• Evlat Edinme Şartları 2018


  Anne ve baba olabilmek için ille de biyolojik olarak bir çocuğa sahip olmak gerekli değildir. Önemli olan çocuğu sadece doğurmak değil ona emek harcamak ve sevgiyle büyütebilmek, tüm sorumluluğunu almak ve topluma yararlı bir birey olarak yetiştirmektir. Bu nedenle durumu evlat edinmeye uygun bir aile ve evlat edinilecek çocuk arasında hukuki olarak bir ilişki kurulabilmektedir. Aile çocuğun velayetini aldıktan sonra çocuk o ailenin bir parçası olmaktadır.


  Evlat Edinme Şartları 2018

  Tabi evlat edinilmesi o kadar kolay olmamaktadır. Evlatlık bir çocuk alabilmek için ailelerin sağlaması gereken bir çok şart vardır ve şu an da evlatlık edinmek için sıraya girmiş olan aile sayısı da oldukça fazladır. Bir çocuğu evlat edinebilmek için tüm koşulları sağlayıp sıranın gelmesini beklemek gereklidir. Evlat edinme şartları 2018 yılı için nelerdir maddeler halinde kısaca bahsedelim;

  • Öncelikle evlat edinmek isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şartı aranmaktadır.
  • Eşlerin en az beş yıl evli olması ve her ikisinin de otuz yaşını doldurmuş olmaları
  • Çocuğun evlat edinilecek aile tarafından en az bir yıl süre ile bakılmış ve sorumluluğunun alınarak eğitilmiş olması
  • Ayırt edebilecek gücü olan çocuğun rızasının alınması ve de Türk Medeni Kanunun 309. Maddesinde belirtildiği gibi çocuğun anne ve babasının da rızasının bulunması
  • Evlat edinecek eşler ile çocuk arasında en az on sekiz yaş olması
  • Çocuk vesayet altında ise vesayet dairelerinin izninin alınması
  • Evlat edinecek kişinin en az ilkokul mezunu olması gibi şartlar aranmaktadır.
  • Evlat edinecek kişi ile evlat edinilecek çocuk arasında kırk yaş fark olması koşulu da aranmakta ve bu durum bir çok aile için engel teşkil etmekteydi. Günümüzde kırk yaş sınırını kaldırmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Evlat Edinme Yönergesinde evlat edinme şartları 2018 yılı için kapsamlı bir çalışma yapmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda bir çok ailenin yüzü gülecektir.

  Evlat Edinmenin Yolları Nelerdir?

  Evlat edinme şartları eksiksiz olarak sağlandığında, kişiler ya da çiftler iki yol ile evlat edinebilmektedirler. Birincisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardan evlat edinebilmek, ikincisi ise çocuğun bizzat biyolojik ailesinden doğrudan Aile Mahkemesine başvurarak evlat edine bilmektir. Evlat edinme işlemi çocuğu koruyan, sahip çıkan ve çıkarlarını gözeten bir çok kanun kapsamında yürütülmektedir.

  Tüm bu hukuki boyutların hepsi evlat edinilecek çocuğun yüksek yararı odağında bir hizmet yürütülmesini hedeflemektedir. Ayrıca evlat edinmek üzere başvuran aileler, yapılacak tüm işlemlerle ilgili tüm yükümlülükleri kabul etmek durumundadırlar. Evlat edinecek eşler bulundukları ilde Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğüne başvuru yaparak bu istekleri için gerekenleri ilgili personelden öğrenebilmektedirler

  Evlat Edinebilmek İçin Başvuru Yapılması

  Evlat edinmek isteyen eşler evlat edinme şartları ile ilgili gerekleri yerine getirdikten sonra başvuru için birlikte giderek dilekçe vermeleri gereklidir. Başvuru sırasında bazı belgeler istenmekte ve bu belgelerin tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Nüfus onaylı kayıt örneği
  • Başvuru yapan kişilerin ve ailesinin sabıka kayıtları
  • Mal varlığı, sosyal güvenlik durumunu gösteren belgeler
  • Muhtar ya da nüfus müdürlüğünden alınan yerleşim belgesi
  • Öğrenim durumunu gösteren belge
  • Sağlık kurulu raporu
  • Türkiye’de oturan yabancı vatandaşlardan ya da yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarından oturma izin belgesi olarak sıralanabilir.

  Başvurunun işleme konulabilmesi için eşlerin en geç iki ay gibi bir sürede tüm evrakları tamamlamaları gereklidir. Başvuru yapan kişilerin yerleşim yerine ziyaret edilmesi belgelerin tesliminden sonra en geç altı ay içerisinde yapılmakta olup bazen yoğunluktan dolayı bu süre uzayabilmektedir. İnceleme sırasında başvuran ailelerin birlikte yaşadıkları kişiler, evlat edinme ile ilgili düşünceleri, ekonomik güçleri, tavır ve davranışları değerlendirmeye alınmaktadır. En az beş kez haberli ve habersiz yapılacak ziyaretler ile görüşme sonrasında, incelenen belgeler ışığında yapılan değerlendirmeye göre sosyal inceleme raporu hazırlanmaktadır. Hazırlanan  raporda belirtilen olumlu ya da olumsuz kanaat evlat edinmek isteyen aileye yazılı bir şekilde bildirilmektedir.

  Eğer belirtilen sonuç olumlu ise dosya sıraya alınmaktadır. Sıralamada da dikkate alınacak bazı hususlar bulunmaktadır. Örnek olarak çocuğun yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, kardeşi ile birlikte istenmesi gibi durumlar sıralamayı belirlemek için dikkat edilir. Çocuğun kardeşi varsa birlikte evlat edinilmesine, bu mümkün değilse birbirine yakın yerlerde oturmaları konusunda ve birbirleriyle görüştürülmeleri konusunda özen gösterilir. Kardeşleri birlikte evlat edinmek isteyen aileler için sıralama gözetilmeye bilmektedir. Ayrıca herhangi bir cinsiyet tercihi yapılmazsa, yaş sınırı geniş tutulursa ve il dışından da çocuk alınması kabul edilirse sıra bekleme süreci daha da kısalabilmektedir.

  Evlat Edinilecek Çocuğun Aileye Verilmesi

  Başvuru yapan ailenin evlat edinme şartları ve gerekli evrakları sağlaması halinde, olumlu bir kanaat sonucunda girdiği sıralamada sırası geldiğinde, dosya işlemlerinden sorumlu görevli aile ile iletişime geçmektedir. Aile çocuk ile tanıştırılmak için kuruma çağrılarak il müdürlüğü ve kuruluş arasında yapılacak olan ortak bir değerlendirmeye göre aile ile il müdürlüğü arasında ‘Evlat Edinme Geçici Bakım Sözleşmesi’ imzalanmaktadır. Daha sonra da çocuk ailenin yanına yerleştirilmektedir.

  Aileler Türk Medeni Kanunu 305. Maddesine göre evlat edinecekleri çocuğa ancak bir yıl süre ile bakmış ve eğitmiş olması durumunda, il müdürlüğü tarafından olumlu bir değerlendirme yapılırsa evlat edinme davası açabilmektedir. Çocuk aileye verildikten sonra evlat edinme sürecine kadar haberli ve habersiz ziyaretlerde bulunulabilmekte ve eğer izleme sürecinde ailenin çocuk için uygun olmadığı görülürse, sürenin dolması beklenmeden çocuk geri alınabilmektedir. Evlat edinmek isteyen aileler şunu bilmeliler ki evlat edinilecek çocuk ile ilgili kendilerine nasıl bir tercih hakkı veriliyorsa, evlat edinme hizmeti verilirken de çocuk adına onun hakları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından korunmakta ve tercih hakkı kullanılmaktadır.

  Dul Maaşı Ne Kadar 2018

  Öksüz Yetim Yardımı 2018

  GSS Borçları Silinecek Mi 2018
  tıkla sorunu sor

  Evlat Edinme Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Talha dedi ki:

   Selamünaleyküm. Eşim ve ben aynı yaştayız. 19 yaşında evlendik. Şimdi 49 yaşındayız. İkimizinde resmi maaşı var. Kendimize ait mülkiyetlerimiz ve ayrıca ek gelirlerimiz var çok şükür. Allah Teala bize bir kız ve bir oğlan evlat nasip etti. Kız mimar oldu evlendi oğlan ise mühendislik okuyor ve kendi işinde çalışıyor. Her ikisi de kendi evlerinde… Biz üçüncü çocuğu istedik ama eşimin sağlık sorunlarından buna cesaret edemedik. Şimdi bu yalan dünyada bir evlat daha edinmek onu okutup büyütmek, aile sahibi yapmak istiyoruz. Hiçbir sabıka ve hastalık durumumuz yok çok şükür. Müracaat etsek kabul olur mu? Yoksa “siz zaten çocuk yetiştirmişsiniz olmaz” denir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Daha önce çocuğunuzun olması evlat edinme için engel değil. bilakizs referansınız olur. Şatları sağlayarak müracaat edebilirsiniz.

  2. Yüksel Karatepe dedi ki:

   Evlat edinme de vücut kitle endeksi sınırı varmı varsa kaç

  3. Ümit dedi ki:

   Merhaba daha iki yıllık evlisiniz biraz daha beklemenizi öneririm bende 8.5yillik evliyim ve çocuk evlat edinmek için bir kaç yıldır araştırma yapıyoruz tamamen emin olmadan ve arastirmanizi yapmadan karar vermeyin sonuç olarak bu iş çok ciddi ve önemli bir karar ama tabiki de böyle birşey yapmak mükemmel birşey sonuç olarak çocuğu doğurmak değil onu büyütmek topluma faydalı bir birey insan olarak yetiştirmek önemli dediğim gibi 8.5 yıllık evliyim bu süreçte neler yaşadım tahmin etmeniz zor ama beni anlamanız mümkün sonuç olarak aynı şeyleri yasiyoruz iyice arastirmanizi yapın Hatta biz çocuk esirgeme kurumuna gideceğiz Allah izin verirse ki orayada ayda bir iki kez gitmeyi planlıyoruz ayrıca eşimin halasının oğlu ve benim.yakin iki akrabanın cocuklarida evlatlık tabi bir söz olarak evlatlık diyorum size geldiğinde canınız kanıniz oluyor onlarla birçok defa görüşme sağladım.Hatta çocuklardan Murat var 16yasinda onunla da yüzyüze gorusecegim bizde kararımızı verdik evlat edinecegiz hayırlısı ile Allah izin verirse bizde canımizı bekleyeceğiz hepimizin için Allah hayırlısını nasip etsin..sorulariniz içi. Instagram hesabım umityilmaz53 mesaj atabilirsiniz hiç utanmayin çekinmeyin bunun ayıbı ve utanması olmaz çocuk hasreti yaşayan biz aileler çok güçlüyüz bunu asla unutmayın..

  4. Gülcan dedi ki:

   Sosyal hizmetler yardımıyla direkt biyolojik ailesinden mahkemeye başvurup alabiliyormuyuz yeni doğmuş bebek tercihim

  5. Hilal dedi ki:

   Merhaba..35 yasinda karı koca maddi durumu iyi tahsilli insanlariz..11 yasinda bir kizimiz var..ama ondan sonra bir bebegimiz olmadi..ve kizimiz bir kardes istiyor.evimiz yerimiz yurdumuz herseyimiz belli.acaba bizimde yeni dogmus bizim olabilecek bir evlat sahiplenmemiz mümkünmu acaba..yeniden tüp bebeklerle ugrasacagima o emegimi yeni bir bebegi buyutmekle ona anne olmakla harcamak istiyoru.bana yardimci olur yol gösterirseniz cok sevinirim

   1. Seda dedi ki:

    Hilal Hanım merhaba benimde 2 hafta sonra bir erkek bebeğim olacak evlilik dışı gerçekleşti.Kalacak yerim olmadığı için ve maddi yetersizliklerden dolayı yasal yollarla mecburen evlatlık vermek istiyorum.Eğer ilgilenirim bebek iyi şartlarda büyür derseniz sizinle görüşmek isterim.Bakacak durumum olsa kesinlikle böyle birşeye kalkışmam

    1. Ferize dedi ki:

     Ben bebegine anne olmak isterim

  6. Özlem dedi ki:

   Ben evli değilim. Öğretim görevlisiyim. Evlenemeden evlat edinip büyütmek istiyorum. Bu benim de hakkım olmalı . Lütfen yardımcı olur musunuz?

   1. sehnaz karakuş dedi ki:

    bekar evlat edinen bir anneyim benimle iletişime geçebilirsiniz.

    1. Merve dedi ki:

     Merhaba. Size nasıl ulaşabilirim sehnaz karakuş?

    2. .... dedi ki:

     Şehnaz hanım meraba;
     size nasıl ulaşabilirim yardımcı olur musunuz rica etsem?

  7. Kübra dedi ki:

   Merhabalar 5yıllık evliyiz evlendiğimiz günden beri çocuk istedik ama nasip olmadı . Çok tedavi gördük tüp bebek aşılama bitkisel tedavi vesaire . Ama olmadı ve hiç sanmıyorum olmadığını evlatlık bebek almamızı söylediler. Tabiki başından beri Eğer olmazsa bir bebeğe sıcak bir aile olma isteği vardı içimizde ama önce biraz çaba sarfettik olmadığını iyice anlayınca kessin karar verdik . Minik yeni doğmuş 1 ila 3, 4aylık bebek istiyoruz . Bana bununla ilgili bilgi verebilir misiniz Nereye gitmem gerek randevu almak veya başvuru yapmak için ulaşabileceğim irtibat numarası varmı. Lütfen yardımcı olursanız mutluluğumuza mutluluk katarsiniz. Minik bir bebeğe sıcak sevgi dolu bir aile olmak istiyoruz. Ona elimizden gelenin en fazlasını sergilemek onu mutlubetmek geleceğini planlı ilerlemek hayattaki başarısını görmek istiyoruz. Lütfen irtibata geçebilir misiniz. Instagram hesabım( yuskubay 2013 ) burdan mesaj atabilirsiniz 7.24

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlât edinmede;

    Küçüğün, evlât edinen tarafından en az bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması,
    Evlât edinmenin her halde küçüğün yararına bulunması ve evlât edinenin diğer çocuklarının yararlarının, hakkaniyete aykırı bir biçimde zedelenmemesi,
    Evlât edinecek kişi veya eşlerin, evlât edinilenden en az onsekiz yaş büyük olması,
    Ayırt etme gücüne sahip olan küçüğün rızasının alınması,
    22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 311 inci ve 312 nci maddelerinde yer alan hükümler hariç, 309 uncu maddesinde belirtilen şekilde küçüğün ana ve babasının rızasının bulunması,
    Küçüğün vesayet altında olması halinde, Türk Medenî Kanununun 397 nci maddesinde öngörülen vesayet dairelerinin izninin alınmış olması,
    Eşlerin en az beş yıldan beri evli olmaları veya her ikisinin de otuz yaşını doldurmuş bulunmaları,
    koşulları aranır.

    Başvuru yeri:

    Evlat edinmek üzere başvurmak isteyenler:

    Yerleşim yeri Türkiye’de olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yerleşim yerlerindeki kaymakamlıklarda bulunan Aile sosyal hizmetleri İl Müdürlüklerine,
    Yerleşim yeri yurt dışında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşları, kabul eden Devletin merkezi makamına,
    Türkiye’de bir yıldan fazla süreyle oturma izni almış yabancı ülke vatandaşları, Merkezi Makama gönderilmek üzere bulundukları yerin İl Müdürlüğüne,
    yazılı başvuruda bulunurlar.

    Evlat Edinme Birimi İletişim Bilgileri:

    0312 705 50 59 Sekreterlik

    0312 705 58 28 Ebru Leyla TOPRAK

    0312 705 51 47 Emine ASLAN

  8. Nurcan dedi ki:

   Bekar bir kadınım bir kız çocuğu evlat edinmek isityorum 38 yaşındayım Bekar kişilerin evlat edinme durumu varmı bilgi almak istiyorum… Şimdiden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.

  9. DURSUN EYRİYER dedi ki:

   Ben 2 senelik evliyim yanlız çocuğumuz olmuyor 1991 Zonguldak Devrek nüfusuna kayitliyim 1 kız çocuğum olmasını çok istiyorum gereken şartları yapmaya hazırım ne gerekiyorsa Allah’a şükür durumum çok iyi 2500 TL aylık gelirim var ssklı clişanım eşimde 21 yaşında ama olmayınca olmuyor işte bizde sizlerin sayesinde inşallah çocuk sahibi olmak için sevinçle bekleyeceğiz geri dönüş yaparsanıž çok sevinirim

  10. NAZMİYE ÜMİT CİVELEKOĞLU dedi ki:

   1964 IZMİR DOĞUMLUYUM EŞİM 1956 TİRE İZMİR DOĞUMLU BİR KIZ ÇOCUĞU EVLÂT EDİNMEK İSTİYORUZ 1LE 4 YAŞ ARASI.BİZLERE YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MUTLU OLURUZ ŞİMDİDEN TESEKKÜRLER

  Sorunuzu Yazın