt dışı borçlanma yapabilirsiniz. Dövizli askerlikte bir süre fiilen askerlik yaptıysanız başlangıç olarak borçlanılabilir. fiili bir askerlik süresi yok ise başlangıç saydıramazsınız.

 86. Aydın Çetinkaya dedi ki:

  Selam.Çetinkaya, Şubart 1999 da ssk türkiyeden girişim var.25.12.2001 den beri Almanyada yaşıyorum . Bu zaman aralıgındaki süreyi ödemek istiyorum .Nasıl ödeyebilirim ,biriken bu günlerimi nasıl hesaplatabilirim . Bana yardımcı olursaniz sevinirim .
  Saygılarımla,

 87. Yahya dedi ki:

  Merhaba,
  Almanya :
  Yurtdışından borçlanarak ,
  Ekim 2016 da ,emekli oldum şuanda çalışmıyorum ve Sosyal yardım almıyorum ,
  Sorum: Almanya’da Çalışabilirmiyim yada Sosyalyardım alabilirmiyim ?

  Teşekürler
  Yahya

 88. Sezgin Kahveci dedi ki:

  Slm
  15.01.1969 doğum ,Almanya ya geliş 1982 ,01.09.1986 meslek eğitimine başlangıç ve bugüne kadar araliksiz çalışıyorum. 08.06.2003 de alman vatandaşligina gectim, mavi kart sahibiyim. 01.02.2018 tarihinde almanya’da erken emekli oluyorum. Bu sene Türkiye’de sgk 4a üzeri 4 günlük sigortam var. Öğrendiğime göre 5375 gün üzeri 50 yaşında emekli olabilirim. Borclanma başlangıçı 01.09.86 olurmu yoksa 15.01.87 mi olur,ayrıca 5375 günden daha fazlasıni borclanirsam bu emekli ayliginda belirgin bir artış getirir mi

 89. Saban dedi ki:

  merhaba!
  öncelikle sizlere bu vermiş olduğunuz hizmetten dolayı teşekkür etmek istiyorum.
  yaım 46 .ben almanyada 01.09.1989 tarihinde iş başı yaptım.bazı sebeblerden dolayı 22.06.2002 tarihinde temelli dönüş yaptım,daha sonra askerliğimi 15 ay olarak tamamladım.eylül 2004 tarihinde türkiyede işe başladım ve burdada yaklaşık 3500 sigorta günüm var.
  nezaman emekli olurum ve ne yapmam lazım?

  saygılar…!

 90. Ali Can dedi ki:

  Almanyada bir GmbH (Ltd.) Sirketine hissedar olmak, ortak olmak, SGK da borclanarak emekli olmaya, Emeklilik ayligi almaya engelmi?
  Sirket Müdürü degilim. Sigortali bir isdede calismiyorum. Sosyal yardimda almiyorum.

 91. Müjgan Erdoğan dedi ki:

  12.04.1971 doğumluyum İsviçre’de 09.10.1990 işe girişim yurt dışında 5452 çalışma günüm var Türkiye’de 2008 temmuz ayı 30 gün sigortalı çalıştım toplan 5482 günüm var Hale’n İsviçre’de yaşıyorum Türkiye’de
  5452 günü borçlanarak para yatırdım parayı yatırırken sigorta bana Nisa’n 2017 emekli olabilirsin dedi müracaat ettim şimdide sigorta 20 yıl sigorta süresi 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartını yerine getirmediğinizden yaşlılık aylığı alamazsınız diyor borçlandiğim gün eksikmi 47 yaşını beklemem gerekiyormu bilgi verirseniz sevinirim

  1. ali dedi ki:

   müjgan hanım bende isvıreden kesın donuş yaptım sorumşu hızmetcetvelı yanı bırıken sıgorta prımlerı yetıyormu.isvicreden turkıyeye gelmedi için

 92. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Mehmet
  ben 15 yildir bir ABD şirketinde gemide çalışıyorum 15 sene primi.ne kadar olur bir kerede yatırırsam birde .15 yıl prim yatirsam bir kerede emeklilik aylığı ne kadar olur ortalama lütfen yardımcı olun
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Mehmet Bey merhaba,

   Prim borçlanmasını https://www.ssk.biz.tr/2013-yurtdisi-borclanmasi-hesaplama/ sayfamızdan hesaplayabilirsiniz (yukarıdaki hesaplama tablosundan) Prim haricinde yaş ve emeklilik sürelerini de doldurmanız gerekiyor. 2002 ilk girişiniz olarak düşünürsek 60 yaş ve 70000 gün 25 yıllık sigortalılık süresine tabisiniz.

 93. Mehmet dedi ki:

  3 senedir yurtdışında yaşıyorum. Sonradan duydum ki SSK dan para cezası gelmiş. Bunun iptali için ne yapabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Mehmet Bey,

   Cezanın mahiyeti ile ilgili bilgi alıp, Gönderilen kuruma itiraz dilekçesi verebilirsiniz.

 94. murat dedi ki:

  Merhaba,
  1979 almanya dogumluyum ,1997 de almanyada sıgorta baslangıcım var 2007 yılında ıse turkıyede sıgorta baslangıcım var , bu durumda herhangıbı erken emeklılık veya borclanma yapabılıyormuyum?
  ve esım 1999-2007 yılları arası yurtdısında kaldı bayan olarak onunda bır avantajı oluyormu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Murat Bey,

   Almanya da çalıştığınız sürelerden 2007 ye kadar olan kısmını borçlanarak ilk başlangıç tarihini 1997 yılına çekebilirsiniz. Bu durumda da emeklilik şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.
   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900’dir.

 95. Funda Hayırlı dedi ki:

  Merhaba,
  26.5.71 doğumluyum.

  1987-88 yıllarında meslek okulunda mesleki eğitim için haftada 3 gün iş-2gün okul şeklinde eğitim aldım. Sigortalı olduğumu biliyorum.
  1990 yılından beride Almanyada yaşıyorum,ev hanımıyım.
  Şimdi emekli plmak istiyorum.
  Sorum şuki nekadar para ödemem gerekiyor
  Nezaman aylık alabilirim

  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Funda Hanım;

   Staj başlangıçları emeklilik süresinden sayılmıyor. Bu nedenle 1990 yılına göre;

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1989 ile 23.05.1990 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 46 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dir.
   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1990 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

   Yukarıdaki sürelerden birini borçlanmanız halinde yaş şartını sağlayarak emekli olabilirsiniz.

 96. Aysel dedi ki:

  Selam
  Size sorum ben 1986 doğumlu olarak avusturyada eylül 2003 te işe başladım ve türkiyeden emekli olabilmem için türkiye den sigortalı olmam şart mı burdaki çalışmışlığım sayılıyormu
  Bir de 2018 de emeklilik yaşı 65 olacakmış ve sigortalarda değişiklilik yapılacakmış doğru mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Aysel Hanım merhaba,

   2003 yılı işe başlangıcına göre 58 yaş ve 7000 güne tabisiniz. 58 yaş şartını sağladığınızda yurt dışında kaldığınız ve çalıştığınız süreleri borçlanarak Türkiye den de emekli olabilirsiniz. 2018 yılı ile ilgili söylediğiniz konu henüz gündemde değil. Geçerli olsa dahi Kanundan sonraki işe başlayanları kapsar.

 97. fidan dedi ki:

  1958 Doğumluyum. 25 yıldır yurtdışında çalışıyorum. türkiyede emekli sandığından 2yıl üç ay çalışmam var. borçlanma ne kadar yapmam ve ne kadar ödemem gerekecek.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba;

   Yardımcı olabilmemiz için Yurt dışına çıkış tarihini ve Türkiye deki işa başlangıç yılınızın bilgisini vermeniz gerekiyor.

   1. oya dedi ki:

    yurtdışına çıkış tarihim 1986 ve halen çalışıyorum. Türkiye’de ilk işe başlama tarihim Eylül 1976

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Oya Hanım,

     – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 01.04.1981 öncesi olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlaması gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000’dir. Tamamlamaları gereken yaş şartları yoktur.

     Buna göre yurtdışında çalışmayı bıraktıktan sonra Türkiye de 5000 günü borçlanarak emekliliğe hak kazanırsınız.

  2. fidan dedi ki:

   yurt dışına çıkış tarihim 1986 ve Türkiye’de çalışma tarihim 1976. Emekli sandığından emekli olmam için ödemem gereken miktar nedir? çalışmaya devam edebilirmiyim?

 98. Hatice atlan dedi ki:

  Benim almanyadan oğlum için bir ilaç almamız gerekiyor neyapmaliyim

 99. S.Yilmaz dedi ki:

  Merhaba ben 1985 dogumluyum ve üniversite egitimime 2010 yilinda 6-7 ay kadar ara vermistim..o süre zarfinda sosyal yardim aldim yani ALG2..Sosyal yardim aldigim süreden itibaren ise giris tarihi olarak kabul ediliyor mu yoksa daha sonraki Nisan 2016 mi ise giris tarihi oluyor? Yani Nisan 2016 da ilk defa sigortali calismaya basladim.
  Bide yurt disi borclanma nasil olur benim durumumda? Simdiden 300 – 400 sigortali s günü ile basvuru yapip borclanmada bulunabilirmiyim yoksa en az mesela 25 yil calismis olmam gerekir mi? Yani mesela 400 gün x 18.96 tl lik rakami ödemem emeklilik hakkini simdiden kazanmama yeter mi? Geriye kalan 25 yillik calisma – 400 gün den kalan günler hangi rakam günük fiyat üzerinden hesaplanir? 18.96 TL mi yoksa ileriki yillardaki rakamlara göre mi? Simdiden tesekkür ederim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yurt dışında kalmaya başladığınızda en az 18 yaşından sonra borçlanma yapabilirsiniz ancak emeklilik süresi ve yaşını hak ettiğiniz takdirde borçlanma yapabilirsiniz. Mevcut yasalara göre emeklilik için en az 25 yıllık süre yurt dışında kalmanız veya dönüş yapsanız da bu süreyi tamamlamanız gerekiyor. Borçlanma borçlandığınız senenin taban ve tavan ücretine göre yapılır.

   1. S.Yilmaz dedi ki:

    Merhaba…cevabinizi tam anlamadim..ben 1987 den beri yani 2 yasindan beri Almanya dayim…yani 30 yildir…yani borclanma basvurusunu yapabilirmiyim? Bide ise giris baslangicim ilk alg2 aldigim tarih mi yoksa ilk sigortali calistigim tarih mi? Su anda 400 is günüm oldugunu kabul etsek ne kadar para yatirmam gerek…yatirsam dahi tabiki su an degil ancak 60 yasina gelince emekli maasimi alabilecegimi biliyorum..toplam o zamana kadar mesela 6000 is günüm olursa herhalde o zaman da 5600 is günü icin para yatiracagim herhalde? Cevaplarsaniz sevinirim. Tesekkürler

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Emeklilik prim gününü sağlayana kadar süre geçmeden borçlanma yapamazsınız.

 100. Saygın dedi ki:

  Merhabalar 1995 te tr de sgk girişim var. Irak Cezayir gibi ülkelerde çalıştım. Şuanda tr de çalışıyorum. Yurtdışından emekli olmak istiyorum şartları nelerdir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1995 yılı girişiniz ile ;

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir. şartlarına sahipsiniz. Yaş şartını yerine getirdiğiniz tarihte eğer prim gününüz yeterli olmaz ise yurt dışında çalışmış olduğunuz günleri borçlanabilirsiniz.

 101. Ahmet dedi ki:

  Merhaba,

  Ben 1985 Almaya dogumluyum ve burda yasiyorum. 2001 yillindan beri burda sigortali calisiyorum. Yani 16 senedir sigortam odeniyor. Türkiye ye dönmeyi düsünüyorum. Ben türkiyeden emekli ola bilirmiyim daha dogrusu nezaman emekli ola bilirim? Ve benim ala bilecegim en yüksek maas ne kadar ola bilir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ahmet Bey,

   Türkiye den emekli olabilmeniz için 2001 yılından döneceğiniz güne kadar borçlanma yapmanız gerekiyor. Bu borçlanma ile işe giriş tarihiniz 2001 yılına çekilir. Bu durumda da 7000 iş günü ile 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 102. Nihat Doğan dedi ki:

  Selamün aleyküm. Yardımcı olursanız sevinirim. Ben 38 yaşındayım doğma büyüme almanya’da yaşıyorum ve 25 senedir almanya’da çalışıyorum. Alman vatandaşı olarak seneye Türkiye’ye kesin dönüş yapmak istiyoruz. Buradaki çalıştığım 25 sene Türkiye de emeklik te geçerli mi? Buradaki 25 senemi ve ödediğim sigorta primlerimle Türkiye’ye aktarabilir miyim emekli olmak için ? Bu konu üzerine bilginiz varsa men olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Nihat bey merhaba,

   Yurt dışından prim aktarma durumunuz yok ama yurt dışında çalışmış olduğunuz süreleri borçlanarak emekli olabilirsiniz.

 103. Caner Kahraman dedi ki:

  merhaba , Arabistan da 7 yıl çalıştım. 2 adet pasaportum kayıp şuan bulamıyorum. Yurtdışı borçlanması yapmak için nasıl bir yol izlemem gerekli? ve kaybolan pasaportlarımın yıllarını da borçlanabilirmiyim? Nasıl ?

 104. Nermin dönmez dedi ki:

  Merhaba ben 2004 2011 yılları arasında isveçte yaşadım daha sonra türküyeye döndüm ve yurt dışı borçlanması yaparak türküyede emekli oldum isveçtede emekli olma hakkım varmı azda olsa maaş baglanirmı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Nermin Hanım Merhaba,

   İsveç iş kanunlarına göre değerlendirilmeniz gerekli. Bu konuda bilgimiz bulunmamaktadır.

 105. osman ak dedi ki:

  1973 senesinden 1976 senesine kadar toplam 1300 iş günüm bulunmakta geri ödemem nekadar tutmaktadir

 106. Reha dedi ki:

  iyi günler,
  Dogum tarihim 24.05.1964
  01.09.1981 de meslek egitimime 18 yasi altida Almanyada basladim.
  SGK ya 5075 is günü ödeme yaptim.Sgk de nedense ise baslangic tarihini 24.05.1982 olarak gecmisler.
  Sorum
  Ne zaman emekli olabilirim?
  Ne kadar daha ödeme yapmam lazim?
  Tesekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emeklilikte 18 yaş öncesi primler sayılır fakat sigorta başlangıcı 18 yaşına girdiğiniz tarih olarak baz alınır. sizde de bu durumdan dolayı 24/05/1982 ilk sigortalılık olarak gözüküyor. Mevcut durumda emeklilik şartlarınız;

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1982 ile 23.11.1983 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5150’dir.

   75 gün daha prime ihtiyacınız var. Sigorta başlangıcınız 1 gün önce olsa idi prim gününüz dolmuştu. Kalan primi ödeyerek emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Yaş şartını sağlıyorsunuz

 107. VlDn dedi ki:

  Merhaba,

  1975 Bulgaristan doğumluyum. Evlilik yolu ile TC vatandaşı olup Türkiye’ye taşındım ve ilk SGK girişim Ekim 2007 yapıldı. Buna göre ne zaman emekli olurum ve Bulgaristan’da çalıştığım günleri buraya nasıl transfer edebilirim.

  teşekkürler

 108. Şengül aydın dedi ki:

  Iyı günler
  24.03.82 danimarka doğumluyum. Ise giriş tarihim 01.01.1998.
  Bu sene 05.01.2017 tarihi itibariyle maruren erken emekli oldum. Sizden ricam , Türkiye den maruren emekli olmak icin ne kadar borclanmam gerekir ve nereden bilgi alirim gerekli evraklar toplamak icin. Tesekurler.

 109. MIRAN akcicek dedi ki:

  Merhaba. Benim sorum eğer ben yurtdışındaki ödenen primlerimi Türkiye’ye taşırsam, örneğin 2 yıl çalışmışlığımı taşırsam ve burada yurtdışı borçlanması yaptığım takdirde yurtdışında çalışmış olduğum 2 yılıda mı ödemek zorundayım yoksa ödemeyecekmiyim? Lutfen bilgilendirirseniz sevinirim.

 110. i. keklik dedi ki:

  almanyadan,1961 dogumluyum 1983 sigorta girisim var 3600 den emekli olabilirmiyim,,veya normal ne kadar ödeyip emekli olabilirim

 111. reca1 dedi ki:

  Emeklilik icin basvuruda istenen bu belge nedir?

  – Bulunulan ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler v.b.) alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.

  tesekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bulunulan ülkelerdeki Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerden alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri,
   -Yurtdışında çalıştıkları iş yerlerinden alacakları hizmet sürelerini gösterir bonservisleri ile birlikte pasaportlarında bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri
   -Gemi adamlarının, çalıştıkları geminin bayrağını taşıdıkları ülkelerde bulunan Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerinden alacakları ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgelerini veya iş yerlerinden alacakları sigortalılık sürelerini gösterir bonservisleri ile gemilerde çalıştıklarını gösterir belgelerde kayıtlı bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri yada pasaportlarında çalışma süreleri ile örtüşen giriş-çıkış tarihlerini gösterir sayfaların örnekleri, gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmesi anlamına gelmektedir.

 112. Salih dedi ki:

  Hayirli günler… Ben 02.12.1973 dogumluyum ve 01.09.1990 tarhinden itibaren Almanyada meslek egitimine sigortali olarak basladim fakat 2000 tarihinden itibaren izinli cikisla ALman vatandasligina gectim ve mavi kart sahibiyim..halen yurt disinda calismaktayim..Türkiyeden nasil emekli olurum..Almanyadaki primlerimi SSK devralabilirmi !?

 113. Özlem dedi ki:

  1970 doğumluyum ve 1989 yılından beri Hollanda’da yaşıyorum.. Ev hanımıyım, çalışmışlığım yok. Ağustos 2017’de tüm borçlanma primlerimi ödeyerek, Türkiye’den emekli olmak istiyorum. Toplam ne kadar borç ödemesi yapmam gerkiyor, ne zaman emekli olabilirim ve ne kadar emekli maaşı alabilirim? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.05.1989 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 45 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dür.

   Yani 5300 gün prim ödeyerek emekli olabilirsiniz 2017 yılı için en düşük 5300*18,96 = 100.488,00 TL ödeyip emekli olabilirsiniz.

 114. Derya özcan dedi ki:

  Derya

  İyi günler 12 ekim 1969 doğumlu ev hanımıyım, 1990 dan beri almanyada yaşıyorum ,temmuz 2016 bir aylık sigorta başlangıcım var ssk dan,Türkiyeden nasıl emekli olabilirim toplam nekadar ödemem gerekir. Teşekürederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1990 yılına kadar borçlanma yapabilirsiniz. 5450 gün borçlanma yaparsanız emekli olabilirsiniz.

   2017 yılı borçlanma rakamlarına göre 18,96 TL * 5450 = 103.332 TL yapar.

   Yurtdışında “ev kadını olarak geçen süreler”, medeni durumlarına bakılmaksızın kadınların, sigortalılık
   süreleri haricinde yurtdışında bulundukları süreleri ifade eder. Bu süreler işsizlik süresi veya boşta
   geçen süreler kapsamında değerlendirilmez, borçlanma talebinde bulunanların yurtdışında ev kadını
   olarak geçen sürelerinin diledikleri kadarı borçlandırılır.

 115. ayse gezgin dedi ki:

  selam ben türkiyeye temelli dönüs yapmak istiyorum basim belada aalmanyada devleten geciniyorum acaba toptan bir para yardimi alirmiyim.8 sene calismisligim var burda.cevaplarsaniz memnun olurum

 116. Hrant dedi ki:

  Merhabalar
  ben 1970 dogumluyum
  Benim sorum soyle, 01.09.1993 sigorta girisim var 360 gun prim odenmis 31.08.1994 cikis oldu
  1997 itibaren Hollandada yasiyorum elimdeki belgelerde 2000 yillindan buguna kada (2017) sigorta primlerim odendi
  Sizin sistemde baktim anladigim kadarinca 25 yil odenecek 54 yasinda hak kazaniyorum gibi
  turkiyeden emekli olmak istiyorum bu durumda nekadar odemem lazim bunu yillara bolebiliyormuyuz bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim
  Tesekkurler

 117. keles dedi ki:

  iyigunler ,
  annem 1949 dogumlu, ev hanimidir hic bir yerde calismadi, , 1997 yurtdisinda yasiyoruz , halen fransada ikamet ediyor bu zamana kadar.turkiyeden borclanip emekli olursa hangi kasadan emekli olur , ne kadar gun borclanmasi gerekmektedir. cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Türkiyedeki sigorta giriş tarihine bağlı olarak emekillik şartları değişmektedir. Türkiyede herhangibir sigorta girişi bulunmuyorsa yapılan borçlama bağkur kapsamından değerlendirilmektedir.Türkiyede ssk giriş olması halinde yapılan borçlanma ssk kapsamında değerlendirilecektir.Dünyanın heryerinden +90 216 170 11 22 SGK Danışma hattını arayabilirsiniz

 118. E.özdemir dedi ki:

  E. özdemir 13.10.1970 dogumluyum. 1992.den ihtibaren almanyada sikortali calisiyorum.tükiyede 18 ay askerlik yabtim. türkiyede sikortali calismislivim yok türk vatandasiyim. türkiyeden nasil emekli olabilirim . ne kadar ödemem gerek.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ

 119. H.ibrahim dedi ki:

  Avukat araciliginda emeklilik için bas vuruda bulndmparyida yatirdim daha dogrusu avukat yatirdigini söylüyor ama paranin yatip yatmadigini nerden ögrenebilirim bagli bulundugum il deki sgk emeklilik kaydimin bulunmadigini söylüyor Almanyadan.paranin yatirildigini nasil ve nereden ögrenebilirim? iyi günler.

 120. Buket dedi ki:

  1997-2014 hic araliksiz 17 yil sgk li olarak turkiyede calistim. Sonra yurtdisina tasindim iki yildirda burda calsyrm. Ne zaman emeklunolabilirim. Yurtdisi borclanma yapmam gerekecekmi? Yoksa yasi bekleyip emeklunolabilirim.
  Tesekkurler.

 121. mustafa dedi ki:

  iyi aksamlar. 1975 dogumluyum,ben rusyada 2005 yilindan beri calismaktayim. yaklasik 4000 is gunu calismisligim var ve iki yil daha calisip turkiyeye donmeyi dusunuyorum. turkiyede hic calismadim. turkiyeden emekli olmam icin napmam gerekir? ne zaman emekli olabilirim? ne kadar odemem gerekli?

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Türkiye”de hiç girişiniz yok ise Yurtdışında T.C vatandaşı iken çalıştığınız süreleri belgelendirerek Türkiye”deki SGK müdürlüğüne müracaat edip borçlanacağınız süre kadar sigorta girişiniz geriye çeker.
   Günlük borçlanma tutarı ise 18.96 tl”dir.

 122. Murat ŞAHİN dedi ki:

  Merhabalar efendim,
  Ben halen yurt dışında (Cezayir’de) çalışmaktayım. SGK sicil numaram 14 081 457, SGK başlangıç tarihim 01 01 1983 ve doğum tarihim 01 01 1966. Komple askerlik paketi ve bir kısmı da yurt dışında çalıştığım günlerimi ibraz edip ödeyerek geçen yıl yaklaşık olarak bu zamanlarda emekli olabilmek için müracaat ettim. Yalnız benim karşıma Yurt dışından gün borçlanması yaparak Türkiye’de emekli olan bir insan emekli olduktan sonra, resmi olarak yeniden yurt dışına çalışmaya gidemez, daha doğrusu “Yurt dışından gün borçlanması yapan bir insan emekli olduktan sonra resmi olarak yurt dışında çalışamaz” diye bir yaptırım çıktı. Şimdi ben bütün işlemlerimi yapıp emekli olmayı hak ettiğim halde madur oldum. Her ay yaklaşık olarak 1500 tl. alacağım maaştan zararım var. Ben de diğer bir çok kişi gibi üç kağıtçılık yapıp işi kılıfına uydurmadımda. “Çünkü haramdan da çok korkuyorum. Çünkü gerçekler sürekli çıplak gezer istersenizde giydiremezsiniz.” derler. Kısaca bununla, benim bir durumumla ilgili olarak bir çıkış yolu varmıdır ya da hazırlanan bir düzenleme v.s. varmıdır acaba.
  Zamanınızı aldığım için çok özür diliyorum ve sizden müsbet veya menfii bir cevap bekliyorum Teşekkür ediyorum.

 123. Fatmagül dedi ki:

  1989/1990 tarihleri arası Hollanda’da işsizlik maaşı aldım elimde hiç bir belge yok. Emekliliğim hesaplanancak nasıl kanıtlayabilirim. Doğum tarihim 1971. 1990 na kadar Hollanda’da ikamet ettim. 1990 sonu Türkiye ye döndüm

 124. Ramazan ince dedi ki:

  Ramazan ince
  04.08.1954
  17.04.1970 de Almanyada calismaya basladim
  30.10.1974 askerlik icin dürkiyeye döndüm 4 ay sonra 21.02.1975 24.10.1976 tehris oldum 02.01.1977
  Tekrar Amanyada Calismaya Basladim ve Halen calismaktayim
  Türkiyeden emekli olmak istiyorum ne kadar pirim ödemem gerekiyor
  vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim

  1. Ramazan ince dedi ki:

   Ellerinize saglik tesekkürler
   saygilarimla

 125. EROl AVCI dedi ki:

  1967 doğumluyum türkiyede ssk girişim 1986.. 4 ay çalıştım .. 1989 yılında ingiltereye gittim serbest çalıştım …2003 yılında türkiyeye döndüm şimdi burda 2500 gün birimim çalışmıslım ver yurtdışı borçlanması yapabilirmiyım

 126. hikmet tuncer dedi ki:

  türkiyede hiç sigortam yok 1992 yılından beri saudi arabatanda çalışmaktayım askerlik borçlamasını hesap edip nezaman emekli olabilirim ve ödeyeceğim borçlanma bedeli tahminen ne kadardır

 127. Süheyla yücel dedi ki:

  66 yaşındayım almanyadan dönüş yaptım türkiyeden emekli olmak istiyorum.Nekadar pirim ödemem lazım toplu olara ,nekadar Türk parası yaşım sorun olurmu.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine başvurarak ödemeniz gereken miktarı öğrenebilirsiniz.

 128. Mazhar Kaplan dedi ki:

  Benim 1977 Nisan ayindan itibaren 81 gün olmak üzere sigortali calismisligim var. Resmi devlet isinde calismistim.. 1983 ten bu yana Isvec te calisiyorum. Kesin dönüs yapmak istiyorum, Isvec´te ödedigim primleri Turkiye ye alabilirmiyim ve bu temelde borclanma yapmadan emekli olabilirmiyim?Bugünkü TL ile 1 milyon 200 bin fazla prim ödemisim Isvecte.
  Saygilarimla

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Primleri Türkiye’ye aktarmak için yurt dışı borçlanması ile ödeme yapmanız gerekir. Detaylı bilgiyi konsolosluktan alabilirsiniz.

 129. Mazhar Kaplan dedi ki:

  Mazhar Kaplan
  Iyi günler,
  Benim 1977 Nisan ayindan itibaren 81 gün olmak üzere sigortali calismisligim var. Resmi devlet isinde calismistim. 1983 ten bu yana yurtdisnda calisiyorum. Buradaki emeklilik primlerimi Turkiya ye tasiyip ödeme yapmadan emekli olabilirmiyim cünkü Isvecte milyonlarca sigorta pirimi ödemisim, bunlari Turkiyeye tasiyp ödeme yapmadan emekli olabilirmiyim? Oluyorsa alacagim emeklilik maasim asagi yukari nekadar olur Turk parasiyla?
  Hoscakalin. Selamlar Saygilarimla.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışındaki primleri Türkiye’ye aktarmak için yurt dışı borçlanması ile ödeme yapmanız gerekir. Konsolosluktan gerekli bilgi alabilirsiniz.

 130. Gülcan barut dedi ki:

  Merhaba ,
  Ben almanya dogumlu 1984
  calismisligim yok
  universite mezunu iki cocuk annesiyim,
  Benim ileride emekli olmam icin ne tavsiye Edersiniz ?

  Gülcan

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sizde yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Konsolosluk ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Türkiye de SGK girişinizin bulunması gerekir.

   1. ayse gezgin dedi ki:

    Yorumunuz denetim için bekliyor.
    Nisan 12, 2017, 12:27 pm
    selam ben türkiyeye temelli dönüs yapmak istiyorum basim belada aalmanyada devleten geciniyorum acaba toptan bir para yardimi alirmiyim.8 sene calismisligim var burda.cevaplarsaniz memnun olurum
    Bu Yoruma Cevap Ver
    Yorumu Cevapla [ Yoruma cevap y

 131. server sayin dedi ki:

  merhaba server sayin 01 01 1970 turkiye dogumluym turk vatandasiyim suanda firansa pariste oturmaktayim firansaya giris tarihim 17 05 1994 turkiye is baslangicim 10 05 1988 toplam 1020 gunum var yurt disi emekli nasil ola bilirim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması ile primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. 50 yaş ve 5375 prim günü şartları sağlandığında emekli olabilirsiniz.

 132. Süleyman dedi ki:

  1966 doğumluyum 1995 -97 arası isteğe bağlı bagkur odedim 18 ay 1997 2016 arası yurtdisindayim 1986 -88 arası askerlik yaptım nasıl ve ne zaman emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine başvurup askerlik ve yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Daha sonra emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

 133. Nihal S. dedi ki:

  Ben Niha,lTürkiye’den emeklilik başvurusu yaptım ve kağıtlar çıktı emekliliğe hak kazandim.Fakat emeklilik için ödemem gereken süreyi bir gün geçirmişim. Ne yapabilirim?Cevaplarsaniz sevinirim.Simdiden teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Yurt dışında bulunuyorsanız konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 134. Fehmi Baskurt dedi ki:

  Yurtdisi borclanmak icin Alanyaya müracaat ettim.evraklarimi Antalya Muratpasaya iletildi.Murat pasa da Adana ve Antakya iskenderundan calisilan zamanlar icin bilgi istendi,bu zamana kadar hersey güzelde 6 ay gecti calisma zamanlarim toplanamadi.Almanyadan emekli oldum,Vatanimdan emekli olamadim ne yapacagimi bilmiyorum,bizde isler bukadar agirmi isliyor.ne yapmam lazim.bilgilendirebilirseniz men´mnun olurum.simdiden tesekkür ederim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İşlemler uzun sürebiliyor. İlgili SGK müdürlüklerini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 135. Muhammet Yahya Tel dedi ki:

  almanyadan borclanarak emekli olmak icin dilekce gönderdim. 22.12.2015 tarihinde Trabzona ulasti.Necati Yetim bey imzali iade kartipostadan bana geldi.Bana hala bir cevap gelmedi.Bir an önce ne kadar ödeyecegimi bilmek istiyor ve emekli olmak istiyorum. cevabiniza sevinirim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Dilekçeyi gönderdiğiniz ilgili makamla iletişime geçebilirsiniz.

 136. Fatih dedi ki:

  Slm 1981 10 01 d0gumluyum belcikada yasiyorum tek turk vatandasiyim turkiyede 2005 2007 arasi 460 gun sigortam var belcikada 2008 den bu zamana kadar bos gunum yok yaklasik 8 yildir calisiyom emeklilik icin su an ne kadar odemem gerekiyor nezaman emekli olurum turkiyeden tesekurler

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması miktarınızı öğrenmek için konsolosluk ile iletişime geçmeniz gerekir.

 137. Nesibe dedi ki:

  2012 Temmuz ayında evlenerek yurt dışına avrupaya gittim. 1 ay önce avrupadan döndüm ve türkiyede ikamet ediyorum. Avrupada çalışmadım. Eşimin üzerinden tedavi hizmeti alıyordum.Türkiyede gelir testi yaptırdım . G1 seviyesi çıktı. Ancak işlemi 4 yıl önceki evlenme tarihinden başlatıyorlar ve 5000 tl borç çıkıyor. 23 yasındayım bu borç silinmeyecekmi. Neden bu günden itibaren başlatılmıyor.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

 138. Saban yıldız dedi ki:

  Saban yildiz. 1977 dogumluyum.1996 yilinda 28 gün ssk var.1997 yilinda askere gittim 18 aylik.2000 yilinda almanyaya geldim ve 2003 den buyana almanyada çalışıyorum(15.5.2016)nezaman emekli olabilirim ve kaçğün kaç yaş.kaç günümdaha var.selamlar.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması yapmanız gerekir. 56 yaşınızı ve 5825 prim gününü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

 139. Necdat Ayna dedi ki:

  Merhaba
  Ben ingilterede yasiyorum 1969 mart dogumluyum sigortaya mart 1986 da kaydolmusum yurtdisi odemem 13,5 seneye denk geliyor ve bu parayi odersem ingilteredeki vatandaslik haklarimi etkilermi, en saglikli sizce ne yapmaliyim cunku on kisiye sorsam bilgisi varmis gibi on degisik cevap aliyorum tesadufen burayi gordum tesekkurler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 140. Kevser Demir dedi ki:

  Merhabalar ben mavi kartliyim Almanyada yaşıyorum mahkeme kararıyla emekli olmaya hak kazandım. Ama yaklaşık 200 gün kadar eksiğim çıktı bunuda ancak Tr de çalışarak bitirmem gerekiyor şimdiye kadar yaklaşık 80 gününü trde çalıştım
  Sorum:bu yaz Türkiye de 4 ay kalIP çalışmayı düşünüyorum ama bu 4 ay içinde Almanyaya dönüp 1 ay kalıp tekrar gideceğim Almanyada kaldığım süre içinde Türkiye deki işyerine çıkış vermem gerekirmi yoksa sigortam devam edebilirmi? Cevap verirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 141. fatma dedi ki:

  sayin yetgili 08.04.2016
  binim muracatima yanit gelmedi sosyal guvenlik sicil numarasi
  139*******8 bir zahmet ilgilenirseniz memnun olurum
  ilk muracattimizada yanit alamadik 2009yilinda dolar borclanmasi icin de muracat etmistik bir eksik mi var yoksa adressde mi yanlislik yapiyorsunuz ilgilenirseniz sevinirim E mail mustafa-bozdogan@live.de

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  2. Ali Şafak dedi ki:

   İlgili Brim ,
   Ben 27 yıl almanyada çalıştım . Emekliliğimi beklemeden rahatsızlandım kesin dönüş yap. Adıma ödenen sigortadan faydalanamadım. Ayrıca emekli olamadım. Şu anda 84 yaşındayım. Ve sadece Türkiyede kendi imkanlarımla toplu para yatırarak emekli oldum. Almanyada emeklilik hakkımı kazandığımı düşünüyorum.
   Konu ile ilgili yardımcı olurmusunuz. Ayrıca ne gibi işlemler yapmam gerekiyor.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alman konsolosluğa müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

   2. Şenay dedi ki:

    Öncelikle Selam

    Ben 01.05.1980 dogumlu 1995 de almanyaya gelerek 2000 den iş başı 2008 son sigortalı yılı ve 2008 doğumlu ve 2011 doğumlu iki çocuk sahibi .

    Sorum aşagı yukarı ben deki hesap ne ?

    Teşekkür ederim

   3. Mesut dedi ki:

    İyi akşamlar ali bey yaşınızı doğru mu? 84yaşındaysanız tam 19 sene geçikmişsiniz almanyadan 65 yaşında emekli olabilirdiniz ne yazıkki başvurmadan emekli aylığını otamatikmen bağlamıyorlar elinde bütün belgelerin varsa o belgelerle sgk ya başvur onlar senin adına hallederler almanyada üç ay sürerdi Türkiye den herhalde dört beş ay sürer

Sorunuzu Yazın