emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadardır?

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadardır?
10.05.2020

Kan grubu kartı almak için sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerekmektedir. Ücretsiz veya oldukça düşük bir ücrete kan grubu kartı alınabilmesi mümkündür. Kan grubu testi kanda bazı maddelerin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi temeline dayandığı için aç veya tok olunması fark etmemektedir. Test yaptırılan kurumun yoğunluğuna bağlı olarak sonuçların alınma süresi de değişmektedir.

Kan Grubu Kartının Tanımı Nedir?

Kan grubu kartı; kişinin kan grubunun açıkça belirtildiği belgeye verilen isimdir. Resmi kurumlarda kan grubunun belirtilmesi için bu belge kullanılmaktadır.

Kan Grubu Kartı Alınması Gerekli Midir?

Bazı resmi kurumlara kişinin kabulü için istenen belgeler arasında kan grubu kartı bulunabilmektedir. Böyle durumlarda kişinin kan grubunu belgeleyebilmesi için kartı oluşturması zorunlu hale gelmektedir. Ancak zorunluluklar dışında da kan grubu kartının avantajları bulunmaktadır. Kişiye sağlık müdahalesinde bulunulacağı zaman kan grubunu söyleyecek pozisyonda olmaması halinde, kan grubu kartından yararlanılmaktadır. Kan nakli gerektiren durumlarda kan grubunun biliniyor olması, hayati bir önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekir ise; kişinin trafik kazası geçirmesi durumunda, acil kan takviyesini gerektiren bir durum oluşur ise kan grubunun tespit edilmesi gerekmektedir. Böyle durumlarda zaman kaybetmemek adına, kan grubunun o anda bulunabiliyor olması gerekmektedir. Kişinin telefonundan tıbbi kimliğine ulaşılabileceği gibi üzerindeki taşıdığı kan grubu kartından da kan grubu öğrenilebilmektedir. Böylece tetkik yapılmasına gerek kalmadan, hastaya müdahale edilebilmektedir.

Kan Grubunun Sözlü Beyanı Neden Kabul Edilmemektedir?

Kan gruplarının sınıflandırması, kandaki bir madde baz alınarak yapılmaktadır. AB grubu olanlar, diğer kan gruplarından kan alabilmektedirler. 0 kan gruplarına sadece 0 grubu kan verilebilmektedir. Kan grubuna göre almaması gereken bir grup kan verilmiş ise; vücut bunu zehirli madde olarak tanımlamaktadır ve vücuttan atmak için reaksiyon göstermektedir. Vücudun yanlış kanı vücuttan atmaya çalışması, ölüm ile dahi sonuçlanabilmektedir. Bu yüzden kan grubunun doğru bilinmesi oldukça önemli olmaktadır. Bu noktada kişinin beyanından çok sağlık kuruluşu tarafından test yapıldıktan sonra çıkartılan kan grubu kartına önem verilmektedir.

Kan Grubu Kartının Üzerinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Kan grubu kartında bulunan bilgiler şöyledir:

 • Kişinin kan grubu, kartın üst kısmında yer almaktadır.
 • C. kimlik numarası yazmaktadır.
 • Adı ve soyadı bulunmaktadır.
 • Doğum yeri ve yılı belirtilmektedir.
 • İkamet edilen il ve ilçe yazılmalıdır.
 • Kan grubu kartının sol alt köşesinde, kartın oluşturulduğu tarih yazmalıdır.

Kan Grubu Kartı Nerelerden Alınabilir?

Kan grubu kartı, aşağıdaki sağlık kuruluşlarından alınabilmektedir:

 • Aile sağlığı merkezleri
 • Kızılay
 • Devlet hastaneleri
 • Özel hastaneler
 • Tıp merkezleri

Acil ihtiyaç durumunda, en kısa sürede kan grubu kartı almak isteyenler; özel sağlık kuruluşları ve hastaneleri tercih etmelidirler. Ayrıca hem kan grubunu öğrenmek hem de kan grubu kartını almak isteyenler için en pratik yol, aile sağlık merkezlerine gitmektir. Kan grubunu öğrenmek için sağlık kuruluşuna gidenler eğer kan grubu kartı da talep edeceklerse; bunu başvuru esnasında belirtmelidirler.

E-Devlet Sisteminden Kan Grubu Kartı Alınabilir Mi?

E-devlet üzerinden kan grubu kartı alabilmek, kan grubu kartının çıktısını talep edebilmek mümkün değildir. E-devlet ve e-nabız dolayısı ile bireyler hastalık geçmişlerine, rapor, röntgen, tahlil ve reçetelerine ulaşabilmektedirler. Ancak kan grubu kartının çıkartılması için talep iletebilmeleri mümkün değildir.

Aile Sağlığı Merkezlerinden Kan Grubu Kartı Nasıl Talep Edilir?

Türkiye’de her il ve ilçe merkezlerinde bulunan mahallelerde, aile sağlığı merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezlere kan alımı için gidecek olanların hafta içi öğleden önce 08:00 ile 10:00 saatleri arasında aile sağlığı merkezlerine gitmeleri gerekmektedir. Ardından merkezin bağlı bulunduğu devlet hastanesine kanlar gönderilmektedir ve devlet hastanesinde incelemesi yapılmaktadır. Birkaç gün içerisinde devlet hastanesi tarafından aile sağlığı merkezine sonuçlar gönderilmektedir. Bireyler bu şekilde kan gruplarını öğrenebilmektedirler. Ancak kan grubu kartı isteyenlerin, aile sağlığı merkezlerindeki hekimlere bunu söylemeleri gerekmektedir. Ön ya da arka yüzü onaylanmış olan kan grubu kartı verilebilmektedir.

Özel Hastanelerden Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Özel sağlık kuruluşuna gittikten sonra, kan grubu kartı almak istendiğinin belirtilmesi gerekmektedir. Ardından kişinin kan grubunun belirlenmesi için kan vermesi gerekmektedir. Verilen kan üzerinde yapılan testler ile kan grubu belirlenmektedir. Kan grubu kartı, hastanenin fiyat politikası çerçevesinde oluşturulmaktadır. Her özel hastanenin kan grubu kartı ücreti farklı olabilmektedir. Ücreti ödenmiş olan kartlar aynı gün içerisinde teslim alınabilmektedir.

Devlet Hastanelerine Kan Grubu Kartı Nasıl Yapılır?

Devlet hastanesine gittikten sonra kan grubu kartının oluşturulabilmesi için öncelikle kan verilmesi gerekmektedir. Ardından tahlil sonuçlarının çıkması için belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir. Sonuçların çıkması ve kan grubunun belirlenmesi ile beraber kan grubu kartı oluşturularak teslim edilmektedir. Ancak devlet hastanelerinden aynı gün veya başvuru yapıldıktan sonraki birkaç gün içerisinde kan grubu kartını alabilmek mümkün olmaktadır.

Kızılay’dan Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

Kişinin Kızılay’a kan bağışı yapması durumunda; kendisine kan grubu kartı verilmektedir. Kan bağışından sonra kişinin kan grubu belirlenmektedir ve sonrasında onaylı kan grubu kartı teslim edilmektedir. Kızılay’dan kan grubu kartı almak isteyen bireylerin herhangi bir Kızılay şubesine veya gezici kan bağışı stantlarına gitmeleri gerekmektedir.

Kan Grubu Kartı Almak İçin Ücret Ödenir Mi?

Kan grubu kartının alınacağı sağlık kuruluşuna göre ücreti de değişiklik göstermektedir. Aile sağlığı merkezlerinden ve devlet hastanelerinden kan grubu kartı alacak olanlardan herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak özel sağlık kuruluşlarından kan grubu kartı almak isteyenler; 10 TL ile 30 TL aralığında değişen bir ücret ödemek durumunda kalmaktadırlar.

Ücretsiz Kan Grubu Kartı Veren Kuruluşlar Nelerdir?

Herhangi bir ücret ödemeden kan grubu kartının talep edilebileceği yerler aşağıdaki gibidir:

 • Aile sağlığı merkezlerine ücret ödenmemektedir.
 • Devlet hastaneleri ücret talep etmemektedir.
 • Kızılay, bağışçılarına kan grubu kartı verdiği için ücret istememektedir.
 • Hematoloji ve kan bankalarından ücret ödemeden kan grubu kartı alınabilmektedir.

Kan Grubu Kartının Teslim Edilme Süresi Ne Kadardır?

Kan grubu kartı almak isteyen bireyin başvurduğu sağlık kuruluşuna göre kan grubu kartını alacağı süre de değişiklik göstermektedir. Özellikle özel hastaneler, diğer sağlık kuruluşlarına göre daha kısa sürede kartı teslim etmektedir. Kan verdikten sonraki 1-2 saat içerisinde kan grubu kartı teslim alınabilmektedir. Aile sağlığı merkezlerinde bu süre uzayabilmektedir.

Kan Grubu Kartı Nerelerde Kullanılır?

Kan grubu kartının istenme sebebi, kişinin kan grubunun resmi olarak belirtilmesinin istenmesidir. Bireylerin kan gruplarını sözlü olarak beyan etmeleri, kurumlar tarafından kabul edilmemektedir. Bunu belgelemeleri istenmektedir. Sürücü belgesi alacak, pasaport çıkartacak, spor müsabakalarına katılacak, okul, yurt, iş veya staj başvurusu yapacak olan bireylerden kan grubu kartı talep edilmektedir.

Kan Grubu Kartı Kaybedilirse Ne Olur?

Kan grubu kartının kaybedilmesi durumunda, aynı işlemleri tekrarlayarak yenisinin alınabilmesi mümkündür. Kan grubu kartı veren bir sağlık kuruluşuna giderek kan vermesi ve kan grubu kartı talep etmesi gerekmektedir. Bu işlem için bir süre veya sayı kısıtlaması bulunmamaktadır.

Güncel Shengen Vizesi Ücreti Ne Kadar Oldu ?

Güncel Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Güncel Nikah Memuru Maaşları Ne Kadar ?

Yorumlar

 1. Suat dedi ki:

  Mevcut ehliyetimde kan gurubu bulunmakta.Kan gurubu değişmeyeceğine göre ehliyet üzerinde ki bilgi geçerli olmalı

 2. busra dedi ki:

  2018 tarihli guncel bir bilgi ama uygulanmıyor. Saglik ocaģında kan grubu kartını saglik ocağindan ve devlet hastanesinden alınamayacağı söyleniyor. Yalnızca kızılay ve ozel polikinliklerden alınıyormuş.