• 2019 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  Süt parası, emzirme ödeneği, sigortalı bir kadının doğum yapması veya sigortalı çalışan bir erkeğin eşinin doğum yapması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara verilmektedir. Hizmet sözleşmesine veya kendi adına yaptıkları çalışmalarla gelir elde eden kişilerin de bu yardımlardan faydalanması mümkündür. Emzirme ödeneği, halk arasında bilinen yaygın adıyla süt parası, sadece 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ – Kur) sigorta kapsamında çalışan vatandaşlara ödenmektedir. 4/C yani devlet memurları için bu tip ödemelerin doğrudan çalışılan kurum tarafından yapılması ön görülmüştür.


  Emzirme ödeneğinin alınması için gerekli kanun ve yönetmeliklerde bazı şartlar sayılmıştır. Doğum yapan sigortalıların veya sigortalı çalışan eşlerinin gerekli bu şartları taşımaları halinde süt parasından yararlanması mümkündür. Süt parası (emzirme ödeneği) almak için gerekli şartların sağlanması ve Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulması gerekir.

  Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nedir?

  Emzirme ödeneği ile süt parası aynı mı sorusu birçok kişinin kafasını karıştırsa da bu sorunun yanıtı basittir. Emzirme ödeneği olarak ifade edilen yardım süt parası ile aynıdır. Sigortalı çalışan bir kişinin doğum yapması halinde emzirme ödeneği verilmektedir.

  Benzer şekilde sigortalı çalışan bir erkeğin doğum yapan sigortasız eşi içinde bu yardımın yapılması öngörülmüştür. Emzirme parası aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendi hesabına veya hizmet sözleşmesi ile çalışan ve gelir elde eden kişiler için de ödenmektedir.

  4/A ve 4/B sigortalarının bu ödenekten yararlanabilmesi mümkündür. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında hizmet yürüten ve bu kapsamda sigortalı olan kişiler için bu yardım yapılmaz. Bu kişiler için çalıştıkları kurum tarafından ödeme yapılması ön görülmüştür.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir?

  Süt parası alanlar Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde 4/A – 4/B eski adıyla SSK – Bağ Kur kapsamında sigortalı olmak zorundadır. Bu sigorta kapsamında çalışan kişiler ister kendi hesabına ister başkasının hesabına çalışıyor olsun süt parasından yararlanabilir. Süt parası:

  • Doğum yapan sigortalı kadın hesabına,
  • Sigortalı çalışan kocanın doğum yapan sigortasız eşi için,
  • Kendi adına aylık veya düzenli gelir elde eden kişiler için,
  • Hizmet sözleşmesi ile gelir elde edenler hesabına yatırılmaktadır.

  Devlet memurlarının bu ödenekten yararlanması mümkün değildir. Memurların bu yardımı alabilmeleri için kurumlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Süt parası her ne kadar sigortalı çalışanlar hesabına verilse de bazı şartlara bağlanmıştır. Söz konusu bu şartların sağlanamaması halinde süt parası almak mümkün değildir.

  Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Alma Şartları Nelerdir?

  Süt parası şartları arasında en önemlisi kişinin kendisinin veya eşinin, SGK kapsamında sigortalı olarak çalışmasıdır. Sigortalı kadına ve sigortalı çalışan kadın veya erkeğe emzirme ödeneği (süt parası) yardımının yapılması için:

  • Hizmet sözleşmesine tabi çalışan (4/A – SSK) kişiler, doğumdan önceki 1 yıllık süre içinde en az 120 gün sigorta kolları prim bildiriminin yapılması,
  • Kendi adına (4/B – Bağ Kur) çalışan kişiler, doğumdan önceki 1 yıllık sürede en az 120 gün kısa vadeli sigorta primi yatırmış ve GSS (Genel Sağlık Sigortası) primi dahil olmak üzere, mevcut hiçbir prime ilişkin borcunun olmaması,
  • Canlı doğumun yapılması olması,
  • Hak düşürücü süreler içinde süt parası başvurusu yapılmış olması.

  Gerekmektedir. Bu şartları sağlayan tüm vatandaşların emzirme ödeneğinden yararlanması mümkündür.

  Süt parasının alınması için gerekli olan en önemli şartlar arasında kişilerin sigortalılık süreleri ve prim ödemeleri gelmektedir. Özellikle kendi adına çalışan kişilerin geçmiş borçlarının da bulunmaması bu destekten yararlanmanız için oldukça önemlidir. Temelde doğum öncesi 1 yıllık 120 prim ödemesi gerçekleştirilmesi emzirme ödeneği için yeterlidir.

  Emzirme Ödeneği Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

  Süt parası başvurusu için geçmişte Sosyal Güvenlik Kurumuna süt parası dilekçesi ile başvuru yapmak gerekmekteydi. Günümüzde bu uygulama kaldırılmıştır. Kuruma talep dilekçesi vermek zorunda kalmadan doğumun gerçekleşmesinden hemen sonra Emzirme ödeneği, şayet SGK ve rapor sistemlerine, emzirme ödeneği raporunun işlenmesi halinde otomatik olarak yapılmaktadır.

  Süt Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Süt parası dilekçesi ve doğuma ilişkin belgeler ile Sosyal Güvenlik Kurumuna günümüzde başvuru yapılmasına gerek kalmamıştır. Ancak doğum yapmış olmasına rağmen sistemde ödeme alması görülmeyen kişiler SGK ilgili birimlerine bu sorunlarını yine dilekçe ile belirterek süt parası almak için başvuru yapabilirler. Genellikle bu işlemler için:

  • Talep dilekçesi,
  • Doğum raporu,
  • Kimlik bilgileri vb.

  Belgeler gerekli olmaktadır. Günümüzde yapılan süt parası ödemeleri için vatandaşların başvuru yapmasına gerek yoktur.

  Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar?

  Süt parası ödemesi için geçtiğimiz yıl doğum yapan anneler için 149 TL ödeme yapılmaktaydı. Geçtiğimiz aylarda yapılan yeni düzenleme ile 2019 süt parası ödemesi 180 TL’ye çıkartılmıştır. Gerekli şartları taşıyan herkes için SGK tarafından süt parası ödemesi yapılmaktadır.

  Süt Parası İle Doğum Parası Arasındaki Fark Nedir?

  Süt parası ve doğum parası farkları yardımın veriliş amacına ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Bir biri ile çok sık karıştırılan bu iki kavram temelde oldukça farklıdır. Süt parası (emzirme ödeneği) sadece bir defaya mahsus bir ödemedir fakat doğum parası aynı zamanda iş görmezlik raporu kapsamında değerlendirilen ve sigortalı çalışan kişinin doğum nedeniyle maddi kayıp yaşaması adına verilen ödemedir. Süt parası (emzirme ödeneği) almak ile doğum parası almak arasında bu yönüyle ciddi bir farktan söz edilebilir.

  Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Süt parası sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranız ile Sosyal Güvenlik Kurumu Şahıs Ödemeleri Sorgulama sayfası üzerinden yapılmaktadır. Şahıs ödemeleri için ayrıca aynı sistem üzerinden banka hesabı tanımlama işlemi yaparak, tüm SGK ödemelerinin tanımlı hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

  Süt Parası Ne Zaman Yatırılır?

  Emzirme ödeneği yatırılması için gerekli şartları sağlayan kişilere tek sefere mahsus olmak üzere ödeme gerçekleştirilir. Emzirme ödeneğinin alınması için doğumun gerçekleşmesi ile ortaya çıkan hakkın 5 yıllık süre içinde kullanılması gerekmektedir. 5 yıllık kanuni süre için vatandaşların emzirme ödeneği başvurusu yapmaları mümkündür.

  Emzirme Ödeneği Kaç Ay Verilir?

  Süt parası kaç ay alınır sorusu her ne kadar birçok kişi tarafından sorulsa da bu soruya yanıt vermek mümkün değildir. Süt parası sadece tek seferlik yapılan bir ödeme olduğu için aylık olarak yatırılması mümkün değildir. Hakkın doğmasından itibaren 5 yıl içinde bu hakkınızı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

  Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Süt parası hesaplama işlemleri için kişilerin sigorta prim günleri veya doğum sayısı gibi etkenler dikkate alınmaz. 2019 yılı için süt parası olarak belirlenen güncel tutar 180 TL‘dir. Bu oran dışında belirli dönemlerde süt parası oranları değişebilmektedir.

  Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde banka hesabı kayıtlı olmayan kişiler için ödemeler PTT üzerinden yapılmaktadır. Süt parası (emzirme ödeneği) almak için kuruma günümüzde doğrudan başvuru yapmanıza gerek yoktur. Otomatik olarak tanımlı hesabınız varsa sistem üzerinden süt parası yatırılır. SGK tanımlı hesabı olmayanlar E – devlet üzerinden hesaplarını tanımlayabilirler.

  Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

  Kadınların Süt İzni

  Çocuk Parası Nasıl Alınır ?  tıkla sorunu sor

  2019 Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. sevinç öcak dedi ki:

   merhaba 4 yıldır çaliştıgım iş yerinden agustosun 2 sinde evilik nedenıyle ayrıldım…bu arada 2 aylik hamileyim..dogum parası almam için şimdi nasıl bir yol izlemem gerekir

  2. ahmet dedi ki:

   doğum yardımları nelerdi ve hangi kuruma baş vura biliriz

  3. Zehra dedi ki:

   Esim ssk emeklisi bende faydalanabiliyormuyum bu para yardımından.

   1. Mesut dedi ki:

    Pardon Zehra hanım da eşim emekli diyosun süt parasına bakıyorsun. Kaç yaşındasın acaba 🙂

   2. Ümit dedi ki:

    Çalışmayan annelere bişey yok, saçmalık, asıl çalışamayan kişilere verilmeli!!!

  4. Şerife Çınar dedi ki:

   Yeni ise girdim 3,5 aylik hamileyim dogum izninden ve haklarindan yararlana bilirmiyim

  5. Svd dedi ki:

   Merhabalar Ev hanımı anneler olarak soruyorum devlet sadece dogum yaptiktan sonra sut parası mi veriyor başka seçeneklerde vrmi yararlanabilecegimiz?

  6. Rukiye öztürk dedi ki:

   Merhaba. Doğum izni bitip tekrar işe döndüğümüzde analık parası denilen yaklaşık 4000 küsür civarında bşr para alınıyor diye biliyorum bir arkadaşım bir kısmı Doğumdan önce veriliyor demişti böyle bir şey var mı varsa ben alabilirmiyim 20 Haziran’da Doğum yaptım

  7. Nargul dedi ki:

   Merhaba ben iş veren bakur lusuyum 2014 doğum yaptım. rapor parası alamadım ilk 5 yıl içinde alınabilirmiyim gecerlimi hala.

  8. Zeynep dedi ki:

   Merhaba ,
   Ben çalışmıyorum eşim kadrolu öğretmen 9 aylık hamileyim ikiz bebeklerimiz olacak bende süt parasından yararlanabiliyor muyum ve yararlanıyorsam ikiz olduğu için ücret ne kadar olur , nereye başvuru yapmam gerek

  9. Tuğba dedi ki:

   Mrb ben yeni hamileyim sgkli olarak calismaktayim primim 600 lerde zorlanip isten cikarsam dogum parasi alabilirmiyim yada dogum parasi alabilmek icin hamilelik boyuncami calismak gerekiyor. Tsk ederim .

  10. Büşra Akkaya dedi ki:

   Eşim diyanette memur ben çalışmıyorum süt parası ile Doğum parası aynı mı oluyor benim doğumum 1 eylül De ne zaman başvuru yapmayalıyım

  11. Elif dedi ki:

   Merhaba ben şubatta doğum yaptım hamile oldugumu öğrendiğim de işten ayrıldım. Eşim emekli sandığı yine Dr süt parası yatar mı? Yatmış mıdır?

   1. Aysun dedi ki:

    Merhaba sgk li calisanim evde dogum yaptim ve dogum raporu olmadigi icin sorun yasiyorum. Sut ucreti ve is gorememezlik ucreti almam icin nasil yok izlemem gerekir

  12. Elif dedi ki:

   Merhaba ben şubatta doğum yaptım hamile oldugumu öğrendiğim de işten ayrıldım. Eşim emekli sandığı yine Dr süt parası yatar mı?

  13. Fulya dedi ki:

   Sigortalı çalışan bayana toplamda kaç gün sigortasının yatması gerekiyor doğum parası toplamda 6000 küsür yatırılıyorlarmış?

  14. Aysel dedi ki:

   Ben ikizlere hamileyim haberlerde cocuk sayısına göre150tl devlet yardim yapacak diye söylentiler var doğru doğruysa bilgi verebilirmusiniz

  15. Vesile dedi ki:

   Merhaba kadrolu öğretmenim doğumdan sonra PTT den para aldım o parayla süt parası aynı şey mi acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    aldığınız para 140 tl civarında ise evet süt parası. Edevletten sorgulayıp ne ödeneği olduğunu görebilirsiniz.

  16. Fedakar dedi ki:

   Merhaba ben ev hanimiyim esim memur sut parasindan yararlanabiliyormuyum ? Nereye basvuruyoruz nasil oluyor ?

  17. Mufi dedi ki:

   Merhaba dogum.yardimi.icin yarin sosyal pilitikalar bakanligina basvuru yapacagim devlette kadrolu ogretme nim sut psrasi icin nereye nasil basvuru yapmM gerekiyor acaba,? Tesekkyrlerd

  18. ESRA dedi ki:

   Süt parası her ay mı alınıyor ?

  19. Teslime dedi ki:

   İlk oğlumu 2012 yılında Doğum Yaptım Süt parası Yada Doğum parası adına hiçbir ödeme Almadım Şimdi ise 7 Aylık Hamileyim Eşim Çalışmıyor Doğum parası ve süt parası adına Bilgi verebilir misiniz Teşekkür ederim şimdiden

  20. Zekiye dedi ki:

   Ben 27mayista doğum yptm ben çalışmıyorm eşim sigortali.sut parası pttde adıma yatmismidir.birde doğum yardım parasını ben alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet eşinizin adına yatmıştır. E devletten https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linki ile ödeneği takip edebilirsiniz. Doğum yardımı herkese verilmektedir. Kaymakamlıklarda Sosyal hizmet müdürlüğüne başvurmalısınız.

  21. Esra yeralti dedi ki:

   Merhaba

   Ben 32 haftalk hamileyim ve calisan bi bayanim rapor iznine cıktim suan raporum yazildi ama raporda sadece iznen cıktigim tarih yaziyor bu parayi ben dogum yaptiktan snrami alirim yoksa doguma kadar calısmadigm aylarn parasini her ay alabilmiym

  22. Cemre dedi ki:

   Mrb 1 yıllık çalışanım Doğum parası alacam işe başlayınca yatıyor acaba?

  23. elif dedi ki:

   Süt parası anne adına mı yatırılmaktadır

  24. Gamze dedi ki:

   Merhabalar
   1 Şubat’ta doğum yaptım ev hanımıyım eşim sigortalı olarak çalışıyor emzirme ödeneği (süt parası) bugünlerde başvuru yapsam faydalanabilir miyim ?

  25. Eylem dedi ki:

   Merhaba 11 aralikta doğum yaptim sut parasi icin herhangi bir yere basvuru yapmadim sut parasi hesabima yatmismidir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şartları sağlıyorsanız süt paranız yatmıştır. Alo 170 ten tc kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz.

  26. Sevil dedi ki:

   Merhaba dogum parası dogundan kaç gün sonra ve nereye yatar. Birde dogum yardım parasından calısan annelere yatar mı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paranız raporunuz bittikten sonraki ay 8-14 ü arasında adınız PTT ye yatar. Doğum yardımı ise kaymakamlıklar müracaat ederek çalışan veya çalışmayan tüm doğum yapan bayanlar alabilir.

   2. Hatice Antepli dedi ki:

    Ben çalışan bir anne değilim şuan 9 aylık hamileyim bende alabilicekmiyim süt parası bilgi verirseniz sevinirim

  27. Funda dedi ki:

   Merhabalar. MEB de görev yapan devlet memuru öğretmenler de Doğum rapor parası alabiliyor mu acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emzirme ödeneği (süt parası) hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeniyor.

  28. Burcu dedi ki:

   Ben kamuda öğretmenim eşim sgk lı çalışıyor eşim süt parası alabilirim erkeğe yatarmı

  29. Dilara dedi ki:

   Sut parasi para almak icin sartlar babasi almak istiyor sartlar yaziyor boyle sigortali calisan olmasi lazim yada gecen sene en az120 gun prim odenmesi lazim. Sigortali calisan baba 120 gun gecen sene yok sadece baba sigortali calisan sut parasi alabikec o?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Baba çalışıyor ve en az 120 gün prime sahip ise yine süt parası alınabiliyor. Kadının çalışma şartı yok.

  30. Mufi dedi ki:

   Merhaba su sut parasi ile dogum parasi denilen sey aynimi acaba acabba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası, Doğum yardımı ve Süt parası ayrı ayrı ödeneklerdir. doğum rapor parasını sadece çalışan bayanlar doğum izni süresi kadar olan ödeneği alır. Doğum yardımı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurularak alınan Birinci çocuk için 300 TL,İkinci çocuk için 400 TL,Üçüncü çocuk için 600 TL ödemedir. Süt parası ise çalışan kadına veya çalışan eşi olan doğum yapan kadına verilen 2018 yılı için ödenen 149 tl dir.

  31. Beyza dedi ki:

   Merhaba
   7 aylik hamileyim ev hanimiyim esim sigortali calisiyor basvuru yapsak cikarmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşinizin son 1 yıl içinde en az 120 gün prim ödemesi var ise süt parası son düzenlemelere göre başvuru yapmadan 149, tl olarak adına ptt ye yatacaktır.

  32. Nesrin dedi ki:

   Merhaba ben 2014 ve 2015 senesinde 2 Doğum yaptım ve çocuklarımın süt parasını almadım şimdi almam mümkün mü acaba eğer alırsamda bunlar için ne gerekli

  33. Mükerrem dedi ki:

   8 aylık hamileyim eşim çalışıyor ben calismiyorum süt parası benm adıma mi yatırılır acaba

  34. Buse dedi ki:

   Merhaba. Benim 100 gün SGK var sonra hamile olduğumu öğrenince işten ayrıldım bende alabilirmiyim

  35. Mufi dedi ki:

   Merhaba dogumu ikametimin oldugu ilde degilde farkli bir ilde yapacsgim basvuruyu hangi ildeki sgk ya yspmsm gerekiyor acsba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt (emzirme ödeneği) başvurusu yapmanıza gerek yok. Doğum raporu alındığında sistem otomatikman 1 ay içinde adınıza PTT hesabına yatıracak. e devletten veya Alo 170 sgk hattından takip edebilirsiniz.

   2. Ozlem dedi ki:

    Merhaba, 13 haziranda dogum yaptim. Arkadasim bulundgumuz yerdeki sgk birimine gitmemi soyledi. Bu sut parasindan faydalanmam icin gitmeme gerek var mi?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir yere gitmenize gerek yok. Artık adınıza 45 gün içinde PTT hesabına yatacaktır. Eğer siz veya eşiniz en 120 gün primli sigortalı çalışansa.

  36. Sevim dedi ki:

   Sut parasini taksitl mi yoksa pesin mi aliyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası yani emzirme ödeneği tek seferde bir kereye mahsus ve peşin olarak ödenmektedir.

  37. Meltem dedi ki:

   Merhabalar,

   6 aylık hamileyim. Doğum yaptığımda süt parasini normal iziné çevirebilir miyim ,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parasını izne çevirme hakkınız bulunmuyor. Bu izinden ayrı bir ödenektir. Tek seferlik olarak çalışıyorsanız sizin adınıza. eğer eşiniz çalışıyorsa onun adına yatmaktadır.

  Sorunuzu Yazın