• SSK ÇEYİZ PARASI SORU VE CEVAPLARI!


  Soru 1: SSK çeyiz paramı almadığım için para geri gitmiş. Parayı tekrar almak için ne yapmalıyım?


  Cevap: SGK’ ya başvuru yaparak geri alabilirsiniz.

  Soru 2: Çeyiz parası için yaş sınırı var mı?

  Cevap: Yaş sınırlaması 18 yaş üstüdür. Evlendikten sonra gerekli belgeler ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

  Soru 3: Evlendikten sonra sigortalı bir işte çalışmam çeyiz parası almama engel olur mu?

  Sponsorlu Bağlantılar


  Cevap: Hayır herhangi bir engel olmayacaktır.

  Soru 4: Devlet dairesinde memurum. Evleneceğim zaman çeyiz yardımı alabilecek miyim?

  Cevap: Çalıştığınız için alamazsınız.

  Soru 5: Babamın vefatından sonra yetim aylığını ablam alıyordu ve o maaş üzerinden çeyiz parası aldı. Ablam şu an evli ve bizim yetim aylığını alamayacağımızı söylediler. Bu doğru mu?

  Cevap: Evet doğru, evlendikten 2 yıl sonrasına kadar maaş talep edemiyorsunuz.

  Soru 6: Aldığım yetim maaşı üzerinden banka kredisi çekmiştim. Çeyiz parası aldığımda maaşım kesilir mi? Bir de aldığım maaşı 24 ile çarparak mı çeyiz parasını hesaplayacağım?

  Cevap: Evet 24 x aldığınız yetim maaşı şeklinde hesaplanır. Bankayla durum hakkında görüşebilirsiniz.

  Soru 7: Sigortalı olarak çalıştığım için yetim maaşı alamıyordum. Ancak şu an alıyorum ve çeyiz parası almam için kaç ay öncesinde çeyiz parası alıyor olmam gerek?

  Cevap: Evlenmeden önce sadece 1 kez bile yetim aylığı almanıza yeterlidir.

  Soru 8: Ben yetim aylığı alıyorum. Evlendiğim zaman çeyiz parası almadığım takdirde benim maaşım anneme kalır mı ? Çeyız parası alırsam nasıl olur?

  Cevap: Çeyiz parası alırsanız, evlenmediğiniz zaman alacak olduğunuz 24 aylık yetim aylığını tek seferde alıyorsunuz. Bu yüzden çeyiz parası aldığınızda sizin maaşınız annenize aktarılmaz. 2 yıl sonra annenize maaşınız aktarılır.
  Çeyiz parası almazsanız, sizin payınız annenizin maaşına eklenir ve anneniz bundan sonra iki maaşı da alır.

  Soru 9: Ben çeyiz parası için başvurdum, alacağıma dair bilgi eve mi gelecek?

  Cevap: E-devletten durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

  Soru 10: Babam vefat etti. Ancak yetim maaşı almadım. Yine de çeyiz parası almam mümkün mü?

  Cevap: Hayır mümkün değildir. Çeyiz parası alabilmesi için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir.

  Soru 11: Eşimle boşandıktan sonra yetim maaşı almaya başladım. Şimdi tekrar evleneceğiz, çeyiz parası alabilir miyim?

  Cevap: Tekrar evlenmelerde çeyiz parası alma durumu olmuyor.

  Soru 12: Evlenmeden önce yetim aylığı alıyordum ancak çeyiz parasını yeni öğrendim. Şu an çeyiz parası alabilir miyim?

  Cevap: SGK’ya aylık belgesi ve evlilik belgesi ile başvurabilirsiniz.

  Soru 13: Çeyiz parası için başvuru yapalı birkaç ay oldu. Hala işlemde olduğunu söylüyorlar. Haketmeme ihtimalim olabilir mi? 

  Cevap: İşlemler biraz uzun sürebilmektedir. Beklemeniz gerekecek.

  Soru 14: Yetim aylığı alıyordum ama çalıştığım için kesilmişti. Çeyiz parası için işten çıkıp tekrar yetim aylığına başvuru yapmam gerekiyor mu? Bir de çeyiz parası aldığımda annemden kesinti olur mu?

  Cevap: Çeyiz parası almak için yetim aylığı alıyorken evlenmesi gerekir. Eğer annesi tek başına maaşı alıyorsa maaşın 3’te 1’i kesilir, kızına verilir. Bu miktarında 24 katı çeyiz parası olarak verilir.

  Soru 15: İki kız kardeşiz, ikimizde yetim aylığı alıyoruz. Ben evleneceğim ve çeyiz parası alacağım için kardeşim çeyiz parası alamaz mı?

  Cevap: Maaş alırken evlenirse kardeşinizde alabilir.

  Soru 16: Ablam evlendi ve çeyiz parası aldı. Aldığı yetim maaşını anneme devredebilir mi? Bunun için ne yapabiliriz?

  Cevap: Anneniz ve siz maaş alıyorsanız devir işlemi gerçekleşmez. Sadece anneniz alacaksa başvuru yapınız.

  Soru 17: Çeyiz parası için başvuru yaptıktan ne kadar sonra parayı alabilirim?

  Cevap: 1 ay kadar sürer ancak 1 aydan uzun da sürebilmektedir.

  Soru 18: Kuzenim anne ve babası sağ olmasına rağmen çeyiz parası aldı. Sadece yetimler alabiliyorsa bu parayı nasıl alabildi?

  Cevap: Bu mümkün değil. Çeyiz parası, yetim aylığı alırken evlenilmesi durumunda aylığın 24 katının tek seferde ödenmesidir. Başka bir ödeme olabilir.

  Soru 19: Yetim maaşı ve çeyiz parasının ne olduğunu evlendikten sonra öğrendim. Böyle bir hakkı hiç almamış olarak dilekçe yazsam alma şansım nedir?

  Cevap: Eğer evlenmemiş olsaydınız yetim aylığı için başvuru yapabilirdiniz. Ancak evlendikten sonra yetim aylığı verilmez. Çeyiz parası da yetim aylığı alırken evlenme durumunda ödenmektedir.

  Soru 20: Babamdan yetim aylığı alıyorum Türk vatandaşlığından çıksam maaşım kesilir mi? 

  Cevap: Türk vatandaşı olmayan yetim aylığı alamaz.

  Soru 21: Yetim maaşı alıyorken çalışmaya başladım ancak maaşım kesilmedi. Bunu alma hakkımın olduğunu söylediler. Bu maaşı almam normal mi ve çeyiz parasına başvursam alabilecek miyim?

  Cevap: Maaşı almanızda sakınca olmadığı söylenmişse ve maaş kesilmemişse sıkıntı olmaz. Maaş alıyorken evlenirseniz, çeyiz parası alabilirsiniz.

  Soru 22: Çeyiz parası aldığımda annemin maaşı belirli miktarda kesildi. Tekrar tahsil için başvuru dilekçe yazmanız gerek dediler. Ne yapmam gerekiyor?

  Cevap: Çeyiz parası yetim aylığı alan kişinin aylığına göre hesaplanır. Annenin aylığını etkilemez. Kesinti varsa duruma itiraz ediniz.

  Soru 23: Ablam evlendi ve çeyiz parası aldı. Ben de evleneceğim çeyiz parası hangi aylığa göre hesaplanır?

  Ablanız evlendikten 2 yıl sonrasına kadar maaşı size etkilemez. Bu 2 yıllık süre içerisinde evlenirseniz kendi aldığınız yetim aylığından çeyiz paranız hesaplanır. 2 yıl son bulduktan sonra evlenirseniz artan maaşınızdan hesaplanan çeyiz parasını alırsınız.

  Soru 24: Çeyiz parasının geri ödemesi var mı?

  Cevap: Çeyiz parasını aldıktan sonra herhangi bir geri ödeme yapmanıza gerek yoktur.

  Soru 25: Şu an SSK’lı olarak çalışıyorum çeyiz parası almak için işten ayrılacağım. Ancak işsizlik sigortası için de hak doğmuş olacak. Hem yetim maaşı hem de işsizlik maaşı alabilir miyim? Bir de çeyiz parasına ne zaman başvurmam gerek?

  Cevap: Çeyiz parası almak için yetim maaşı alıyor olmanız gerekmektedir. Yetim maaşı alıyorken işsizlik maaşı alamazsınız. Çeyiz parası almanız sizin için daha iyi olur. Nikahtan sonra istediğiniz zaman çeyiz parasına başvurabilirsiniz.

  Soru 26: Çeyiz parası nereye yatıyor?

  Cevap: Çeyiz parasına başvurduktan sonra birkaç ay içinde ziraat bankasına yatmaktadır.

  Soru 27: Çeyiz parasına başvurdum, sonucu nasıl öğreneceğim?

  Cevap: Çeyiz parasına başvurduktan sonra evrak takibini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca SGK müdürlüklerinden de gerekli bilgileri alabilirsiniz.

  Soru 28: Çeyiz parası nasıl hesaplanır? 

  Cevap: Çeyiz parası, kişinin aldığı yetim aylığının tek seferde 24 katının verilmesiyle hesaplanır. Yani 500 TL yetim aylığı alan biri 24 x 500 = 12000 TL çeyiz parası almaktadır. Ancak bu paranın ufak bir kısmı vergi olarak kesilmektedir.

  Soru 29: Çeyiz parası almak için işten ne zaman çıkmam gerekiyor?

  Cevap: Çeyiz parası almak için sigortalı olarak çalışmayıp yetim aylığı almanız gerekir. Bu durumda işten çıkıp yetim aylığına başvurmalı ve ilk yetim aylığını aldıktan sonra evlenmeniz durumunda çeyiz parası alabilirsiniz.

  Soru 30: Çeyiz parasının yatması ne kadar sürüyor?

  Cevap: Çeyiz parası başvurusundan sonra işlemler 1 ay kadar sürebilmektedir. Bazen 1 aydan daha uzun da sürebiliyor.
  tıkla sorunu sor

  SSK ÇEYİZ PARASI SORU VE CEVAPLARI! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sevgihan dedi ki:

   Size sorum şu;Ben şu an ücretli öğretmenlik yapıyorum ve sigortam yatıyor 18Haziran’da sigortam bitecek.Bittiği hafta SGKya başvuru yapsam Temmuzda yetim aylığı bağlanır mı?
   2.sorum;Annem 740 tl gibi cüzi bi miktar maaş alıyor.Ben yetim aylığı için başvuru yapsam bu miktar daha da düşecek çeyiz parası almak istesem 24 ay boyunca annemin maaşı hep o kesintiye uğramış şekliyle mi yatacak
   Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru yaptığınız tarihten itibaren yetim aylığınız çalışmaya başlar. Maaş almanız Ağustos ayını bulabilir. ancak hazirandan itibaren işleyen maaşınızı da toplu alırsınız. annenizin maaşı 150 tl kadar düşer. siz da tek yetimseniz 300 tl alırsınız. Çeyiz parası alırsanız 24 ay boyunca maaşınız annenize devretmez.

  2. Azize dedi ki:

   Kardeşimle rahmetli babamın maaşını alıyorduk kardeşim Nisa’n 2018 de 2. Kez evlendi ve çeyiz parası aldı henüz benim maaşıma onun maaşı eklenmedi onun maaşı benim maaşıma eklenir mi 2 yıl dolması mı gerekir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Nisan 2020 ye kadar maaşınıza kardeşinizin maaşı eklenmez. 2 yıl beklemeniz gerekmektedir.

  3. Melek dedi ki:

   4. Girdik hala ceviz parasından haber yok insanları bu kadar mağdur etmenin anlamı yok sonuçta ben kredi ödüyorum benim gibi kaç insan vardır 14.09.2018 başvuru yaptım sürekli incelemede deniliyor bugün 02.01.2019 olmuş hala ses yok

  4. Ayfer angigün dedi ki:

   Annem babam yaşarken boşandım 1 yıl sonra vefat ettiler mağış almaya başladım 6 yıl sınra esgi eşimle tekrar evlendim çeyiz parası için başvuru yatım 2 ay oldu haber yok olumlu mu olumsuzmu merak ediyorum cevap nasıl gelir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parası sonuçları 75-100 gün arasında sürmektedir. 6 yıl boyunca ayrı ikametgahlarda yaşanmış ise sorun olmayacaktır. Başvurduğunuz kurumdan cevap alabilirsiniz.

  5. Meral dedi ki:

   04.07.2018 de çeyiz ödeneğine başvurdum 08.10.2018 de ilk eşimle tekrar evlendiğim için araştırmada olduğu bilgi verileceğine dair kağıt geldi eve. 170 i arıyorum hala ayni şeyler söyleniyor bu aradada 7. Aydan bu tarafa annemin maaşından kesinti devam ediyor 6 ay oldu fakat olumlu olumsuz bı yanıt alamıyorum bu kadar uzun sürmesi normalmi şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz yardımı 75-90 gün arasında sonuçlanır. Ancak hileli olduğu düşünülen işlemlerin istihbaratı daha üzün sürebiliyor.

  6. Yasemin Anadolu dedi ki:

   Merhaba çeyiz parası aldım evlenirken 2 yılı 3 ay geçmesine ve bütün başvurularımızı yapmamıza rağmen anneme maaş artışı olmadı bunun için ne yapmalıyız teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kuruma verdiğiniz dilekçenin sonucunda maaşın artması gerekirdi . Hatta sistemlerde otomatikman artmalıydı. En yakın SGM emeklilik hizmetlerinden veya Alo 170 SGK danışma ve şikayet hattını arayarak yardım alabilirsiniz.

  7. Nazli dedi ki:

   Merhaba çeyiz parasi icin basvurdum yaklasik bir ay oldu hala cevap gelmedi e devlet uzerinden hangi bolumden takip edebilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çeyiz parasının e devlet üzerinden henüz bir takip yeri yok. Çeyiz paraları 45-60 gün arasında sürmektedir.

  8. Berrin dedi ki:

   Merhaba . 2005 yılından beri Ssk yetim aylığı alıyorum.
   Ssklı bir işe başladım diyelim, maaşım %100 kesiliyor mu
   Çalışmaya başladığımı bildirmem gerekiyor mu,
   İşten ayrılırsam yetim aylığı tekrar alabiliyor muyum ve maaş tam bağlanıyor mu.
   Son olarak işten ayrıldım, yetim aylığım bağlandı 1 ay yattı ve evlendim çeyiz parasına başvurdum. Bu durumda maaşın 24 aylık maaş toplamı nasıl hesaplanacak. örneğin maas 1400 tl yattı 24×1400 mü olacak. birde yeni kanuna göre 12 aylık maaş toplamı olarak değişti sanırım bu durumda eski yasadan mı yeni yasadan mı yararlanacağım

   bölge müdürlüklerinden sağlıklı bilgi alamıyorum en garanti bilgiyi nereden alabilirim.
   Şimdiden Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmaya başladığınızda maaşınız %100 kesilir. Çalışmaya başladığınızda bildirmeniz gerekiyor. İşte ayrıldığınızda tekrar aldığınız oranda bağlanıyor. Bunun için tekrar müracaat etmeniz gerekiyor. Tekrar bağlandıktan sonra 1 ay yetim maaşı aldıktan sonra evlenirseniz ssk veya bağkur emeklisinden maaş alıyorsanız 24 ay Emekli sandığı emeklisinden dolayı maaş alıyorsanız 12 aylık maaş alıyorsunuz. Bu durum değişmedi. Bu da hesapladığınız şekilde aldığınız maaşın 24 ile çarpılması sonucu bulunuyor. Umarız cevaplarımız yeterli olmuştur. Sorularınıza cevap için başka yerler aramayın. Uzman danışma brimi ekibimizle elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz…

  9. Meltem dedi ki:

   Iyi günler ben ceyiz parasi için başvurdum 1.5 ay oldu halen bi bilgi ve haber gelmedi bide e-e-devlten kontrol edebilirsiniz diyolar nette bakıyom e devlet arama motorunu Ceyiz parasi sorgulama yaziyoz bi sonuç çıkmadı yardimci olursanız seviniriz

  10. Ayse dedi ki:

   1994 de evlendim çeyiz parası almadı. Şimdi hakkım olan o parayı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK da zaman aşımı süresi 5 yıldır. Şimdi almanız mümkün değil.

  11. Nisa Deniz dedi ki:

   Benim 6 aydır çeyiz param yatmadı nereyi arasam geri dönüş yok bir sürü borcum var artık nereyi arayacağımı bilmiyorum

  12. Özkan dedi ki:

   Eşimle evlendikten 3 ay sonra çeyiz parası aldık ama 2 yıl süresi dolmadan ayrılmaya karar verdik bu yüzden para cezası var mıdır…

  13. Özkan dedi ki:

   Mrb BN özkan.eşimle evlendikten hemen sonra çeyiz parasına başvurduk aldık.daha sonrada geçinemeyip 2 yıl süresi dolmadan ayrılmaya karar verdik ve BN boşanma davası açtım mahkememiz 6 aralık 2018 de ve eşim bana 2 yıl dolmadan boşanmaya karar verdim mahkeme açtım diye kendisine çeyiz parasını ceza olarak geri ödeteceklerini söylüyor davayı geri çekmemi istiyor sizce ceza varmı lütfen yardım cı olun

  14. Yeliz dedi ki:

   Kız kardesim 10 yıl oldu evleneli ama çeyiz parası almadı suanda tekrar alabilirmi?

  15. Yeliz dedi ki:

   Ablam evlenip ayrıldı turkiyeye yerleşti ben ve ablam yetim maaşı alıyoruz ancak ablam babamın ilk esi olan hanımından da emekli maas alıyor almanyadan gelen. Ayrıca babamdanda yetim maaşı alıyor suandada biryerde sigortasız calısıyor ayrıca maas alıyor. Almaması icin nasıl bi basvuru yapabilirim biigi verirseniz cok sevinirim tesekkurler

  16. Aişe Can dedi ki:

   İyi günler eşimin vefatı sebebiyle emekli maaşı alıyorduk iki kızım ve ben maaş 3 e bölüşüyordu.Kızımın biri maaş alırken evlendi,çeyiz parasına başvurduk ve çeyiz parasını aldık.2 yıllık süre bitti ama benim maaşımda artış olmadı bunun için dilekçe yazmalıyım.

  17. Nur dedi ki:

   Merhaba ablam 4 yıl önce evlendi çeyiz parasını aldı ve 2 yıl sonra tekrar boşandı şimdi ise tekrar evlenmiş ben ablama düşen hisseyi kendi maaşıma eklenmesi için dilekçe yazman gerekiyormuş dilekçede hangi tarihte evlendiklerini yazmalıymışım ve şuan ben ablamla konuşmuyorum 2 sorum olucak birincisi ablamın hangi tarihte evlendiğini nasıl bulabilirim ve bunu yazmam şartmıdır ikinci sorum daha önce bi dilekçe yazmadım örnek bi dilekçe yazabilmeniz mumkün mü yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım şimdiden teşekkürler

  18. Tuba dedi ki:

   Çeyiz parasına başvuru yaptım. Annem ile engelli kardeşim %75 ını alıyor. Ben ceyız parasına basvurduktan sonra hem annemden hem kardesımden uc ay kesıntı oldu. Bu durumu sordugumuz da sadece ılk ay kesıntı olur dıger aylardan yapılan kesıntıler ise sonrasında eklenır. Bır kesım de ıkı yıl boyunca kesıntı olur ıkı yıl sonrasında eklenır. Kafam karıstı mantıklı olan durum nedır bılgılendırırsenız sevınırım.

  19. Döndü Nur Serap Ayhan dedi ki:

   Çeyiz parası için başvuru yaptım yetim aylığım 530 liraydı 12.700 civarı almam gerekirken 10.500 lira yattı neden eksik yattığını ogrenebilir miyim?

  20. ELMAS dedi ki:

   YETİM AYLIĞINI BABAM İLE BİRLİKTE ALIYORDUK BEN EVLENDİM ÇEYİZ PARASINA BAŞVURDUM BAŞVURUMDAN BİRKAÇ AY SONRA BABAM VEFAT ETTİ. ESKİ EŞİM İLE EVLENDİĞİM İÇİN ÇEYİZ PARASI ALMA İŞLEMİ UZUN SÜRDÜ BU AY MAAŞI YATIRACAKLAR BUNU HESAPLARKEN BABAMIN ALDIĞI MAAŞ ÇEYİZ PARASINA EKLENİYOR MU?

  21. Leman dedi ki:

   Merhaba ben esimden ayrildiktan sonra yetim maasi almaya basladim.daha once almamiştim.annem de babam da vefat etti.
   tekrar baska bi evlilik yapsam ceyiz yardimi alabilir miyim?

  Sorunuzu Yazın