Genel

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır ? Ücreti Ne Kadardır ?

Herhangi bir şekilde iş olsun, sağlık olsun, spor olsun kan grubu kartı almak isteyen bireyler bu kartı alabilmek için kendilerine en yakın olan eski ismiyle sağlık ocağı şimdiki ismiyle aile sağlığı merkezine giderek müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu sağlık kuruluşları her il ve ilçede bulunmaktadır. Aile sağlığı merkezine başvurduktan sonra müracaat etmeli, kan grubu kartı istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bunu belirttikten sonra kan grubunu ölçülür.


Bu kan grubu ölçümünden sonra çok kısa bir süre içerisinde kan grubu kartınız size teslim edilir. Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır? Bu gibi soruların cevapları oldukça basit. Bu işlemleri herhangi bir özel hastaneden veya devlete ait bir hastaneden de kolaylıkla halledebilirsiniz. Ancak eğer çok kısa bir süre içinde almak istiyorsanız eski isimleri ile sağlık ocakları bunun için oldukça iyi bir yoldur.

Eski isimleri ile sağlık ocakları yeni isimleri ile aile sağlığı merkezleri genelde sabah 8 – 10 saatleri arasında kan grubu alımları yapmaktadır. Bu vakitlerde verilmiş olan kanlar hastaneye gönderilmektedir. Hastaneye gönderilen bu kanlardan örnekler alınır ve detaylı bir incelemeyle sağlık kontrolü yapılır. Detayla incelemeden sonra kan sonuçları sağlık ocağına bildirilir. Bu bildirmeden sonra herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığı tarafınıza bildirilir.  Fakat bir hastalığınız var ise bu durum hakkında da bilgilendirilirsiniz. Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır? Sağlık ocaklarından, özel hastanelerden veya devlet hastanelerinden kolaylıkla edinebileceğiniz oldukça ucuz işlemlerdir.

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır Türk Kızılay’ından Kan Grubu Kartı

Az önce saydığımız aile sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri ve özel hastanelerden başka bir de ülkemizde kan bağışı kampanyaları yürütmekte olan Kızılay tarafından da kan grubu kartınızı edinebilirsiniz. Kızılay kuruluşu kana bağışçılarına özel olarak kan grubu kartları vermektedir. Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır? Kızılay kuruluşundan kan grubu kartı alacaksanız öncelikle size en yakın Kızılay şubesine veya gezmekte olan kan bağış stantlarına giderek kan bağışı yapmanız gerekmektedir. Kan bağışı yaptıktan sonra ise kan grubunuz belirlenip kan grubu kartınız size teslim edilecektir.

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır Ücretli Midir

Eğer yukarıdaki saydığımız kan grubu kartı alabileceğiniz yerlerden aile sağlığı merkezine gitmek isterseniz buradan edineceğiniz kan grubu kartının ücretsiz olduğunu bilmelisiniz. İlk işlem olarak kan vermeniz gerekmektedir. Kan grubunuzu tespit ettikten sonra kan grubu kartınız size teslim edilecektir. Ancak kan grubu kartınızı alırken sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır?

Bunun yanı sıra özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde yaptıracağınız kan grubu tespiti ve kan grubu kartı alımlarınızda sizden çok küçük rakamlar isteyebilirler. Eğer dilerseniz özel hastane kuruluşlarından veya devlete ait devlet hastanelerinden bu küçük miktarı ödeyerek de kan grubu kartına sahip olabilirsiniz. Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır? Sorularının cevapları böyle verilebilir.

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır Özel Hastanelerde Kan Grubu Kartı Ücreti

Eğer yakın bir yerinizde sağlık ocağı diğer ismiyle aile sağlığı merkezi bulunmuyor ise özel hastaneye gitmek durumunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumda bazı ücretler ödeyebilirsiniz. İlk yapmanız gereken özel sağlık kuruluşuna müracaat etmektir. Müracaat edip kan grubu kartı istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Ardından kan grubu tespiti için kan vermeniz gerekmektedir. Kan grubunuz belirlendikten sonra isteğiniz doğrultusunda kan grubu kartınız oluşturulacaktır. Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır? Bu sorunun cevabı kan grubu alacağınız kuruma göre değişmektedir. Eğer özel hastaneden alacak iseniz bu kan grubu kartlarının ücretleri 10 TL ile 30 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra aile sağlığı merkezlerinden alacağınız kan grubu kartları için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır Aile Hekiminizden Kan Grubu Kartınızı Alın

Birçok kurum ve kuruluştan kan gurubu kartı alabileceğinizi belirttik. Özel hastanelerde para ödeyebileceğiniz gibi aile sağlığı merkezlerine giderek ücretsiz olarak aile hekiminizden bu kartınızı alabilmektesiniz. Bunun yanı sıra size en yakın Kızılay Kan Bağış Noktasına giderek de kan bağışından bulunup ücretsiz bir şekilde kan grubu kartınıza sahip olabilirsiniz. Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır?

Aile hekiminize başvurup kan grubu kartı almak istediğinizi belirtmelisiniz. Herhangi bir şekilde ücret talep edilmeden kan grubunuzu öğrenebilir hem de iş, okul veya spor için olan kan grubu kartınızı kullanabilirsiniz. Kan grubu kartı herkes de hazır olarak bulunması gereken bir belgedir. Aniden ihtiyaç ortaya çıktığında hazır bulunması için gereklidir.

Bunun için aile sağlığı merkezleri oldukça idealdir çünkü sizden kan grubunuza bakılıp kartı oluşturmak için alınan kan ile beraber size en yakın devlet hastanesine kanınızdan örnekler göndermektedirler. Bu gönderilen örneklere devlet hastanesi tarafından işlemler yapılmakta ve herhangi bir hastalığınızın olup olmadığı kontrol edilmektedir. Bu kontroller ışığında hastalığınız var ise size bildirilmektedir. Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadardır? Aile sağlığı merkezlerinde hem ücretsiz, hem de devlet hastanesi tarafından test yapılır.

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır

Aile Hekimi Sağlık Raporu ve Tahlil Sonuçları

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur, Maaşları Ne Kadardır?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 2018 tarihli guncel bir bilgi ama uygulanmıyor. Saglik ocaģında kan grubu kartını saglik ocağindan ve devlet hastanesinden alınamayacağı söyleniyor. Yalnızca kızılay ve ozel polikinliklerden alınıyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu