2018 – ASKERLİK BORÇLANMASI HESAPLAMA
ASKERLİK BORÇLANMASI HESAPLAMA

Askerlik borçlanması hesaplama için oluşturduğumuz bu uygulama ile rahatlıkla askerlik borçlanması hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Askerlik borçlanması hakkında daha fazla bilgi almak için Askerlik Borçlanaması konumuzu inceleyebilirsiniz.

Askerlik borçlanması, sigortalı olarak çalışan çalışanlar ile askerlik vazifesini er ya da erbaş olarak yapan veya Yedek Subay Okulu’nda geçirmiş oldukları sürelerin talep ettiklerini süre miktarını ya da tamamını bizzat kendilerinin ya da kendileri üzerinde hak sahipleri olan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı talepte bulunmaları durumunda borçlandırılmaları durumuna verilen bir isim olarak nitelendiriliyor.Vatandaşların er ya da erbaş olarak silah altında bulunmaları ile Yedek Subay Okulu’nda geçirmiş oldukları sürelerin borçlandırılması yasal mevzuatlar nezdinde mümkündür. Vatandaşların askerlik borçlanması hesaplama işlemlerinden yararlanabilmeleri için askerlik vazifelerini yerine getirmeleri gerekiyor. Bu vazifeyi yerine getirmeyen hiç kimse askerlik borçlanması hesaplama işlemlerinden yararlanamıyorlar. Vatandaşların askerlik borçlanması hesaplama işlemleri en fazla askerlikte geçirdikleri süre kadar yerine getirilebiliyor.
1 ay = 30 gün olacak şekilde borçlanma yapmak istediğiniz süreyi hesaplayarak gün cinsinden giriş yapınız. (5 ay=150 gün, 12 ay=360 gün, 15 ay=450 gün, 18 ay=540 gün)
Başvuru Tarihi :
Borçlanmak istediginiz gün sayısı :
 

Askerlik Borçlanmasının Vatandaşlara Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Askerlik vazifesini yapan ve askerlikte geçirmiş oldukları belli bir sürenin ya da tamamının çalıştıkları işleri ile ilgili sigortalı geçirmiş oldukların günlere sayılması için yapılan askerlik borçlanması hesaplama durumu birçok vatandaş için önemli avantajlar getiriyor. Konu ile ilgili yapılan kanuni düzenlemeler neticesinde vatandaşların tespit edilen sigortalılık başlangıç tarihlerinden daha önceki süreleri kapsayacak şekilde hem vatandaşlarının sigortalarının başlangıç tarihi hem de borçlandırılan gün sayıları konusunda kişilerin hizmet sürelerini oldukça fazla ileriye götürerek emeklilik sürelerinin kısalmasına neden olması açısından oldukça faydalıdır. Ancak askerlik vazifesinden önce sigortalı olanlar için sadece prim gün sayısında yükselme meydana geliyor.

Askerlik Borçlanmasının Hesaplanma Usulleri

Vatandaşların askerlik vazifesinde geçirmiş oldukları sürelerin bir kısmı ya da tamamı için sigortalıların veya bağlı oldukları hak sahiplerinin mevcut primlerine esas olacak şekilde günlük kazançlarının üst ve alt sınırları arasında olacak şekilde, kendileri tarafından belirlenen günlük kazançlarının % 32’si üzerinden hesaplama işlemleri yapılıyor. Askerlik borçlanması hesaplaması vatandaşların talep ettikleri an itibari ile geçerli olan prim esaslarına göre düzenlenerek kazançlarının alt ve üst sınırları baz olarak hesaplanıyor. Bu hesaplama işlemi vatandaşların bizzat Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuru yapmaları ile başlıyor. Askerlik borçlanması hesaplaması görevli memurlar tarafından en kısa süre içerisinde hesaplanarak talep sahibine bilgi veriliyor. Yapılan hesaplama aynı zamanda dijital ortama da aktarılıyor.

Askerlik Süresinin Sadece Bir Kısmı Borçlandırılabilir Mi?

Vatandaşların emekli olabilmeleri için her zaman uzun sürelerin borçlanması ihtiyaçları olmayabiliyor. Bu nedenle emekli olabilmeleri gereken süre askerlik tam süresinin altında ise kendileri için gerekli olan süre kadar askerlik borçlandırması yapabiliyorlar. Bu konuda örnek verilecek olursa vatandaşın yaşlılık aylığı yani emeklilik için 70 güne ihtiyacı var ise askerlikte geçirmiş olduğu toplam sürenin sadece 70 gününü borçlandırmaları yeterli olabiliyor. Devletin bu konuda vatandaşlara sağlamış olduğu bu kolaylık sayesinde vatandaşlar sadece ihtiyaçları olan gün sayısı kadar borçlandırma yapabiliyorlar. Askerlik vazifesini yapan ve yıllarca sigortalı işte çalışan birçok vatandaş askerlik süresi kadar emekliliklerine süre kaldığında askerlik borçlandırmasının tamamını yaparak bir anda emekli olabiliyorlar.

Vatandaşların merak ettiği askerlik borçlandırması konusu ile ilgili önemli bir konuda daha önce borçlandırma yaptırmış oldukları süreleri yeniden yaptıra bilip yaptıramayacakları konusudur. Eğer ki vatandaşlar daha önce askerlik borçlandırması yaptırmışlar ise askerlik sürelerinin kalan süreleri için de yeniden askerlik borçlandırması yapabilirler. Bunun için vatandaşların yeniden Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuru yapmaları gerekiyor. Ancak bir kerede tüm askerlik borçlandırması yapılması durumunda ikinci kez askerlik borçlandırması yapılmıyor.

Askerlik Borçlanması Ne Şekilde Yapılır?

Askerlik vazifesini er ya da erbaş olarak ya da Yedek Subay Okulu’nda okuyarak geçiren vatandaşlar geçirmiş oldukları bu sürelerin sigorta pirim günlerine işlenmesi için Sosyal Sigortalar Kurumu’na başvuru yapmaları durumunda gerekli işlemler başlıyor. Bunun için vatandaşlar Sosyal Güvenlik Merkezi, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da internet platformundan elde edecekleri askerlik borçlanma belgesini bağlı bulundukları askerlik şubesine giderek fiziki olarak tasdik ettirmeleri gerekiyor. Bu tasdik işleminden sonra vatandaşlar dosyalarının bulunduğu Sosyal İl Güvenlik Müdürlüğü’ne ya da Sosyal Güvenlik Merkezi’ne götürmeleri durumunda bu kurumlar tarafından tespit edilen tutarları ödemeleri durumunda ödedikleri gün sayısına karşılık gelen sigorta günleri borçlandırılabiliyor.

Borçlanma Sonrasında Çıkan Ödeme Tutarının Ödenmesi

Vatandaşların askerlik borçlanması işlemi için gerekli başvuruları yapması durumunda kendileri için belirlenen günlere karşılık gelen tutarları kendilerine tebliğ edilen tarih itibari ile 1 ay içerisinde ödemeleri gerekiyor. Eğer ki vatandaşlar bu tutarları bir ay içerisinde ödemezler ise aynı işlemler için yenide başvuru yapmaları gerekiyor ve bunun için herhangi bir cezai durum söz konusu değildir. Vatandaşların bilmeleri gereken en önemli konu ise primi ödenmeyen günler borçlanma kapsamında değerlendirilmiyor.

Askerlik Borçlanması ile Ödenen Primler Geri Alınabilir Mi?

Vatandaşların askerlik borçlanmalarının emeklilik tarihlerine herhangi bir etkisinin söz konusu olmadığını tespit etmeleri ile birlikte ya da herhangi bir durum nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumuna ödemiş oldukları askerlik borçlanma primlerini geri almaları söz konusu değildir. Bu nedenle vatandaşların bu işlemlere başlamadan önce emeklilik durumlarını etkilememe durumları söz konusu ile başvuru yapmadan çok iyi düşünmeleri gerekiyor. Aksi takdirde ödenen primlerin geri alınması söz konusu olamıyor.

Askerlik Borçlanması Süresi Son Yedi Yıl Hesabında Değerlendirilir Mi?

Sigorta kurumları olan Ssk, Bağkur ve Emekli Sandığı yeni sistem ile birlikte 4/A, 4/B ya da 4/C durumunda ikisinde ya da üçünde çalışılması durumunda vatandaşların emeklilik aşamasına gelmeleri durumunda bu kurumların gün sayıları toplanarak tek bir gün sayısı olarak değerlendiriliyor. Bu kapsamda 01/08/2010 tarihinden önce sigortalı olan vatandaşların emeklilik durumları söz konusu olduğunda birleştirme durumlarında eğer ki son 7 yıl içinde hangi sosyal güvenlik kurumuna daha fazla prim ödemiş ise o kurum üzerinden, son 7 yıllık süre içerisinde kurumlar arasında eşitlik söz konusu ise en son bağlı olunan sosyal sigortalar kuruluşundan emekli olabiliyorlar.

Bu konudaki bir diğer açıklama ise vatandaşların kurumlar arasında eşitlik olması halinde son 4 yıllık süre içerisinde prim ödedikleri kurumlardan emekli olabiliyorlar. Vatandaşlar askerlik borçlanmasını hangi tarihte yaparlarsa yapsınlar ödenen primler askerlik döneminde bağlı olunan kuruma dair yerine getiriliyor. Bu konuda örnek verilecek olursa 12/08/2002- 18/01/2003 tarihleri arasında askerlik vazifesini yerine getiren vatandaşların 12/05/2010 tarihindeki bulunmuş olduğu askerlik borçlanması belirtilen tarihler arasından değerlendiriliyor. Kısacası askerlik borçlanması emeklilik durumunda son yedi yılın hesabına katılmıyor.

Memur Olanların Askerlik Borçlanması

Memur olan vatandaşların 5510 sayılı kanunun geçerli olduğu tarih olan 01/10/2008 tarihinden önce memur olmuşlar ise askerlik borçlanma hesaplamalarını Emekli Sandığı statüsüne göre yerine getiriyorlar. Bu sistem ile memurluğa giriş tarihi, dereceler, ek gösterge ve kademeler gibi durumlar tüm yönleri ile dikkate alınıyor. Başvuru yapılan tarihte yürürlükte olan katsayı ne ise askerlik borçlanması bu katsayıya göre değerlendiriliyor. Bu nedenle belirtilen tarih öncesinde memur olma durumu söz konusu ise Emekli Sandığı katsayılarına göre askerlik borçlandırması işlemi yapılıyor. Ancak bu tarihten sonraki süreçte ise SGK kapsamında katsayı değerlendirmesi yapılarak gerekli işlemler yerine getiriliyor.


Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

 1. İRFAN ÖZCAN dedi ki:

  16 nisan 1995 tarihinde sigortalı oldum 1993 senesinde 18 ay askerlik yaptım , EĞER Kİ ASKERLİK BORÇLANMASI YAPARSAM AYLIK BAĞLANMA ORANINDAKİ %70.40 LIK DİLİME KATKISI OLUR MU?
  Gösterge 10475 Ortalama Yıllık Kazanç 21,758.40 Ortalama Aylık Kazanç 4,758.60
  Aylık Bağlama Oranı 70.40 Aylık Bağlama Oranı 2 57.00 Aylık Bağlama Oranı 3 42.56

  Toplam
  2000 Öncesi 963
  2000-2008/10 Arası 3143
  2008/10 Sonrası 3555
  Toplam 7661

 2. B:Ç dedi ki:

  21,11,1995 ve 21.05.1997 tarıhı arası 18 ay askerlik yaptım 15.07.1999 tarihinde polis memuru olarak göreve basladım halen çalışıyorum kac gün askerlık borçlanması yaparsam emeklılık yasımı bir yıl geri çekerim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik memuriyette emeklilik yaşını geriye çekmez. Memuriyeti olanlarda yaşı gelmiş ancak hizmet süresi yeterli olmayanların hizmet tamamlamasına yardımcı olur.

   1. B:Ç dedi ki:

    benımle aynı yasta olanlar yanı 1975 doğumlu aynı şekilde 30.07.1999 tarihinde mesleğe başladığımız devrelerim askerlik borçlanmasını yaptıkları için emeklilik tarihleri 2023 benim 2024 olarak gösteriyor benden bir yıl erken emekli olabiliyorlar bu neneden böyle

 3. arif yıldırım dedi ki:

  Merhaba,
  1978 kasım doğumluyum, 1998-1999 ağustos arası askerlğimi yaptım ilk sgk girişim 2000 ağustos askerlğimi yatırısam sgk başlangıcım 1999 da çıkan yasadan öncesine geçermi emeklilikte yararı olurmu?
  tşkler

 4. Harun Akpınar dedi ki:

  Merhabalar
  Askerliğimi yedek subay olarak 18 ay yaptım . Aralık 1998
  Yılında asteğmen okuluna nisan 1999 yılındada asteğmen olarak kıta
  Görevime başladım . Sigorta başlangıç tarihim mayıs 2000 olup
  Askerliği saydırıp işe giriş tarihini öne çekip Ağustos 1999 tarihinden
  Önceki haklardan yararlanabilir miyim ayrıca emeklilik yaşım düşer mi

 5. cengiz dedi ki:

  05.02.1970 doğumluyum
  Sigorta başlangıcım 17.01.1995
  Askerlik 1993-1994 (19 ay yaptım)
  Geçen ay itibariyle primim 7489 gün oldu.
  Borçlanma ve emeklilik durumum ne olur?

  Teşekkürler.

 6. hakan gur dedi ki:

  MERHABA 1990 ssk-4186 gun pirimim 2012 de 335 gunistege baglı odemem var askerlik 540 gun ve 390 gun daha istege baglı ödesem son 7.yıl hesbında sskdan emekli olabilirmiyim yoksa bagkurlumu olurum durumum ne olur istege baglı askerlik ödemisi yaşı öne çekermi teşekkurler

 7. Dilaver adanali dedi ki:

  1965 doğumluyum 1985 1987 yiiari da askerlik yaptim 1994 yilinda ciftci bagkurum var 15 yıl ciftci devam etti 13 yıl esnaf yaptım emekli olurmuyum

 8. Nihat dedi ki:

  Merhaba. Aralık 1970 doğumluyum. Aralık 1992 – haziran 1994 arası askerlik yaptım.sigorta girişi nisan 1995 .Pirim 8000 gün.Askerlik borçlanması minimum ne kadar yapabilirim? ve sigorta girişim hangi tarih olur acaba.ne zaman emekli olabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut başlangıç tarihine göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

   Eğer yaklaşık 11 ay borçlanma yaparsanız 1 yaş geriye çekebilirsiniz

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

 9. Kemal dedi ki:

  Merhaba, bir kaç sorum olacak. Umarım yardımcı olursunuz.

  4A olarak sigorta başlangıç tarihim 1 Kasım 2005.

  Askerliğimi yedek subay olarak yaptım. Yedek subaylık için:

  Duhul tarihi : 21.07.1998
  Öğrencilik bitiş tarihi: 30.11.1998
  Emekli Sandığı prim ödeme tarihi: 15.12.1998

  Şimdi ilk sorum; benim sigorta başlangıç tarihim fiili hizmet zammı baz alınarak mı hesaplanır? Tam olarak sigorta başlangıç tarihim nedir.?

  İkinci sorum; on bir yıldır 4A lı olarak çalıştığım iş yerinden kısmi emeklilik ile ayrılma imkanım var mıdır?

  Üçüncü olarak;Yedek subaylık için borçlanma yapmama gerek var mı? yoksa borçlanmadan otomatik olarak mı devreye alınır o süreler. Öğrenciliği mi borçlanmalıyım ve bunun bana faydası var mıdır.

  Son olarak, yedek subaylık dönemi hizmet birleştirme yapıldığında emekli maaşına katkısı bugünkü ücretle yaklaşık kaç liradır.

  Saygılarımla

 10. Murat dedi ki:

  Merhabalar . Babam 1983 sigorta baslangici olmus 1960 dogumlu SSK gun sayisi 1.660 gûn BAGKUR gun sayisi 1.350 gûn 9 yil bagkuru vardi 2008 de olan yapilandirmayi yapmadigindan silinmiş oldugunu soyluyorlar emekli olma şansi varmi acaba bizi aydinlatirsaniz cok memnun oluruz simdiden tesekkurler

 11. şeniz mer dedi ki:

  eşim 1990 yılında memurluğa başlayıp 20 yıl emekli sandığına bağlı daha sonrada 320 gün sigortası.120 günde bağkurda gözüküyor.askerlik borçlandırması yaptırmıştı.askerliği 85.86 yıllarında yapmış.sigorta başlangıcı bu tarih gözüküyor.1965 doğumlu.bu şartlar altında emekli prim günü dolmuş oluyormu.

 12. Özay Topcu dedi ki:

  Merhabalar,01.11.1993 ilk işe giriş tarihim 01.12.1970 doğumluyum askerden sonra sigortalı oldum askerlik borçlanmamı kaç gün yaparsam emeklilik tarihimi geriye alabilirim?450 gün askerlik yaptım toplamda 8768 şuanda pirimim var,
  teşekkürler şimdiden.

 13. Yucel dedi ki:

  Selam 1993 1994 arası 19 ay askerlik yaptım
  01.04.1997 işe başladım hiç boşluk yok 7241 pirimim
  Var normal şartlarda 2029 gözüküyor
  Askerlik nekadar yatırırsam kaç yıl öne ceker

 14. Zafer ÇAVUŞ dedi ki:

  Zafer ÇAVUŞ
  Doğum : 16.08.1965
  S.S.K Girişi :01.10.1982
  Askerlik yılları : 05.12.1985 / 05.06.1987
  Askerlik gün : 540 gün
  Askerlik yaptığım bu tarihler,emekli maaş miktarımda ne gibi değişiklik gösterir?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik tarihleriniz katsayısı en çok olan dönem. Eğer yüksek primden yatırırsanız Aylığınızda 30-70 TL arası fark eder.

   1. Zafer ÇAVUŞ dedi ki:

    30-70 lira derken bunu nasıl anlamalıyım açıklarmısınız lütfen?
    teşekkürler…

 15. MAHMUT TOPRAK dedi ki:

  Merhabalar.9-10-1970 doğumluyum 1994-1996 yılları arasında askerlik yaptım(540 gün)sigorta başlangıcın 10-05-1997 şuan itibariyle mevcutta 2460 prim günüm bulunmakta Bu duruma göre askerlik borclanmasınin emeklilik yaşına etkisi olur mu ve bu durumda ne zaman emekli olabilirim.saygılar..

  1. Ahmet dedi ki:

   Sayın danışma birimindeki arkaşlar neden bazı soruları yanıtlarken bir kısmını pas geçiyorsunuz..lutfen vatandaslarin sorularini ayrım yapmadan yanıtlayın saygılar…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz yanıtlanmıştır. Yoğun soru trafiğinde gözden kaçırdıklarımız olabiliyor. Gecikme için üzgünüz.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sorunuz daha önce de cevaplanmıştı.

    Mevcut durumda;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

    Askerlik borçlanması yaparsanız başlangıç tarihini en fazla 10/11/1995 tarihine çekilecek ve bu durumda da ; yaş şartınız 1 sene geriye çekilecektir. yani;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   10/05/1997 sigorta başlangıcına göre emeklilik şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

   Eğer 18 ay 540 günün tamamını borçlanırsanız başlangıç tarihiniz 10/11/1995 tarihine çekilecek ve bu durumda yaşınız 1 sene geriye çekilir. emeklilik şartlarınız aşağıdaki şekilde olur;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750’dir.

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Mevcut durumda;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

   Askerlik borçlanması yaparsanız başlangıç tarihini en fazla 10/11/1995 tarihine çekilecek ve bu durumda da ; yaş şartınız 1 sene geriye çekilecektir. yani;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

 16. mahmut dedi ki:

  09-10-1970 dogumluyum 1994-1996yılları arasında 540 gün askerlik yaptım sigorta girişim 01-05-1997 suanki mevcut prim gün sayım 2460 askerlik borclanmasi halinde emeklilik yasini etkiler mi ve bu bilgilere göre hangi şartlarda ve ne zaman emekli olabilirim..

 17. ökkaş köse dedi ki:

  1989 yılında 18 ay askerlik yaptım 1992 yılının 02 ayında ssklı işe girdim 8000 bin günüm var emekli yaşım 53 gözüküyor askerligimi yatırırsam ne kadar öne çeker kaç yaşında emekli olurum

 18. zorbay dedi ki:

  Merhaba 1995.1997 tarihleri arasında askerlik yaptım 18 ay. İşe giriş 01.06.1998 normalde 57 yasında emekli oluyormuşum askerligi ödesem kac yaş geri cekebiliyorum. Teşekkürler

 19. çetin akın dedi ki:

  merhaba.
  askerlik borçlanma başvuru belgelerini kardeşim vasıtası ile ya da başka bir vasıta ile kuruma iletebilir miyim? Şahsen başvuru şart mıdır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ (5510 sayılı Kanunun 41 inci Maddesine Göre) doldurduktan sonra imzalayarak başka biri ile veya iadeli taahhütlü posta ile gönderebilirsiniz.

 20. Murat dedi ki:

  Merhabalar 10.07.1979 digumluyum 21.02.1999_ 12.08.2000 yillari arasında askerliğimi 550 gun olarak yaptim sigorta baslangicim temmuz 2005
  askerligimi borclandigim taktirde sigorta baslangicim geriye gidermi gider ise hangi tarih olur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerliği borçlandığınız takdirde Temmuz/2005 yılından 550 gün geriye gider yani Ocak/2004 yılına çekilir. Bu da emeklilik yaşı için bir fayda sağlamaz.

 21. Bekir dedi ki:

  Merhaba
  Ben askere gitmeden 1991 de vekil öğretmenlik yaptım.
  1996 dan 29 gün bağkur sigortam var.
  2000 de tekrar vekil öğretmenlik yaptım.
  2001 de askere gittim 8 ay askerlik yaptım.
  Sonra 2002 den itibaren 4a lı olarak çalışmaya başladım.
  Şu an ücretli öğretmenlik yapıyorum.
  Ücretli öğretmenlerin kadroya alınması için 540 gün şartı var.
  Benimki yetmiyor ama askerliğimi saydırırsam yetiyor.
  Soru 1: Askerliğimi bu kapsamda borçlanabilir miyim?
  Askere gitmeden ücretli çalışıyordum.
  Şu an yine ücretli çalışıyorum…
  Soru 2: Bu süreç ne kadar zaman alıyor?

 22. zorbay dedi ki:

  Merhaba 1995.1997 tarihleri arasında askerlik yaptım 18 ay. İşe giriş 01.06.1998 normalde 57 yasında emekli oluyormuşum askerligi ödesem kac yaş geri cekebiliyorum.

 23. O.Oktan dedi ki:

  Merhaba, 1962 doğumluyum, 07/05/1983 sigorta(4a) girişim, 1984-85 te askerliğimi yaptım. Yaş ve süreyi tamamladım, 5150 prim gününü askerlik süresini (540 gün) borçlanarak tamamlayabiliyorum.

  Son 7 yıl dağılımı ise şöyle;
  1449 (4a), 1071 (4b isteğe bağlı). Bu ay sonu isteğe bağlı sigortamı sonlandırıp emeklilik için başvuracağım ve askerlik borçlanmamı yapacağım.

  4a statüsünde emekli olmak istiyorum buna göre;
  1- Son sigortalılık durumumun isteğe bağlı olması engel teşkil eder mi?
  2- Askerlik borçlanması son 7 yıl hesabına dahil olur mu, olursa hangi statüde olur(4a-4b) ?
  3- Özellikle 4a statüsünde emekli olabilmem için sizin farklı bir öneriniz olur mu?
  Teşekkürler.

 24. NURİ dedi ki:

  selamlar

  1976 dogumluyum..20,08,1999-15,02,2001 arasında askerlıgımı yaptım..ilk sigorta gırısım 10,06,2001 .5940 gun sıgortalı olarak çalışmaktayım..askerlık suresını 540 gunu yatırsam tazmina tı mı alıp iş yerınden ne zaman ayrılabılırım..

  bılgılerınızı rıca ederım..

  teşekkurler..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerliğiniz borçlanıp yatırdığınızda sistem ilk girişinizi en fazla 10/06/2001 gününden 540 gün geriye çeker bu durumda da başlangıç tarihiniz 10/12/1999 olur ve bu durumda da kısmi emeklilik talebi ile yazı almak için şartlarınız 4500 gün 25 yıl hizmet süresi olacaktır. Dolayısıyla bu yazıyı en erken 10/12/2024 de alabilirsiniz.

   1. nuri dedi ki:

    Bilgileriniz için teşekkurler.internet sıtelerınde NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM? EMEKLİLİK HESAPLAMA UYGULAMASI adı altında form yayınlayan bazı sıtelerde asagıdakı lıste çıkmaktadır..benım sorum mevcut sıgortamın uzerıne askerlıgımıda yatırırsam 7000 gun oldugunda iş yerınden tazmınatımı talep edebılırmıyım

    tşk

    Yaşınız
    41
    Yıl
    8
    Ay
    26
    Gün
    Sigortalılık Süreniz
    16
    Yıl
    8
    Ay
    12
    Gün
    Prim Gün Sayınız
    6503
    EMEKLİLİK ŞARTLARINIZ
    Yaş
    60
    Kalan Yaşınız
    18
    Yıl
    4
    Ay
    8
    Gün
    Sigortalılık Süresi
    25
    Kalan Hizmet Süreniz
    1
    Yıl
    4
    Ay
    12
    Gün
    Prim Gün Sayısı
    7000
    Kalan Prim Gün Sayınız
    497
    26.06.2036 tarihinde emekli olabilirsiniz

 25. Bosnalı Asker dedi ki:

  Merhabalar,

  01.05.1970 doğumluyum. 13.03.1991 tarihli SGK başlangıcım var. 52 yaşımda emekli olabiliyorum. 2000 öncesi 2460 gün, 2000-2008.10 arası 3039 gün ve 2008.10 dan itibaren 2834 gün olmak üzere toplam 8333 gün sigortam var.

  22.11.1994-22.05.1996 arası askerlik yaptım. Bu sürenin parasını SGK’ya tavandan ödersem emekli maaşıma çok etki eder mi? Yoksa değmez mi?

  Çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

 26. Cem dedi ki:

  Benim staj sigortam 1991 de başladı ama ilk prim 2002 tarihi askerliğimi 1998 / 2000 arası yaptım askerliği ödersem eğer ödenen prim hangi süreden düşer ilk prim tarihinden mi yoksa askerlik tarihindenmi tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Cem Bey merhaba,

   Askerlik ödemesi yaparsanız Emeklilik için ilk sigortalık başlangıcınız 2002 yılından itibaren borçlandığınız süre kadar geriye çekilir. Ancak borçlanma yapsanız da 1999 yılı öncesine çekilemeyeceğinden emeklilik yaşınız da geriye gelmez. Eksik prim gününüz yok ise borçlanmanıza gerek yok. Yani başlangıcınız ne 1991 yılına nede 1998 yılına gelmez 18 ay borçlansanız en fazla 2000 yılına çekilir.

 27. Hasan Yakut dedi ki:

  Dogum tarihin 11/10/1972, SSK girişim 16/06/1996, askerliği mi 1993-1995 yılları arası 18 ay yaptım,1994 yılında Tariş kop a yatirdigim pamuk faturasın da Bağkur kesintisi yapılmış, birleştirme yaptırabilir miyim, birleştirme yapılırsa askerlik borçlanması yapmam emeklilik yaşımı geri çeker mi, tşk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Hasan Bey,

   Bağkur ödediğiniz evrakla birlikte ilk sigortalılık tarihini geriye çekebileceğiniz bildirmiştik. Ayrıca Askerlik borçlanması ile; 1992 yılına çekebilirsiniz.

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.

   veya

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

   şartlarına tabi olursunuz.

 28. ALİ dedi ki:

  01.11.1985 sigorta başlangcım var 1991de askere gittim 18 ay askerlik yaptım askerlik borçlanmamı 20 sene önce ödedim 27.06 1969 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim askerlik borçlanmamın bana bir faydası olacakmı olmazsa yatırdığım parayı geri alabilirmiyim şimdiden teşekkürler

 29. Akın Danacı dedi ki:

  Yedek subaylara verilen fiili hizmet zammı sigorta başlangıç süresini geri çeker mi?

 30. Koray Gürbüz dedi ki:

  Merhaba,21.09.1965 doğumluyum, SSK sigorta başlangıcım 01.08.1991 pirim günüm 6366, askerliğimi yedek subay olarak yaptım. 11.04.1993-30.06.1993 arası kurs süresi 31 Ağustos 1994 te terhis oldum(askerlik süresi 5 ay uzatılmıştı). askerlik süremi ssk ile birleştirdiğim taktirde emekliliğe hak kazanmış olabilirmiyim. 1 yıl için 90 gün sigorta başlangıcımı geri çekiyormu, yani sigorta girişimi 01.05.1991 yapıyormu…..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Koray Bey,

   Askerlik borçlanması sigorta başlangıcı askerden sonra olanların başlangıç tarihini geriye çeker. Sizin başlangıcınız zaten askerden önce. Bu nedenle askerlik borçlanması yaş şartını geriye getirmeyecektir.

   1. Koray Gürbüz dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim..Okuduğum bazı haberlerde yedek subaylık fiili hizmet zammı olarak 1 yıl için 3 ay sigorta giriş tarihini geri çekiyor şeklinde yazılar görünce kafam karışmıştı……..

 31. Ali dedi ki:

  18 ay askerlik.yaptım.1996.4.16
  Terisim 1989 sgk girişim .5300.primmim var askerligimi 18 ay.borçlanmas olarak ne kadar ödeyeceyim ve 51 yaş emeklilik askerligi ödersem kaç yaşında emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Ali Bey merhaba,

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

   Askerliğini ssk ilk başlangıç tarihinden sonra olduğu için borçlanma yapsanız de yaşınızı geriye çekmez. Askerliği ssk tarihinden önce olanlar borçlanma yaparak yaş şartını geriye çekebilmektedir.

 32. tayfun dedi ki:

  EMEKLİ SANDIĞI 1934 GÜN
  SSK 1154 GÜN
  ASKERLİK 15 AY (510 GÜN)
  BAĞKUR 14 YIL 1 AY 23 GÜN 5393

  BEN 8991 GÜN HESAP EDİYORUM SSK YA GİTTİM 2 AY VAR DEDİ GÜN HESAPLAMARI FARKLIMI ACAMA

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Hizmet birleştirmesi için gerekli olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 33. erol dedi ki:

  merhaba 20.11.1964 doğumluyum sigorta girişim 15.09.1995. 3600 günden emekli olabilir miyim? 18 ay askerlik yaptım sgk girişimden önce buna göre kaç yıl sonra emekli olabilirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim not: ( sgk primgün sayım şuan 2000 hala çalışıyorum)

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Normal emeklilik şartlarınız 55 yaş ve 5750 prim günüdür. 3600 günden emekli olabilirsiniz. Ancak 60 yaşını doldurmanız gerekir. Askerlik borçlanması ile normal emeklilik yaşınız düşecektir.

 34. ilhan özgür dedi ki:

  Selamlar kolay gelsin. Doğum tarihim 20.09.1972 ilk işe giriş tarihim 17.09.2001 askerlik başlangıç tarihim 21.08.1998 emeklilik yaşımı geri çekebilmek için askerlik borçlanmasının tamımınımı yatırmam gerekli yoksa örnek veriyorum ilk 3 ayını yatırsam yeterli olurmu böyle seçim şansım varmı? Teşekkürler

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması, yatırdığınız süre boyunca sigorta başlangıcınızı geriye çekecektir. Sigorta başlangıcınız 08.09.1999 tarihi ve öncesine çekilemeyecek durumdaysa, askerlik borçlanmasının emeklilik yaşınızı bir faydası olmayacaktır. Sadece prim günlerinizi arttırmak için kullanabilirsiniz.

 35. Mahire ÇOBAN dedi ki:

  1986 ekim ayında askere gidip 1988 mart ayına kadar 18 ay askerlik yapan eşim cansever çoban ın (TC 29440073818) askerlik borçlanması olabilirmi miktarı ne olabilir

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması yapabilir. Miktarı hakkında SGK müdürlükleri ile görüşebilirsiniz.

 36. Yıldız dedi ki:

  Babam 01.03.1990 da sigorta başlangıcı var. 17.11.1965 doğumlu. 5690 günü var. 17.11.2017de emeklilik yaşı doluyor. Askerlik borçlanması yaparak emekliliği bir sene önceye alabilir miyiz?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Evet alabilirsiniz.

   1. Yıldız dedi ki:

    kısmı borçlanma mı yapmamız gerekiyor yoksa 550 günü komple yatırmamız mı gerekli?

 37. Nurettin dedi ki:

  20.04.1973 doğumluyum 1993 de askerlimi 19 ay olarak yaptım askerligimi 19 ay olarak yatırabilirmiyim yatırırsam 19 ay yıl olarak geri çekebilirmiyim sigortaĺı işe giriş tarihim 1995 in 8 ayı buna göre ne zaman emekli olurum
  Birde staj sigortasıyla ilgili devlet tarafından bir çalışma varmı..

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması ile SSK başlangıcınız, askerlik başlangıcına çekilmektedir. Yani yaşı da geriye çeker.

 38. Ergin calikoglu dedi ki:

  1995 de askerlik yaptim askerligi borclanirsam 2000 de sigortali oldum sigorta gunum nekadar geri gider

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   1250 prim günü düşüş oluyor. Kesinlikle askerlik borçlanması yapmalısınız.

 39. Hasan yilmaz dedi ki:

  1968 doğumluyum 1986 sigorta başlangıcım. 1988 de askerligimi yaptim haziran 2017 emekli olmam görünüyor 8700 gün primin var askerligimi yatirsam emekliliğini öne cekebilirmiyim

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Hayır askerliği ödemenin şuan size hiç bir faydası olmaz. Askerden önce SSK girişiniz olduğu için böyle bir durum var.

 40. metin dedi ki:

  15.04.2001 sigorta başlangıcım 18 ay askerlik yaptım 1999 mayısta askere gittim askerlige borçlanırsam sigorta başlangıcım askere gittiğim gün mü olur yoksa sigorta başlangıcımdan 18 ay geriyemi atar

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcınız askerlik başlangıç tarihi olacaktır. Bu size büyük avantaj sağlar.

 41. Emin köşker dedi ki:

  2.sorumda askerlik borçlanması 18 aymı yansır yoksa yaşmı takip edicez ?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Askerlik süreniz ne kadarsa sigorta başlangıcı o kadar geriye çekilir.

 42. Emin köşker dedi ki:

  01/01/1967 doğum tarihim askerliğimi ssk başlangıcından önce yaptım ssk girişim 02/10/1989 askerliğimi ödersem nezaman emekli olurum.teşekkürler

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması ile SSK başlangıcınız, askelik başlangıç tarihine çekilmektedir.

 43. İdil dedi ki:

  Hürcan Bey, son sorumu ağustostaki özür grubu öğretmen atamaları için sormuştum. Atamalarda eşimin askerliğinin tamamını sigortalı sayarlar mı? Yoksa sadece ağustos-eylül kısmı mı sayılır? Atama döneminde askerliğin nisan-temmuz kısmının üzerinden 2 seneden fazla zaman geçmiş olacak. Atama kılavuzunda son 2 yılda askerliğini yapmış olanlar askerlik borçlanması yapabilir deniyor. 2 yıldan kasıt 2013/2015 arası mı, yoksa ağustos 2013 ile ağustos 2015 arası mı? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler…

 44. İdil dedi ki:

  Eşim 2013 senesinde 6 ay askerlik yaptı. 25 eylül 2013 te terhis oldu. Aralık 2015 te sigortalı işe girdi. Askerlik süresinin tamamını borçlandığı takdirde sigorta başlangıç tarihi ne olur? Normal başlangıç tarihinden 6 ay geri mi gider, yoksa başlangıç tarihi nisan 2013 olarak mı kabul edilir?

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Askerlik borçlanması yaptığı taktirde sigortalılık girişi askerlik başlangıcına çekilecektir.

   1. İdil dedi ki:

    Bu durumda ağustos itibariyle son 2 yılda 360 gün sigortalı olamaz değil mi

   2. İdil dedi ki:

    Hürcan Bey, son sorumu ağustostaki özür grubu öğretmen atamaları için sormuştum. Atamalarda eşimin askerliğinin tamamını sigortalı sayarlar mı? Yoksa sadece ağustos-eylül kısmı mı sayılır? Atama döneminde askerliğin nisan-temmuz kısmının üzerinden 2 seneden fazla zaman geçmiş olacak. Atama kılavuzunda son 2 yılda askerliğini yapmış olanlar askerlik borçlanması yapabilir deniyor. 2 yıldan kasıt 2013/2015 arası mı, yoksa ağustos 2013 ile ağustos 2015 arası mı? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler…

   3. İdil dedi ki:

    Çok ilgilendiniz sağolun…

 45. ibrahim erkan dedi ki:

  merhabalar soruma cevap vermediniz,sizden gelecek cevaba göre parayı yatırmayı düşünüyorum.selamlar.

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Hepsini yatırmanıza gerek yoktur. Prim günleriniz gayet yeterlidir. 1 gün bile ödeseniz sigorta girişiniz geriye çekilir. Tekrar hesaplanmasını ve 1 gün yatırmak istediğinizi belirtiniz.

 46. ibrahim erkan dedi ki:

  1965 doğumluyum1985-1986 da 18 ay askerlik yaptım 18.08.1989 da sigortalı oldum 7800 gün primim var askerlik borçlanması yapmak için dilekçe verdim,sonucu geldi 6920 tl yatırılması lazımmış,hepsinimi yatırayım yoksa işime yarayan kısmı varmı .geriye çekermi.

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Primleriniz gayet yeterlidir. 1 gün bile yatırmanız durumunda sigorta başlangıcınız geriye çekilir.

 47. maruf dedi ki:

  Ben 1990 yilinda 18 ay askerlik yaptim sigorta girisim 2000 de girisim var askerlik borclanmasini odersem sigortam geri gelirmi yil olarak

  1. Hürcan Karataş dedi ki:

   Evet askerlik borçlanması ile sigortalılık sürenizi geriye çekebilirsiniz.

 48. rfaettin yeşilyurt dedi ki:

  ben 04 11 1983 te askere gittim 05 05 1985 terhis oldum 18ay askerlik yaptım 4450 hizmetim var 550 borçlanma yaparsam nekadar daha çalışmam gerekli

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınıza bu adresten bakabilirsiniz.

 49. murat aklin dedi ki:

  Sigorta baslangici 2000 yili yani kanun sonrasi 7000 is gunu prim soyleki askerden oncede sigortam vardi ama ben askerlik donemini parasal yatirsam eski kanun yani 1999 oncesi sartlara tabi olurmuyum

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Sigorta başlangıcınız askerden önce olduğu için böyle bir durum söz konusu değildir.

 50. suatt dedi ki:

  05.01.1964 doğumluyum1984-1986 arası askerlik yaptım 1992 de ssk lı oldum askerlik borçlanması yaparsam ssk ya giriş tarihimi geriye alabil
  irmiyim

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Evet askerlik borçlanması ile sigortalılık tarihinizi geriye çekebilirsiniz.

 51. Suat Tulpar dedi ki:

  01.11.1984 tarihinde askere gittim 01.02.1992 de SSK lı olarak çalışmaya başladım normal emekliliğime 21 ay var askerlik borçlanması yaparsam ssk ya giriş tarihini geriye aldırabilip 18 ay erken emekli olabilirmiyim.
  teşekkürler

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Sigorta girişini geriye çekebilirsiniz. Bu durumdaki yeni emeklilik şartlarınızı aşağıdaki adresten öğrenebilirsiniz.
   https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

 52. Yasin sarı dedi ki:

  Merhabalar,
  Askerliğimi 1992 de 19 ay olarak Yaptım.
  05,03,1996 yılında Sigorta girişim ve 6500 pirin günüm var
  Askerliğimi dahil ettirsem ememlilik tarihim ne olur konu hakkında bilgi rica ederim.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Askerlik borçlanması yaparsanız sigorta başlangıcınız geriye çekilecektir. Bu durumda emeklilik için büyük avantaj sağlarsınız.

 53. G.Y dedi ki:

  Merhaba 1984 doğumluyum 2002 sigorta girişim var 15 ay askerlik hizmeti yaptım ne kadar gün borçlanma yapabilirim teşekkürler

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Askerlik günlerinizin tamamını borçlanabilirsiniz.

 54. Ali tural dedi ki:

  25.02.1968 doğum tarihim. SSK başlangıç tarihim 15.08.1990. askerlik başlangıç 30.05.1988, (18 ay). emeklilik tarihimi öne çekmek için askerliğimi kaç ay borçlandırmam lazım. ve ne kadar öne çekebilirim teşekkürler.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Askerlik borçlanması ile sigorta başlangıcınızı askerlik başlangıcına çekebilirsiniz.

 55. nazmi almalı dedi ki:

  18/02/1992 tarihinde asker gittim 11/05/1992 ile 06/06/1993 tarihleri arasında er öğretmen olarak çalıştım.Emekli sandığına tabiim.Halen öğretmenlik yapıyorum. Benim sorum şu:
  Askerlik sürem emekliliğe hizmet süremde görünmüyor.bunun için ne yapmalıyım.Teşekkür ederim.

  1. Selahattin Demir dedi ki:

   18.02.1992-11.05.1992 arasını borçlanabilirsiniz. öğretmen olarak görev yaptığınız dönem hizmetiniz vardır. Görev yaptığınız kurumla irtibata geçin.

   1. nazmi almalı dedi ki:

    Teşekkürler

 56. YAHYA dedi ki:

  Haziran 1964 doğumluyum. 1.1.1981 sigorta başlangıcım. 3.375 prim günüm var. 550 gün askerliğimi ödersem ne zaman emekli olurum? daha eksik primim kalır mı?

  1. Selahattin Demir dedi ki:

   5075 günü tamamlayıp emekli olabilirsiniz.

 57. mahmut Başak dedi ki:

  1967 doğum tarihim 7237 prim günüm.01/07/1985 işe giriş tarihim askerliğimi1987-1989 arasında yaptım askerliğimi saydırsam emekli olabilirmiyim.saygılar.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Askerliğinizi saydırmanıza gerek yoktur. Zaten prim günleriniz yeterlidir.
   https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ emeklilik şartlarınızı buradan öğrenebilirsiniz.

 58. Ahmet dedi ki:

  Askerlik borçlanması emekli aylığını etkilermi.

  1. Selahattin Demir dedi ki:

   1999 öncesi ise olumlu etkiler.

 59. Musa görmüş dedi ki:

  Ben 1999 senesinde askere gıttim ama ilk Ssk gırış 2005 te askerlik borçlanmasını yatırsam 2005 ten 550 gün geriye mi gelir yoksa 1999 senesi giriş mi olur

 60. Murat dedi ki:

  08.1972 doğumluyum, sigorta girişim Meslek lisesi 1989, SSK lı olarak pirim ödeyerek ise başlamam 20.12.1992
  Askerliğim 1993 – 1995 yılları arası 18 ay şu an pirim günüm 7200, emeklilik yaşım sistemden 53 görünüyor.
  Askerlik borçlanması yaparak emeklilik yaşımı geriye çekebilir miyim?
  Saygılarımla,
  Murat

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Askerliğiniz sigortalılık başlangıcından sonra olduğu için yaşı geriye çekemezsiniz.

 61. ibrahim dedi ki:

  1989 da askere gittim 18 ayın askerlik borçlanmasını ögrenmek istiyoorum miktarı ne kadar kaç para öderim

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Aracımız ile bunu hesaplayabilirsiniz.

 62. ibrahim dedi ki:

  1989 da askere gittim 18 ay askerlik yaptım 1992 de sigorta başlangıcım var askerlik borçlanmasını yaparsam ne zaman emekli olabilirim

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Askerlik borçlanması ile sigorta tarihiniz askerlik başlangıcına çekilecektir. Bu durumda emeklilik şartlarınızı aşağıdaki linkten hesaplayabilirsiniz.
   https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/

   1. İdil dedi ki:

    2013 senesinde 6 ay askerlik yaptı. 25 eylül 2013 te terhis oldu. Aralık 2015 te sigortalı işe girdi. Askerlik süresinin tamamını borçlandığı takdirde sigorta başlangıç tarihi ne olur? Normal başlangıç tarihinden 6 ay geri mi gider, yoksa başlangıç tarihi nisan 2013 olarak mı kabul edilir?

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     Askerlik borçlanması yaptığı taktirde sigortalılık girişi askerlik başlangıcına çekilecektir.

 63. isa dedi ki:

  iyi günler; 15/09/1979 doğumluyum.kulaktan işitme engelliyim ama askerliğimi 2003 yılında normal olarak 15 ay yaptım.Kasım 1996 sigorta girişim ve 3300 tahmini primim var.halen çalışıyorum engelli kontenjanında,askerlik borçlanmam için ne kadar borcum çıkar ve ne zaman emekli olabilirim.Bilgilendirirseniz çok memnun olurum.iyi çalışmalar dilerim. saygılarımla.

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 64. zeki yardımcı dedi ki:

  20.12.1975 doğumluyum. 17/02/1999 iş başlangıcım 5609 prim gün sayım. primleri doldurup ayrılmak istiyorum. bekleyeceğim yaş ve ödeyeceğim askerlik borçlanması ne kadar tutar öğrenebiilirmiyim

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Askerlik borçlanması ile prim günlerinizi arttırabilirsiniz.
   https://www.ssk.biz.tr/emeklilik-hesaplama-ne-zaman-emekli-olabiliri/ bu linkten emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.
   Ödeyeceğiniz miktar için SGK ya başvurunuz.

 65. 01 01 1963 doğumluyum 1056 gün ssk var askerlik borclanmam ne kadar olur borclanmam ne nkadar olur

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Borçlanma miktarı için SGK ya başvurabilirsiniz.

 66. salih turan dedi ki:

  1988 ile 1990 arası 1000 gün iş kendime ait çalıştrdm.O yıllar arasında bağkura kayıt olmamıştım. Mahkeme kararı ile o yıllara ait bağkura kayıt olabilir miyim

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Sorunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak sorabilirsiniz.

 67. BİLAL SARIGÜL dedi ki:

  1970 MART DOĞUMLUYUM 25 EKİM 1994 TE UZMAN EBAŞ OLARAK GÖREVE BAŞLADIM 31 ARALIK 2014 TE TSK DAN AYRILDIM ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMADIM ANCAK SSK YA İLK GİRİŞİM 1988 OLUP FARKLI TARİHLERDE ÇALIŞIP 542 GÜN PİRİM GÜNÜM BULUNMAKTADIR HİZMET BİRLEŞTİRMESİ ÇALIŞTIĞIM KURUM TARAFINDAN YAPILMIŞ VE 14 AY DAHA TSK DA MEMUR OLARAK ÇALIŞMAM GEREKTİĞİ BELİRTİLMİŞTİR BU HESAPLAMA DOĞRU YAPILMIŞMIDIR ZİRA UZMAN ERBAŞLAR 20 YIL+5 YIL YIPRANMA PAYI İLE TSK DAN AYRILIRLAR BENDE 25 YIL 2 AY TSK DA ÇALIŞMIŞ BULUNUYORUM SSK DAN İSE 1 YIL 6 AY 2 GÜN PİRİMİMDE ÇALIŞTIĞIM SÜREYE EKLENDİĞİNDE 26 YIL 8 AYA TEKABÜL EDİYOR BU DURUM KAFAMI ÇOK KARIŞTIRDI YAPILAN HESAPLAMALR DOĞRUMUDUR ASKERLİK BORÇLANMASINI HEMEN YAPSAM EMEKLİ OLMAM HEMEN MÜMKÜN OLUR MU

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 68. abdulkadir dedi ki:

  1987 de askere gittim 18 ay askerlik yaptı 1989 un 2 ayıda ssklı oldum nekadar askerlik borçlanması yaparsm 2015 martta emekli olurum

  1. sukufe kalay dedi ki:

   Abdulkadir bey 1989 yılında SSK girişiniz var ise emekli olabilmek için gereken şartlar 25 yıl sigorta süresi, 5450 prim gün sayısı ve 51 yaş şartıdır. Bu şartlar dahilinde emekli olabilirsiniz.

 69. gmzee dedi ki:

  babam çürük raporu olduğu için askerliğini yapmadı askerlik borçlanması yapılır mı?

  1. sukufe kalay dedi ki:

   Gamze hanım babanızın askerliği yapmaması sebebi ile askerlik borçlanması yapması mümkün değildir.

 70. ismail ö dedi ki:

  1970 doğumluyum 18 ay askerliğimi yaptım 03.03.1994 de uzman erbaş olarak göreve başladım halen devam etmekteyim askerlik borçlanmasını ben mi ödeyeceğim yoksa devlet mi ödeyecek ve emekli olmama ne kadar var

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Siz ödeyeceksiniz İsmail Bey. emeklilik hesaplama için: http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/

 71. mevlut dedi ki:

  1998 kasimda askere gittim 2002 bin
  7 ayında sigartam başladı askerlik birclanmasini
  yatirsam 15 yil 3600 günden yararlanıp kidem tazminatimi
  Alabilirmiyim şahin yonetici

 72. mevlut dedi ki:

  21.11.1198 de askere gittim
  01.07.2002 sigorta baslangicim var
  Su an toplam 4130 günlük sigortaliyim
  İs yerinden kidem tazminatini alabilmek için askerlik
  Borclanmasini ödeyerek sigorta baslangicim geriye çekerek
  15 yil 3600 günden yararlanıp kidem tazminatimi alabilirmiyim

 73. gkhn özel dedi ki:

  sigorta giriş tarihim 2-04-2000 askerliğimi 25-08-1998 25-02-2000 tarihleri arası yaptım 10 ay askerlik borçlanmasıyla 15 yıl 3600 günden işyerimden tazminatımı alabilirmiyim.şu anki prim gün sayım 4945 gn şimdiden teşekkürler

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Emeklilik için işyerinden ayrılacağınız için tazminatınızı alabilirsiniz.

 74. erol aydın dedi ki:

  15 nisan 1988 de yedeksubay okuluna başladım ve 18 ay sonra ağustos 1989 da asteğmenlikten terhis oldum.sınıf okulunda geçen 4 aylık süreyi borçlansam sigorta başlangıcım 15 nisan 1988 olur mu ve bu na göre emeklilik hesabı yapılır mı?

 75. erdal dedi ki:

  01.04.1972 doğ.luyum01.01.1995 tarihinde ssk olarak girişim var 1992 /1994 yılları arası 19 ay askerlik yaptım askerliğimi boçlanırsam ssk girişim 19 ay gerimi gelir ne zaman emekli olabilirim şu an 2100 gün ssk dan 205 gün bağkurdan olmak üzere günüm var teşekkürler

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Evet Erdal Bey giriş tarihinden önce askerlik yaptığınız için borçlandığınız gün sayısı kadar giriş tarihiniz geriye gider.

 76. Yakup Koşar dedi ki:

  1986 yılında askerlik yaptım 1988 yılında sigorta başlangıcım yapıldı askerlik borcum var mı varsa ne kadar ödemem lazım.

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Yakup Bey askerlik borcu diye bir durum bulunmuyor. Prim eksiğinize göre askerliğinizi borçlanabilirsiniz primlerinizi artırmak için.

 77. emin özgen dedi ki:

  mrb.
  01.01.1966 doğumluyum, 1986-1987 yıllarında 18 ay askerlik yaptım.SSK girişim 20.05.1988 askerlik borçlanması yaparsam yaşım kaç olmalı ki emekli olabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim teşekürler..

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   50 yaş, 25 yıl, 5375 prim günü şartı vardır.

 78. selami çapkur dedi ki:

  slm 07.09.1973 doğumluyum.20.08.1999 da askere gittim.23.01.2001 de geldim.ilk ssk girişim 26.06.2001 askerlik borçlanması yaptığım takdirde ssk başlangıç tarihimi ne kadar prim ödeyeceğimi ve ne zaman emekli olacağımı öğrenmek istiyorum.yardımcı olursanız çok sevinirim.tşkrlr

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Selami Bey, askerliğinizi SSK giriş tarihinizden önce yaptığınız için, borçlandığınız gün sayısı kadar SSK giriş tarihiniz öne çekilecektir. Yani kaç gün borçlandıysanız, 26.06.2001 tarihinden o gün sayısını çıkarmanız gerekmektedir.

 79. Sigorta girişim tarihim 11.04.2001 Askerliğimi sigorta girişimden önce yaptım askerlik borçlanmasını yatırısam kaç yaşında emekli olurum Doğum Tarihim 01.11.1969 ödediğim prim gün sayım 4473

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Hüseyin Bey öncelikle 25 yıl sigortalılık sürenizin bulunması gerekmektedir. Askerlik borçlanması yaptığınız taktirde, SSK girişiniz borçlandığınız gün sayısı kadar geriye çekilir. Ve bu tarihle beraber 25 yıl süresini doldurup, en az da 4500 gün emeklilik primi ödedikten sonra emekli olabilirsiniz.

 80. HAKAN KINIK dedi ki:

  Askerliğimi SGK lı olmadan önce 8 ay olarak yaptım, emeklilik yaşını öne çekmek için ne kadar gün ödemem gerektiğini nasıl öğrenebilirim? SGK başlangıcım 01.05.1990
  Askerlik 01.04.1989-15.11.1989 Doğum tarihim 28.05.1966
  Prim 7700 gün
  Teşekkürler

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Öncelikle http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ bu adrese girerek emekli olmak için kaç gün daha prime ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz. Eğer eksik prim gün sayınız varsa, askerliğinizi SSK lı olmadan önce yaptığınız için, borçlandığınız gün sayısı kadar SSK başlangıcınız geriye çekilecektir. Bu tarihe göre hesaplayabilirsiniz.

 81. ibrahim ilbeyli dedi ki:

  askerliğimi SSK’yagiriş tarihinden önce yaptım. yukarıdaki yorumu anlamadım “borçlandığınız gün sayısı kadar geriye çekilir” demişsiniz yaptığımız askerlik günü kadarmı borçlanıyoruz yoksa borçlanma zamanını biz mi belirliyoruz
  saygılar..

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Ne kadar eksiğiniz varsa o kadar borclanabilirsiniz. Tamamını borçlanmak zorunda değilsiniz. Askerliğinizi ssk ya başlama tarihinizden önce yaptığınız için, borclandiginiz ggunsayisi kadar ssk ya giris tarihiniz geriye cekilir. Ornegin 18 ay borclandiysaniz, ssk ya giris tarihiniz, suan ki giris tarihinizden 18 ay onceymis gibi gecerli olur.

 82. ahmet demir dedi ki:

  1998 yılı agustos askerlik başlngıcı 2000 nin 10. ayı iş başlangıcı askerlik borçlanmasını yatırırsam kıdem tazminatı hakkım doğar mı

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Askerliğinizi, SSK’ya giriş tarihinizden önce yaptığınız için, SSK giriş tarihiniz borçlandığınız gün sayısı kadar geriye çekilir. Geriye çekildikten sonraki tarihten itibaren 15 yıllık sigortalılık şartını sağladığınız taktirde, SGK’dan alacağınız Kıdem Tazminatı Alabilir belgesi ile iş yerinizden kendi isteğinizle ayrılarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

 83. Kent dedi ki:

  1991 sigorta başlangıcım ve 1997-1998 de 16 ay yedek subay terhisim var,4334 SSK prim gunüm var askerlik borçlanması yurtdışı borçlanmamı yatırırsam ne kadar erken emekli olabilirim

  1. Hayrettin dedi ki:

   1973 doğumluyum 1993 te askere gittim 19 ay askerlik yaptım sigorta girişim 25.07.2001 1153 gün sigorta primim var 2 yıl 2 ay 23 gün mecburi sigorta primim var askeri borçlanma yaparsam kaç yaşında ve kaç gün prim ile emekli olurum

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    19 ay askerlik borçlanman sigorta başlangıcını 25.10.1999 a çeker. 60 yaş 7000 günle emekli olabilirsin.askerlik borçlanması erken emekli olman için bir faydası yok. 60 yaşına geldiğinde gün eskiğin olursa borçlanma yapabilirsin.

    1. Hayrettin dedi ki:

     1999 geri çekiyorsa 1999 da 7000 gün istenmiyodu şu anda 1999 yasalarından faydalanmıyormuyum

     1. Selahattin Demir dedi ki:

      08.09.1999 öncesine çekilirse doğrududur. 09.09.1999 tarihi ve sonrasına denk gelirse 7000 güne tabi olursunuz

 84. özen barut dedi ki:

  1987 tarihinde askerliğimi 18 ay yaptım 29/06/1990 tarihinde işe başladım 31/05/1967 doğumluyum askerliğimin tamamını yatırdığım zaman veya ne kadar yatırırsan öne alabilirim

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Borçlandığınız süre kadar önde alabilirsiniz.

 85. seçkin altınışık dedi ki:

  ben 1983 sigorta başlangıçlıyın 1985-1987 de askerlik görevimi 18 ay 550 gün askerlik yaptım şimdi toplam pirimim 4589 dur askerlik borçlanmasını yatırır isem ne zaman emekli olurum

 86. ALİ SALİM KAYIRICI dedi ki:

  27 MAYIS 1991 de askere gittim 10 eylül 1992 de terhis oldum ve bu süreyi borçlandım ve ziraat bankasına ödedim.ne kadar erken veya emekliğime yansır.

 87. muharrem ımış dedi ki:

  1991 askerlik yaptım 2005 de sigortalı oldum askerlik borçlanması yaparsam nekadar erken emekli olurum

 88. sabahattin develi dedi ki:

  1987 de askere gittim 18 ay askerlik yaptım 1989 ssk oldum askerlik ödemesi yaparsam ne kadar geri gelir

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Borçlanma miktarı kadar geri gelecektir.

 89. E.K. dedi ki:

  1998 yılında yedek subay olarak 18 ay askerlik yaptım.2001 yılında sigortalı olarak işe başladım.ssk ya başvuru yapsam askerliğimde hesaba katılırmı? sigorta başlangıcım1998 olarak geçerli olurmu?

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Evet Erhan Bey. Sigorta başlangıç tarihniz borçlanmanız kadar geriye gidecektir.

Sorunuzu Yazın