• 2019 Süt Parası Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir ?

  2019 Süt parası sigortalı olarak çalışmakta olan kadınların doğum yapmaları ve çocuk sahibi olmaları karşılığında aldıkları sosyal yardımın ismidir. Süt parasının bireyler tarafından alınabilmesi için temel olarak iki şart vardır. Bu şartlardan ilki doğumdan sonra bebeğin yaşamına devam etmesi gerektiğidir. Bu şartın yanı sıra baba ya da annenin doğumdan önceki 120 gün için Bağ-Kurlu ya da sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Süt Parası Başvurusu 2019 Süt Parası Nasıl Alınır soruları ile alakalı bütün cevapları bu yazımızda vermeye çalışacağız.


  Süt Parası İçin İstenilen Belgeler Nelerdir ?

  Süt Parasına (Emzirme ödeneğine) hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için Kuruma talep dilekçesi verme şartı kaldırılmıştır. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmektedir.

  Eğer otomatik bir ödenek çıkmadı ise süt parası yardımından faydalanmak isteyen kişiler bazı belgeleri hazırlayıp ilgili yere başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu belgeler ise şöyle:

  • Kimlik fotokopisi; bu sosyal yardımdan faydalanmak isteyen, gerekli belgeleri tamamlamış olan başvuracak kişinin kimlik fotokopisi
  • Doğum belgesi; bu belge yeni doğan bebek için hastane tarafından aileye verilmekte olan bir belgedir. Bu belge üzerinde doğum ile alakalı ayrıntılar bulunmaktadır. Eğer bebeğin doğum belgesi herhangi bir sebepten dolayı bulunamaz ise bebeğin kimliği doğum belgesi olarak sunulabilir. Süt Parası Başvurusu 2019 Süt Parası Nasıl Alınır? Yukarıdaki yazan belgeleri tamamladıktan sonra ilgili yerlere başvuru yapmak gerekmektedir.

  Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ?

  Daha önce Süt parası alabilmek için başvurular ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na yönlendirilmekteydi. Artık bebek doğduktan sonra doğum raporuna istinaden otomatikman yaklaşık 30 gün içinde ödenek adlarına PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

  Yine eğer otomatik olarak PTT hesaplarına yatmadı ise  yukarıda ifade edilmiş olan belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra başvuru yapacak kişinin bağlı olduğu il veya ilçe sigorta müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Bu başvuru esnasında ilgili yetkililer başvuru yapacak kişiden bir dilekçe yazmalarını isteyecektir. Bu dilekçe için bebeğin doğum tarihini dilekçe içerisinde belirtmeniz ve süt parası yardımından faydalanmak istediğinizi de ifade etmeniz gerekmektedir. Süt Parası Başvurusu 2019 Süt Parası Nasıl Alınır? Başvuru esnasında belgeleri tam ve eksiksiz bir şekilde teslim etmeli, dilekçe doğru bir şekilde yazılarak alınabilmektedir.

  Belgeler tamamlanıp başvurular yapıldıktan sonra sonuçlanma için bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu başvuru sürecinin sonucunu öğrenebilmek için e-Devlet üzerinden bir sorgulama yapabilirsiniz. Bu site üzerinden otomatik olarak ödenek çıkıp çıkmadığını veya başvuru yapmak zorunda kaldıysanız başvurunuzun kabul edilip edilmediğini kontrol edebilir ve hatta paranın yatıp yatmadığını kontrol de edebilirsiniz. Süt Parası Başvurusu 2019 Süt Parası Nasıl Alınır? Bu şartlar sağlandıktan sonra bu süt parası yardımından faydalanabilir ve e-Devlet üzerinden sorgulamalarını yapabilirsiniz.

  Süt Parası Nasıl Alınır Kaç Ay Alınır ?

  Süt parasını almak isteyen ve alan bireyler için en çok merak edilen soruların başında bu sosyal yardımın ne kadar süre ile alınacağıdır. Herkes bu yapılmakta olan süt yardımının bir süre ödenmeye devam edeceğini düşünmekte ve yanılmaktadır. Bu sosyal yardım bir defaya mahsus olarak verilen bir paradır. Yeni doğan bebek için aileye bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Süt Parası Başvurusu 2019 Süt Parası Nasıl Alınır?

  Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir?

  Çiçeği burnunda anneler tarafından yoğun bir şekilde araştırılan süt parası, diğer bir adıyla emzirme ödeneği Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıllarda başlatılan bir uygulamadır. Buna göre, bakanlık tarafından belirlenen şartları karşılayan yeni doğum yapmış annelere, devlet tarafından belirli bir miktar ödenek desteği sunuluyor. Süt parası adı verilen bu maddi destek ile amaçlanan, yeni doğum yapan ailenin bebeğini daha iyi şartlar altında bakıp beslemesi için gerekli olan maddi ihtiyacı karşılamaktır.

  Süt parası ne kadar 2019 yılında merak eden anneler ve anne adayları için açıklamak gerekirse bakanlık tarafından belirlenen bu yılki emzirme ödeneği 180 TL olarak kamuoyuna duyurulmuştur. Süt parası olarak belirlenen bu destekten yararlanmak için belirli şartları yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Söz konusu süt parası alma şartlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  TC Kimlik No İle Süt Parası Sorgulama

  Bir sosyal yardım çeşidi olan süt parası için başvuru yaptıktan sonra bu başvurunuzun sonucunu e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için e-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Bu şifreyi alabilmek için PTT’ye gitmeli ve 2 TL karşılığında bu şifreyi edinmelisiniz. E-Devlet sistemi ile birlikte devlet ile alakalı tüm işlerinizi bu site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Süt Parası Başvurusu 2019 Süt Parası Nasıl Alınır öğrenmek istiyorsanız yazımızda bunun cevabını bulabilirsiniz, ardından sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

  Sorgulama için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Sosyal Yardımlar başlığı altından gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz. Sistem içerisinde arama yaparken süt yardımı diye bir başlık ararsanız ya da site içi arama motoruna süt parası diye yazıp aratırsanız herhangi bir sonuç bulamazsınız. Bu sebepten ötürü Sosyal Yardımlar başlığına tıkladıktan sonra bir süre beklemeli ve listeyi görmelisiniz. Bu liste almaya hak kazandığınız yardımları ve alacağınız yardımları göstermektedir.

  Süt Parası Almanın Şartları Nelerdir ?

  Sigortalı olarak çalışmakta olan kadının yapacağı doğum ile verilebilen bu sosyal yardım aynı zamanda sigortalı olarak çalışmayan ama eşinin sigortasından yararlanmakta olan kadınların yaptıkları doğumlar için de verilmektedir. Bunun için ise bazı şartlar bulunmaktadır. Süt Parası Başvurusu 2019 Süt Parası Nasıl Alınır? Kimlere verilir?

  • Sigortalı olarak çalışmakta olan sigortalılar için geriye dönük olarak, geçen bir sene içerisinde en az 120 gün prim ödenmesi şartı bulunmaktadır.
  • Bir de sigortalı olarak değil de Bağ-Kur’lu olarak çalışmakta olan kişiler için şart olarak geçmişe dönük herhangi bir prim borcunun olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğumdan önceki süre içerisinde 120 gün primin eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Doğmuş olan bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.  
  • Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.  2019 yılı için emzirme ödeneği 180,00 TL olarak belirlenmiştir. Süt Parası Başvurusu 2019 Süt Parası Nasıl Alınır? Babalar bu sosyal yardımdan yararlanabilir mi?

  Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Süt parası sorgulama 2019 yılında hem internet üzerinden hem de telefonla arayarak gerçekleştirilebilen bir hizmettir. Hak sahibi olmanızdan sonra 30 gün içinde yatırılacak olan emzirme ödeneği ile ilgili son durum bilgilerini sorgulama yaparak genel vaziyet hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet üzerinden ücretsiz olarak süt parası sorgulamalarını e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için hak sahibi olan vatandaşın TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapmış olması gerekiyor. Sisteme giriş yapıldıktan sonra “SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama” bağlantısını kullanarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Öte yandan süt parası sorgulama telefon numarası için Alo 170 SGK danışma hattını kullanabilirsiniz.

  Süt Parasından Babalarda Yararlanabilir mi ?

  Bu sosyal yardım ile alakalı bir diğer çok sorulan soru ise babaların bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacaklarıdır. Sorunun cevabı ise kısaca evet. Bu yardımdan faydalanabilmek için doğumdan 120 gün öncesine kadar sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir.

  Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

  Kadınların Süt İzni

  Çocuk Parası Nasıl Alınır ?  tıkla sorunu sor

  2019 Süt Parası Nasıl Alınır, Başvuru Şartları Nelerdir ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Zehra dedi ki:

   Esim ssk emeklisi bende faydalanabiliyormuyum bu para yardımından.

  2. Şerife Çınar dedi ki:

   Yeni ise girdim 3,5 aylik hamileyim dogum izninden ve haklarindan yararlana bilirmiyim

  3. Svd dedi ki:

   Merhabalar Ev hanımı anneler olarak soruyorum devlet sadece dogum yaptiktan sonra sut parası mi veriyor başka seçeneklerde vrmi yararlanabilecegimiz?

  4. Rukiye öztürk dedi ki:

   Merhaba. Doğum izni bitip tekrar işe döndüğümüzde analık parası denilen yaklaşık 4000 küsür civarında bşr para alınıyor diye biliyorum bir arkadaşım bir kısmı Doğumdan önce veriliyor demişti böyle bir şey var mı varsa ben alabilirmiyim 20 Haziran’da Doğum yaptım

  5. Nargul dedi ki:

   Merhaba ben iş veren bakur lusuyum 2014 doğum yaptım. rapor parası alamadım ilk 5 yıl içinde alınabilirmiyim gecerlimi hala.

  6. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ,
   Ben çalışmıyorum eşim kadrolu öğretmen 9 aylık hamileyim ikiz bebeklerimiz olacak bende süt parasından yararlanabiliyor muyum ve yararlanıyorsam ikiz olduğu için ücret ne kadar olur , nereye başvuru yapmam gerek

  7. Tuğba dedi ki:

   Mrb ben yeni hamileyim sgkli olarak calismaktayim primim 600 lerde zorlanip isten cikarsam dogum parasi alabilirmiyim yada dogum parasi alabilmek icin hamilelik boyuncami calismak gerekiyor. Tsk ederim .

  8. Büşra Akkaya dedi ki:

   Eşim diyanette memur ben çalışmıyorum süt parası ile Doğum parası aynı mı oluyor benim doğumum 1 eylül De ne zaman başvuru yapmayalıyım

  9. Elif dedi ki:

   Merhaba ben şubatta doğum yaptım hamile oldugumu öğrendiğim de işten ayrıldım. Eşim emekli sandığı yine Dr süt parası yatar mı? Yatmış mıdır?

  10. Elif dedi ki:

   Merhaba ben şubatta doğum yaptım hamile oldugumu öğrendiğim de işten ayrıldım. Eşim emekli sandığı yine Dr süt parası yatar mı?

  11. Fulya dedi ki:

   Sigortalı çalışan bayana toplamda kaç gün sigortasının yatması gerekiyor doğum parası toplamda 6000 küsür yatırılıyorlarmış?

  12. Aysel dedi ki:

   Ben ikizlere hamileyim haberlerde cocuk sayısına göre150tl devlet yardim yapacak diye söylentiler var doğru doğruysa bilgi verebilirmusiniz

  13. Vesile dedi ki:

   Merhaba kadrolu öğretmenim doğumdan sonra PTT den para aldım o parayla süt parası aynı şey mi acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aldığınız para 140 tl civarında ise evet süt parası. Edevletten sorgulayıp ne ödeneği olduğunu görebilirsiniz.

  14. Fedakar dedi ki:

   Merhaba ben ev hanimiyim esim memur sut parasindan yararlanabiliyormuyum ? Nereye basvuruyoruz nasil oluyor ?

  15. Mufi dedi ki:

   Merhaba dogum.yardimi.icin yarin sosyal pilitikalar bakanligina basvuru yapacagim devlette kadrolu ogretme nim sut psrasi icin nereye nasil basvuru yapmM gerekiyor acaba,? Tesekkyrlerd

  16. ESRA dedi ki:

   Süt parası her ay mı alınıyor ?

  17. Teslime dedi ki:

   İlk oğlumu 2012 yılında Doğum Yaptım Süt parası Yada Doğum parası adına hiçbir ödeme Almadım Şimdi ise 7 Aylık Hamileyim Eşim Çalışmıyor Doğum parası ve süt parası adına Bilgi verebilir misiniz Teşekkür ederim şimdiden

  18. Zekiye dedi ki:

   Ben 27mayista doğum yptm ben çalışmıyorm eşim sigortali.sut parası pttde adıma yatmismidir.birde doğum yardım parasını ben alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet eşinizin adına yatmıştır. E devletten https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linki ile ödeneği takip edebilirsiniz. Doğum yardımı herkese verilmektedir. Kaymakamlıklarda Sosyal hizmet müdürlüğüne başvurmalısınız.

  19. Esra yeralti dedi ki:

   Merhaba

   Ben 32 haftalk hamileyim ve calisan bi bayanim rapor iznine cıktim suan raporum yazildi ama raporda sadece iznen cıktigim tarih yaziyor bu parayi ben dogum yaptiktan snrami alirim yoksa doguma kadar calısmadigm aylarn parasini her ay alabilmiym

  20. Cemre dedi ki:

   Mrb 1 yıllık çalışanım Doğum parası alacam işe başlayınca yatıyor acaba?

  21. elif dedi ki:

   Süt parası anne adına mı yatırılmaktadır

  22. Gamze dedi ki:

   Merhabalar
   1 Şubat’ta doğum yaptım ev hanımıyım eşim sigortalı olarak çalışıyor emzirme ödeneği (süt parası) bugünlerde başvuru yapsam faydalanabilir miyim ?

  23. Eylem dedi ki:

   Merhaba 11 aralikta doğum yaptim sut parasi icin herhangi bir yere basvuru yapmadim sut parasi hesabima yatmismidir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şartları sağlıyorsanız süt paranız yatmıştır. Alo 170 ten tc kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz.

  24. Sevil dedi ki:

   Merhaba dogum parası dogundan kaç gün sonra ve nereye yatar. Birde dogum yardım parasından calısan annelere yatar mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paranız raporunuz bittikten sonraki ay 8-14 ü arasında adınız PTT ye yatar. Doğum yardımı ise kaymakamlıklar müracaat ederek çalışan veya çalışmayan tüm doğum yapan bayanlar alabilir.

   2. Hatice Antepli dedi ki:

    Ben çalışan bir anne değilim şuan 9 aylık hamileyim bende alabilicekmiyim süt parası bilgi verirseniz sevinirim

  25. Funda dedi ki:

   Merhabalar. MEB de görev yapan devlet memuru öğretmenler de Doğum rapor parası alabiliyor mu acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emzirme ödeneği (süt parası) hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeniyor.

  26. Burcu dedi ki:

   Ben kamuda öğretmenim eşim sgk lı çalışıyor eşim süt parası alabilirim erkeğe yatarmı

  27. Dilara dedi ki:

   Sut parasi para almak icin sartlar babasi almak istiyor sartlar yaziyor boyle sigortali calisan olmasi lazim yada gecen sene en az120 gun prim odenmesi lazim. Sigortali calisan baba 120 gun gecen sene yok sadece baba sigortali calisan sut parasi alabikec o?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Baba çalışıyor ve en az 120 gün prime sahip ise yine süt parası alınabiliyor. Kadının çalışma şartı yok.

  28. Mufi dedi ki:

   Merhaba su sut parasi ile dogum parasi denilen sey aynimi acaba acabba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası, Doğum yardımı ve Süt parası ayrı ayrı ödeneklerdir. doğum rapor parasını sadece çalışan bayanlar doğum izni süresi kadar olan ödeneği alır. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurularak alınan Birinci çocuk için 300 TL,İkinci çocuk için 400 TL,Üçüncü çocuk için 600 TL ödemedir. Süt parası ise çalışan kadına veya çalışan eşi olan doğum yapan kadına verilen 2018 yılı için ödenen 149 tl dir.

  29. Beyza dedi ki:

   Merhaba
   7 aylik hamileyim ev hanimiyim esim sigortali calisiyor basvuru yapsak cikarmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin son 1 yıl içinde en az 120 gün prim ödemesi var ise süt parası son düzenlemelere göre başvuru yapmadan 149, tl olarak adına ptt ye yatacaktır.

  30. Nesrin dedi ki:

   Merhaba ben 2014 ve 2015 senesinde 2 Doğum yaptım ve çocuklarımın süt parasını almadım şimdi almam mümkün mü acaba eğer alırsamda bunlar için ne gerekli

  31. Mükerrem dedi ki:

   8 aylık hamileyim eşim çalışıyor ben calismiyorum süt parası benm adıma mi yatırılır acaba

  32. Buse dedi ki:

   Merhaba. Benim 100 gün SGK var sonra hamile olduğumu öğrenince işten ayrıldım bende alabilirmiyim

  33. Mufi dedi ki:

   Merhaba dogumu ikametimin oldugu ilde degilde farkli bir ilde yapacsgim basvuruyu hangi ildeki sgk ya yspmsm gerekiyor acsba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt (emzirme ödeneği) başvurusu yapmanıza gerek yok. Doğum raporu alındığında sistem otomatikman 1 ay içinde adınıza PTT hesabına yatıracak. e devletten veya Alo 170 sgk hattından takip edebilirsiniz.

   2. Ozlem dedi ki:

    Merhaba, 13 haziranda dogum yaptim. Arkadasim bulundgumuz yerdeki sgk birimine gitmemi soyledi. Bu sut parasindan faydalanmam icin gitmeme gerek var mi?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir yere gitmenize gerek yok. Artık adınıza 45 gün içinde PTT hesabına yatacaktır. Eğer siz veya eşiniz en 120 gün primli sigortalı çalışansa.

  34. Sevim dedi ki:

   Sut parasini taksitl mi yoksa pesin mi aliyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası yani emzirme ödeneği tek seferde bir kereye mahsus ve peşin olarak ödenmektedir.

  35. Meltem dedi ki:

   Merhabalar,

   6 aylık hamileyim. Doğum yaptığımda süt parasini normal iziné çevirebilir miyim ,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parasını izne çevirme hakkınız bulunmuyor. Bu izinden ayrı bir ödenektir. Tek seferlik olarak çalışıyorsanız sizin adınıza. eğer eşiniz çalışıyorsa onun adına yatmaktadır.

  Sorunuzu Yazın