• Evlat Edinme Şartları 2018


  Anne ve baba olabilmek için ille de biyolojik olarak bir çocuğa sahip olmak gerekli değildir. Önemli olan çocuğu sadece doğurmak değil ona emek harcamak ve sevgiyle büyütebilmek, tüm sorumluluğunu almak ve topluma yararlı bir birey olarak yetiştirmektir. Bu nedenle durumu evlat edinmeye uygun bir aile ve evlat edinilecek çocuk arasında hukuki olarak bir ilişki kurulabilmektedir. Aile çocuğun velayetini aldıktan sonra çocuk o ailenin bir parçası olmaktadır.


  Evlat Edinme Şartları 2018

  Tabi evlat edinilmesi o kadar kolay olmamaktadır. Evlatlık bir çocuk alabilmek için ailelerin sağlaması gereken bir çok şart vardır ve şu an da evlatlık edinmek için sıraya girmiş olan aile sayısı da oldukça fazladır. Bir çocuğu evlat edinebilmek için tüm koşulları sağlayıp sıranın gelmesini beklemek gereklidir. Evlat edinme şartları 2018 yılı için nelerdir maddeler halinde kısaca bahsedelim;

  • Öncelikle evlat edinmek isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı aranmaktadır.
  • Eşlerin en az beş yıl evli olması ve her ikisinin de otuz yaşını doldurmuş olmaları
  • Çocuğun evlat edinilecek aile tarafından en az bir yıl süre ile bakılmış ve sorumluluğunun alınarak eğitilmiş olması
  • Ayırt edebilecek gücü olan çocuğun rızasının alınması ve de Türk Medeni Kanunun 309. Maddesinde belirtildiği gibi çocuğun anne ve babasının da rızasının bulunması
  • Evlat edinecek eşler ile çocuk arasında en az on sekiz yaş olması
  • Çocuk vesayet altında ise vesayet dairelerinin izninin alınması
  • Evlat edinecek kişinin en az ilkokul mezunu olması gibi şartlar aranmaktadır.
  • Evlat edinecek kişi ile evlat edinilecek çocuk arasında kırk yaş fark olması koşulu da aranmakta ve bu durum bir çok aile için engel teşkil etmekteydi. Günümüzde kırk yaş sınırını kaldırmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Evlat Edinme Yönergesinde evlat edinme şartları 2018 yılı için kapsamlı bir çalışma yapmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda bir çok ailenin yüzü gülecektir.

  Evlat Edinmenin Yolları Nelerdir?

  Evlat edinme şartları eksiksiz olarak sağlandığında, kişiler ya da çiftler iki yol ile evlat edinebilmektedirler. Birincisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardan evlat edinebilmek, ikincisi ise çocuğun bizzat biyolojik ailesinden doğrudan Aile Mahkemesine başvurarak evlat edine bilmektir. Evlat edinme işlemi çocuğu koruyan, sahip çıkan ve çıkarlarını gözeten bir çok kanun kapsamında yürütülmektedir.

  Tüm bu hukuki boyutların hepsi evlat edinilecek çocuğun yüksek yararı odağında bir hizmet yürütülmesini hedeflemektedir. Ayrıca evlat edinmek üzere başvuran aileler, yapılacak tüm işlemlerle ilgili tüm yükümlülükleri kabul etmek durumundadırlar. Evlat edinecek eşler bulundukları ilde Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğüne başvuru yaparak bu istekleri için gerekenleri ilgili personelden öğrenebilmektedirler

  Evlat Edinebilmek İçin Başvuru Yapılması

  Evlat edinmek isteyen eşler evlat edinme şartları ile ilgili gerekleri yerine getirdikten sonra başvuru için birlikte giderek dilekçe vermeleri gereklidir. Başvuru sırasında bazı belgeler istenmekte ve bu belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Nüfus onaylı kayıt örneği
  • Başvuru yapan kişilerin ve ailesinin sabıka kayıtları
  • Mal varlığı, sosyal güvenlik durumunu gösteren belgeler
  • Muhtar ya da nüfus müdürlüğünden alınan yerleşim belgesi
  • Öğrenim durumunu gösteren belge
  • Sağlık kurulu raporu
  • Türkiye’de oturan yabancı vatandaşlardan ya da yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarından oturma izin belgesi olarak sıralanabilir.

  Başvurunun işleme konulabilmesi için eşlerin en geç iki ay gibi bir sürede tüm evrakları tamamlamaları gereklidir. Başvuru yapan kişilerin yerleşim yerine ziyaret edilmesi belgelerin tesliminden sonra en geç altı ay içerisinde yapılmakta olup bazen yoğunluktan dolayı bu süre uzayabilmektedir. İnceleme sırasında başvuran ailelerin birlikte yaşadıkları kişiler, evlat edinme ile ilgili düşünceleri, ekonomik güçleri, tavır ve davranışları değerlendirmeye alınmaktadır. En az beş kez haberli ve habersiz yapılacak ziyaretler ile görüşme sonrasında, incelenen belgeler ışığında yapılan değerlendirmeye göre sosyal inceleme raporu hazırlanmaktadır. Hazırlanan  raporda belirtilen olumlu ya da olumsuz kanaat evlat edinmek isteyen aileye yazılı bir şekilde bildirilmektedir.

  Eğer belirtilen sonuç olumlu ise dosya sıraya alınmaktadır. Sıralamada da dikkate alınacak bazı hususlar bulunmaktadır. Örnek olarak çocuğun yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, kardeşi ile birlikte istenmesi gibi durumlar sıralamayı belirlemek için dikkat edilir. Çocuğun kardeşi varsa birlikte evlat edinilmesine, bu mümkün değilse birbirine yakın yerlerde oturmaları konusunda ve birbirleriyle görüştürülmeleri konusunda özen gösterilir. Kardeşleri birlikte evlat edinmek isteyen aileler için sıralama gözetilmeye bilmektedir. Ayrıca herhangi bir cinsiyet tercihi yapılmazsa, yaş sınırı geniş tutulursa ve il dışından da çocuk alınması kabul edilirse sıra bekleme süreci daha da kısalabilmektedir.

  Evlat Edinilecek Çocuğun Aileye Verilmesi

  Başvuru yapan ailenin evlat edinme şartları ve gerekli evrakları sağlaması halinde, olumlu bir kanaat sonucunda girdiği sıralamada sırası geldiğinde, dosya işlemlerinden sorumlu görevli aile ile iletişime geçmektedir. Aile çocuk ile tanıştırılmak için kuruma çağrılarak il müdürlüğü ve kuruluş arasında yapılacak olan ortak bir değerlendirmeye göre aile ile il müdürlüğü arasında ‘Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi’ imzalanmaktadır. Daha sonra da çocuk ailenin yanına yerleştirilmektedir.

  Aileler Türk Medeni Kanunu 305. Maddesine göre evlat edinecekleri çocuğa ancak bir yıl süre ile bakmış ve eğitmiş olması durumunda, il müdürlüğü tarafından olumlu bir değerlendirme yapılırsa evlat edinme davası açabilmektedir. Çocuk aileye verildikten sonra evlat edinme sürecine kadar haberli ve habersiz ziyaretlerde bulunulabilmekte ve eğer izleme sürecinde ailenin çocuk için uygun olmadığı görülürse, sürenin dolması beklenmeden çocuk geri alınabilmektedir. Evlat edinmek isteyen aileler şunu bilmeliler ki evlat edinilecek çocuk ile ilgili kendilerine nasıl bir tercih hakkı veriliyorsa, evlat edinme hizmeti verilirken de çocuk adına onun hakları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından korunmakta ve tercih hakkı kullanılmaktadır.

  Dul Maaşı Ne Kadar 2018

  Öksüz Yetim Yardımı 2018

  GSS Borçları Silinecek Mi 2018  tıkla sorunu sor

  Evlat Edinme Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. NAZMİYE ÜMİT CİVELEKOĞLU dedi ki:

   1964 IZMİR DOĞUMLUYUM EŞİM 1956 TİRE İZMİR DOĞUMLU BİR KIZ ÇOCUĞU EVLÂT EDİNMEK İSTİYORUZ 1LE 4 YAŞ ARASI.BİZLERE YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MUTLU OLURUZ ŞİMDİDEN TESEKKÜRLER

  Sorunuzu Yazın