emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Senetle Cep Telefonu Nasıl Alınır? Veren Yerler Nelerdir?

Senetle Cep Telefonu Nasıl Alınır? Veren Yerler Nelerdir?

Senetle cep telefonu almak aslen nakit paranın var olduğu durumlarda başvurulması gereken bir yöntem değildir. Bunun nedeni hem senetlerin uzun vadede ekonomiye zarar verici etkisinin bulunması, hem de faiz oranlarının yüksek olmasıdır. Senetle cep telefonu alışverişlerinde elden taksit imkanı bulunmasının yanı sıra, herhangi bir peşinat talep edilmemesi, bu seçeneği cazip hale getirmektedir.

Senetle Cep Telefonu Alıp Satmak

Senetle telefon alışverişi nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşın, senet karşılığı uzun vadede aldığı telefonu nakit olarak, paketini açmadan satması anlamına gelmektedir. Satış işlemi hızlı ve nakit odaklı olduğundan telefonun senetle alış fiyatı daha yüksek bir fiyata tekabül edecektir. Bu da bu yolla nakit elde etmek isteyenleri zarara uğratmaktadır. Ancak acil nakit ihtiyacı durumunda başvurulan bu yol, büyük firmalarca müşterilerine sunulmaktadır.

Büyük ölçekli şirketlere ait mağazalar, son model telefonları, piyasadaki peşin satış fiyatlarının %30 üzerine senetle satarlar. Bu senetler yalnız 1 ay bile geciktirilmesi, icra takibi başlangıcına neden olmaktadır. %30’luk farkın sebebi de, büyük firmaların şimdiye kadarki deneyimleri ile gözlemledikleri borcun ödenmeme durumudur. Aradaki %30’luk fiyat farkı, tıpkı elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli gibi tüm müşterilere yansıtılmış bir şirket para kaybı bedelidir.

Firmalar, senetlerinin ödenmemesi durumunda sürekli olarak çalıştıkları şirket temsilcileri ve avukatları devreye sokarak borçlu ile bir bağlantı kurar. Borçlunun taahhüt vermesi halinde bekleme süresi uzayabilecekken, borçluya ulaşılamaması durumunda süre kolaylığı sağlanamaz ve icra takibi başlar. Telefonu alıp hiç açmadan satma durumunda ise, eğer telefonu almak için firma ile iletişim kuran kişiye ait borç ödenmezse, telefonun yeni sahibi için sorunlara yol açan bir durum ortaya çıkabilir. Telefonların kişi üzerine tanımlanması durumunda cihazın başka biri tarafından kullanılması problem olmamakla birlikte, borcun ödenmediği bilgisi yeni telefon sahibine ulaştırılabilir.

Kredi Kartsız Taksit Yapan Operatörler

Taksitle telefon satan hat sağlayıcılar bu satışı belirli şartlara bağlamışlardır. Bu şartlar şunlardır:

  • Faturalı hatta geçmek ve bir süre hattını faturalı şekilde kullanmak,
  • Faturalı hattın borcunu geciktirmemek,
  • Temerrüde düşen fatura borcu bulundurmamak,
  • Kredi notunun yüksek olması (özellikle yüksek model telefonlarda)
  • Faturaların zamanında ödenmesi ile toplanan sanal puanların alınmak istenen telefona uygun olması şartları yerine getirilmelidir.

Türkiye içerisinde hizmet veren Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi firmalar bu hizmeti vermektedir. Firmalar, mağazalarında her cihaz için model ve durumları göz önüne alınarak belirli bir puan koymuştur. Puanlara göre alınan cihazlar, faturaya ek olarak alınır ve ödeme fatura içerisinde gelir. Bu kapsamda en düşük fatura ek fiyat 35 TL, en yüksek fiyat ise 250 TL olarak belirlenmiştir.

Mutlu Evim Senetle Telefon Satışı

Mutlu Evim’den telefon almak için kredi notuna bakılmaktadır. Kredi notunun beklenenden düşük olması, e- devletten kontrol edilecek haciz ve icra raporunda halledilebilir sorunlar olması gibi nedenlerle mağaza, telefon satışı sırasında kefil isteyebilmektedir. Senetle telefon alışverişlerinde 24 ay taksit yapabilen firma, bu taksitlendirmede telefonlara en az %20 ek fiyat biçmektedir. Bu ücretlendirme kapsamında telefonların ücretleri artar ve ödenmeyen senetler bir sonraki ay içerisinde icra takibi talebi ile avukata devredilir. Firma, Samsung, Iphone, Xonami, LG ve daha birçok firmanın farklı modellerde telefonlarını satışa sunmaktadır.

Bayraktar Mağazaları Senetle Telefon Satışı

Bayraktar Mağazaları’ndan senetle telefon almak için kefil şartı getirilmiştir. Bu şartla satışa sunulan telefonlar, 24 ay taksitle alıcılarla buluşmaktadır. İnternet üzerinden yapılacak alışverişlerde kredi kartına yapılan taksitlendirmelerle kapıda teslim alınabilen telefonlar, Samsung, LG, Venüs, Iphone, HTC gibi pek çok markadan oluşmaktadır.

Çetinler Şirketleri Kredi Kartsız Telefon Satışı

Çetinler Şirketi’nden peşinatsız telefon almak için kefil şartı, kredi notu düşük olanlarda ve icra geçmişi olan alıcılarda istenmektedir. İstanbul’da bulunmasına rağmen internet alışverişi ile Türkiye’nin dört bir yanına ürün gönderen mağaza, tüm mobil cihazlarda taksit imkanı sunmaktadır. Senetle cep telefonu alma seçeneğinin yanında internetten alımlarda kredi kartına taksit imkanı da sunan mağaza, taksitlerini 24 ay olarak belirlemiştir. Mağazanın mobil cihaz kartelası kapsamında Samsung, LG, Iphone, htc, Venüs gibi bir çok markanın son modelleri bulunmaktadır.

Evkur Kredi Kartsız Telefon Satışı

Evkur’dan kredi kartı kullanmadan telefon almak elden taksit imkanı sayesinde mümkündür. Bu mağazanın müşterilerine sağladığı kolaylıklar arasında bulunan elden taksit imkanı, mağazanın uzun süreli çalışmasına bağlı olarak kendi oluşturduğu finansman sayesinde peşinatsız olarak mümkün olmaktadır. İnternet üzerinden de e- senet ile alışveriş imkanı sunan marka, site seçenekleri arasında bulunan online senet sayesinde sıfır peşinatla mobil cihaz satış gerçekleştirmektedir. Kredi notunda meydana gelecek bir sorunda kefil talebinde bulunan  mağaza, sorun yok ise 3-4 iş günü içerisinde internet adresinden sipariş edilen ürünü kapıya getirmektedir. Evkur, Yapı Kredi Bankası ile sağladığı anlaşma sayesinde ürün geri ödemelerini buradan yapabilmektedir.

Evkur telefon alımı vadeleri 6 ile 12 ay arasında değişmektedir. Ürünlerde meydana gelen vade farkı çerçevesinde ürünlerin vadeli ücretleri modeline ve fiyatına bağlı olarak 300 ile 1.000 TL arasında değişmektedir.

Mediamarkt Peşinatsız Telefon Satışı

Mediamarkt’tan senet ile telefon almak için 36 aya kadar vade imkanından yararlanılabilir. Mediamarkt’ın Denizbank ile yaptığı anlaşmaya bağlı olarak 24 aylık taksit imkanını 36 aya çeken firma, kendi finansmanına sahip değildir. Bu nedenle peşinat ödemeden alışveriş talebinde bulunulduğunda müşterilerini tekrar işlem yapmak için ikinci basamak finansman işlemlerine yönlendirmektedir. Evkur’dan farklı olarak Mediamarkt’ta müşteriler ilk önce Deniz Bank’tan alışveriş kredi çekmeleri  gereklidir. Bu kredinin taksitle ödenmesi esasına dayanan alışveriş, 500 TL ile 15.000 TL arasında verilen bu kredilerle sağlanır. Banka alacağınız telefonun ücretini öder, siz bankaya olan borcunuzu ödersiniz.

Teknosa Kredi Kartı ile Telefon Satışı

Teknosa’dan peşinatsız cep telefonu almak ING Bank müşterisi olmanız gereklidir. Firma, ING bank ile yaptığı anlaşma kapsamında, bu bankanın müşterilerine özel tüm cep telefonları ve mobil ürünlerde peşin fiyatına 10 taksit imkanı sunmaktadır. Bunun yanında eğer buradan alışveriş yapmak istiyorsanız, ilk önce ING Bank’tan alışveriş kredisi almanız gerekmektedir. Bu kredi ile herhangi bir tahsis ücreti ödenmeyecektir. Komisyonsuz olarak verilen kredi, mevcut ihtiyaç kredisi faiz oranları kapsamında faize tabi tutulacaktır. Bu sayede peşinatsız olarak yapılacak alışveriş için kredi talebi sms bankacılığı ile bildirilebilmektedir. Bunun yanında bildirilen kredi talebinin onay mesajı geldiğinde, herhangi bir Teknosa mağazasından onaylatılması gerekecektir. Bu alışveriş için kredi notuna bakılmakta, kefil gibi talepler olmaksızın kredi notunda sorun olması halinde kredi verilememektedir.

Arçelik Senetle Telefon Satışı

Arçelik ile peşinatsız telefon almak için eğer uygun kredi notuna sahip değilseniz, daha önce bu mağazadan alışveriş yapmış birinin kefilliği istenecektir. Özellikle Iphone alacaklar için oldukça uygun kampanyalarla gündeme gelen Arçelik, senetli alışverişler konusunda en güvenilir markalardan biridir. İstenen kefilin Arçelik mağazasından sisteme düşmeden, elden taksitle alışveriş yapmış olması bile yeterlidir. Kefilde tek kıstas, daha önce taksitlerini zamanında ödemiş, güvenilir bir müşteri olmasıdır. Bu sayede senetle cep telefonu alımlarında herhangi bir problem yaşanmaz.

Arçelik Senetle Telefon Veriyor mu ? Nasıl Alınır?

Senetle Araba Nasıl Alınır?

Yorumlar
  1. Ümit dedi ki:

    Telefon almak istiyorum