KOSGEB

Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

2017 senesinde Devlet tarafından destekli hayvancılık kredisi nasıl alınmalıdır? sorusunu merak ediyor iseniz, artık köye dönüş yaparak, büyükbaş hayvancılık yapmayı planlayanlardan olmalısınız. Veya bir çiftlik kurarak küçükbaş hayvancılık mesleğiyle uğraşarak, koyun ve keçi alarak süt, peynir tarzı


Gıdalardan kazanç elde etmeyi, kurbanlık hayvan yetiştirerek, kurban bayramında satmayı planlıyor olabilirsiniz. On koyun ve iki inekle tarım çiftliği kurulmaz. Öncelikle bunu bilmeniz gerekiyor.

Hayvan Kredisi Veren Şirketler – Kosgeb

Hayvancılık kredisinden yararlanmak istiyorum diyenlerden bir çoğu KOSGEB’ in kapısını çalar ve ben hayvan almak istiyorum para verin talebinde bulunur. Bunu sizlere üzüntüyle belirtiyorum ki, kosgeb canlı hayvanların alımı için ne yazık ki kredi vermiyor. Kosgeb bir tek hayvancılık yapmayı planlayanlar ve isteyenler adına, tesis ve çiftlik kurulumu ile ürünlerin paketlenmesi ya da hazırlanması, süt sağma işlemi ve makinesi tarzında modern hayvancılığın getirdiği aletleri için hayvancılık kredisi veriyor. Kosgeb tarafından 50 bin TL hibe kredi ile 100 bin TL. faizi olmayan devlet destekli teşvik kredisi veriyor fakat daha önce de ifade ettiğimiz gibi bu kredi hayvan alımı alanlarında kullanılamıyor.

Hayvancılık Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Bilindiği gibi Türkiye’de üç adet devlet bankası bulunuyor. Bu bankalar ise Vakıfbank ve Halkbankası ile Ziraat Bankasıdır. Bu bankalardan Halkbank esnafa kredi verir, Vakıfbank memura ve Ziraat bankası ise tarım ile çiftçiye kredi verir. Hayvancılık yapmak adına geri ödemesi olmayan hibe kredilerini unutun. Hiç olmazsa 2016 eylül tarihi için durum bu şekilde. 2017 senesinde bir otuz bin hibe verileceği dedikodusu yayılıyor.

Ziraat bankasının büyükbaş hayvancılık kredisini 2 ana önemli hat şeklinde irdeleme işlemini yaparsak, İlk olarak Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi (Süt parası satıp bu yolla para kazanmayı dileyenlere) Ancak bu yöntem pek tavsiye edilmez. İkinci olarak ise, Büyükbaş Besicilik Kredisi (Besicilik yapmayı dileyenlere) Bu yöntemin ise para kazandırdığı bilinen bir gerçek.

Büyükbaş Süt Hayvancılığı Kredisi

Eğer on inek almayı dilerseniz Ziraat Bankası’nın kapısına gidebilirsiniz. Üç beş inek için kredi çekemezsiniz. Bu durum şu anlam ile eş değer oluyor ki, ziraat bankası aracılığıyla büyükbaş hayvancılık yapmayı dileyen çiftçiler lazım olan şartları taşımaları durumunda inek kredisinden faydalanabilirler.

Besicilik (Yetiştirip Satmak)

Eğer yine on adet büyükbaş hayvan almayı dilerseniz ya da üç beş tane hayvanınız bulunup da sayılarını on yapmayı dilerseniz, ziraat bankası aracılığı ile kredi çekip bundan yararlanabilirsiniz. Büyükbaş hayvancılık alanında süt hayvancılığı yapılarak para kazanılmaz. Temel olarak yüksek gelir sağlayan alan besicilik yapmaktır. Bu nedenle sütbank ve inek bank tarzında projeler piyasaya sürülüyor. Bunun için kredi çekme işlemi yapmadan önce durumları bu yönde ele alıp değerlendirmeniz fazlasıyla önerilir.

Küçükbaş Koyun İle Keçi Yetiştiriciliği

Ziraat bankası en düşük koyun yetiştirene elli adet koyun, keçi yetiştirene ise yirmi beş adet keçi alma koşulu sunuyor. Dikkat edilmesi gereken kriter ise bu alanda bahsi geçen kredi küçükbaş hayvanları adına süt için yetiştiriliyor olmasıdır. Fakat ben koyun ve keçi besiciliği yapmayı planlıyorum derseniz, yüz koyun ya da keçi için ziraat bankasından kredi çekebilirsiniz.

Süt Sığırcılığı Kredisi Ve Şartları

Ziraat Bankasından Damızlık Süt Sığırcılığı kredisinin nasıl ve ne şekilde alınacağını öğrenmek için; Manda ya da Holstein Siyah Alaca ve Holstein Kırmızı Alaca ile Brown Swiss, Simental (Flekvi), Jersey ırkında olan hayvanlar ile on baş ile üstü işletme açmak ya da kurulu olan işletme alanını on baş ve üstüne yükseltmeyi dileyen üreticilerine Damızlık Süt Sığırcılığı kredisi verilebiliyor. Ancak Damızlık Süt Sığırcılığı kredisi aşağıdaki bölüm ve alanlar adına verilir.

Düve Ve Kümes Hayvanları

Ziraat Bankasından damızlık düve yetiştirmek amacıyla en az elli adet baş için hayvan kredi çekmeniz gerekiyor. Tavuk çiftliği amacında ise, tam bin adet yumurta tavuğu ve bin adet ördek ve kaz gibi hayvanlar. Hindi için tam 5 bin adet hayvan kredi çekebilirsiniz.

Hayvan Kredisi Çekebilmek İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Ziraat Bankası diler küçükbaş, diler büyükbaş, diler damızlık ve dilerse süt hayvancılığı kredisi çekmeyi dileyenler için tüm üreticileri Ziraat Bankası şubelerine beklemektedir. İnternet adresinde yayınlanan ve resmi olduğu hayvancılık kredisini çekebilmek için gerekli belgeler şu şekilde; Çiftçi Belgesi (ÇKS Belgesi) Tarımsal işletmeyi teşvik eden belgeler (tapu kaydı ve kira kontratı gibi), Krediye karşılık olarak gösterilecek teminatlar ile bağlantılı olan belgeler, Bilanço kriterlerine göre faal olarak devam eden işletmelerden son 3 yıla ait olan bilanço ve gelir tablosu ile Nüfus cüzdanı gerekiyor.

Eğer sizler de hayvancılık kredisinin ne şekilde ve hangi belgelerle alındığını düşünenlerden iseniz, büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık kredileri alanında Ziraat Bankasına ait şubelerine ziyarete gidebilir ya da web aracılığı ile Kredi Başvurusunda bulunabilirsiniz. 2017 senesinde de verilmesi planlanan teşvik ile destekler için gerekli adresleri takip ederek sizler de hayvancılık kredisini kolay bir şekilde çekebilirsiniz.

2017 senesinde başlatılan bir proje aracılığı ile genç olan çiftçilerimize tam otuz bin lira hayvancılık geri ödemesi olmayan bir hibe verilmektedir. Böylelikle genç çiftçilerimiz de sektöre tam anlamıyla alışmaya başlarlar.

Hayvancılık İçin Hibe Desteği Alınabilir Mi?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu