• Senetle Telefon Nasıl Alınır?

  Akıllı cihazların çok çabuk bozulduğu ya da hasara maruz kaldığı bu dönemlerde yeni bir telefon satın almak oldukça masraflı olabiliyor. Cebinde ya da kenarında nakiti bulunmayan, kredi kartı kullanmayan ya da kullanan ama limitini doldurmuş olan kişilerin yeni bir telefon almak için başvurduğu yöntemlerden bir tanesi de belirli mağazaların sunmuş olduğu senetli telefon alımı oluyor. Bu mağazaların cep telefonu satışı için istediği belirli belgeler ya da şartlar da bulunuyor.


  Kredi kartlarının kullanılamaması ya da kişinin kendi iradesi ile her hangi bir kredi kartını kullanmaması bu gibi durumlarda bu firmaları devreye sokuyor. Akıllı cihazların cep yaktığı şu dönemde kredi kartı olmadan bu mağazalardan kişiler taksitli bir şekilde telefon alımı yapabiliyor. Senetle telefon nasıl alınır sorusunun cevabı için ise öncelikle bu mağazaların hangilerinin olduğunun araştırılması gerekiyor.

  Senetle Telefon Satışı Yapan Mağazalar

  Senetli bir şekilde satış işlemi yapmakta olan mağazalar satın alım işlemini yapacak olan kişilerden ürünün üzerine kendi mağazacalık payını da ekleyerek satış işlemini gerçekleştiriyor. Bu pay cep telefonları için 200-500 TL arasında ürünün fiyatına göre değişkenlik gösterirken mantık çerçevesinde bakıldığı zaman bir ürünün normal fiyatının üzerine daha fazla para ödemek mantıksız gelse de nakit sıkıntısı yaşayan kişiler bu durumu göz ardı edebiliyor.

  Bulunulan ilde yer alan küçük çaplı yerel firmalar bu işlemleri gerçekleştirebiliyorken Türkiye’de senetli satış işlemi denilince akla gelen ilk mağaza EVKUR oluyor. Uzun yıllardır bu hizmeti veren firma, müşterilerine belirli şartları sağlaması durumunda senetli bir şekilde satış işlemini gerçekleştiriyor. Kimi zaman sadece satış fiyatı üzerinden de yapılan işlemler kampanyalar dahilinde yer almakla birlikte müşterilerin bu kampanyaları takip etmeleri gerekiyor. 10 aylık taksitle birlikte alınan cep telefonu satışında en az komisyon ücreti alınıyor. Vade süresi arttıkça aradaki farkta da artış görülüyor.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Senetle Telefon Satan Mağazaların Şartları

  Taksitli bir şekilde telefon satışını gerçekleştiren mağazalardan satın alım işlemini gerçekleştirebilmek için müşterinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Özellikle kredi kartı kullanmış olan kişilerin bu geçmişlerine de bakıldığı düşünülürse KKB kredi notu da bu satın alım işleminde önemli bir etmen. Kredi notu düşük olan kişilere bu kurumsal firmalar çeşitli bahaneler sunarak satış işlemini gerçekleştirmez. Bunun yanı sıra cihazı satın alacak olan kişi her ne kadar 18 yaşını doldurmuş olsa da çalışmıyor olabilir. Bu nedenle müşteriden birinci ve ikinci kefil istenir.

  Kefil istenmesinin sebebi müşterini borcunu ödememesi durumunda ilk kefile, bu kefilden de alınacak tutar alınmazsa ikinci kefile başvurulur. Bu sebeple cihazın satın alım işlemi yapılırken verilecek kefil kişilerin listesinin aileden olması tercih edilir. Bu kefillerden bir tanesinin mutlaka daha önceden bu firma içerisinde hesabı olmuş olması gerekir. Bunun nedeni ise verilecek kefil kişinin sistemden bilgilerine girilerek önceki borçlarını gününde ödeyip ödemediğine bakılır. Bu sebeple kefil verilecek kişinin de borcunu zamanında ödemiş olması ya da borcunu toplu bir şekilde kapatmış olması gerekir.

  Senetle Telefon Alımından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Hesap açma ve kefil gösterme işlemleri bittikten sonra müşteriye verilen bütün kağıtları imzalaması istenir. Evrak işlemleri çok uzun sürdüğü için normal bir mağazaya giderek nakit bir şekilde telefon alımı yapmak kadar kolay olmamaktadır. İşlemlerin bitişinin ardından müşterinin vermiş olduğu ev adresine telefonu 3 iş günü içerisinde gönderilir. Cihazın hemen kişiye teslim edilmemesinin nedeni ise firmanın bu evrak işlerini sisteme girmesinin uzun olması ve onaylanmasının beklenmesidir.

  Cihaz kişinin eline geçtikten sonra yapılması gereken ilk şey ise cihazın bütün araçlarının kutu içerisinde yer alıp almadığının kontrol edilmesi ve garanti belgesinin tarihinin doğru olup olmadığına bakılmasıdır. Bu tarz kurumsal firmaların cep telefonu satışları çok fazla miktarda olduğundan dolayı bu gibi şeylerde sorun yaşanabilir. Müşteri böyle bir aksilik ile karşılaşırsa cihazı açmadan almış olduğu firmaya götürerek sorunun çözümünü talep etmektir.

  Senetle Telefon Alımının Ödemeleri

  Cihazın alındığı firmanın yetkilisi müşterinin hesabını açarken ayın hangi gününde ödeme yapılması istendiğini sorar. Müşteri ödeme yapabileceği gün aralığı belirterek belirtilen tarihten itibaren her ayın belirli bir gününde ödeme yapması gerekir. İlk ödeme işlemi cihazın alındığı ay içerisinde değil bir sonraki ayın belirtilen gününde gerçekleşir. Vadesi ne kadar ise o kadar dönemlik ödeme planı çıkartılarak kişinin altına imza atması istenir. Her ödeme işleminden sonra firma müşteriye ödemesini yaptığına dair bir makbuz vermek zorundadır. Bu makbuzun ödemelerin tamamı bitene kadar aksi bir durum için saklanması tavsiye edilir. Bütün ödemeler bittikten sonra verilen son makbuzda “Kapandı” ya da “Ödendi” gibi cümleler yazıldığı görülmektedir.

  Son ödemesini gerçekleştiren müşterinin bu konuya da dikkat etmesi gerekir. Senetle telefon alım işlemi oldukça dikkat isteyen ve takip edilmesi gereken bir işlemdir. Kurumsal firmaların takibi ve müşteri odaklı olarak çalışma anlayışları kurumsallıklarından ötürü çok sorun çıkarmasa da yerel firmalarda kimi zamanlarda haksız kazanç konumuna düşme durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için de alınan makbuzların mutlaka saklanması ve aksi bir durumda müşterinin elinde kanıt olarak bulundurması gerekir.  tıkla sorunu sor

  Senetle Telefon Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın