YURTDIŞI BORÇLANMASI HESAPLAMA

YURT DIŞI BORÇLANMASI HESAPLAMA

Yurtdışı borçlanması hesaplama için oluşturduğumuz bu uygulama ile kolaylıkla yurtdışı borçlanması hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışı borçlanması hakkında daha çok bilgi almak için lütfen SGK Yurtdışı Borçlanması konumuzu inceleyiniz.

Yurt Dışı Borçlanması Nedir ?

Yurt dışında Çalışan Türk Vatandaşlarının Yurt dışında Geçen Sürelerinin belgelenmesi koşuluyla bu süreleri borçlanıp, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesiyle emeklilik hakkına sahip olmasıdır.

Yurt Dışı Borçlanmasının Amacı Nedir ?

Yurt dışı borçlanması ile Türkiye’ de sigortalı olarak çalışıp sonradan yurt dışına çıkmış olan veya Türkiye de çalışması olmamasına rağmen yurt dışında ikamet eden Türk Vatandaşlarının da eşitlik ilkesi göz önüne alınarak Türkiye ‘de emeklilik hakkı elde edebilmesi amaçlanmıştır.


1 ay = 30 gün olacak şekilde borçlanma yapmak istediğiniz süreyi hesaplayarak gün cinsinden giriş yapınız. (5 ay=150 gün, 12 ay=360 gün, 15 ay=450 gün, 18 ay=540 gün)
Başvuru Tarihi :
Borçlanmak istediginiz gün sayısı :
 

Yurt Dışı Borçlanma İşlemlerinin Şartları Nelerdir?

Yurt dışı hizmet borçlanmasından yararlanabilmek için borçlanma yapmak istenen sürelerde ve borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmak (doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler dahil olmak üzere) , ev kadınlığında geçen süreleri veya hizmetleri belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şartları vardır.

Yurt Dışı Borçlanmasında Hangi Süreler Borçlanılabilir?

Yurt dışı borçlanma kapsamındaki süreleri; ‘’yurt dışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ve ev kadını olarak geçen süreler olarak sıralayabiliriz.

Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Yurt dışı borçlanması, borçlanacak dönemdeki güncel prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, belirleyecekleri günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama, borçlanma yapılmak istenildiği dönemde geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırlarından yapılmaktadır. Yani yurt dışında geçirilen yıllardaki esas kazançlar değil, Borçlanılan senenin esas kazancı baz alınır.

Borçlanma Kapsamında Olmayan Yurt Dışı Süreleri Nelerdir?

Yurt dışında geçen sürelerden; 18 yaşını doldurana kadarki , Türk vatandaşlığının kazanılmasından önce veya Türk vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra geçen sigortalılık, işsizlik ve ev kadını olarak geçen süreler borçlanma kapsamında değildir.

Yurt Dışı Süresinin Bir Kısmını Borçlanılabilir mi?

Özellikle daha önce Türkiye’ de çalışması bulunan vatandaşların yurt dışındaki tüm sürelerini borçlanmasına ihtiyaç olmayabilir. Bu nedenle Başvuru sahipleri, bu sürelerin tamamını borçlanma isteğinde bulunabilecekleri gibi, bir kısmını yada aylık bağlamaya yetecek bölümünü borçlanma talebinde de bulunabilirler.

Yurt dışı borçlanma işlemlerinde nereye başvurulur?

1) - Yurtdışında 8/5/2008 tarihinden önce veya sonra geçen hizmet sürelerini bu tarihten sonra borçlanma talebinde bulunanların borçlanma talep tarihinden önce Türkiye’de son defa;
a) - Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir. Türkiye’de ikamet kayıtları bulunmayan kişilerin borçlanma işlemleri ise nüfusa kayıtlı oldukları ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir.
b) - 506 sayılı Kanunun geçici 20’nci maddesine tabi sandıklardan birine tabi çalışması olanların borçlanma işlemleri ise ilgili sandıkça sonuçlandırılacaktır.
2) - Türkiye’de herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi çalışması bulunmayanların sigortalılık süreleri ile ev kadını olarak geçen sürelerine ait borçlanma işlemleri başvuru sahibinin Türkiye’de ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/ Sosyal Güvenlik Merkezlerince gerçekleştirilecektir.
3) - Kendilerine veya hak sahiplerine sosyal güvenlik sözleşmesi uygulanmak suretiyle kısmi aylık bağlanmış olanların borçlanma işlemleri (Almanya hariç), son defa 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (c) bendi kapsamında çalışanların borçlanma işlemleri Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.

Borçlanılan Primler Ne Kadar Süre İçinde Ödenmelidir?

Borçlanmanın geçerli olabilmesi için tahakkuk ettirilen borç tutarının tebliğ edildiği tarihten itibaren üç ay içerisinde ödenmesi gerekir, bu süre içerisinde ödeme yapmayanların yeniden başvuru yapması gerekir. Primi ödenmeyen borçlanma süreleri hizmetten sayılmaz.

Borçlanma İşlemlerinden Vazgeçebilir Miyim?

1) - Borçlanma başvurusunda bulunup borcu tebliğ edilmeden ya da tebliğ edildikten sonra üç aylık süre içinde borçlanma başvurusundan vazgeçtiklerini yazılı olarak bildirenlerin borçlanma başvuruları geçersiz sayılacaktır.
2) - Tahakkuk ettirilen borcun tamamını veya bir kısmını ödeyenlerden henüz kendilerine bağlanan aylıkları almaya başlamadan borçlanmalarının iptal edilmesi için yazılı başvuruda bulunanların ödedikleri borçlanma tutarının tamamı, faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak iade edilecektir. Bu durumda kısmi iade yapılmayacak, diğer bir ifadeyle, borçlanmanın bir kısmı iptal edilerek, bir kısmı geçerli sayılmayacaktır. Ancak, farklı tarihlerde birden fazla borçlanma yapılmış ise talep sahibinin yapmış olduğu borçlanmalardan bir ya da birkaçından vazgeçme hakkı saklıdır.
3) - Borçlandıkları hizmetleri ile malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamayan sigortalılara yazılı başvuruları halinde, ödenen borçlanma miktarının tamamı faiz uygulanmaksızın Türk Lirası olarak iade edilecektir.
4) - Borçlandıkları hizmetler dikkate alınarak aylık almakta olanlar, borçlanma başvurusu ve buna bağlı olarak yapılan borçlanmadan vazgeçemeyeceklerinden, bunların ödedikleri borçlanma tutarı iade edilmeyecektir.


Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

 1. Nermin dönmez dedi ki:

  Merhaba ben 2004 2011 yılları arasında isveçte yaşadım daha sonra türküyeye döndüm ve yurt dışı borçlanması yaparak türküyede emekli oldum isveçtede emekli olma hakkım varmı azda olsa maaş baglanirmı acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Nermin Hanım Merhaba,

   İsveç iş kanunlarına göre değerlendirilmeniz gerekli. Bu konuda bilgimiz bulunmamaktadır.

 2. Reha dedi ki:

  iyi günler,
  Dogum tarihim 24.05.1964
  01.09.1981 de meslek egitimime 18 yasi altida Almanyada basladim.
  SGK ya 5075 is günü ödeme yaptim.Sgk de nedense ise baslangic tarihini 24.05.1982 olarak gecmisler.
  Sorum
  Ne zaman emekli olabilirim?
  Ne kadar daha ödeme yapmam lazim?
  Tesekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emeklilikte 18 yaş öncesi primler sayılır fakat sigorta başlangıcı 18 yaşına girdiğiniz tarih olarak baz alınır. sizde de bu durumdan dolayı 24/05/1982 ilk sigortalılık olarak gözüküyor. Mevcut durumda emeklilik şartlarınız;

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1982 ile 23.11.1983 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5150’dir.

   75 gün daha prime ihtiyacınız var. Sigorta başlangıcınız 1 gün önce olsa idi prim gününüz dolmuştu. Kalan primi ödeyerek emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Yaş şartını sağlıyorsunuz

 3. reca1 dedi ki:

  Emeklilik icin basvuruda istenen bu belge nedir?

  – Bulunulan ülkelerdeki Türk temsilciliklerinden (konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler v.b.) alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmelidir.

  tesekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bulunulan ülkelerdeki Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerden alınacak ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgeleri,
   -Yurtdışında çalıştıkları iş yerlerinden alacakları hizmet sürelerini gösterir bonservisleri ile birlikte pasaportlarında bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri
   -Gemi adamlarının, çalıştıkları geminin bayrağını taşıdıkları ülkelerde bulunan Türk konsoloslukları, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler gibi temsilciliklerinden alacakları ve yurtdışı borçlanma için kullanılacağı belirtilen hizmet belgelerini veya iş yerlerinden alacakları sigortalılık sürelerini gösterir bonservisleri ile gemilerde çalıştıklarını gösterir belgelerde kayıtlı bulunan çalışma izinlerinin tercümeleri yada pasaportlarında çalışma süreleri ile örtüşen giriş-çıkış tarihlerini gösterir sayfaların örnekleri, gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmesi anlamına gelmektedir.

 4. Özlem dedi ki:

  1970 doğumluyum ve 1989 yılından beri Hollanda’da yaşıyorum.. Ev hanımıyım, çalışmışlığım yok. Ağustos 2017’de tüm borçlanma primlerimi ödeyerek, Türkiye’den emekli olmak istiyorum. Toplam ne kadar borç ödemesi yapmam gerkiyor, ne zaman emekli olabilirim ve ne kadar emekli maaşı alabilirim? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.05.1989 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 45 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300’dür.

   Yani 5300 gün prim ödeyerek emekli olabilirsiniz 2017 yılı için en düşük 5300*18,96 = 100.488,00 TL ödeyip emekli olabilirsiniz.

 5. Derya özcan dedi ki:

  Derya

  İyi günler 12 ekim 1969 doğumlu ev hanımıyım, 1990 dan beri almanyada yaşıyorum ,temmuz 2016 bir aylık sigorta başlangıcım var ssk dan,Türkiyeden nasıl emekli olabilirim toplam nekadar ödemem gerekir. Teşekürederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   1990 yılına kadar borçlanma yapabilirsiniz. 5450 gün borçlanma yaparsanız emekli olabilirsiniz.

   2017 yılı borçlanma rakamlarına göre 18,96 TL * 5450 = 103.332 TL yapar.

   Yurtdışında “ev kadını olarak geçen süreler”, medeni durumlarına bakılmaksızın kadınların, sigortalılık
   süreleri haricinde yurtdışında bulundukları süreleri ifade eder. Bu süreler işsizlik süresi veya boşta
   geçen süreler kapsamında değerlendirilmez, borçlanma talebinde bulunanların yurtdışında ev kadını
   olarak geçen sürelerinin diledikleri kadarı borçlandırılır.

 6. keles dedi ki:

  iyigunler ,
  annem 1949 dogumlu, ev hanimidir hic bir yerde calismadi, , 1997 yurtdisinda yasiyoruz , halen fransada ikamet ediyor bu zamana kadar.turkiyeden borclanip emekli olursa hangi kasadan emekli olur , ne kadar gun borclanmasi gerekmektedir. cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Türkiyedeki sigorta giriş tarihine bağlı olarak emekillik şartları değişmektedir. Türkiyede herhangibir sigorta girişi bulunmuyorsa yapılan borçlama bağkur kapsamından değerlendirilmektedir.Türkiyede ssk giriş olması halinde yapılan borçlanma ssk kapsamında değerlendirilecektir.Dünyanın heryerinden +90 216 170 11 22 SGK Danışma hattını arayabilirsiniz

 7. E.özdemir dedi ki:

  E. özdemir 13.10.1970 dogumluyum. 1992.den ihtibaren almanyada sikortali calisiyorum.tükiyede 18 ay askerlik yabtim. türkiyede sikortali calismislivim yok türk vatandasiyim. türkiyeden nasil emekli olabilirim . ne kadar ödemem gerek.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ

 8. H.ibrahim dedi ki:

  Avukat araciliginda emeklilik için bas vuruda bulndmparyida yatirdim daha dogrusu avukat yatirdigini söylüyor ama paranin yatip yatmadigini nerden ögrenebilirim bagli bulundugum il deki sgk emeklilik kaydimin bulunmadigini söylüyor Almanyadan.paranin yatirildigini nasil ve nereden ögrenebilirim? iyi günler.

 9. Buket dedi ki:

  1997-2014 hic araliksiz 17 yil sgk li olarak turkiyede calistim. Sonra yurtdisina tasindim iki yildirda burda calsyrm. Ne zaman emeklunolabilirim. Yurtdisi borclanma yapmam gerekecekmi? Yoksa yasi bekleyip emeklunolabilirim.
  Tesekkurler.

 10. mustafa dedi ki:

  iyi aksamlar. 1975 dogumluyum,ben rusyada 2005 yilindan beri calismaktayim. yaklasik 4000 is gunu calismisligim var ve iki yil daha calisip turkiyeye donmeyi dusunuyorum. turkiyede hic calismadim. turkiyeden emekli olmam icin napmam gerekir? ne zaman emekli olabilirim? ne kadar odemem gerekli?

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Türkiye”de hiç girişiniz yok ise Yurtdışında T.C vatandaşı iken çalıştığınız süreleri belgelendirerek Türkiye”deki SGK müdürlüğüne müracaat edip borçlanacağınız süre kadar sigorta girişiniz geriye çeker.
   Günlük borçlanma tutarı ise 18.96 tl”dir.

 11. Murat ŞAHİN dedi ki:

  Merhabalar efendim,
  Ben halen yurt dışında (Cezayir’de) çalışmaktayım. SGK sicil numaram 14 081 457, SGK başlangıç tarihim 01 01 1983 ve doğum tarihim 01 01 1966. Komple askerlik paketi ve bir kısmı da yurt dışında çalıştığım günlerimi ibraz edip ödeyerek geçen yıl yaklaşık olarak bu zamanlarda emekli olabilmek için müracaat ettim. Yalnız benim karşıma Yurt dışından gün borçlanması yaparak Türkiye’de emekli olan bir insan emekli olduktan sonra, resmi olarak yeniden yurt dışına çalışmaya gidemez, daha doğrusu “Yurt dışından gün borçlanması yapan bir insan emekli olduktan sonra resmi olarak yurt dışında çalışamaz” diye bir yaptırım çıktı. Şimdi ben bütün işlemlerimi yapıp emekli olmayı hak ettiğim halde madur oldum. Her ay yaklaşık olarak 1500 tl. alacağım maaştan zararım var. Ben de diğer bir çok kişi gibi üç kağıtçılık yapıp işi kılıfına uydurmadımda. “Çünkü haramdan da çok korkuyorum. Çünkü gerçekler sürekli çıplak gezer istersenizde giydiremezsiniz.” derler. Kısaca bununla, benim bir durumumla ilgili olarak bir çıkış yolu varmıdır ya da hazırlanan bir düzenleme v.s. varmıdır acaba.
  Zamanınızı aldığım için çok özür diliyorum ve sizden müsbet veya menfii bir cevap bekliyorum Teşekkür ediyorum.

 12. Fatmagül dedi ki:

  1989/1990 tarihleri arası Hollanda’da işsizlik maaşı aldım elimde hiç bir belge yok. Emekliliğim hesaplanancak nasıl kanıtlayabilirim. Doğum tarihim 1971. 1990 na kadar Hollanda’da ikamet ettim. 1990 sonu Türkiye ye döndüm

 13. Ramazan ince dedi ki:

  Ramazan ince
  04.08.1954
  17.04.1970 de Almanyada calismaya basladim
  30.10.1974 askerlik icin dürkiyeye döndüm 4 ay sonra 21.02.1975 24.10.1976 tehris oldum 02.01.1977
  Tekrar Amanyada Calismaya Basladim ve Halen calismaktayim
  Türkiyeden emekli olmak istiyorum ne kadar pirim ödemem gerekiyor
  vereceğiniz bilgilerden dolayı şimdiden teşekkür ederim

  1. Ramazan ince dedi ki:

   Ellerinize saglik tesekkürler
   saygilarimla

 14. EROl AVCI dedi ki:

  1967 doğumluyum türkiyede ssk girişim 1986.. 4 ay çalıştım .. 1989 yılında ingiltereye gittim serbest çalıştım …2003 yılında türkiyeye döndüm şimdi burda 2500 gün birimim çalışmıslım ver yurtdışı borçlanması yapabilirmiyım

 15. hikmet tuncer dedi ki:

  türkiyede hiç sigortam yok 1992 yılından beri saudi arabatanda çalışmaktayım askerlik borçlamasını hesap edip nezaman emekli olabilirim ve ödeyeceğim borçlanma bedeli tahminen ne kadardır

 16. Süheyla yücel dedi ki:

  66 yaşındayım almanyadan dönüş yaptım türkiyeden emekli olmak istiyorum.Nekadar pirim ödemem lazım toplu olara ,nekadar Türk parası yaşım sorun olurmu.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine başvurarak ödemeniz gereken miktarı öğrenebilirsiniz.

 17. Mazhar Kaplan dedi ki:

  Benim 1977 Nisan ayindan itibaren 81 gün olmak üzere sigortali calismisligim var. Resmi devlet isinde calismistim.. 1983 ten bu yana Isvec te calisiyorum. Kesin dönüs yapmak istiyorum, Isvec´te ödedigim primleri Turkiye ye alabilirmiyim ve bu temelde borclanma yapmadan emekli olabilirmiyim?Bugünkü TL ile 1 milyon 200 bin fazla prim ödemisim Isvecte.
  Saygilarimla

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Primleri Türkiye’ye aktarmak için yurt dışı borçlanması ile ödeme yapmanız gerekir. Detaylı bilgiyi konsolosluktan alabilirsiniz.

 18. Mazhar Kaplan dedi ki:

  Mazhar Kaplan
  Iyi günler,
  Benim 1977 Nisan ayindan itibaren 81 gün olmak üzere sigortali calismisligim var. Resmi devlet isinde calismistim. 1983 ten bu yana yurtdisnda calisiyorum. Buradaki emeklilik primlerimi Turkiya ye tasiyip ödeme yapmadan emekli olabilirmiyim cünkü Isvecte milyonlarca sigorta pirimi ödemisim, bunlari Turkiyeye tasiyp ödeme yapmadan emekli olabilirmiyim? Oluyorsa alacagim emeklilik maasim asagi yukari nekadar olur Turk parasiyla?
  Hoscakalin. Selamlar Saygilarimla.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışındaki primleri Türkiye’ye aktarmak için yurt dışı borçlanması ile ödeme yapmanız gerekir. Konsolosluktan gerekli bilgi alabilirsiniz.

 19. Gülcan barut dedi ki:

  Merhaba ,
  Ben almanya dogumlu 1984
  calismisligim yok
  universite mezunu iki cocuk annesiyim,
  Benim ileride emekli olmam icin ne tavsiye Edersiniz ?

  Gülcan

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sizde yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Konsolosluk ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. Türkiye de SGK girişinizin bulunması gerekir.

 20. server sayin dedi ki:

  merhaba server sayin 01 01 1970 turkiye dogumluym turk vatandasiyim suanda firansa pariste oturmaktayim firansaya giris tarihim 17 05 1994 turkiye is baslangicim 10 05 1988 toplam 1020 gunum var yurt disi emekli nasil ola bilirim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması ile primlerinizi Türkiye’ye aktarabilirsiniz. 50 yaş ve 5375 prim günü şartları sağlandığında emekli olabilirsiniz.

 21. Süleyman dedi ki:

  1966 doğumluyum 1995 -97 arası isteğe bağlı bagkur odedim 18 ay 1997 2016 arası yurtdisindayim 1986 -88 arası askerlik yaptım nasıl ve ne zaman emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine başvurup askerlik ve yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Daha sonra emeklilik şartlarınız belirlenecektir.

 22. Nihal S. dedi ki:

  Ben Niha,lTürkiye’den emeklilik başvurusu yaptım ve kağıtlar çıktı emekliliğe hak kazandim.Fakat emeklilik için ödemem gereken süreyi bir gün geçirmişim. Ne yapabilirim?Cevaplarsaniz sevinirim.Simdiden teşekkürler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Yurt dışında bulunuyorsanız konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 23. Fehmi Baskurt dedi ki:

  Yurtdisi borclanmak icin Alanyaya müracaat ettim.evraklarimi Antalya Muratpasaya iletildi.Murat pasa da Adana ve Antakya iskenderundan calisilan zamanlar icin bilgi istendi,bu zamana kadar hersey güzelde 6 ay gecti calisma zamanlarim toplanamadi.Almanyadan emekli oldum,Vatanimdan emekli olamadim ne yapacagimi bilmiyorum,bizde isler bukadar agirmi isliyor.ne yapmam lazim.bilgilendirebilirseniz men´mnun olurum.simdiden tesekkür ederim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   İşlemler uzun sürebiliyor. İlgili SGK müdürlüklerini arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 24. Muhammet Yahya Tel dedi ki:

  almanyadan borclanarak emekli olmak icin dilekce gönderdim. 22.12.2015 tarihinde Trabzona ulasti.Necati Yetim bey imzali iade kartipostadan bana geldi.Bana hala bir cevap gelmedi.Bir an önce ne kadar ödeyecegimi bilmek istiyor ve emekli olmak istiyorum. cevabiniza sevinirim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Dilekçeyi gönderdiğiniz ilgili makamla iletişime geçebilirsiniz.

 25. Fatih dedi ki:

  Slm 1981 10 01 d0gumluyum belcikada yasiyorum tek turk vatandasiyim turkiyede 2005 2007 arasi 460 gun sigortam var belcikada 2008 den bu zamana kadar bos gunum yok yaklasik 8 yildir calisiyom emeklilik icin su an ne kadar odemem gerekiyor nezaman emekli olurum turkiyeden tesekurler

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması miktarınızı öğrenmek için konsolosluk ile iletişime geçmeniz gerekir.

 26. Nesibe dedi ki:

  2012 Temmuz ayında evlenerek yurt dışına avrupaya gittim. 1 ay önce avrupadan döndüm ve türkiyede ikamet ediyorum. Avrupada çalışmadım. Eşimin üzerinden tedavi hizmeti alıyordum.Türkiyede gelir testi yaptırdım . G1 seviyesi çıktı. Ancak işlemi 4 yıl önceki evlenme tarihinden başlatıyorlar ve 5000 tl borç çıkıyor. 23 yasındayım bu borç silinmeyecekmi. Neden bu günden itibaren başlatılmıyor.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

 27. Saban yıldız dedi ki:

  Saban yildiz. 1977 dogumluyum.1996 yilinda 28 gün ssk var.1997 yilinda askere gittim 18 aylik.2000 yilinda almanyaya geldim ve 2003 den buyana almanyada çalışıyorum(15.5.2016)nezaman emekli olabilirim ve kaçğün kaç yaş.kaç günümdaha var.selamlar.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışı borçlanması yapmanız gerekir. 56 yaşınızı ve 5825 prim gününü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

 28. Necdat Ayna dedi ki:

  Merhaba
  Ben ingilterede yasiyorum 1969 mart dogumluyum sigortaya mart 1986 da kaydolmusum yurtdisi odemem 13,5 seneye denk geliyor ve bu parayi odersem ingilteredeki vatandaslik haklarimi etkilermi, en saglikli sizce ne yapmaliyim cunku on kisiye sorsam bilgisi varmis gibi on degisik cevap aliyorum tesadufen burayi gordum tesekkurler.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 29. Kevser Demir dedi ki:

  Merhabalar ben mavi kartliyim Almanyada yaşıyorum mahkeme kararıyla emekli olmaya hak kazandım. Ama yaklaşık 200 gün kadar eksiğim çıktı bunuda ancak Tr de çalışarak bitirmem gerekiyor şimdiye kadar yaklaşık 80 gününü trde çalıştım
  Sorum:bu yaz Türkiye de 4 ay kalIP çalışmayı düşünüyorum ama bu 4 ay içinde Almanyaya dönüp 1 ay kalıp tekrar gideceğim Almanyada kaldığım süre içinde Türkiye deki işyerine çıkış vermem gerekirmi yoksa sigortam devam edebilirmi? Cevap verirseniz çok memnun olurum. Teşekkür ederim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Konsolosluktan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 30. fatma dedi ki:

  sayin yetgili 08.04.2016
  binim muracatima yanit gelmedi sosyal guvenlik sicil numarasi
  139*******8 bir zahmet ilgilenirseniz memnun olurum
  ilk muracattimizada yanit alamadik 2009yilinda dolar borclanmasi icin de muracat etmistik bir eksik mi var yoksa adressde mi yanlislik yapiyorsunuz ilgilenirseniz sevinirim E mail mustafa-bozdogan@live.de

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Gerekli bilgiler ve işlemleriniz için ilgili SGK müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

  2. Ali Şafak dedi ki:

   İlgili Brim ,
   Ben 27 yıl almanyada çalıştım . Emekliliğimi beklemeden rahatsızlandım kesin dönüş yap. Adıma ödenen sigortadan faydalanamadım. Ayrıca emekli olamadım. Şu anda 84 yaşındayım. Ve sadece Türkiyede kendi imkanlarımla toplu para yatırarak emekli oldum. Almanyada emeklilik hakkımı kazandığımı düşünüyorum.
   Konu ile ilgili yardımcı olurmusunuz. Ayrıca ne gibi işlemler yapmam gerekiyor.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Alman konsolosluğa müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sorunuzu Yazın

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.