• Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır


  Süt parası sigortalı olarak çalışmakta olan kadınların doğum yapmaları ve çocuk sahibi olmaları karşılığında aldıkları sosyal yardımın ismidir. Süt parasının bireyler tarafından alınabilmesi için temel olarak iki şart vardır. Bu şartlardan ilki doğumdan sonra bebeğin yaşamına devam etmesi gerektiğidir. Bu şartın yanı sıra baba ya da annenin doğumdan önceki 120 gün için Bağ-Kurlu ya da sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır soruları ile alakalı bütün cevapları bu yazımızda vermeye çalışacağız.


  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  Devlet tarafından verilen süt parası yardımından faydalanmak isteyen kişiler bazı belgeleri hazırlayıp ilgili yere başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu belgeler ise şöyle:

  • Kimlik fotokopisi; bu sosyal yardımdan faydalanmak isteyen, gerekli belgeleri tamamlamış olan başvuracak kişinin kimlik fotokopisi
  • Doğum belgesi; bu belge yeni doğan bebek için hastane tarafından aileye verilmekte olan bir belgedir. Bu belge üzerinde doğum ile alakalı ayrıntılar bulunmaktadır. Eğer bebeğin doğum belgesi herhangi bir sebepten dolayı bulunamaz ise bebeğin kimliği doğum belgesi olarak sunulabilir. Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır? Yukarıdaki yazan belgeleri tamamladıktan sonra ilgili yerlere başvuru yapmak gerekmektedir.

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır Başvuru Nasıl Yapılır

  Süt parası alabilmek için başvurular ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na yönlendirilmektedir. Bebek doğduktan sonra yukarıda ifade edilmiş olan belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra başvuru yapacak kişinin bağlı olduğu il veya ilçe sigorta müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

  Bu başvuru esnasında ilgili yetkililer başvuru yapacak kişiden bir dilekçe yazmalarını isteyecektir. Bu dilekçe için bebeğin doğum tarihini dilekçe içerisinde belirtmeniz ve süt parası yardımından faydalanmak istediğinizi de ifade etmeniz gerekmektedir. Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır? Başvuru esnasında belgeleri tam ve eksiksiz bir şekilde teslim etmeli, dilekçe doğru bir şekilde yazılarak alınabilmektedir.

  Belgeler tamamlanıp başvurular yapıldıktan sonra sonuçlanma için bir süre geçmesi gerekmektedir. Bubaşvuru sürecinin sonucunu öğrenebilmek için e-Devlet üzerinden bir sorgulama yapabilirsiniz. Bu site üzerinden başvurunuzun kabul edilip edilmediğini kontrol edebilir ve hatta paranın yatıp yatmadığını kontrol de edebilirsiniz. Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır? Bu şartlar sağlandıktan sonra bu süt parası yardımından faydalanabilir ve e-Devlet üzerinden sorgulamalarını yapabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır Kaç Ay Alınır

  Süt parasını almak isteyen ve alan bireyler için en çok merak edilen soruların başında bu sosyal yardımın ne kadar süre ile alınacağıdır. Herkes bu yapılmakta olan süt yardımının bir süre ödenmeye devam edeceğini düşünmekte ve yanılmaktadır. Bu sosyal yardım bir defaya mahsus olarak verilen bir paradır. Yeni doğan bebek için aileye bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır?

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır TC Kimlik No İle Sorgulama

  Bir sosyal yardım çeşidi olan süt parası için başvuru yaptıktan sonra bu başvurunuzun sonucunu e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için e-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. Bu şifreyi alabilmek için PTT’ye gitmeli ve 1 TL karşılığında bu şifreyi edinmelisiniz. E-Devlet sistemi ile birlikte devlet ile alakalı tüm işlerinizi bu site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınıröğrenmek istiyorsanız yazımızda bunun cevabını bulabilirsiniz, ardından sorgulama işlemlerinizi e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

  Sorgulama için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Sosyal Yardımlar başlığı altından gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz. Sistem içerisinde arama yaparken süt yardımı diye bir başlık ararsanız ya da site içi arama motoruna süt parası diye yazıp aratırsanız herhangi bir sonuç bulamazsınız. Bu sebepten ötürü Sosyal Yardımlar başlığına tıkladıktan sonra bir süre beklemeli ve listeyi görmelisiniz. Bu liste almaya hak kazandığınız yardımları ve alacağınız yardımları göstermektedir.

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır Şartları Nelerdir

  Sigortalı olarak çalışmakta olan kadının yapacağı doğum ile verilebilen bu sosyal yardım aynı zamanda sigortalı olarak çalışmayan ama eşinin sigortasından yararlanmakta olan kadınların yaptıkları doğumlar için de verilmektedir. Bunun için ise bazı şartlar bulunmaktadır. Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır? Kimlere verilir?

  • Sigortalı olarak çalışmakta olan sigortalılar için geriye dönük olarak, geçen bir sene içerisinde en az 120 gün prim ödenmesi şartı bulunmaktadır.
  • Bir de sigortalı olarak değil de Bağ-Kur’lu olarak çalışmakta olan kişiler için şart olarak geçmişe dönük herhangi bir prim borcunun olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra doğumdan önceki süre içerisinde 120 gün primin eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Doğmuş olan bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması gerekmektedir.  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır? Babalar bu sosyal yardımdan yararlanabilir mi?

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır Babalar Yararlanabilir Mi

  Bu sosyal yardım ile alakalı bir diğer çok sorulan soru ise babaların bu yardımdan yararlanıp yararlanamayacaklarıdır. Sorunun cevabı ise kısaca evet. Bu yardımdan faydalanabilmek için doğumdan 120 gün öncesine kadar sigortalı olarak çalışmış olması gerekmektedir.

  Ne Zaman Emekli Olurum ?

  Doğum Borçlanması

  Yurt Dışı Borçlanması  tıkla sorunu sor

  Süt Parası Başvurusu 2018 Süt Parası Nasıl Alınır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.